Acer G225HQ

Acer G225HQ

Acer je vrlo agresivan na tržištu TFT monitora, pogotovo na brzo rastućim tržištima (u šta se mi nikako ne uklapamo, prim.ur.), kakva su u Istočnoj Evropi ili na tržištima koja su jako velika, ali nemaju ogromnu kupovnu moć (Indija i zemlje Jugoistočne Azije).  Acer G225HQ je još jedan atraktivan, novi model. Za svakodnevnu upotrebu, a u slučaju da vam ne smeta glossy premaz na ekranu, Acer G225HQ bi mogao da bude

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Acer G225HQ

      Acer je vrlo agresivan na tržištu TFT monitora, pogotovo na brzo rastućim tržištima, kakva su u Istočnoj Evropi ili na tržištima koja su jako velika, ali nemaju ogromnu kupovnu moć (Indija i zemlje Jugoistočne Azije). Na njima valja zauzeti dobre pozicije i izgraditi se kao brend. Acer je to na našem tržištu krenuo da radi još pre nekoliko godina. Jasno je da u poslednje i LCD monitore prodaje najviše atraktivna specifikacija i dizajn, jer će malo ko da se potrudi i pogleda veći broj testova o nekom modelu, pre nego što se za njega odluči u samoj prodavnici. Većina kupaca se odlučuje prema ceni, dijagonali i ono malo „specifikacije“ navedene u samom prodajnom objektu. Iako se kasnije neretko dese i razočarenja, jasno je zbog čega se proizvođači trude da izbace nove modele i zbog čega se dizajnom, ako gotovo ničim više, bore za svoje parče tržišta. Tehnologija koju čine monitori svakako ne napreduje onom brzinom kojom nam stižu novi grafički čipovi ili procesori, pa kao i u slučaju hard diskova, zaista nove tehnologije stižu u proseku tek svake druge ili čak treće godine. Edge-lit LED BLU monitori su sve češći gost naše “test sobe”, a pravi Full-grid LED BLU će uskoro postati nešto na šta ćemo se navići, nakon čega ćemo, verovatno, čekati prve prave 3D monitore (mislimo na 3D monitore koji se gledaju „golim okom“). Ali, da se vratimo u sadašnjost, u kojoj pravim novinama ne smatramo povećanje dinamičkog kontrasta, koje ne bismo podveli ni pod „evolutivnim poboljšanjima“, već nešto što će zaista podići kvalitet prikaza. U slučaju jeftinijih TFT monitora, to su bolji vidljivi uglovi, realniji prikaz boja i širi kolorni opseg. Međutim, tu je i rezolucija, koja u slučaju TFT monitora za desktop računare nije značajnije napredovala već nekoliko godina unazad. Kada su monitori integrisani na notebookove u pitanju, sa jedne strane, oni su neko vreme u prednosti u odnosu na desktop braću, ali ih ipak nisu dostigli kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju čak i na modelima koji bi trebalo da su namenjeni grafičkim i DTP, odnosno CAD profesionalcima. Osim navedenih poboljšanja koje smo pomenuli na početku teksta, kvalitet prikaza se može podići i većom rezolucijom. Upravo na ovom polju su podbacili modeli rezolucije 26 ili 27 inča, jer je njihova radna rezolucija svega 1920 x 1200 piksela. Neki korisnici će reći da je to taman – ali se sigurno ne bi ljutili da je ona veća. Jer, font i prikaz ikonica se u modernim grafičkim operativnim sistemima lako može prilagoditi, a postoje korisnici notebook računara koji gledaju u 1920 x 1200 na dijagonali od 13 ili 15 inča.

      Predstavili smo već mnogo monitora dijagonale od 22 inča koji nude FullHD rezoluciju od 1920 x 1080 piksela. Takav je i Acer G225HQ, s tim što je njegova zvanična dijagonala 21.5 inč, baš kao i kod većine pomenutih, testiranih konkurenata. Acer je na tržištu već nekoliko kvartala prisutan sa vrlo atraktivnim modelima koji nude baš ovaj odnos stranica, ali i veliki broj piksela na umerenim dijagonalama, a sve po vrlo, vrlo atraktivnim cenama. Zapravo, u odnosu cene i kvaliteta (sa akcentom na obe stavke), Acer je u mnogim stvarima i nadmašio čuveni Samsung, a pogotovo LG, koji i dalje imaju legendarnu prepoznatljivost brenda i fenomenalan dizajn. Ipak, u poslednje vreme se i Samsung i LG monitori mogu kupiti po sve povoljnijim cenama, ali je Acer i dalje u prednosti kada je isplativost u pitanju. A, prema našim iskustvima, sa kvalitetom nas nikad do sada nisu (neprijatno) iznenadili…

      Spolja gledano, Acer G225HQ izgleda veoma zanimljivo – sav je u uglovima, pa nas podseća na stealth trkačke automobile i infamous F-117A, koji je bio ponos američkog ratnog vazduhoplovstva sve do aprila 1999. godine. Okvir oko ekrana je načinjen od glossy plastike, ali je, nažalost, takav i ekran. Doduše, ekran nije previše glossy, ne kao na većem broju Acer notebook računara, ali je ipak i previše shiny za naš ukus. Sama plastika oko ekrana je, dakle, glossy, a ona iza je matirana i blago zrnastu teksturu, što pomaže da se otisci od prsta ne zadržavaju. Kućište ekrana nije previše slim, pa je u ovom smislu Acer G225HQ sasvim prosečan monitor. Ipak, na kraju bismo mogli reći da se radi o zanimljivo dizajniranom monitoru sa tilt postoljem. Iako postolje izgleda kao da ima dodatne zglobove, podržan je samo osnovni tilt tj. promena ugla. Tasteri su smešteni ispod donje desne ivice i, za divno čudo nisu touch-sensitive tipa, što je i dobro. No, nisu preterano udobni, pa je sva sreća da je OSD savršeno logičan i intuitivan. U kućištu panela je i AC adapter, a postolje je na njega vezano na samoj sredini. Baza postolja nije baš konvencionalnog oblika, već se sastoji od četiri “kraka”, a dopada nam se što je relativno masivna, pa je monitor prlično uravnotežen i stabilan. Acer G225HQ ima standardan broj video konektora, a to su D-Sub i DVI. Kvalitet izrade je konstrukcijski veoma dobar, a plastični sklopovi bez gapova, pa monitor pod pristiskom ispod dlanova nimalo ne “krcka”.
       

      Sam OSD meni je prilično dopadljiv, a dopada nam se što je bitno jednostavniji u odnosu na one kod poslednje generacije LG ili Samsung monitora. Tu je i poseban taster za brzu izmenu profila slike, a opcija za podešavanje nema previše, iako monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih User, Text, Standard, Graphics i Movie istakli i Reduced mod koji je vrlo prijatan kako dolazi veče, pa smo zažalili što nema ambijentalnog senzora. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju, ali ako koristite Mac, preciznije boje i maksimalni gamut biće prikazan kada se koristi sRGB profil. Acer G225HQ ne koristi neki od panela koji bi smo mogli da prepoznamo po oznaci ili da damo referencu ka još nekom modelu koji ga koristi. TFT panel database je “naveo” da ovaj monitor koristi neki od AU Optronics 21.5 ws TN panela, a to smo već i sami mogli da pretpostavimo…

      Twisted nematic panel ovog monitora svakako poseduje očekivane karakteristike: 5 ms odziva i kontrast od 1000 : 1 uz digitalni kontrast „procenjen“ na 50.000 : 1 (što Acer naziva Adaptive Contrast Management (ACM)). Osvetljenje od 300 cd/kvm je sasvim dovoljno izraženo, pa ne smatramo da je bilo potrebno da stave tipičnu vrednost od 250 cd/kvm. Ekran poseduje glossy premaz, koji uporno reflektuje sve izvore svetlosti iz ambijenta, ali se na to možete navići, osim ako na baš to niste “alergični”. Na prvi pogled, Acer G225HQ daje vrlo kontrastnu i živopisnu sliku. Boje su jarke, a kontrast postavljen na 50% deluje kao da je dobro odmeren, ali solidno izražen. Na 60% je već više nego dovoljno, pa nam je samo žao zbog toga što crna nije bila ubedljivija. Acer G225HQ u startu nudi veoma dobar kontrast, ali su “početne” vrednosti zapravo vrlo blizu njegovom optimalnom maksimumu. Ako kontrast povećate već preko 62%, iako će biti još izraženiji i retko kome će biti potrebno više od toga, gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” , a kontrast prenaglašen (najsvetlije nijanse se stapaju u jednu). Bez obzira na to, na 55-60% kontrast je veoma izražen i sasvim dovoljan, čak i kada radite u jako osvetljenoj prostoriji i tada na kolornim gradijentima nema nikakvih grešaka. U startu, kolorit je prilično precizan i veran, pa dithering radi posao na najbolji mogući način i ne može se primetiti da monitor ima 18-bit panel. Acer je naglasio da Acer G225HQ nije monitor za grafičke profesionalce i istaknut je i podatak da spektar boja koji može da prikaže pokriva tek 72% NTSC kolornog prostora. Tako će, kada pređete da radite u Adobe RGB ili nekom od naprednih Mac OS profila, nedostaci polako doći do izražaja. Kada je reprodukcija boja u pitanju u klasičnom default Windows okruženju, Acer G225HQ se prilično dobro oslanja na ugrađene dithering algoritme, pa se u našim standardnim testovima gradijenti prikazuju odlično.

      Za naš ukus, slika je u startu pomalo svetla (brightness je podešen na 77%), ali to nije tako strašno jer je i sama dinamika solidna, iako bismo mi savetovali da idete na vrednost od 62-63% za osvetljenje, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, delom i zbog standardno uskog vertikalnog vidljivog ugla. Ipak, detalji se, ako uzmemo u obzir da je ovo TN panel, sasvim dobro vide u tamnijim delovima sive. Acer G225HQ je tako i veoma dobar za igranje tamnih igara, a posebno za gledanje filmova. Ovaj utisak, Acer G225HQ je donekle pokvario na testu crne, koja nije preterano crna, već je u rangu proseka kod jeftinijih TN-film monitora. Crna, zapravo i nije toliko loše prikazana, ali je čitava desna strana imala malo izraženiji backlight bleeding, što je pokvarilo utisak o prikazu tamnih nijansi, generalno. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, ali je i u ovoj kategoriji Acer G225HQ sasvim solidan. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, iako u specifikaciji stoji da je isti kao i horizontalni. Horizontalni ugao je nešto malo bolji, ali opet u granicama tolerancije za ono što TN tehnologija može da ponudi.

      Uniformnost, dakle, nije idealna, osim prilikom prikaza jedne nijanse preko celog ekrana i kada je osvetljenje pojačano. U igrama smo lako primetili blaži zaostatak u odnosu na najbrže modele koje smo testirali u poslednje vreme. Pomenućemo da je bilo moguće videti tragove „duhova“ i nešto veću lenjost piksela od one na koju smo navikli u sezoni 2010. Napomenućemo, samo, da je Acer G225HQ „sporiji“ čak i u poređenju sa pomenutim konkurentima, a pogotovo u odnosu na najbrže i manje široke monitore istih ili čak većih dijagonala (Viewsonic i BenQ modeli od 19 inča). S druge strane, reprodukcija SD i HD video materijala je na ovom Acer monitoru bila sjajno iskustvo, a prema iskustvima ljudi sa AVForuma, možemo reći da su izmerili minimalan, gotovo zanemarljiv input lag, pa je s te strane ovo dobar monitor za igrače.
       

      Za svakodnevnu upotrebu, a u slučaju da vam ne smeta glossy premaz na ekranu, Acer G225HQ bi mogao da bude sjajan monitor. Za manje zahtevne korisnike, biće sjajan. Nije ni skup, a ni jeftin, pa postoje, verovatno i Acer monitori koji su za nijansu bolji (ili imaju veću dijagonalu) za istu količinu para, ali nijedan nema tako specifičan i upečatljiv dizajn. Acer G225HQ bi lepo mogao da se “uklopi” sa nekim “gejmerskim” kućištima. Njegove prednosti su dobar kontrast i verna reprodukcija boja, te glatki gradijenti, a mane su nešto uži kolorni prostor koji može da prikaže, prosečni vidljivi uglovi i ne-tako-sjajna reprodukcija tamnih materijala, što se može rešiti tako što ga nećete posmatrati u totalno zatamnjenoj prostoriji. Za one koji traže nešto više, za sličan novac, naša preporuka i dalje ostaje pri modelu Acer H233H.

      Za:

      Kvalitet izrade

      Dizajn

      Veoma dobar statički kontrast

      Solidna dinamika

      Generalno ubedljiva, snažna slika

      Izuzetni kolor gradijenti, odsustvo hue grešaka

      Protiv:

      Curenje pozadinskog osvetljenja

      Niska ergonomija

      Proizvođač

      Acer

      Model

      Acer G225HQ

      Dijagonala / tehnologija

      21.5” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M 72% NTSC

      Pitch

      0.248 x 0.248

      Horizontalno osvežavanje

      54~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      49-75 Hz

      Odziv

      5 ms GTG

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      50.000:1 Dynamic (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      160˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 39W

      Dimenzije

      387.21 x 519.44 x 187.9 mm

      Masa

      4.0 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Tilt: Yes
      Swivel: No
      Pivot: No
      Height adjustment: No
      DVI-I, D-Sub

      Preporučena Cena (sa PDV-om)

      13,990 dinara

      Monitor na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test