Asus MG279Q

Asus MG279Q

Spoj IPS tehnologije i 144Hz stope osvežavanja najzad je realizovan, posle toliko godina željnog iščekivanja. Odlična vest za ozbiljnije gejmere dolazi u vidu MG279Q modela, tako da sada postoji alternativa TN panelima, samim tim i mnogo bolji uglovi gledanja i kvalitetniji prikaz. Asus u ovom monitoru nudi WQHD rezoluciju, FreeSync podršku, 4ms odziv, 144Hz osvežavanje i naprednu ergonomiju. Ovakav monitor deluje itekako primamljivo, a pogledajmo i detaljnije kako je Asus realizovao ovaj prilično željeni i očekivani spoj.

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Moramo skrenuti pažnju na to da je 2015. zaista dobra godina kada je u pitanju napredak na polju gejming monitora. Najpre smo dobili širu ponudu modela sa NVIDIA G-Sync tehnologijom, ubrzo zatim je usledio odgovor i od AMD-a u vidu Freesync-a, a sada imamo još jednu stvar koju gejmeri nestrpljivo čekaju godinama – 144Hz osvežavanje na monitoru sa IPS panelom. Pored adaptivnih stopa osvežavanja, počeli smo da viđamo tranziciju sa 1080p na 1440p rezoluciju kod gejming modela, pa čak i igranje u 4K rezoluciji za pojedince čije konfiguracije mogu da dozvole takav poduhvat.
      Poenta je da smo u proteklom periodu dobili veći broj alternativa za ugodniji PC gejming, koji sa tehničke i grafičke strane pokušava što više da se izdvoji u odnosu na konzole. Ne bismo hteli da započnemo konzola vs PC prepirku, jer je to ipak kombinacija ukusa, navika i novčanih mogućnosti, ali jasno je da najmoćnije konfiguracije dozvoljavaju veći broj detalja u igrama i glatko igranje u preko 60FPS-a sa 120/144Hz monitorima. Sa druge strane, konzole su cenovno pristupačnije širem krugu ljudi, a sa pojavom PS4/Xbox One ta grafička razlika je smanjena sa većim brojem 60FPS naslova. Da se ipak vratimo na temu – sada PC gejmeri imaju i nešto što su čekali dugo vremena, a to je IPS panel sa osvežavanjem većim od 60Hz-a – tačnije, čak do 144Hz-a.
      Napokon je stigao IPS gejming monitor sa 144Hz osvežavanjem, a tu je FreeSync podrška
      asus_mg279q_s.jpg
      Asus, kao kompanija koja je dobro poznata u gejming svetu, se trudi da udovolji svojim vernim potrošačima, tako da je među prvima ponudila monitor koji kombinuje najbolje iz oba sveta – tačan i kvalitetan IPS prikaz i visoku stopu osvežavanja od 144Hz-a. To znači da gejmeri više nisu “primorani” na upotrebu TN panela i nedostataka u vidu lošijih uglova gledanja i ne tako preciznog i kvalitetnog prikaza kao na IPS-u. Cifre odziva i dalje jesu niže na TN-u i kreću se do 1ms, mada ni 4ms odziv koji imamo kod MG279Q modela nikako nije loše, pogotovo u kombinaciji sa 144Hz-a. Tu je i Freesync podrška u rangu od 35 do 90Hz-a, 2560×1440 rezolucija, brzi AHVA panel koji je praktično korigovani IPS, solidnu konektivnost i ergonomiju kakvu poseduju profesionalni monitori za posao vezan za fotografiju/dizajn.
      [modul]specifikacija=8730[/modul]Stil je prepoznatljiv za kompaniju Asus, a možemo reći da ovde imamo dizajn koji podseća na PG278Q ROG Swift, model sa G-Sync tehnologijom, koji smo testirali krajem prethodne godine. Takođe je prisutna mat crna plastika od koje je sastavljeno kućište i postolje, opet vidimo uzane ivice oko ekrana, i još poznatih detalja koje ćemo pomenuti nakon osvrta na pakovanje. Atraktivna crna kutija sa letelicama i space temom oslikava glavne adute MG279Q modela, a unutar nje zatičemo pre svega DP-miniDP, USB hub i naponske kablove, tu je dokumentacija i koristan crveni plastični deo za uređenje kablova.
      asus_mg279q_1_s.jpg
      asus_mg279q_2_s.jpg
      Vraćamo se na dizajn monitora i postolje atraktivnog i nesvakidašnjeg oblika na kojem je crvenim slovima istaknuto “Supreme Gaming Experience”, a na zakošenim stranama vidimo i takoreći svemirsku šaru. Na uzanoj donjoj ivici smešten je srebrni Asus logo, a sa desne strane oslikane su funkcije koje izvršavaju tasteri smešteni na poleđini. Blizu donjeg desnog ćoška tu je i mali statusni LED, a pomenuti fizički tasteri pozadi su nepravilnog oblika uz dodatak crvenog džojstik dugmeta za pozivanje menija i kretanje kroz opcije.
      Uzan okvir, svemirsko postolje i dobra ergonomija
      asus_mg279q_3_s.jpg
      asus_mg279q_4_s.jpg
      asus_mg279q_5_s.jpg
