I ne samo da FP767-12 ima odziv deklarisan na 12ms, već taj broj nosi i u samoj oznaci, pa i ponosno istaknuto na nesvakidašnjoj nalepnici na ekranu. Izgleda da su proizvođači sada konačno, kada imaju šta da kažu, počeli da ističu zaista važne atribute svojih proizvoda, umesto prenaduvanih i relatino nebitnih informacija o npr. svetlini i kontrastu ekrana. Konačno su postali i svesni da je odziv ostao jedina velika prepreka cilju da TFT tehnologija pravedno zameni dobri stari CRT. To vidimo iz činjenice da je 16ms “era” trajala veoma kratko, a da su za skoru budućnost najavljeni i paneli brži od 12ms. Benq koji zajedno sa AU Optronicsom, drugim proizvođačem TFT panela na svetu, pripada Pan Acer grupaciji je brend koji svakako treba posmatrati u ovom “fotofinišu” za tron koji još uvek, ali jedva, drži CRT.
FP767-12 je monitor neobičnog izgleda, ali ipak univerzalne privlačnosti. Kvalitet izrade je vrlo dobar i jedina zamerka može se uputiti na račun dugmića za kontrolu OSD menija. Zbog svog izduženog oblika nisu prijatni za rad, a nešto sporiji OSD meni još više doprinosi konfuziji oko toga da li je dugme pritisnuto ili ne. Meni pored standardnih opcija sadrži i podešavanje oštrine u pet nivoa. Pomalo čudi odluka da se u “brzinski” model ugrade zvučnici. Ali neka, “neće da se baci”, a što je najvažnije odlično su uklopljeni u prednju masku. Audio ulaz je pozadi, a izlaz za slušalice napred što je najkorisnija kombinacija.
Morali smo malo da se potrudimo oko podešavanja boja na ovom modelu jer nijedan od ponuđenih preseta nije sasvim odgovarajući. Na kraju smo ipak dobili odličan prikaz sa istom takvom dinamikom. Nijansirani prelazi otkrivaju sitan banding “u pokušaju” jer dithering algoritam uspeva ga “ispegla”. Tako su kolorne rampe skoro savršeno glatke i zaslužuju pohvale. Ugao gledanja nažalost nije spektakularan i spada u sasvim prosečne. Ali ovih dana prosečno je vrlo upotrebljivo i korisnici ne bi trebalo da imaju problema u normalnom radu, već isključivo situacijama van norme. Najprostije rečeno – ugao gledanja nije specijalno dobar, ali sasvim je dovoljan za udoban rad. Dolazimo do glavnog aduta ovog modela – odziva. Posle toliko reklamiranja bilo bi zaista bizarno da Benq razočara po ovom pitanju i srećom to se nije desilo. Daleko od toga. Kako se vrednosti odziva približavaju veličinama koje ljudsko oko sve teže razlikuje možemo zaključiti da je subjektivan osećaj pri igranju na ovom monitoru zaista odličan. I naši testovi to pokazuju jer je konkretna količina zamućenja zaista minimalna. To se odnosi i na igre sa brojnim i izraženim kontrastnim situacijama gde je blur najlakše uočiti – poput Counter Strike-a. Resize algoritam je takođe na nivou zadatka, pa igranje u rezolucijama nižim od hardverske ne donosi prevelike gubitke.
Benq model je još jedan dokaz će na polju TFT tehnologije stvari konačno doći na svoje mesto. FP767-12 je već sada dobro zaokružen proizvod koji će zadovoljiti brojne korisnike, a posebno one koji se pribojavaju da TFT monitor uključe u svoju gaming konfiguraciju. Ipak uzevši u obzir njegovu cenu i nešto ograničeniji ugao gledanja teško da je zaključak da se radi o savršenom monitoru. Neće se pokajati ni oni koji ga pazare, ali ni oni koji budu sačekali jeftiniji, bolji, ovakav, onakav… C'est la vie…
Proizvođač
Model
Dijagonala
17″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.264
Horizontalno osvežavanje
83 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
12 ms
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
150º/150º (prosek)
Potrošnja
50 W
Dimenzije
377.2 x 405.0 x 90.0 mm
Težina
4.5 Kg
Input
Analog
Cena
408 €
Monitor ustupio