Dragoljub Radovanović
Sve ove godine smo nekako željno iščekivali spoj IPS panela i 144Hz gejming monitora, a to smo napokon dobili u Asus MG279Q modelu o kojem smo pisali pre par nedelja. Kada posle takvog visoko očekivanog modela na test dobijete “običan TN” gejming 144Hz monitor, ne može se reći da je inicijalno očekivanje na istovetnom nivou. Iz kog razloga? Prosto zato što nam je TN gejming monitor poznata i gotovo “već viđena” kategorija, pošto otprilike znamo šta možemo da očekujemo i koje su glavne prednosti, ali i koji su nedostaci. Međutim, može li MG278Q da iznenadi?
Ovoga puta TN panel i 1ms odziv kod FreeSync 144Hz WQHD monitora
Asus je potrošačima doneo još jednu alternativu predstavivši dva modela sa sličnim oznakama – jedan sa najbržim 1ms odzivom koji samo TN panel može da ponudi (MG278Q), i drugi sa IPS panelom koji donosi šire uglove gledanje i kvalitetniji/tačniji prikaz uz sporiji 4ms odziv (MG279Q). Ipak, tu je i jedna bitna razlika vezana za FreeSync funkcionalnost ovih monitora.
TN model MG278Q kojim se bavimo danas podržava pun raspon u kojem FreeSync može biti aktivan, tačnije od 35-144Hz-a, dok MG279Q IPS varijanta ima ograničen FreeSync rang od 35-90Hz-a. Ostatak specifikacija podrazumeva 2560×1440 rezoluciju, 1000:1 statični kontrast, 350 cd/m2 maksimalnu svetlinu i dobru ergonomiju o kojoj ćemo detaljnije pisati kasnije u narednoj sekciji testa.
[modul]specifikacija=8764[/modul]Kada je u pitanju izgled ovog monitora, može se reći da je Asus napravio kombinaciju između dva modela – PG278Q ROG Swift i više puta pomenutog MG279Q. Element koji je vrlo sličan sa PG279Q modelom jeste postolje, a dizajn okvira, prednje i takođe zadnje strane deli sa MG279Q IPS modelom, tako da je MG278Q zapravo hibrid između dva pomenuta monitora.
Pakovanje je takođe vrlo slično sa IPS varijantom, samo je u drugačijoj boji – plavo umesto crnog, a sadržina je nešto bogatija u smislu uključenih kablova, jer stiže sa DisplayPort, HDMI, DVI-D i USB hub kablovima. Takođe je uključen i 3.5mm audio kabl, CD i standardna dokumentacija.
Kao što smo pomenuli, postolje je vrlo slično sa PG279Q ROG modelom, sa izuzetkom toga što ovde ne postoji crveni LED prsten oko rotirajućeg elementa sa neobičnim šarama, a u dnu postolja crvenim slovima isto je istaknuto “Supreme Gaming Experience”. Na krajevima postolja nema šara kao na MG279Q modelu, a prednja strana ima iste elemente i identičnu debljinu traka oko ekrana, srebrni Asus logo, kod desnog ćoška nalazi se statusni LED, a nazad je smešten crveni džojstik taster i još pet dugmića nepravilnog oblika.
Hibrid između PG279Q i MG279Q modela, kombinuje postolje od prvog i ostatak drugo pomenutog
U odnosu na PG278Q trake oko ekrana nisu toliko uzane, a ergonomske mogućnosti su identične, a za razliku od MG279Q donosi +60 do -60 stepeni rotaciju nezavisno od baze postolja, tačnije ne rotira se zajedno sa istim. Tu je promena horizontalnog nagiba od +20 do -5 stepeni, dostupna je promena visine do 190mm od ivice stola (0-150mm), prisutan je i uspravni pivot režim.
Postolje je veliko i vrlo stabilno, a na vratu postolja je koristan deo koji služi da grupiše i samim tim uredi kablove. Pozadi imamo zakošene površine i hrapavu šaru isto kao kod MG279Q modela, pa čak i dugmiće identičnog izgleda. Od konekcija pozadi se može zateći USB hub port, 2xUSB 3.0, DVI-D kojeg nema kod MG279Q, 1x HDMI 2.0, 1x HDMI 1.4, DisplayPort, 3.5mm audio ulaz i izlaz, što znači da je konektivnost još bolja u odnosu na MG279Q IPS varijantu.