      Ergonomske mogućnosti su napredne, pa imamo promenu nivoa visine, korekciju nagiba, promenu horizontalnog ugla kod kojeg se rotira celokupno postolja, pa čak i uspravni takozvani pivot režim. Trake oko ekrana su široke 13mm ili 16mm u slučaju donje trake, visina se može korigovati do 190mm od stola, nagib ide od +20 do -5 stepeni, a postolje je široko i donosi sasvim dobru stabilnost na stolu. Na pozadini se upotrebljavaju zakošene površine, kombinuju se hrapava šema i glatka mat plastika, a od konekcija nazad smo zatekli: USB hub port, 2xUSB 3.0, 2x HDMI 1.4/MHL 2.0 ulaza, DisplayPort 1.2 i miniDisplayPort 1.2 portove, kao i 3.5mm priključak za slušalice, tako da je konektivnost vrlo solidna.
      asus_mg279q_6_s.jpg
      asus_mg279q_7_s.jpg
      asus_mg279q_8_s.jpg
      Kao što smo pomenuli, meni se poziva pritiskom na crveni džojstik taster na poleđini monitora, a ostalih pet tastera se u rasporedu od vrha ka dnu koriste za izlazak iz opcija, promenu izvora, GamePlus Crosshair i Timer podepašavanja, brzu promenu režima slike i poslednje dugme na dnu je za uključivanje/isključivanje monitora. Asus je svoj glavni meni podelio u sedam kategorija, a dizajn interfejsa je jednostavan i pregledan. U prvoj kategoriji GameVisual vrši se odabir jednog od šest predefinisanih režima slike – Scenery, Racing, Cinema, RTS/RPG, FPS i sRGB mod.
      asus_mg279q_9_s.jpg
      asus_mg279q_10_s.jpg
      asus_mg279q_11_s.jpg
      U drugoj kategoriji imamo pristup opcijama za primenjivanje plavog svetlosnog filtera, a ovde se može odabrati intenzitet u rasponu od 0 do 4. Color sekcija sadrži podešavanja svetline ekrana, kontrasta, saturacije, temperature boje, kao i tona kože. Unutar Image kategorije podešava se oštrina, Trace Free opcija za eliminisanje “duhova”, kontrola aspekta, VividPixel opcija, ASCR i najbitnije FreeSync opcija koja je aktivna samo dok vam je stopa osvežavanja u Windowsu podešena od 35 do 90Hz-a, što znači ako podesite 144Hz, nažalost, nećete moći da koristite benefite FreeSync adaptivne stope osvežavanja. Peta kategorija podrazumeva odabir jednog od četiri izvora.
      Jednostavan dizajn korisničkog interfejsa i pregršt podešavanja u meniju
      asus_mg279q_12_s.jpg
      asus_mg279q_13_s.jpg
      asus_mg279q_14_s.jpg
      System setup sadrži razne opcije kao što je GameVisual Demo mod, jačina zvuka, GamePlus opcija, odabir između DP 1.1 i 1.2 strima, Eco režim za uštedu energije, podešavanje OSD menija, promena jezika… Tu je i zaključavanje tastera, informacije sa trenutnog izvora, uključivanje/isključivanje LED indikatora, zaključavanje power tastera, korisna opcija za USB punjenje preko portova na monitoru i na kraju opcija koja vraća monitor na fabrička podešavanja. Na kraju, tu je Favourite kategorija u kojoj možete da namestite četiri omiljena režima kako biste im brzo pristupili, što je veoma dobra i korisna stvar svima koji žele da malo eksperimentišu, a kod ovakvih monitora to je gotovo neminovno.
      asus_mg279q_15_s.jpg
      asus_mg279q_16_s.jpgOd šest predefinisanih režima slike najtačniji je upravo onaj koji je izabran u fabričkim postavkama, a to je Racing Mode. Ono što smo najzad dočekali je da na gejming monitoru dobijemo upravo onakve precizne boje kakve često zatičemo i na ostalim IPS monitorima koje smo testirali, tako da je ovo zaista fin korak unapred u odnosu na TN panele. Krenućemo od tačnosti boja, gde je prosečna cifra DeltaE vrednosti samo 2.6 što znači da su boje tačne i bez potrebe za hardverskom kalibracijom. Ipak, fabrička podešavanja nisu toliko dobra kada je tačnost plave boje u pitanju, ista je malo više netačna pa se isključivo zbog nje cifra maksimalne DeltaE vrednosti penje na 8.9.
      Gamma vrednost sa druge strane nije preterano dobra sa fabričkim podešavanjima, jer imamo 10% odstupanja od 2.2 idealne granice, tačnije u pitanju je 2.0 vrednost, što znači da određeni tonovi mogu delovati pomalo bledoliko i isprano. Temperatura boja je vrlo dobra, jer je odstupanje samo 2% od 6500K granice, konkretno reč je o cifri od 6654K. Maksimalna svetlina monitora je 350 cd/m2, a u režimu je osvetljenost podešena na 90, pa smo dobili svetlinu od 292 cd/m2. Odlična stvar vezana za kontrast je da smo dobili vrednost blisku citiranoj, tačnije čitavih 969:1 od 1000:1 koliko mnogi proizvođači navode. Vrlo dobar rezultat za IPS panel, a dubina boje na fabričkim podešavanjima je malo svetlija i iznosi 0.30cd/m2, tako da je preporučljivo smanjiti osvetljenje.
      Racing Mode
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      90

