Fox 85WOS625D recenzija - Gigantski, a pristupačan TV

Fox 85WOS625D recenzija - Gigantski, a pristupačan TV

Fox 85WOS625D TV je najpovoljniji TV dijagonale od 85", ali i vrlo zanimljivih karakteristika. Kako radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Fox 85WOS625D recenzija – Gigantski, a pristupačan TV

      Pozitivne ocene

      • Veliki 85″ ekran
      • Odlično procesiranje slike uz LG algoritme
      • WebOS platforma i odlične smart mogućnosti
      • Cena

      Negativne ocene

      • Nešto lošija fabrička kalibracija boja

      Fox 85WOS625D je najpovoljniji 85″ TV u trenutku pisanja ovog testa, ali nikako bazični model, jer nudi puno za uloženi novac u pogledu slike i pametnih mogućnosti.

      Ako redovno gledate naše godišnje preglede tržišta televizora, verovatno ste primetili da smo često spominjali brend Fox, čiji su se modeli u različitim cenovnim klasama na osnovu specifikacija izdvajali u pogledu odnosa cene i karakteristika koje za nju pružaju.

      Fox je inače brend koji je na tržištu Srbije prisutan od 2004. godine, odnosno ove godine slavi čak 20 godina postojanja, što nikako nije mala stvar. Tim pre što je u pitanju brend koji u Srbiji ima i proizvodnju i tim inžinjera koji radi na razvoju i testiranju, pa možemo reći da je u pitanju “domaći TV” koliko god je to moguće u današnje vreme kada se paneli i većina komponenti nabavljaju od uskog kruga stranih proizvođača.

      Kako nam je rečeno iz kompanije, za 20 godina je prodato preko milion Fox televizora, a prema poslednjim istraživanjima Fox je i prvi brend na domaćem tržištu po broju prodatih komada televizora ove godine.

      U našim recenzijama, sa Fox televizorima smo do sada bili u prilici da se uživo upoznamo samo jednom, kroz Fox 65WOS600A, koji je tada ostavio vrlo dobar utisak. U pitanju je bio jedan od prvih modela globalno, ako ne i prvi TV koji je koristio LG-ev WebOS operativni sistem van modela tog proizvođača, što je bilo vrlo zanimljivo.

      Fox i LG imaju vrlo uspešnu saradnju, od hardvera i softvera do podrške i ažuriranja, pa Fox WebOS modeli pružaju dobar deo korisničkog iskustva LG televizora, ali po rekli bismo dosta pristupačnijim cenama. Jedan od takvih modela nam se i ovog puta našao na testu, a u pitanju je pravi gigant od čak 85”, jedan od najvećih televizora koje smo do sada imali u redakciji.

      Fox je od ove godine, prateći globalne trendove, pored dosadašnih 65” i 75” u ponudu uvrstio i nove velike dijagonale od 70’’, 85’’ i 98’, a ovaj “srednji”, ako se ovoliki TV može nazvati srednjim, je vrlo interesantna opcija za one koji žele džinovsku dijagonalu za vrlo razuman novac.
      Hajde da vidimo kako radi, šta sve nudi i u krajnjem slučaju, vredi li kupovine i za koju grupu korisnika.

      Fox 85WOS625D – Dizajn

      Što se dizajna tiče, lično sam mišljenja da on sa porastom dijagonale, a pogotovo u ovako ekstremnim veličinama i ne igra toliku ulogu, jer ekran prosto dominira nad svim ostalim. U Fox-u su to želeli da dodatno istaknu i učine da sve osim ekrana bude što manje upadljivo.

      Tako se postolje sastoji od dva para tankih nožica koje se prostiru sa prednje i zadnje strane, a okvir je minimalan, oko 5mm sa gornje i bočnih strana, uz nešto širu donju lajsnu. U Fox-u ovakav dizajn nazivaju Frameless, a iako nije baš bez okvira, on u ukupnoj površini učestvuje u tako maloj razmeri da naziv i ima smisla, makar na ovoj dijagonali.

