Belinea 2025 S1

Belinea 2025 S1

Belinea 2025 S1 je monitor dijagonale od 20 inča, sa nešto krupnijim pikselom i rezolucijom od 1400 x 1050. Namenjen je za kućnu multimediju i povremeno igranje, a najveći adut mu je vrlo povoljna cena. Kakve je utiske ostavio na nas...?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Belinea 2025 S1

      Belinea, brend kompanije MAXDATA, poznat je našim kupcima iz vremena kada su počeli da se pojavljuju jeftini CRT monitori većih dijagonala (17 i 19 inča). U nižim i best buy klasama, ovi monitori su ostavili trag, jer su se te 1997. i 1998. godine i dalje vrlo često sretale CRT 15-ice i zakrivljene 17-ice. Belinea monitori su nudili privlačne cene i zavidan kvalitet, pa ih je kupovao svako ko ne mari za dizajn i kvalitet kućišta. Vremena su se žestoko promenila od tada, TFT je postao standard, a CRT zaboravljen, neke kompanije su nestale, a neke ojačale do neprepoznatljivosti, dok su neke postale giganti preko noći (ko je rekao Google?). Ali, kako čak ni površno nabrajanje svih velikih promena u IT-u ne bi moglo da se spakuje u formu teksta ovakvog jednog pregleda monitora (a kamoli u uvod), vratićemo se brzo na današnju temu – Belinea monitor dijagonale od 20 inča. Iako je Belinea ostala poznata kao igrač u entry-level areni, ali kako smo čuli tokom druženja sa gospodinom Timo Whiteom, regionalnim sales predstavnikom iz evropskog ogranka kompanije MAXDATA za monitore i displeje, te stvari će se promeniti i uskoro bi mogli da vidimo novi nastup ove kompanije, sa drugačijim pozicioniranjem proizvoda (novi dizajn, veliki broj različito koncipiranih modela, nove tehnologije za poboljšanje prikaza, itd.) i agresivnijim prisustvom na našem tržištu. Za sada, na testu se našao jedan model iz aktuelne ponude, čija je dijagonala 20 inča.

      Sada je već postalo jasno da su monitori dijagonale od 17 inča (i kod nas) namenjeni apsolutnom low-endu, u kome, bez obzira na dijagonalu, vladaju brzi (i oni manje brzi, bez overdrive tehnologija) TN+Film bazirani modeli, najčešće sa običnim Tilt postoljem. Osim jeftinih, TN paneli su najčešće centar tzv. “igračkih” modela, dok su PVA paneli obično unutar skupljih monitora koji imaju i dodatke (pivot, podešavanje visine i pozicije kućišta, dual DVI, kvalitetnija izrada i napredniji, ekstravagantniji dizajn). LCD TV aparati veće dijagonale, koji često koriste MVA panele, često nauštrb dijagonale stižu sa manjom rezolucijom (1366 x 768 ili 1280 x 720), koja je ipak napredak u odnosu na plazma ekrane prethodne generacije koji su imali 852 x 480 rezolucije i samim tim nisu bili “HD ready”. Naravno, bitno je i da prikaz ima veću dijagonalu, a 720p je veliki napredak u odnosu na SDTV kakav je i dalje najrasprostranjeniji (i nažalost, kod nas će još dugo i biti) – 1080p displeji će pre služiti za posmatranje filmova sa HD-DVD i BluRay diskova negoli što će prikazivati 1080i satelitske / cable kanale.

      Kako je tehnologija izrade klasičnih matrica sa tečnim kristalima tipa TN/Film i xVA blizu svog vrhunca, sledeći koraci će se ogledati u još nižim cenama monitora, odnosno prelazak na još veće dijagonale – toga smo svi bili svedoci još u prethodnih par sezona. Sve je više novih koncepta i različitih načina na koji posmatramo i koristimo kućni računar, ali bez obzira na to, za svakodnevni rad na desktop računarima ćemo retko i u budućnosti birati ekrane sa dijagonalom većom od jednog metra. Sigurno je da će broj LCD ekrana u našem domu biti sve veći, pa će za nekoliko godina, čak i sa siromašnijih tržišta potpuno nestati CRT TV prijemnici, dok će se za igračku i profesionalnu upotrebu na računarima razvijati ekrani sposobni da prikažu i nekoliko stotina puta svetlije piksele nego što je to danas moguće (osim HD-a, popriličan hit je i HDR). Današnji TFT monitori sa kontrastom od oko 1500:1 su krenuli ka tome, no, za pravi HDR je, osim adekvatnog monitora, potreban i true HDR grafički prikaz, bez tone-mapping i sličnih tehnika koje samo emuliraju HDR za prikaz na low-dynamic range ekranima.