      Contrast

      80

      Režim slike

      Racing Mode

       

       asus_mg279q_racing_90b_80c.jpg
       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      292

      Black Point (cd/m2)

      0.30

      Temperatura boja

      6654K

      Gamma

      2.0

      Contrast Ratio

      969:1

      Delta E prosek

      2.6

      Delta E maksimum

      8.9

       
      asus_mg279q_racing_90b_80c_hcfr_s.jpg
      Drugi režimi nisu toliko tačni kao Racing Mode koji preporučujemo za korišćenje, ali ukoliko baš želite da izvučete maksimum iz IPS panela, svakako razmislite da uložite novac u hardversku kalibraciju. Kolorimetar nam je omogućio da unapredimo kvalitet prikaza Racing režima, tačnije da ispravimo ove nedostatke u vidu manje Gamma vrednosti, netačne plave, ali naravno i da dodatno unapredimo tačnost boja i temperaturu. IPS panel je dosta fleksibilniji od TN-a po pitanju kalibracije, pa smo korekcijom osvetljenosti, kontrasta i RGB slajdera postigli kvalitet slike na nivou profesionalnih IPS monitora. Vrednosti smo doveli do idealnih cifara i postigli DeltaE rezultate koji su među najboljim kada su IPS monitori u pitanju. Gejming monitor sa izuzetno preciznim bojama i vrlo kvalitetnim prikazom – trenutak koji smo čekali dugo i drago nam je da je napokon stigao.
      Najzad imamo gejming monitor sa tačnim bojama očekivanim od IPS (AHVA) panela i sveukupno vrlo kvalitetan prikaz
      Kalibrisan
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      38