      Kad pominjemo okvir, on je u potpunosti izrađen od metala, postolje je takođe od livenog metala, a metalna je i poleđina panela, pa sve ukupno deluje vrlo čvrsto i robustno i ostavlja vrlo dobar utisak. Na 85” verziji su tu čak i ručice na zadnjoj strani za montažu ili premeštanje TV-a, što je vrlo koristan detalj koji će ceniti oni koji TV budu vadili iz kutije, tim pre što sam uređaj ima čak 43Kg.

      Kad smo kod dimenzija, vredi napomenuti da će Fox 85WOS625D ako ga držite na polici zahtevati površinu od 165cm po širini i 37cm po dubini, pa ne staje baš na svaku policu. Naravno, moguća je montaža i na zid putem VESA 500×400 montaže, što je po mom mišljenju i poželjna opcija za ekran ove veličine.

      Čitavu donju polovinu poleđine TV-a prekriva dodatak od čvrste plastike sa peskiranom teksturom iza koga se kriju sva elektronika i zvučni sistem. Konektori su raspoređeni u dve sekcije iza leve ivice TV-a, a u onoj dostupnoj sa donje strane su tu LAN port, optički audio izlaz, kompozitni audio/video ulazi, i antenski i satelitski konektori.

      U sekciji dostupnoj sa boka za lakši pristup su izdvojeni oni koje ćete najčešće i koristiti – tri HDMI porta, dva USB konektora, 3.5mm izlaz za slušalice i CI+ slot. Što se HDMI portova tiče, oni podržavaju povezivanje u 4K sa do 60Hz, što je adekvatno s obzirom da se i panel osvežava na toliko.

      Varijabilno osvežavanje nažalost nije podržano, ali gameri ipak nisu zaboravljeni, jer su tu dve korisne stvari koje će im poboljšati iskustvo. Prva je solidno nizak input lag u Game Optimized modu koji smo izmerili na 9.3ms. Drugi je game optimizer meni, koji možete aktivirati, a u kome ćete pored pregleda svih parametara bitnih za gaming imati i opcije poput black i white stabilizer-a, koje mogu poboljšati vidiljivost objekata (ili protivnika) u najtamnijim ili najsvetlijim delovima scene.

      Tu su i predefinisani modovi slike za određene žanrove igara koji automatski prilagođavaju pomenute opcije i prikaz, a moguće je uključiti i Game Dashboard, odnosno brzi meni koji će se pojavljivati umesto standardnog i davati vam pristup svemu pomenutom na jednom mestu.

      Slika

      Kada je slika u pitanju, osnovu Fox 85WOS625D čini panel VA tipa i sa Direct LED pozadinskim osvetljenjem bez nekih naprednijih karakteristika, očekivano s obzirom na prilično povoljnu cenu za ovu dijagonalu. Uniformnost osvetljenja nije baš sjajna, što nećete primetiti u sadržajima, ali će na statičnoj sivoj pozadini kakvu koristimo za test biti vidljive varijacije duž ivica panela.

      S druge strane, uglovi gledanja su bolji od VA proseka, a veličina panela dodatno doprinosi tome, pa je slika vrlo dobra iz širokog opsega pozicija, izuzev baš ekstremnih uglova iz kojih ga verovatno i nećete posmatrati. Prednost 85” je i da panel mora biti aktuelne generacije, što se najbolje vidi u dva parametra koja smo izmerili.

      Prvi je pokriće boja od vrlo respektabilnih 90% DCI-P3 spektra (u pitanju je pretpostavljamo 8bita+FRC), a drugi izuzetno visoki statički kontrast izmeren na 5926:1 u Basic modu slike. Ovo u kombinaciji rezultuje prikazom koji i u standardnim i HDR sadržajima ostavlja vrlo dobar utisak.