Meni se poziva pritiskom na crveni džojstik taster na poleđini monitora, a ostalih pet tastera se u rasporedu od vrha ka dnu koriste za izlazak iz opcija, promenu izvora, GamePlus Crosshair i Timer podepašavanja, brzu promenu režima slike i poslednje dugme na dnu je za uključivanje/isključivanje monitora. Asus je svoj glavni meni podelio u sedam kategorija, a dizajn interfejsa je jednostavan i pregledan. U prvoj kategoriji GameVisual vrši se odabir jednog od šest predefinisanih režima slike – Scenery, Racing, Cinema, RTS/RPG, FPS i sRGB mod.
U drugoj kategoriji imamo pristup opcijama za primenjivanje plavog svetlosnog filtera, a ovde se može odabrati intenzitet u rasponu od 0 do 4. Color sekcija sadrži podešavanja svetline ekrana, kontrasta, saturacije, temperature boje, kao i tona kože, ali takođe i SmartView opcija karakteristična za TN modele koja blago koriguje sliku u odnosu na ugao posmatranja. Unutar Image kategorije podešava se oštrina, Trace Free opcija za eliminisanje “duhova”, kontrola aspekta, VividPixel opcija i ASCR. Peta kategorija podrazumeva opcije vezane za jačinu i izvor zvuka, a šesta odabir jednog od četiri izvora slike.
Vrlo slične opcije kao kod MG279Q modela, uz takođe jednostavan dizajn interfejsa i velik broj podešavanja
System setup sadrži razne opcije kao što je GameVisual Demo mod, GamePlus opcija, odabir između DP 1.1 i 1.2 strima, Eco režim za uštedu energije, podešavanje OSD menija, promena jezika… Tu je i zaključavanje tastera, informacije sa trenutnog izvora, uključivanje/isključivanje LED indikatora, zaključavanje power tastera, korisna opcija za USB punjenje preko portova na monitoru i na kraju opcija koja vraća monitor na fabrička podešavanja. Na kraju, tu je Favourite kategorija u kojoj možete da namestite četiri omiljena režima kako biste im brzo pristupili, što je veoma dobra i korisna stvar svima koji žele da malo eksperimentišu, a kod ovakvih monitora to je gotovo neminovno.
Izbor predefinisanih režim slike je identičan kao kod IPS MG279Q modela, ali ono što je jasno je da ne donose iste rezultate merenja sa fabričkim podešavanjima. Sa druge strane, možemo reći da je MG278Q podjednako dobar po pitanju tačnosti fabričke kalibracije, među tačnijim režimima je takođe Racing. Kao najtačniji pokazao se sRGB, ali uz prilično loš kontrast. Kada je u pitanju Racing režim, izmerili smo vrlo solidne cifre za jedan TN model, a krenućemo od tačnosti boja kod koje prosek iznosi DeltaE 2.5 i maksimum od 5.7 DeltaE, što znači da su boje tačne u ovom režimu. Gamma vrednost je malo viša od 2.2, pa je slika blago tamnija nego što treba da bude, tačnije iznosi 2.3 uz sveukupno odstupanje od 2.2 granice od 5%. Temperatura boja je sasvim korektna, tako da sa vrednosti od 6677K odstupa svega 3% od 6500K granice. MG278Q nudi nešto veću svetlinu na standardnim podešavanjima u odnosu na MG279Q, tako da postiže 323cd/m2 na 90 podešavanju osvetljenja. TN ipak nudi niži kontrast u poređenju sa IPS panelom MG279Q modela, tako da imamo 841:1 u poređenju sa cifrom od 969:1 koju je zabeležio MG279Q. Ujedno, MG278Q ima svetliju crnu nijansu uz vrednost od 0.38 cd/m2, gde je IPS varijanta postigla 0.30 cd/m2.