      Contrast

      84

      Režim slike

      Racing, Color Temp R91 G79 B88

       

      asus_mg279q_blueeye_kalibrisan_38b_84c_r91_b79_g79_b88.jpg
       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      120

      Black Point (cd/m2)

      0.15

      Temperatura boja

      6473K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      787:1

      Delta E prosek

      0.2

      Delta E maksimum

      0.5

      asus_mg279q_blueeye_kalibrisan_38b_84c_r91_b79_g79_b88.jpg Kao i uvek, razlika koju donosi 144Hz u odnosu na 60Hz je primetna i pre nego što uđete u svoju omiljenu igru. Jednostavno, ta glatkoća koju dobijate pri osnovnim operacijama kao što su skrolovanje web stranicama, prevlačenje prozora ili prosto pomeranje kursora po ekranu je daleko veća u poređenju sa 60Hz monitorom. Benefit znatno veće stope osvežavanja znatno unapređuje korisničko iskustvo u desktop korišćenju, ali ovo je ipak gejming monitor, što znači da ćete tu dodatnu glatkoću videti i u igrama. Naravno, pod uslovom da je vaša konfiguracija dovoljno snažna da u igrama dobijate više od 60FPS. Na 60Hz monitorima recimo nećete imati nikakvu vidljivu dobit od toga što je vaš FPS u igri preko 60, dok ovde hoćete ukoliko isključite V-Sync.
      asus_mg279q_17_s.jpg

      Šta je sa AMD FreeSync podrškom? Nedavno smo je detaljnije pokrili u testu Acer Predator XG270HU modela, tako da ćemo vas uputiti na stranicu gde ćete moći da dobijete više informacija o samoj tehnologiji. Što se tiče FreeSync-a na Asus MG279Q modelu, podrška jeste prisutna, ali iz nekog razloga Asus je ograničio da funkcioniše u rangu od 35-90Hz.
      U čemu je ovde problem? Pre svega u tome što ukoliko odaberete 144Hz stopu osvežavanja u Windowsu, FreeSync se automatski gasi i nije dostupan u igrama. Šta je ovde zapravo problem? Pre svega to što ćete stalno morati da menjate refresh rate na sa 144Hz na 90Hz pre ulaska u igru da bi uopšte FreeSync mogao da bude aktiviran. Nezgodna stvar zaista, koja se može rešiti da jednostavno uvek u Windowsu držite 90Hz, što sa druge strane znači da ne iskorišćavate blagodeti 144Hz monitora. Treća solucija je da koristite uvek 144Hz osvežavanje, ali u tom slučaju nemate FreeSync.
      FreeSync je ograničen na 90Hz, što komplikuje stvari s obzirom da je reč o 144Hz monitoru
      asus_mg279q_27_s.jpg
      asus_mg279q_28_s.jpg
      asus_mg279q_29_s.jpg
      asus_mg279q_30_s.jpg
      Uglovi gledanja
      Ono što je uvek bilo žrtvovano kod TN gejming monitora je to da ste morali da se pomirite sa lošijim uglovima gledanja. Jedan od razloga zašto je IPS toliko iščekivan u gejming kategoriji jeste da gejmeri više ne moraju da brinu o promeni kvaliteta prikaza kada se pomere iz centra, dok recimo gledaju film iz kreveta, ili recimo ukoliko vaš prijatelj sedi pored vas i posmatra ekran po uglom. U slučaju MG279Q modela, takvi problemi ne postoje, uglovi gledanja su veoma široki, nema promene u koloritu, posvetljavanju ili potamnjivanju prikaza kada monitor gledate sa strane/odozgo/ispod – prikaz je skoro pa nepromenjen.
      asus_mg279q_uglovi_s.jpg
      asus_mg279q_18_s.jpg
      asus_mg279q_19_s.jpg
       
