BenQ FP93G X
Monitori kompanije BenQ su sve više prisutni na našem tržištu, a nakon ulaska na tržište sa niskim cenama, pokazali su da umeju da ponude i izuzetno kompletne i kvalitetne proizvode. Više puta smo pominjali da je BenQ-ov štand na CeBIT-u bio manji samo od Samsung-ovog, bar ako posmatramo deo sa LCD monitorima, dok je deo gde su bili izloženi projektori, zauzimao veću površinu. No, prošao je i Computex, a BenQ FP93G X je ostao jedan od najtraženijih monitora ovog proizvođača. Ne samo zbog toga što mu u oznaci stoji “2ms”, već i zbog kvaliteta o kome se priča. Da li je baš tako i kako se FP93G X “proveo” u našoj test laboratoriji?
Prve „2ms“ monitore, kao što znamo, nije ponudio Samsung, već Viewsonic. Međutim, ono što smo propustili da kažemo, jeste da je i BenQ samo dva dana kasnije zvanično ponudio svoje viđenje „igračkog“ monitora. Naši čitaoci znaju da nam se neke osobine Samsung i Viewsonic monitora dijagonale 19 inča, sa odzivom od dve milisekunde nisu dopale – manje ravnomerno pozadinsko osvetljenje, pomalo prenaglašen kontrast („kako god okrenete“) i iritantno mali vidljivi ugao po vertikali. Nadali smo se da bar ova poslednja stavka neće pokvariti utisak kod BenQ rivala, a nestrpljivost je prouzrokovala dosta sitnih kuglica stiropora po našem tepihu.
BenQ reklamira FP93G X kao igrački monitor, dovoljno brz da prikaže i najzahtevnije akcione igre i simulacije vožnje u pravih 60 i više frejmova po sekundi, pa je zato na „bilbordu“ prikazan bolid Formule 1, gledan na ekranu ovog monitora. Dve milisekunde bi trebalo da prikažu oštre ivice (i obline) 3D objekata čak i kada se „kreću“ ogromnom brzinom. Kao i kod suparnika, 2 milisekunde označava vreme „od sive do sive“, dok je puno vreme od crne, do bele, pa opet do crne čak 8 ms.
FP93G X ima klasičan izgled, a možete izabrati srebrnu ili crnu varijantu. Pod „klasičnim“ podrazumevamo običan „tilt“ mehanizam sa postoljem, koji omogućava samo da podesite ugao pod kojim će stajati – ponekad je stvarno nezgodno što nema mogućnosti za korekciju visine, a ugao pod kojim može da se „nagne“ unazad i nije veliki, pa će mnogi korisnici poželeti i niže stolice ili desktop kućište na koje bi postavili svoj monitor. Naravno, ovo je slučaj sa svim „tilt-only“ monitorima, ali je problem kod ovih „brzih“ u tome što obično imaju loše vidljive uglove, te je onda nezgodno što gornji deo ekrana izgleda svetlije i prenaglašeno, u odnosu na donji.
BenQ FP93G X poseduje dva konektora, D-Sub i DVI, ka i poseban taster za brzu izmenu između ova dva izvora. Nažalost, ovoga puta DVI nije dopunjen HDCP-om, za koji proizvođači inače plaćaju dodatnih 8 do 15 dolara (u zavisnosti od tržišta), po prodatom primerku. Kako je ovo „gaming“ monitor, HDCP nije neophodan, bar ne u ovom trenutku. AC adapter se nalazi unutar kućišta panela, što je opet očekivano za monitor koji je ovako koncipiran i dizajniran. Raspored tastera je nekako „običan“, ali su dodate i opcije za podešavanje oštrine, koja i nije preterano korisna jer daje rezultate slične onim kada na dobroj i oštroj fotografiji, primenite sharpen filter za nijansu više nego što bi trebalo.
Po uključenju monitora, primećujemo jako intenzivno pozadinsko osvetljenje koje je, u slučaju da ste monitor postavili kako treba, idealno raspoređeno, tj. uniformno. Ono što je dobro u ovakvoj situaciji, jeste da lampe iza matrice ne probijaju na ivicama dok se prikazuje crna. Monitor je optimizovan za prikaz brzih sadržaja, pa su uglovi gledanja nešto manji nego što bi realno mogli da budu. Sa sigurnošću možemo reći da su bolji od uglova kod Viewsonic, pa i Samsung rivala, međutim, i dalje ih ne bi nazvali idealno dobrim, pogotovo ako niste navikli da na stolici mirujete kao gušter na suncu. Kada je uniformnost matrice u pitanju, odnosno uniformnost svake od osnovnih boja, možemo reći da su rezultati vrlo dobri. Ipak, za razliku od jakog pozadinskog osvetljenja, kontrast i nije realno toliko impresivan, bar ako ne računamo “softversko presvetljavanje”, koje kreće već od 47%, pod uslovom da su RGB kanali na podrazumevanih 50-50-50. I na 40%, kontrast je, kao i uvek dovoljno izražen, ali znamo da neki korisnici, pogotovo oni koji već godinama rade na TFT monitorima, vole da je slika ubedljiva i snažna. Ne možemo reći da će veći kontrast, od onog koji FP93G X prikazuje na polovini skale, ikome biti potreban, a vrlo dobro znamo da igrači ne puštaju previše sunčeve svetlosti u svoje sobe – češći scenario je zamračena prostorija, ponekad i bez ijednog sekundarnog izvora svetlosti. U tom slučaju, preporučujemo da kontrast i brightness dodatno smanjite.
Koliko su vidljivi uglovi bolji od onih koje su prikazali rivali, moramo priznati da nam se čini da je FP93G X ipak malo „sporiji“ od Samsung 940BF monitora, mada bih voleli da ih vidimo u isto vreme, pomoću clone-view opcije. Ovo ćemo svakako uskoro uraditi, mada odmah možemo zaključiti da razlika, ako je i vidljiva golim okom, stvarno nije vredna pažnje. Prikaz boja je prošao bolje nego što smo se nadali – iako je provereno reč od 6-bitnom (tj. 18-bit) panelu, dithering koji je R &D tim BenQ-a obezbedio za FP93G X učinio je da fini nijansirani prelazi budu – fini, uz tek pokoju „linijicu“ na zelenom gradijentu. Test crne je prošao solidno, teško da može bitno bolje u ovom stadijumu TN+Film tehnologije, mada stručnjaci obećavaju da će baš ovaj segment biti kvalitativno poboljšan u narednim generacijama. I upravo je ovo dobra vest – pravi, prirodno visok kontrast, prava crna i veći vidljivi uglovi su ono što nedostaje ovim brzim matricama. U narednim generacijama, proizvođači bi trebalo da se fokusiraju na ispravljanje ovih mana, a ne na dodatno ubrzanje odziva tečnih kristala. Na kraju, zaključićemo da je BenQ FP93G X odličan izbor za igrače, koji za realnu novčanu sumu dobijaju verovatno najbrži monitor koji se može kupiti. Njima verovatno neće smetati niža ergonomija i nešto manje precizan prikaz boja…
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19″ 5:4 / TN+Film /
Fizička rezolucija / boje
1280×1024 / 16.2 million with dithering
Pitch
0.294 mm
Horizontalno osvežavanje
31-81 khz
Vertikalno osvežavanje
60-76 hz
Odziv
2 ms GTG, 8 ms (full)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
700 : 1
Ugao gledanja (H/V)
140° / 135°
Bandwidth / potrošnja,
160 MHz / 55 W maksimalno
Dimenzije
410.2 x 404.2 x 168.2 mm
Masa
5.7 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog, Digital
Cena
315 €
Monitor na test ustupio distributer BenQ proizvoda za Srbiju: KimTec