Dell E228WFP

Dell E228WFP

Dell E228WFP je predstavnik vrlo popularne kategorije widescreen monitora dijagonale od 22 inča. Namenjen je za prikaz multimedije i igranje, a šta u odnosu na poznate i već testirane konkurente ima da ponudi domaćem kupcu?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Dell E228WFP

      Tržište LCD monitora postaje sve bogatije brojnim modelima koji se pojavljuju gotovo svakodnevno, a koje karakterišu sve niže cene i, u isto vreme, veće dijagonale i rezolucije. Međutim, iako se u nekom trenutku učinilo da oni imaju sve manje mana (odziv je postao kategorija o kojoj se ne raspravlja mnogo, a prikaz boja je kod većine modela veoma dobar), usled hiper produkcije i želje da cene budu što niže, proizvođači su nas “upoznali” sa novim problemima, od kojih je najveći loša uniformnost, odnosno izraženo probijanje pozadinskog osvetljenja i vidljivi uglovi koji su lošiji od standarda koji su propisali modeli od pre nekoliko sezona. Razni primerci monitora se međusobno razlikuju, a dešava se čak i da određeni modeli imaju znatno drugačije karakteristike, iako u “specifikaciji piše da su isti”. Samsung 226BW i 206BW su najbolji primeri, ali nisu jedini. Upravo pomenuti modeli su nam i danas interesantni, jer je njihov konkurent, ovom prilikom, oličen u Dell E228WFP monitoru, čija je dijagonala 22 inča.

      Dell E228WFP je još jedan widescreen LCD TFT monitor velike dijagonale, koja postaje sve popularnija usled realnih cena koje su odavno probile granicu od 500 evra. Sa odnosom stranica od 16:10 i rezolucijom od 1680 x 1050 piksela, ovaj monitor je direktan konkurent Samsung 225BW i 226BW, ali i BenQ F222W, bar na našem tržištu. Kako monitor ne poseduje “Dynamic Contrast”, što naravno nećemo uzeti kao manu, jasno je da navedena vrednost od 800:1 može biti realna. E228WFP je namenjen za multimediju i igranje, a kako Dell navodi, pogodan je i za obradu videa i fotografija. Njegov DVI konektor je HDCP (High-Bandwidth Digital Copy Protection) kompatibilan, a kad je ergonomija u pitanju, osim tilt-ovanja, ne može se pohvaliti velikom versatilnošću. Štaviše, ne poseduje ni mogućnost podešavanja visine, pivot, a ni svivel. Međutim, sve to ne podržavaju ni njegovi direktni konkurenti (ako iz priče izuzmemo stariji model, Samsung 225BW). Dizajn je klasičan “Dell-ovski” – neutralan, uz dobru konstrukciju i robusnu završnu obradu. Plastika je, kao i na boljim kućištima, prilično hrapava, što smo viđali i na brojnim HP monitorima. Ovakav, industrijski dizajn se nekome može svideti, ali verujemo da većina više voli nežne, “uglačane” varijante sa silver momentima. Ivice oko ekrana nisu ni tanke ni široke, a ponovo ćemo napomenuti da je plastika od koje je monitor izrađen odličnog kvaliteta. Postolje poseduje i metalna ojačanja, što posebno pohvaljujemo.

      Postolje se dozvoljava promenu nagiba od 4 stepena unapred i do 18 stepeni unazad što ukazuje na nižu ergonomiju. Sa zadnje strane uočavamo četiri rupe za montažu na zid (kit se dokupljuje), a u opciji je i Dell™ AS501PA Flat Panel Attached Sound Bar, ili, ukratko, zvučnici koji se lako monitiraju uz donju ivicu i ne narušavaju vizuelni imidž monitora. AC ispravljač je unutar kućišta panela, a sa druge strane postolja su smešteni DVI-D ulaz i klasičan 15-pinski D-Sub. OSD tasteri su smešteni na očekivano mesto – na donjoj ivici, desno, a njihova osnovna “funkcija” je urezana u samu plastiku, kao i kod prethodnih modela. Dell je na ovom modelu ponudio novi, lepši i logičnije uređen OSD meni, što je još jedna stvar koju bi smo pohvalili.

