Nemanja Jevtić
BenQ W100
BenQ o kome smo ranije pričali u kontekstu PE7700 modela trenutno je u samom vrhu proizvođača koji koriste DLP tehnologiju. Kao što smo tom prilikom napomenuli, DLP (Digital Light Processing™) svakako utiče dosta i na cenu i na kvalitet samih uređaja koji koriste ovu tehnologiju, pa se BenQ možda u tom smislu pomalo i ogradio od “prosečnog potrošača”, pogotovu sa jačim modelima koji su, iako krajnje opravdani po ceni, i dalje misaona imenica za one kojima je projektor potreban za kućnu upotrebu. Stoga je neophodno bilo napraviti klasu projektora dostupnu manje ili više koji su spremni da za ovo zadovoljstvo odvoje izvesnu sumu ali da ipak u tom domenu imaju izbora. W100 model, čini se, predstavlja idealnog kandidata u toj kategoriji obzirom da ispunjava sve potrebne kriterijume. Prepoznatljiva glanc bela boja i elegancija dizajna njihovih projektora je samo još jedan u nizu pluseva.
W100 model ima matičnu rezoluciju od 854 x 480 (16:9) što znači da će se projektor pri reprodukovanju 4:3 slike ponašati slično 16:9 televizorima ili monitorima, tj. reprodukovati crne bordere po bokovima, ali ono što je na početku prijatno iznenadilo je odličan “stretch” 4:3 slike na 16:9 gde se čak i pri reprodukciji slabijeg TV signala slika razvlačila veoma glatko. Ono što je ipak realni nedostatak W100 modela je dijagonala pri kojoj projektor zadržava maksimalnu oštrinu “odokativno” procenjena na oko 1.5m, dok preko toga struktura piksela počinje da biva uočljiva. Takođe, projektor nije, u domenu rezolucija, zadovoljio čak ni minimalnu HD rezolucije, što može da predstavi problem u smislu kupovine na duže staze. Ipak, za preporučenu cenu, teško da i neki konkurentski modeli mogu da ponude više od ovoga. Ovo naravno ne znači da se HD materijal na njemu neće uopšte reprodukovati, već da bi makar malo veća rezolucija drastično doprinela kvalitetu te reprodukcije.
Pored krajnje intuitivnog menija kakve smo viđali i kod ostalih BenQ modela, akcenat kod projektora stavljen je na “Plug & Play” varijantu u kojoj projektor dolazi sa čak 10 preseta reprodukcije slike što vas stavlja u poziciju da verovatno apsolutno nikakve komande nećete morati da upošljavate za štelovanje boja i kontrasta, već da će čak nekoliko biti idealno za bilo koje okruženje. Sa 1300 Ansilumena W100 model se ponašao prilično dobro čak i svetlijim prostorijama, dok se po dnevnom svetlu razlika već dosta primećivala. Odnos kontrasta 2500:1 je nešto na šta smo se već navikli kod DLP-a, a nivoi detalja u crnom čak i na “Economy Mode-u” lampe bili su i više nego zadovoljavajući. Paleta boja je takođe veoma dobra za projektor u ovom rangu. Ono što bi W100 model u ovom trenutku drastično izdvojilo od konkurentskih modela je životni vek lampe u “Economy režimu” procenjen na 4000 radnih sati (kod ostalih se ova cifra kreće oko 3000) pa ukoliko spadate u kategoriju onih koji dosta gledaju filmove ili TV ovo može biti tas koji će prevagnuti.
Čak i svojim minimalnim dimenzijama od 238 x 94 x 283 mm, BenQ je na zadnju masku uspeo da stavi većinu trenutno raspoloživih standarda konekcije kao što su čak dve grupe komponentinih ulaza (RCA), jedan DVI, jedan kompozitni i jedan S-Video. Kao i većina modela trenutno na tržištu i W100 model ima mali dvovatni zvučnik u sebi, dovoljan za slušanje iz neposredne blizine, ali se kod ovakvih rešenja i dalje nazire patent “pro -forme”, tek eto da postoji, dok se apsolutno nikakva poboljšanja po ovom pitanju ni ne naziru. Ipak, čak i ta dva vata mogu da budu dovoljno razgovetna obzirom da BenQ…
W100 može da se pohvali stvarno tihim hlađenjem procenjenim na oko 25dB. Čak i uz ovako mali projektor BenQ je isporučio daljinski upravljač po dimenzijama identičan onom iz PE7700 modela, doduše sa dalekom manjim brojem funkcijskih tastera. Opet, kao i kod PE7700 modela, ovaj tip daljinca je svakako jedan od najpreglednijih i najlakših za upotrebu sa kojima smo se do sada susretali. Praktično sve što ne podrazumeva precizno štelovanje odnosa boja i kontrasta stavljeno je na njega, od KeyStone-a, preko Preseta do odvojenih komandi za tri ponuđena aspekta i odvojenih komandi za svaki izvor signala, što znači da ne morate kliktati jedno “Source” dugme dok ne dođete do onoga na kome je zapravo signal. W100, van “Mirror” i “Flip” reprodukcije može da se krajnje precizno namesti i od raznim uglovima, jer pored prednje nožice koja se izvlači i zadnja leva nožica da se precizno šteluje a podešavanje KeyStone-a na ovom modelu obezbeđuje dosta mogućnosti po pitanju postavljanja projektora pod raznim horizontalnim uglovima. Pored toga, paket W100 sadrži kožnu torbu za nošenje, kompozitni i USB kabl. BenQ W100 definitivno predstavlja krajnje ozbiljnog kandidata za svakog kućnog korisnika. Obzirom da se standardizacija HD formata neće skoro desiti, a sa njom i kupovina HD plejera za bilo koji od standarda, načekaćemo se još dosta pre nego li i neki nefirmirani proizvođači naprave plejere koji neće koštati barem koliko i sam projektor. A dotle, u 4000 radnih sati W100 može dovoljno da vas zabavlja.
Tip
DLP
Brightness
1100 ANSI lumens
Contrast ratio
2500:1
Zum objektiv
1.15:1
Matična rezolucija
854 x 480
Video formati
HDTV , SECAM , NTSC , PAL , EDTV
Radni vek lampe
do 4000 sati
Video input
S-Video , Composite video , Component , DVI
Dimenzije
238 x 94 x 283 mm
Težina
2.7 kg
Cena
780€ + PDV
Ustupio