      Odziv
      Kategorija u kojoj su TN ekrani i dalje najbolji jeste njihovo izuzetno nisko vreme odziva, koje se kreće čak do 1ms. IPS paneli ipak ne mogu da postignu te performanse kao TN, ali MG279Q nema klasičan IPS panel već nešto brži AHVA. Šta to znači? U prevodu, odziv je bolji od vašeg klasičnog IPS monitora, tačnije ovo je najbolji “IPS tip” monitora koji smo testirali do sad, i pojava duhova je zaista minimalna. TN modeli kao što je recimo Asus PG278Q su i dalje neprevaziđeni kada je u pitanju odziv, ali lepo je videti da IPS više ne zaostaje puno. Štaviše, pitanje je koliko ćete u praksi primetiti nešto bolji odziv TN monitora u poređenju sa MG279Q modelom koji je takođe vrlo solidan na ovom polju.
      asus_mg279q_20_s.jpg
      asus_mg279q_21_s.jpg
      Uniformnost ekrana
      Moramo priznati da smo zadovoljni kako se MG279Q pokazao na ovom polju, jer nismo zatekli klasičan “white glow” u većoj meri koji je prisutan na regularnim IPS monitorima. Situacija ipak nije skroz idealna, ali do 50% osvetljenosti isijavanje po ćoškovima je zaista minimalno. Naš primerak je imao nešto žućkastije probijanje u donjem desnom uglu, koje postaje primetnije na crnoj pozadini kada postavite osvetljenje na maksimum. Sveukupno ovo je vrlo prihvatljiva uniformnost za IPS tip ekrana, ali često se desi da su TN ili VA monitori nešto bolji po ovom pitanju.
      asus_mg279q_31_s.jpg
      asus_mg279q_32_s.jpg
      asus_mg279q_33_s.jpgAsus MG279Q je prvi IPS 144Hz monitor koji je stigao u našu redakciju; moramo reći da smo vrlo zadovoljni utiscima koje smo stekli tokom testiranja. Napokon gejmeri imaju izbor koji od njih ne zahteva da se podvrgnu nedostacima TN tehnologije zarad veće stope osvežavanja. Razlika u odnosu na klasične IPS 60Hz je primetna, MG279Q donosi vrlo glatko iskustvo u desktop korišćenju, ali naravno i u igrama, ukoliko imate mašinu koja isporučuje frejmrejt koji je veći od 60FPS-a. FreeSync podrška na ovom modelu nije baš sjajna, jer je ograničenje na 90Hz pomalo nezgodno zbog toga što zahteva od vas spuštanje sa 144 na 90Hz pre ulaska u igru kako bi FreeSync postao aktivan.
      asus_mg279q_nagrada.jpg
      Sa jedne strane smatramo da je Asus po tom pitanju napravio propust, a sa druge da je MG279Q i dalje dosta bolji gejming monitor u odnosu na klasične IPS modele. Takođe, donosi sjajan prikaz, vrlo tačne boje i znatno šire uglove gledanja u odnosu na TN gejming modele, dobru konektivnost i naprednu ergonomiju. Odziv je takođe bolji od običnih IPS monitora, dosta je dobar, ali ne na nivou TN monitora. Dobiti mogućnost 144Hz stope osvežavanja na IPS-u je stvar koju smo čekali godinama, a Asus je veoma lepo realizovao svoj MG279Q model. Ukoliko izuzmemo zavrzlamu sa FreeSync podrškom, u pitanju je sjajan gejming IPS monitor, koji od nas dobija visoke preporuke…
      Gejmeri su najzad dočekali 144Hz na IPS monitoru, a MG279Q je odlična alternativa TN gejming modelima 
      Prednosti
      – 144Hz osvežavanje na IPS-u – Precizne boje i kvalitetan prikaz – Znatno bolji uglovi gledanja u odnosu na TN – Napredna ergonomija – Dobra konektivnost
      Mane
      – FreeSync je ograničen na 90Hz-a
      Cena: oko 630 evra
      Monitor na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test