      TFT panel unutar ovog monitora spada u Twisted Nematic Film matrice poslednje generacije i ne usuđujemo se da nagađamo čiji je panel u pitanju. Prema nekim informacijama koje smo uspeli da saznamo, Dell u E228WFP ugrađuje isti panel sa oznakom LTM220M1, koji Samsung ugrađuje u jednu seriju SyncMaster 226BW modela. Sa druge strane, neki podaci iz fabričkog dela menija ukazuju na do sada nepoznat panel (nije AU Optronics, a ni LG-Philips proizvodnje). Koliko se ovi paneli međusobno razlikuju, samo možemo da nagađamo, ali svakako znamo da nisu niti mogu biti isti. CCFL pozadinsko osvetljenje ipak nije WCG tipa, što ga opet ne svrstava dalje od pomenute konkurencije. Kontrast je prilično izražen, ali nije impresivan u slučaju da želimo da ne dolazi do prenaglašavanja, kada moramo da ga smanjimo na nekih 78%. Realno, kontrast je dovoljnog intenziteta na oko 70 do 75%, pa onda možemo reći da je ocena za kontrast prolazna, odnosno u rangu sa konkurencijom, ako zanemarimo dinamički kontrast. Na prvi pogled posmatrano, boje su vrlo žive, a kolorna slika veoma dobro podešena, tako da fotografije izgledaju prirodno, bez bitnijih odstupanja ka nekoj od RGBCMY vrednosti. Pozadinsko osvetljenje je potpuno ravnomerno, bar ako posmatramo uniformnost osnovnih boja, međutim, ocene koje monitor dobija u kategoriji “test crne” su jedva dovoljne, jer su probijanja veoma vidljiva. Po količini “probijanja”, ovaj model bi smo stavili negde između Samsung 226BW i BenQ F222W, s napomenom da je Samsung dobio najviše, a BenQ najniže ocene, iako nisu u pitanju velike razlike i, iako su sva tri monitora u ovoj kategoriji – loša! Uniformnost bele je vrlo dobra, jer se u krajnjim gornjim ivicama veoma teško može primetiti da intenzitet osvetljenja opada.

      Vidljivi uglovi su izuzetno dobri, ali ocenu donekle kvari nešto manji, a jednako bitan vertikalni ugao, koji je za nijansu lošiji. I bez posebne kalibracije, Dell E228WFP prikazuje jarke boje, ali moramo primetiti da je njegova lošija strana prikaz gradijenata, što nije toliko izraženo da se vidi i na fotografijama. Nažalost, mnogo važniji od testa gradijenta, je test prikaza različitih vrednosti sive, koji nije prošao sjajno, jer detalji nedostaju dosta i kod tamnijih, a ne samo kod (očekivano) svetlijih nivoa. Ruku na srce, nijedan TFT koji nema WCG specifikaciju u ovoj disciplini ne daje dobre rezultate, ali je ipak moguće napraviti razliku između veoma lošeg i prihvatljivog. Kad je u pitanju reprodukcija običnog video materijala, moramo napomenuti da je Dell ovde bolji od konkurencije koja koristi internzivne overdrive tehnike, a koje, kako se pokazalo, loše utiču na prikaz divx filmova (što je slučaj, recimo i kada poredimo Samsung 244T i Dell 2407WFP).

      Gledanje HD filmova na oba pomenuta monitora je prijatno iskustvo, ako zanemarimo problem sa pozadinskim osvetljenjem. Kada je odziv u pitanju, Dell bi trebalo da bude nešto lošiji od konkurencije, jer je pet više od dve milisekunde. U realnosti, razlika između SM226BW i E228WFP je vidljiva, ali je zaista akademska. Primerak sa testa nije imao loših ili zaglavljenih piksela, mada vidimo da je i ovo problem kod 20” i 22” wide TN panela, jer se korisnici uglavnom žale na raznim internet forumima.

      Dell E228WFP ne pripada UltraSharp seriji – namerno ili ne, procenite sami. Za razliku od pominjanog konkurenta dalekoistočnog proizvođača, koji i sam ima mana, Dell E228WFP možemo preporučiti samo ako je bitno jeftiniji, a koliko vidimo, to nije slučaj. Osim problema sa probijanjem pozadinskog osvetljenja, Dell je nudio nešto lošiji kontrast, za nijansu lošiji prikaz boja i odziv. Nedostaju mu i “brzi” profili, ali i malo optimizacije na nivou firmware-a, kako bi bio primamljiva kupovina.

      – solidan kontrast
      – precizan kolorit
      – dobar odziv
      – generalna uniformnost
      – uglovi gledanja
      – odličan kvalitet izrade;

      Protiv:
      – lošija ergonomija
      – probijanje pozadinskog osvetljenja
      – lošiji dithering algoritam ;

      Proizvođač

      Dell

      Model

      E228WFP

      Dijagonala / tehnologija

      22″ / TN+Film LCD TFT

      Fizička rezolucija / boje

      1680×1050@60Hz (Digital) /16.2 M

      Pitch

      0.282 x 0.282

      Horizontalno osvežavanje (KHz)

      30 ~ 83

      Vertikalno osvežavanje (Hz)

      56 ~ 75

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje (cd/m?)

      300

      Kontrast

      800:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160 /160

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      130W

      Dimenzije

      509 x 66.1*332.4 mm

      Masa

      8.6 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      TCO'03, PC : Analog, Digital Video DVI(HDCP) Option speaker

      Cena

      ~

      Kontakt List Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test