      Kad pominjemo HDR, iako su podržani formati poput HDR10 i HLG, prikaz naravno neće biti pravi HDR, što se ni ne očekuje u ovoj klasi. Maksimalno osvetljenje panela je deklarisano na 280 nita, mada smo mi izmerili 327,6 u SDR i 319,7 u HDR, što je dovoljno da TV ne izgleda tamnije kada ga gledate u jako svetloj prostoriji. Na panelu je prisutan antirefleksivni sloj koji umereno dobro odbija refleksije ali svakako pomaže.

      Ono što nas nije oduševilo je fabrička kalibracija boja, pa je najbolje izmereno Delta E odstupanje iznosilo tek 9.3. Subjektivno, boje deluju relativno prirodno, makar u Cinema modu, a glavni krivac za veću cifru je zapravo balans bele koji značajno podiže izmerenu vrednost.

      Njega nije moguće podešavati detaljno pri HDMI konekciji sa računarom, što mi koristimo za merenje, ali će vam za program sa Youtube-a ili streaming servisa biti dostupne i dodatne opcije za white balance, pa ga možete detaljno doterati i dosta poboljšati ukupnu preciznost.

      Jedna zanimljivost koju vredi pomenuti kada pričamo o slici je da je panel na Fox 85WOS625D naravno 4K rezolucije, ali da na ekstremnim dijagonalama poput ove 4K polako postaje malo, pa ako se približite panelu, primetićete pikselizaciju, kao kada npr. imate Full HD monitor od 27”, pa oštrina više nije baš idealna.

      Naravno, 85” nećete posmatrati iz te blizine i za normalno gledanje sa razumne razdaljine od makar 2.5-3m to neće uočljivo, ali je interesantno kao objašnjenje za one koji se pitaju čemu forsiranje 8K u najvišoj klasi.
      Ukupno, više nego solidna slika, za ovu klasu čak vrlo dobra, a koja uz malo podešavanja može biti i još bolja.

      Ono što ovom modelu ide u prilog je i procesiranje slike, koje proističe iz pomenute saradnje sa LG-em, pa Fox 85WOS625D praktično koristi algoritme procesiranja kakve ćete sresti i na nekim LG modelima u srednjoj klasi, što je za ovaj TV vredan dodatak.

      Pored uobičajenih stvari vezanih za skaliranje i redukciju šuma i MPEG artefakata, tu je i odličan MEMC koji će vam ponuditi izbor između klasičnog filmskog prikaza samo bez trzanja, glatkijeg prirodnog, ili potpuno glatkog za one kojima ne smeta soap opera efekat. U pitanju je doduše nešto svedenija implementacija u odnosu na ono najbolje što LG ima, sa De-Judder slajderom, bez redukcije zamućenja, ali koja radi veoma dobro i sa kojom će korisnici verujemo biti vrlo zadovoljni.

      Fox 85WOS625D – Zvuk

      A kada je zvuk u pitanju, Fox 85WOS625D dolazi sa rešenjem od 2×10 W snage, koje nudi korektan kvalitet, iako vas neće oboriti s nogu u bilo kom pogledu. Zvuk je korektnog balansa, ne zvuči “jeftino” ili čudno kako to često bude slučaj van više klase, ali je malo tanak u donjem delu spektra.

      Konkretno, već ispod 200Hz je dosta tiši, iako je u stanju da reprodukuje frekvencije do oko 40Hz, pa basa subjektivno i nema u nekoj bitnijoj meri.
      Takođe, zvučna slika nije naročito široka, iako TV podržava Dolby Atmos i Ultra Surround, pretpostavljamo zbog projekcije sa zadnje strane, iako su zvučnici postavljeni relativno blizu leve i desne ivice.

      Za one koji budu želeli više, dobra stvar je da je pored povezivanja eksternih zvučnika moguće i njihovo korišćenje istovremeno sa zvučnikom TV-a, pa uz malu dodatnu investiciju u vidu nekog osnovnog soundbara možete dobiti i surround rešenje.

      Što se opcija procesiranja tiče, na raspolaganju će vam biti petopojasni ekvilajzer, automatska kontrola glasnoće i kompenzacija odziva zavisno od montaže na postolje ili zid. Tu je i pet predefinisanih profila zvuka prilagođenih za različite tipove sadržaja.