Racing Mode
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
90
Contrast
80
Režim slike
Racing Mode
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
323
Black Point (cd/m2)
0.38
Temperatura boja
6677K
Gamma
2.3
Contrast Ratio
841:1
Delta E prosek
2.5
Delta E maksimum
5.7
Kalibracija naravno popravlja određene nedostatke fabričkih podešavanja, samim tim i podiže kvalitet prikaza, tako da uvek savetujemo da ukoliko ste u mogućnosti platite stručnijem licu da hardverski kalibriše monitor. Sami posedujemo alat za takav poduhvat, pa smo korišćenjem kolorimetra korigovali podešavanja u potrazi za boljom slikom. Ipak, moramo da istaknemo da TN panel ne sarađuje toliko dobro u kalibraciji kao IPS panel MG279Q modela, podešavanja više variraju i samim tim krajnja kalibracija nije toliko uspešna kao kod pomenutog gejming IPS monitora. Tačnost boja jeste odlična nakon kalibracija, ali TN ne može imati toliko precizne boje kao IPS, kod kojeg ipak smatramo da je i kvalitet prikaza sveukupno bolji u odnosu na TN.
Dobra fabrička podešavanja, mada po pitanju tačnosti i kvaliteta prikaza IPS model MG279Q je ipak u prednosti
sRGB
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
–
Contrast
–
Režim slike
sRGB
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
139
Black Point (cd/m2)
0.38
Temperatura boja
6483K
Gamma
2.1
Contrast Ratio
357:1
Delta E prosek
2.2
Delta E maksimum
4.8
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
30
Contrast
85
Režim slike
Racing, Color Temp R93 G89 B94
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
119
Black Point (cd/m2)
0.17
Temperatura boja
6462K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
727:1
Delta E prosek
0.5
Delta E maksimum
1.2
Kao i uvek, razlika koju donosi 144Hz u odnosu na 60Hz je primetna i pre nego što uđete u svoju omiljenu igru. Jednostavno, glatkoća koju dobijate pri osnovnim operacijama kao što su skrolovanje web stranica, prevlačenje prozora ili prosto pomeranje kursora po ekranu je daleko veća u poređenju sa 60Hz monitorom. Benefit znatno veće stope osvežavanja znatno unapređuje korisničko iskustvo u desktop korišćenju, ali ovo je ipak gejming monitor, što znači da ćete tu dodatnu glatkoću videti i u igrama. Naravno, pod uslovom da je vaša konfiguracija dovoljno snažna da u igrama dobijate više od 60FPS. Na 60Hz monitorima recimo nećete imati nikakvu vidljivu dobit od toga što je vaš FPS u igri preko 60, dok ovde hoćete ukoliko isključite V-Sync.
Šta je sa AMD FreeSync podrškom? Nedavno smo je detaljnije pokrili u testu Acer Predator XG270HU modela, tako da ćemo vas uputiti na stranicu gde ćete moći da dobijete više informacija o samoj tehnologiji. Što se tiče FreeSync-a na Asus MG278Q modelu, podrška je prisutna, a umesto ograničenja koje smo susreli gde je FreeSync funkcionisano u rangu od 35-90Hz, TN model za razliku od IPS-a donosi pun rang od 35-144Hz kada se koristi FreeSync.
Zašto je ovo bitno? Pre svega iz razloga što u potpunosti iskorišćava potencijal gejming monitora, a takođe ne komplikuje stvari po pitanju stope osvežavanja, jer kod MG279Q modela smo morali da vraćamo Refresh rate na 90Hz kako bi uopšte i mogli da omogućimo FreeSync u opcijama monitora. Ovde nema takvog ograničenja, monitor se uvek može držati na 144Hz-a i FreeSync će funkcionisati bez ikakvog problema.
FreeSync nije ograničen na 90Hz kao kod MG279Q modela i po tom pitanju MG278Q je u prednosti
Uglovi gledanja
Nakon ideje o gejming monitoru sa širokim uglovima gledanja koje omogućava MG279Q IPS model, povratak na TN i njegove ograničene uglove gledanja nam je delovalo kao da je napravljen ogroman korak unazad. Zaista ne preterujemo kada kažemo da su uglovi gledanja drastično slabiji u poređenju sa IPS panelom, i jasno se primećuje pad u svetlini čim se pomerite iz centralne tačke i promena nijansi boja. Takođe, ukoliko se monitor posmatra odozgo, primetna je prilična ispranost prikaza, dok ukoliko se posmatra odozdo, susrećemo se sa dobro poznatim “negativ efektom” kod TN-a, gde slika postaje prilično tamna i neprepoznatljiva. Da bismo istakli o kolikoj razlici je reč u odnosu na IPS panel, postavićemo ispod i uglove gledanja MG279Q modela, kako biste mogli da ih direktno uporedite i procenite sami.
MG278Q TN:
MG279Q IPS:
Uglovi gledanja su ipak mnogo bolji na IPS MG279Q modelu
Odziv
TN ekrani generalno jesu brži po pitanju odziva, tako da ovde imamo 1ms odziv u odnosu na 4ms koji isporučuje IPS MG279Q model. Koliko je to u praksi bitna razlika? Tolika da većina prosečnih gejmera neće moći da je primeti, dok će možda profesionalni gejmeri koji idu na takmičenja videti taj benefit 1ms odziva. Subjektivni osećaj autora kao prosečnog gejmera je da je razlika neprimetna, što dovodi u pitanje koliko je MG278Q poželjniji od MG279Q modela po pitanju gejminga? Naš odgovor je ne puno, a s obzirom da su oba monitora 144Hz, iskustvo pri gejmingu je zaista vrlo slično. Samim tim, više naginjemo ka IPS modelu nego ovom TN-u, mada i MG278Q ima svojih prednosti u odnosu na MG279Q koje smo istakli u prethodnim delovima testa, što svakako ne treba zanemariti.
Uniformnost ekrana
Naše dugogodišnje iskustvo sa raznim modelima monitora navelo nas je na saznanje da su TN paneli generalno dobri po pitanju uniformnosti, i da su po tom pitanju i nešto bolji od IPS-a, koji umeju da probijaju po ćoškovima. Situacija sa uniformnošću ekrana kod MG278Q modela je vrlo dobra, pa na našem primerku nismo primetili preterano isijavanje ili probijanje svetla. Na maksimalmom osvetljenju može se primetiti žućkasto isijavanje sa leve strane, ali većina monitora će pokazivati nešto slično na 100% osvetljenja, tako da nijedan nije savršeno uniforman. Na 50% osvetljenja je situacija mnogo bolja i tu se isijavanje mnogo manje primećuje, dok je na 0% osvetljenja pomenuto isijavanje skoro pa neprimetno.
U pitanju je monitor koji će jednom delu potrošača doneti upravo ono što traže – odličan gejming monitor sa 144Hz osvežavanjem i 1ms odzivom, dok će u isto vreme svojim TN panelom naterati potencijalne korisnike na razmišljanje da li je možda bolje ići na IPS panel MG279Q Asusovog gejming monitora. Odluka u ovom slučaju nije tako jednostavna, jer oba modela imaju svoje prednosti i nedostatke, baš u toj meri da donesu glavobolju koji je monitor bolje odabrati. Da, IPS generalno nudi bolji kvalitet, tačniji prikaz i dosta šire uglove gledanja, ali MG279Q sa sobom donosi i ne tako poželjno FreeSync 90Hz ograničenje i manje bitan sporiji odziv od 4ms.
Prednost MG278Q modela je to što to ograničenja nema, FreeSync funkcioniše i pri 144Hz osveženju, i neće od vas zahtevati da svaki put pre ulaska u igru smanjite refresh rate u Windowsu na 90Hz. Opet, uglovi gledanja su slabiji u odnosu na IPS panel MG279Q monitora, i prikaz MG278Q modela iako fabrički jeste vrlo dobar, smatramo da je ipak nešto inferiorniji.
Naravno, tu je i faktor cene, a prema najavama Asusa, uređaj sa današnjeg testa bi trebao biti nešto jeftiniji u prodaji u odnosu na IPS varijantu. Sve se na kraju svodi šta je prioritet osobe koja je u potrazi za novim gejming monitorom, smatramo da su oba modela odlična svaki na svoj način, a obzirom da im je i cena slična, zaista se ne može previše pogrešititi kakav god da je izbor…
Odličan 144Hz gejming monitor sa TN panelom i brzim odzivom, ali svakako treba razmisliti i o MG279Q IPS gejming varijanti…
Prednosti
– 144Hz osvežavanje i 1ms odziv – Odlična ergonomija i dizajn – Vrlo dobra konektivnost – FreeSync podrška do 144Hz
Mane
– Uglovi gledanja TN panela
Cena: oko 630 evra
Monitor na test ustupio Asus.