ASUS LS201
Odavno nismo testirali jedan ASUS monitor, a ako pogledate prethodne testove monitora ovog čuvenog proizvođača, videćete da se radi, uglavnom o jeftinim modelima namenjenim entry-level segmentu. Model koji danas predstavljamo, već je neko vreme prisutan na našem tržištu i, možemo reći da se solidno prodaje. Zapravo, prodaje se mnogo bolje nego što bi većina naših čitaoca, koji verovatno smatraju da se svi brendovi osim Samsung, LG, Acer i BenQ monitora prodaju zanemarljivo, mogla da predpostavi. Da, u pitanju je još jedan LCD monitor dijagonale od 20 inča, još jedan model baziran na twisted nematic LCD matrici i još jedan od modela koji ne koštaju više od 300 evra. Međutim, tu sličnosti sa većinom prikazanih modela prestaju, jer je ASUS LS201 monitor sa klasičnim odnosom stranica (4:3), odnosom koji će najpre da cene stari, okoreli PC korisnici koji ne daju ni pet para za ovu novu, widescreen modu. „Ako hoću da gledam film, ići ću u bioskop…“. Dvadeset inča je nekako „taman dosta“, a sitna slova, ona sitna slova na monitorima sa rezolucijom većom od 1280 x 1024, koja nas teraju da kupimo naočare iako još uvek dobro vidimo, na njih možemo da zaboravimo. Ne zato što LS201 podržava Splendid tehnologiju izoštravanja prikaza, već zato što TN panel, ta matica od tečnih kristala koja je smeštena iza tankog polikarbonatnog, savršeno providnog štitnika smeštenog s prednje strane, podržava rezoluciju manju od očekivanih 1600 x 1200. Prirodna rezolucija za LS201 monitor je 1400 x 1050 piksela, a samim tim su i slova i ikonice – veće. Ostatak specifikacije ne iznenađuje: 170 prema 160 stepeni horizontalnog, odnosno vertikalnog vidljivog ugla, 300 kandela „osvetljenja“ po metru kvadratnom, dinamički kontrast od 2000:1 i pet milisekundi „odziva“ spadaju u nešto što bi smo mogli očekivati od jednog prosečnog monitora. Pa ipak, postoje i sjajni monitori sa slabijom specifikacijom, ali i prosečni – sa boljom.
Monitor izgleda tek toliko drugačije od SyncMastera ili Flatrona, da ih sa njima ne biste zamenili. ASUS je i ovde postigao nekakvu prepoznatljivost i u poslednje vreme, njihovi modeli monitora iz mainstream klasa dovoljno liče međusobno da bi mi tokom njihovog opisa umeli da kažemo da je ovaj proizvođač našao svoj identitet. Uz ovaj monitor stižu oba kabla, a primetili smo i adapter za montažu na zid (VESA wall mounting standard), kao i ultra-finu krpicu za brisanje, koju ne treba kvasiti. Sa njom se, naravno, ekran briše neposredno nakon „huktanja i zamagljivanja“, što će vam teško poći za rukom u ove vrele dane. Spolja gledano, ASUS LS201 je atraktivan monitor (što je i logično ako znamo da LS označava Luxury Series) koji deluje kao da je kvalitetno izrađen – slično i ASUS notebook računarima. Ponekad, samo ponekad, vam se može učiniti da je ovaj uređaj namerno tako dizajniran da deluje kvalitetno, ali da je ustvari samo prosečan, ali će vas taj osećaj proći čim ponovo dodirnete njegove pažljivo obrađene ivice i otmene lajsne koje uokviruju ivice njegovog ekrana i ivice postolja na kome stoji. I nemojmo se dalje zavaravati, ASUS jeste napravio stilizovan monitor koji bi mogao da parira konkurentima iz Flatron Slim serije ili SyncMaster-ovom „P“ modelu jedan inč manje dijagonale. Doduše, nije baš toliko stilizovan kao ultra tanki, strastveno crveni Flatron, niti je tako okretan kao 971P, ali se trudi da ostavi utisak. Ostaje nam u sećanju njegov šljašteći prsten na zadnjoj masci, veliki ASUS logo unutar njega, tanko kućište panela i crveno plava iluminacija postolja. Tome svakako treba odati priznanje – ASUS je, bez eksperimenata sa dizajnom (postolje u obliku vaze ili pomračenja Sunca kod Flatron modela) i kojekakvih multi-hinge egzibicija (Samsung 971P) uspeo da kreira atraktivan monitor. Sa prednje strane deluje skromnije, ali nam se dopalo „duplo staklo“ ispred panela. Ako imate malu decu koji vole da pipkaju ekran, ova zaštita vam može uštedeti dosta novca. ASUS navodi da je ispred panela instaliran nekakav safirni kristal, ali im mi baš i ne verujemo, a i na jednom forumu smo pronašli informaciju da se radi o poli-slikat-nečemu, što je, laički rečeno, nekakva sofisticirana, ultra providna i jako tvrda plastika, čiji se gigantski molekuli mogu videti i elektronskim mikroskopom (ovo znamo jer je gore potpisani to naučio na gradskom takmičenju iz hemije). Zbog ovog dodatka, monitor je nešto teži i svakako ćete se i iznenaditi kada vaš mozak dobije informaciju da je rukama potrebno još snage kako biste savladali G silu. I samo postolje je otežano tegovima, kako bi monitor stajao stabilno, pa ne morate da se plašite da će vam pasti na glavu ako zaspite na tastaturi.
ASUS navodi: Jedna od najzanimljivijih odlika ovog modela leži u činjenici da je kod njega primenjen zaštitni sloj ekrana koji se odlikuje čvrstinom od čak 9H. Ovaj nivo čvrstine, LS201 deli sa najčvršćim materijalima poput kristalne rešetke dijamanta – što znači da je ovaj model efkasno zaštićen od grebanja ili dejstva abrazivnih sredstava. Još jedna prednost ovog zaštitnog sloja jeste njegova mogućnost prenošenja svetlosti što rezultuje anti-refleksivnim dejstvom. Ovaj anti-reflektujući sloj omogućava prolaz čak 96% svetlosti što je čak za 11% više nego kod generičkog stakla koje se koristi u slučaju standardnih monitora. Sa ove površine reflektuje se manje od 2% svetlosti što znači da je prikaz slike izuzetno kvalitetan uz preciznu reprodukciju boja.
Zaštitno staklo je prošlo test čvrstine ASTM(American Society for Testing and Materials) D3363-92a.
Postolje je klasičnog „od minus pet do plus dvadesetak“ tilt tipa, a prsten na zadnjoj, glossy masci ima samo dekorativnu ulogu. Ništa od pivota, to nam je bilo jasno. Maska koju smo pomenuli se ne skida (osim ako niste serviser, a LS201 vam je neko doneo da vidite šta mu je), ali se monitor može postaviti na zid tako što se šrafovi uvrte u samo postolje, koje se zarotira za 90 stepeni unazad. Postolje poseduje dve vrste iluminacije (LED tipa), koje služe i kao indikator moda u kome monitor radi. ASUS ovu novotariju naziva Light-in-Motion, ali se svetla ne kreću, već samo diskretno pretapaju iz jedne u drugu nijasnu kada menjate rezoluciju i kada se ekran budi ili ide na spavanje. Možete ga, pak, potpuno isključiti, mada nije napadno već sasvim diskretno. U prstenastu bazu je smešteno i nekoliko konektora, pa ćete na nju povezati DVI-I, D-Sub i priključak sa eksternog ispravljača, koji možete smestiti ispod stola. Baš ovakav princip postolja i spoljašnjeg AC adaptera primenjen je i kod pet godina starijeg konkurenta, čuvenog Samsung 173P monitora.
OSD meni kontroliše pet lepih tastera, smeštenih u niz koji započinje lepa nikovana “lajsna”. Ispod svake od njih je smešteno i njeno značenje, pomoću simbola osvetljenih, prirodno LED-ićima ispod providne plastike. Meni je prilično logičan, a ono neobično što zatičemo u njemu je ASCR (ne brinite, to je stari “dobri” dinamički kontrast), Skin Tone opcija (preplanule Brazilke izgledaju još bolje) i sharpness koji nećete naći na baš svakom monitoru. Splendid podmeni poziva neki od pet predefinisanih profila slike koje, svaki posebno, možete dodatno izmeniti po svojoj želji (ne brinite, tu je i revert opcija).
Ovo sve što smo napisali jeste lepo, ali kako se, konačno bi mogli da kažemo, ovaj monitor ponaša u praksi? Prvo smo isključili Splendid i ASCR, a onda krenuli sa našim standardnim testovima, počevši od fabričkih podešavanja. Slika je, na DVI konekciji bila savršeno oštra, a prvi testovi glatkih nijansiranih prelaza, bilo osnovnih nijansi, bilo čitave palete, nisu otkrile greške u dithering algoritmima niti samoj matrici. Prelazi su prirodni i glatki i tu ovaj monitor, kao i dobar broj novijih TN modela, blista. Sjajno, ili što bi u ASUS-u rekli: splendid. Pozadinsko osvetljenje nije toliko sjajno i odmah smanjuje naš prvi utisak. Prikaz crne, pa i tamnijih nijansi osnovnih boja, pokazuju da je donji deo ekrana nešto svetliji od gornjeg. Test crne nam otkriva i blago probijanje pozadinskog osvetljenja na donjoj ivici, mada ne alarmantan. Boje su pomalo „pomerene“ na hue „skali“, ali se mogu doterati do prihvatljive granice, ali je najveći problem kada su one u pitanju vezan za pozadinsko osvetljenje, jer kolorni prostor ne pokriva više od 72% wide gamut prostora po NTSC standardu. Tako LS201 neće biti pogodan za profesionalni rad sa fotografijom, dok će nas većina korisnika zadivljenih kvalitetom prikazanih fotografija sa letovanja, polu-prezrivo pogledati. „Ti takozvani stručnjaci stalno nešto… pametuju.“
Brzinom odziva smo bili prilično zadovoljni. Monitor je prilično živahan, pa su ASUS-ovci komotno mogli da mu nalepe “2 ms” etiketu, na koju bi možda imali mini prigovor, ali koji bi možda doprineo nešto boljoj prodaji ovog modela. Međutim, jedan od razloga zbog koga je na ovom modelu prijatno igrati se, i zbog kog je prijatno gledati filmove, jeste zbog njegove vrlo korektne “crne”. Istina, pozadinsko osvetljenje nije savršeno i ima tragova probijanja na donjoj ivici, ali crna je prilično crna, pa je LS201 sveukupno ostavio bolji utisak od “sivonje” sa savršenim CCFL difuzorom, čija je crna u praksi – tamnosiva. Vidljivi uglovi nisu perfektni, ali su vrlo dobri, a vertikalni nema veze sa našom primedbom vezanom za pozadinsko osvetljenje. ASUS LS201 je robustan, vrlo atraktivan monitor sa “retro” odnosom stranica, nižom rezolucijom pogodnom onima koji godinama odbijaju da odu kod očnog lekara, koji ima i nekoliko dobrih osobina kada je prikaz u pitanju. Ipak, slika koju pruža ne nudi ništa čime bi se izdvojio od proseka, ali ga ni ne čini inferiornim u odnosu na konkurenciju. Ako volite kompaniju ASUS, a odgovara vam odnos stranica od 4:3, nema razloga da ne razmislite o ovom modelu, pogotovo što ga krasi izuzetno dobra cena…
Za:
kvalitet izrade
dizajn
prikaz gradijenata
crna “crna”
solidni vidljivi uglovi
Protiv:
ergonomija
probijanje pozadinskog osvetljenja
uniformnost
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
20″ standard / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1440 x 1050/ 16.7 miliona
Pitch
0.291 x 0.291
Horizontalno osvežavanje
30-80 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2(GTG)ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
N/A static, 2000 : 1 DC
Ugao gledanja (H/V)
170° / 160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
110 MHz / 42W (1W at standby)
Dimenzije
458 x 439 x 260 mm
Masa
7 kg
Specijalne mogućnosti, Input
DVI kabl, VGA kabl, kabl napajanja, adapter, korisničko uputstvo, uputstvo, garantni list, tkanina za čišćenje, VESA adapter za montažu
Cena (sa PDV-om)
235 evra
Monitor na test ustupila firma KimTec.