      Sve češći izbor kupaca sa većim budžetom su TFT monitori dijagonale od 19 inča. Kao što znamo, oni se od 17-ica razlikuju samo po veličini piksela, odnosno dijagonale. Radna rezolucija od 1280 x 1024 piksela i za rad u nižim rezolucijama “nezgodni” aspekt 5 : 4 ostaju isti. Ostaje pitanje zbog čega su, bar kad je rezolucija u pitanju, TFT matrice na ekranima notebook računara tako superiorni? Kako se nijednom nije desilo da neki proizvođač izbaci monitor rezolucije 1400 x 1050 za 17 ili 19 inčni desktop računar? Proizvođači smatraju da je mod 12 x 10 ipak optimalan za modele od 17 i 19”, dok je za 20-ice ipak neophodno imati više – pa je automatski ponuđen 4 : 3 mod 1600 x 1200, koji bolje skalira niže rezolucije (1280 x 960, 1152 x 864, 1024…), baš zbog jednakog aspekta. Međutim, određenim korisnicima odgovara krupniji piksel, pa se rađe odlučuju za 19” modele, XVGA rezolucije. Njima će, onda, verovatno i odgovarati novi Belinea LCD monitor dijagonale od 20 inča, čija je rezolucija 1400 x 1050 piksela. Ovakvi monitori nisu retkost – Viewsonic ima vrlo prodavan monitor istih karakteristika (koristi isti panel kao i Belinea koju sada prikazujemo), a Samsung osim poznatog SyncMaster 204B, poseduje i 203B, koji se od testiranog razlikuje upravo po krupnijem pikselu i prirodnoj rezoluciji od 1400 x 1050 piksela.

      Kućište ima vrlo klasičan srebrno-crni dizajn, za koji ne možemo reći ništa posebno, jer je sve toliko puta već viđeno, pa bi opisivanje izgledalo kao kada bi želeli da kažemo nešto novo za izgled Golfa 2. Karakteristike spoljašnjosti su i jednostavno okruglo tilt postolje, odnosno minimum ergonomije i “kockasti” silver OSD tasteri. Na poleđini se, kao što možete videti na slikama, osim analognog, krije samo još AC priključak. Iako je kvalitetno izrađen i ne krcka pri dodiru, niti je plastika loše uklopljena, ne bi smo mogli da kažemo da je kvalitetno izrađen, ali određen nivo robusnosti ipak postoji, a ni masa nije mala. AC adapter je integrisan u kućište panela, pošto Belinea 2025 S1 ne spada u ultra-tanke monitore. Jedna od većih mana koju bi odmah istakli je nedostatak DVI input-a. Ne možemo reći da je nedopustivo, ali je zaista propust…

      Rezolucija od 1400 x 1050 piksela izgleda prijatno na ovom monitoru, a posebno je dobra za multimediju i igranje (za office i grafiku je ipak preporučljivije da monitor ima punih 1600 x 1200 piksela). Navedeni kontrast je “opravdan” – u praksi je vrlo blag i već po default-u na samom maksimumu. Ipak, moglo bi se reći da je dovoljno izražen, ali ni blizu nije da ugrozi veterane u TN Film areni, kakvi su Samsung 204B ili čak 940N. S druge strane, crna je veoma dobra, a dok je uniformnost osnovnih boja odlična, dok je pozadinsko osvetljenje ujednačeno (tu i računamo dovoljan vertikalni vidljivi ugao, koji bi, da je manji, davao utisak da je panel svetliji na gornjoj/donjoj ivici). Horizontalni vidljivi uglovi su vrlo dobri, ali je pitanje da li je 160 / 160 stepeni iz specifikacije opravdan podatak, jer je vertikalni ugao znatno lošiji (iako ne dovoljno loš da utiče na utisak o uniformnosti i ravnomernosti backlight-a). U svakom slučaju, situacija nije loša kao kod pojedinih novijih brzih TN/Film panela manje dijagonale, ali ni na ovom testu, Belinea 2025 S1 ne briljira.

      Reprodukcija boja je diskutabilnog kvaliteta – na testu gradijenta monitor nije zaradio odlične ni vrlo dobre, već samo ocenu “dovoljan”, mada je reprodukcija sivih bila iznenađujuće dobra, bez hue odstupanja i uz dobru dinamiku (pogotovo ako u obzir uzmemo umeren kontrast). Pozitivno je i što pozadinsko osvetljenje ne probija ni u manjoj meri, što je najjači adut ovog modela; tako će svi vlasnici biti zadovoljni pri igranju mračnih igara i gledanju filmova. Kada je odziv u pitanju, moramo reći da smo posle dugo vremena ponovo uočili prisustvo “duhova”, ali ne u većoj meri – otprilike kao u vreme “12 ms generacije”. Očigledno je da Belinei 2025 S1 nedostaje i pixel acceleration (overdrive) tehnologija. Pomenućemo i da monitor poseduje par zvučnika, koji su dovoljni za office i MSN (a već za Skype su potrebni bolji, tj. glasniji i kvalitetniji).

      Belinea i ne navodi da je odziv ovog modela nizak, pa 8 ms u današnje vreme može da se protumači kao prosečan odziv, iako je ovaj model približniji vrednostima od 16 ms. Igranje može biti ugodno ako ste povremeni igrač, kao i ako koristite konzole ili nove igre sa dosta post processing efekata (motion blur, dof, bloom), pošto veterani kakvi su CS ili Quake III ovakvim monitorima “ne opraštaju”.Unutar menija nema nekih posebnih opcija, pa nismo zatekli ni podešavanje gamma vrednosti, (tu je samo tri kolorna profila), dok je prisutno i custom podešavanje RGB kanala. Nedostaju i profili za brzo pozivanje profila slike kakav je Samsung-ov MagicBright modova, a softver kakav je MagicTune možemo očekivati tek ako i kada se desi promena o kojoj smo slušali na konferenciji u Tunisu (a o kojima ne smemo više da pišemo). Do tada, Belinea 2025 S1 može da posluži dobro kao solidan monitor velike dijagonale, koji će koristiti manje zahtevni korisnici u multimedijalnim aplikacijama. Njen najveći adut je, ipak, vrlo povoljna cena!

      Za:
      – dobra reprodukcija sivih
      – dobra crna
      – nema probijanja pozadinskog osvetljenja
      – uniformnost
      – cena

      Protiv:
      – vertikalni vidljivi ugao
      – sporiji odziv
      – prikaz gradijenta
      – nema DVI

      Proizvođač

      Belinea / MAXDATA

      Model

      Belinea 2025 S1

      Dijagonala / tehnologija

      20.1″ TN Film LCD TFT

      Fizička rezolucija / boje

      1400 x 1050 @ 50Hz (Digital) /16.2 M

      Pitch

      0.292 x 0.292

      Horizontalno osvežavanje (KHz)

      30 ~ 83

      Vertikalno osvežavanje (Hz)

      50 ~ 85

      Odziv

      8 ms avg.

      Osvetljenje (cd/m²)

      300

      Kontrast

      700:1

      Ugao gledanja (H/V)

      CR > 5:1 – 170° / 170°
      CR > 10:1 – 160° / 160°

      Bandwidth dot rate / potrošnja (*max)

      162 /41 W

      Dimenzije

      459 x 450 x 199 mm

      Masa

      6.2 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      2006 XD Engine; 3D digital comb filter; two tuner PIP; HDMI terminal, 2 x 1W speakers

      Cena

      ~

      Uređaj na test ustupila firma DirectLink.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test