      Smart mogućnosti – WebOS

      Jedan od verovatno glavnih aduta koji Fox WOS625D nudi u odnosu na konkurenciju su i Smart mogućnosti i korisničko iskustvo, usled činjenice da TV koristi LG-ev WebOS. Zapravo, u pitanju je platforma koja se formalno zove WebOS Hub, namenjena upravo ovakvoj implementaciji od strane ne-LG brendova, ali su praktične razlike minimalne i iskustvo korišćenja, pa i mogućnosti su vrlo blizu onoga što ćete sresti i na nekom LG TV-u.

      Zapravo, performanse interfejsa su čak i bolje od onih koje sam sreo na nekim LG modelima srednje klase, što je pohvalno. Uz to, Fox 85WOS625D dolazi i sa Magic Remote daljincem i to pravim, koji proizvodi LG, pa je kontrola moguća žiroskopskim mišem, brojnim i kvalitetnim tasterima, pa i glasom, za pravo WebOS iskustvo.

      TV nudi i predloge sadržaja za gledanje odabrane putem AI-a i vaših navika, a podržane su i korisne funkcije, pogotovo za roditelje, za ograničavanje vremena gledanja, ograničavanje glasnoće i pregled koliko je TV korišćen u određenom periodu.

      Što se interfejsa tiče, glavni ekran je nešto drugačijeg rasporeda nego na LG modelima, ali su tu prepoznatljivi dizajn i elementi poput liste aplikacija, nedavno korišćeni eksterni uređaji, Home Dashboard sa kontrolom pametnih uređaja, AirPlay-em, eksternim i mrežnim diskovima i sl. kao i predlozi sadržaja za gledanje sa instaliranih streaming servisa.

      Kad pominjemo servise, podržani su apsolutno svi relevantni video i muzički servisi, kao i aplikacije svih domaćih TV operatera poput Yettel-a, EON-a, Irisa, Oriona i sl. pa nema razmišljanja da li TV podržava sve što vam treba. Naravno tu je i mnoštvo dodatnih aplikacija i neke zabavne igre koje možete pronaći u prodavnici aplikacija, pa čak i tri različita Cloud gaming servisa – Nvidia Geforce Now, Boosteroid i Blacknut, koji će vam uz pretplatu dati mogućnost da na TV povežete gamepad i igrate PC igre bez potrebe za računarom, što je sjajna stvar.

      Fox 85WOS625D – Utisci i cena

      Sve u svemu, Fox 85WOS625D je TV koji nudi puno toga, čak i ako se cena ne uzme u obzir. A ako pogledamo da se za oko 150.000 dinara, odnosno oko 1300€ dobija televizor dijagonale od čak 85”, rekli bismo da ovaj model može biti itekako interesantan potencijalnim kupcima.

      I da, za 1300€ je moguće dobiti i neki od vrhunskih modela od 55”, ali razlika u veličini koju nudi 85” ekran je dovoljna da napravi dilemu, čak i onima koji preferiraju napredniji ekran u odnosu na veličinu. Tim pre što Fox 85WOS625D ni po čemu ne podseća na neki bazični TV, iako jeste najpovoljniji 85” TV trenutno u ponudi.

      Vrlo solidna slika sa LG algoritmima procesiranja i odlične Smart mogućnosti čine da ovaj model bude jako zanimljiva ponuda o kojoj vredi razmisliti ako želite novi TV, a imate mesta na zidu za ozbiljno veliku dijagonalu. Doživljaj je definitivno nešto što manji televizori ne mogu da pruže.

      Kad pominjemo manje, FOX WOS625D je dostupan u različitim dijagonalama, od 50, 55, 65, 70, 75, 85 i 98”, sa cenama od oko 300€ naviše, pa ako vam se sviđa ono što ovaj TV nudi, ali želite različitu veličinu, možete pronaći nešto za sebe. Svi Fox WebOS televizori do kupljeni do kraja ove godine dolaze i sa 5 godina garancije.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi