BenQ Senseye FP202W

BenQ Senseye FP202W

Kategorija monitora dijagonale od 20 inča u widescreen izdanju je sve popularnija zahvaljujući ceni koja se približila cifri od 300 evra. BenQ je jedan od vodećih brendova na tržištu ekrana svih vrsta, a kakav je njihov adut na ovom delu tržišta, model FP202W?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      BenQ Senseye FP202W

      Široki, odnosno widescreen ekrani postaju gotovo češći nego oni sa klasičnim odnosom stranica od 4:3 i 5:4. I dok je na tržištu monitora pretežan odnos “16:10”, kod LCDTV i Plazmi je prisutniji odnos “16:9”. U svakom slučaju, widescreen je prihvaćen i kod nas, svidelo se to nekima ili ne, ali ni oni staromodniji ne treba da brinu – “klasični”, tj. visoki ekrani će, prema procenama nekih stručnjaka, u velikim serijama proizvoditi još bar 5 do 7 godina. Kako su dijagonale ekrana sve veće, široki aspekt je i postao logičniji, jer je i vertikalna rezolucija jako bitna. Jer, wide desktop ekrani od 15 inča, sa nekom rezolucijom od 1024 x 600, ne bi imali smisla. Isto tako, 20-ice su itekako zanimljive u “širokom” formatu, a rezolucija od 1680 x 1050 piksela im savršeno odgovara. Iako bi mogla da vas odbije, uzmite u obzir da 90% igara podržava wide rezolucije, što znači da je i pomenuta jedna od njih (uz 1440 x 900, 1920 x 1200 i 2560 x 1600 piksela). Ako i nemate preterano jaku grafičku karticu, većina 20-ica lepo skalira niže 16:10 rezolucije – 1440 x 900, 1280 x 800 ili čak 854 x 536 piksela (čak i čuveni Quake 3 ima ovu rezoluciju, ubačenu kako bi se još 1999. godine određeni srećnici igrali na plasma ekranima prve generacije) i jedino je potrebno da upamtite da rezolucija na koju se spuštate, ima isti odnos stranica. Wide dvadesetice su atraktivne i zbog privlačnih cena. Samo do pre godinu dana, klasični monitori ove dijagonale (1600 x 1200) sa odnosom stranica od 4:3, koštali su dosta preko 500 evra, dok se već sada, još kvalitetniji primerci prodaju za oko 350, dok su “široki” modeli još jeftiniji. Na zapadnim tržištima su jako popularni Dell-ov 2007FPW i Apple Cinema Display 20”, ali je odmah za njima, po količini prodatih primeraka i dvojac koji čini Samsung 205BW i 205TW. Po dijagonali i ceni koju je za njih neophodno izdvojiti, ovi monitori se lako uklapaju u koncept mnogih ljudi, a njihova jedina realna mana je što nisu Full HD. Ali, da bi monitore sa rezolucijom od 1920 x 1200 piksela kupovali za 300-ak evra, potrebno je da prođe još “malo” vremena.

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      Dakle, BenQ Senseye FP202W je kreiran sa namerom da bude pristupačan, kvalitetan i za igrače atraktivan desktop monitor, koji će pružiti i odlične “performanse” u multimedijalnim ulogama (tekst, grafika, filmovi). A upravo kada je monitor namenjen tako širokoj populaciji, lako mu je pronaći dosta mana, međutim, mi već predsavljenim modelima, sa sličnom ciljanom publikom, nismo zamerili mnogo toga. Senseye FP202W će se zaista dopasti ljubiteljima minimalističkog dizajna. Bez preterano mnogo detalja i sa oštrim ivicama, ovaj monitor će malo koga oduševiti, a na slikama ispod ćete moći da primetite da nije ni preterano “mršav”. Naravno, to znači da je i ispravljač napona integrisan u kućište panela. Postolje i ostatak monitora načinjeni su od iste, tvrde i kvalitetne plastike koja daje utisak solidne izrade i čvrste konstrukcije. OSD kontrole su smeštene sa strane, što dodatno doprinosi utisku “čistog” dizajna, mada smatramo da je nalepnica za “good design award” suvišna, baš zbog toga što FP202W nije jedan od onih modela koji plene svojim spoljašnjim kvalitetima. S obzirom da su kontrolne dirke sa desne strane, kao i da je OSD meni malo drugačiji od onoga što smo navikli, voleli bi smo da vidimo i neki softver za OS, koji bi podešavanje monitora učinio manje napornim poslom. Istina je da se monitor detaljnije podešava jednom i “ko zna kad posle”, ali bi svakako mogli da zamerimo nezgrapnost i pomalo nelogičan raspored tastera. Sam OSD meni je logičan, ali navigacija kroz isti baš i nije. Pitamo se kako to da nijedan od proizvođača nije ponovio ono sjajno click – wheel rešenje, koje su Sony Trinitron “katodaši” imali pre skoro čitave decenije.

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      Naravno, i BenQ nudi poseban set profila za brzu izmenu kontrasta, osvetljenja i izraženosti boja (Movie 1 i 2, Standard, Photo i Custom), ali nažalost ne postoji nijedan “gaming” niti, što je još važnije – “text” profil (jako korisno kada previše gledate u Word, kao gore potpisani).Kao što smo ranije napomenuli, FP202W Senseye monitor se ne može pohvaliti visokom ergonomijom. Ne postoji ni podešavanje visine, dok pivot i svivel nećemo ni pominjati. Ipak, ovo smo i očekivali, jer je ciljna grupa ovog modela slična kao kod pomenutih LG i Samsung 20-ica. Dakle, tilt-stand omogućava promenu ugla do 20 stepeni unazad i svega dva stepena unapred. Na pozadini monitora, smešteni su DVI-D, D-Sub i Power konektori, a sva tri kabla stižu kao deo standardne opreme.

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      Kao i najveći broj sličnih monitora, i FP202W radi u “prirodnoj” rezoluciji od 1680 x 1050 piksela, a sposoban je da prikaže 8-bita po kolornom kanalu, jer poseduje 24-bitnu TFT matricu. Generalno gledano, slika koju u startu prikazuje ovaj BenQ monitor je izuzetno prijatna za oči. Veoma je oštra, boje su jarke, ali ne previše, a pozadinsko osvetljenje, iako snažno, ne smeta i ne šljašti. Zbog vrlo jakog brightness -a, kontrast je podrazumevano na polovini ukupne vrednosti, što je čak i dovoljno. Čak i kada je kontrast ovako nizak, test crne je prikazan ubedljivo; crna je zagasita, a tek na sredini gornje ivice se primećuje blago probijanje pozadinskog osvetljenja. Test osnovnih boja nije otkrio loše ili zaglavljene piksele, a test bele je pokazao da je uniformnost vrlo dobra, mada ne i savršena (u rangu sa Samsungom 205BW).

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      Ovaj BenQ monitor je prikazao čiste, glatke gradijente, kako kolorne, tako i monohromatske – dakle, bez vidljivog banding-a. Horizontalni vidljivi uglovi su izuzetno veliki, tako da je bilo teško poverovati da se radi o TN tehnologiji. Iako je horizontalni “ugao” bio uporediv sa najboljim PVA ekranima, vertikalni je otkrio “prirodu” Twisted Nematic tehnologije, mada je i ovaj ugao više nego dovoljan. Pošto je kontrast prenaglašen već iza 61%, ne možemo reći da nas je ukupan utisak o ovoj kategoriji ostavio oduševljenima; ipak, poznato je da TN-Film matrice ne mogu da prikažu impresivan kontrast. Međutim, za neku regularnu upotrebu, mislimo da je sasvim dovoljnog intenziteta (osim ako ne radite u izuzetno osvetljenim prostorijama). Jedna od vidljivijih mana ovog modela je nešto sporiji odziv od onog koji se danas očekuje od jednog TFT monitora. Naravno, sa FP202W ćete tek malo lakše primetiti kašnjenje u brzim scenama, ali i dalje ne možemo reći da to previše smeta (iako najverovatnije postoje igrači kojima se zamućenje ne bi dopalo).

      karakteristike, statistike, benq senseye fp202w monitora

      FP202W koristi veoma unikatan TN panel, koji ne proizvodi ni AUOptronics, od kojih BenQ najčešće “uzima” TFT matrice. TN Panel kompanije Chunghwa Picture Tubes sa vremenom odziva od 8 milisekundi bi mogao da pruži i bolje rezultate, ali pošto se FP202W na tržištu pojavio i nekoliko meseci pre Samsung 205BW, u njega nije inkorporisana nijedna “Overdrive” tehnologija za ubrzanje odziva. Zapravo, FP202W je, kada se pojavio, na svetskom tržištu bio veoma tražen monitor, pre svega zbog vrlo pristupačne cene, a onda i vrlo ujednačenih karakteristika. Ako još jednom uporedimo SyncMaster 205BW sa Senseye FP202W, doći ćemo do zaključka da je BenQ model nešto bolji izbor za Office korisnike, kao i prosečne kućne korisnike. U odnosu na Samsung, BenQ se može pohvaliti boljim prikazom crne i većim uglovima, ali su odziv i ergonomija lošiji. Zahtevniji igrači će, shodno tome, verovatno potražiti neko drugo rešenje.

      Proizvođač

      BenQ

      Model

      Senseye FP202W

      Dijagonala / tehnologija

      20 ” / TN+Film LCD TFT

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.258 x 0.258

      Horizontalno osvežavanje

      31 ~ 81

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 76

      Odziv

      8 ms (5+3)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      600:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 55W

      Dimenzije

      396.7 x 479.6 x 169.9mm

      Masa

      5.7 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      DVI-I, Analog,
      Vesa Wall Mounting (100 x 100 mm)
      i-Key
      Kensington Lock

      Cena

      342 evra (sa PDV-om)

      Monitor na test ustupila firma KimTec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test