Dragoljub Radovanović U prethodnim godinama rada Benchmark sajta, iz ovih ili onih razloga nismo imali puno prilika da se srećemo sa monitorima kompanije Hewlett Packard, tako da ovom prilikom prekidamo duži period od njihovog poslednjeg testa. Model kojim se bavimo danas nam se učinio dosta zanimljivim iz više od jednog razloga. Prvi razlog je njegov privlačan dizajn, koji nam se dopao istog trenutka kada smo vadili monitor iz pakovanja, drugi je to što je ekran ovog modela IPS tipa i možda najbitniji treći razlog je njegova niska cena (169 evra u inostranstvu). Cenovno gledano, on se kreće u rangu sa Dell U2312HM modelom, i može se reći da mu predstavlja konkurenciju.
Dakle, HP Pavilion 23xi je FullHD 1920 x 1080 monitor dijagonale 23 inča, koji poseduje IPS tip ekrana sa dosta širokim uglovima gledanja. On poseduje LED tehnologiju pozadinskog osvetljenja, koja pruža 250 cd/m2 nivo maksimalne osvetljenosti i još jednu stvar koja prednjači u odnosu na CCFL – dosta uzan profil.
HP je za ovaj model citirao statični nivo kontrasta od 1000:1, što smo i sami proverili našim kolorimetrom i došli do zaključka da se zaista kreće oko te cifre. IPS tip ekrana je obično nešto sporiji u odnosu na TN, tako da vreme odziva ovog modela iznosi 7ms, što i zapravo nije toliko loše. Dizajn ovog monitora nam se jako dopao, a detaljniji opis i fotografije možete pronaći na sledećoj stranici, a pre toga bacite pogled na njegove specifikacije.
Specifikacije:
HP Pavilion 23xi dolazi u beloj kutiji standardnih dimenzija za ovu dijagonalu, koja na sebi poseduje Pavilion oznaku i veliki plavi HP logo, relativno mali font tačne oznake ovog modela i neke od ključnih specifikacija. Kao i obično, sam monitor se nalazi u sendviču između dva dela stiropora, a od opreme koje smo zatekli unutra tu je VGA kabl, DVI kabl, kabl za napajanje, adapter, delove postolja i dokumentaciju.
Ono što nam se dopada kod ovog modela je to da nas svojim dizajnom neodoljivo podseća na iMac računare. Naravno, odabrani materijal za Pavilion 23xi svakako nije aluminijum, niti je to očekivano u ovom cenovnom rangu, ali posao koji je HP uradio sa srebrnom plastikom je svakako jako dobar. Ono po čemu je Dell U2312 u prednosti u poređenju sa ovim modelom je mogućnost promene ugla. Ovde nažalost imamo samo mogućnost promene horizontalnog ugla (tilt) od -5 do 25 stepeni, dok je promena vertikalnog ugla (swivel), promena visine i postavljanje monitora u Pivot režim nažalost nedostupne.
Stvar koja nam se jako dopada i koju smo takođe sreli na nedavno testiranom LG Flatron IPS277L modelu, je takozvani dizajn “bez ivica”. Navodnici stoje tu sa dobrim razlogom, jer oba monitora svakako imaju ivice, samo što su one dosta uzane i napravljenje tako da se slažu sa stvarnom površinom ekrana. U prevodu, kada je monitor isključen, teže se primećuje odakle kreće montor, a gde su njegove ivice, dok kad nje monitor uključen, jasno vidite crne linije koje predstavljaju okvir. Ovakav trik sa okvirom ne samo da monitor čini vizualno privlačnim, već zbog uzanosti ivica takođe utiče da vam dijagonala izgleda veća nego što jeste.
Donja ivica monitora je jedina koja nije uzana, ona je srebrne boje i na njoj se nalazi HP-ov logo u sredini, dok su kad desnoj ivici označene radnje koje stoje iza dugmića za navigaciju i kontrolu monitorom, smešteni ispod. Ovde takođe imamo i Power indikator, koji svetli ljubičasto dok je monitor uključen.
Jedna od stvari koja pored svoje srebrne boje podseća na iMac računare je njegovo postolje. Ono se sklapa iz dva dela i povezuje na zadnji deo panela i veoma je lep detalj ovog modela.
Napomenuli smo da je ovaj model dosta uzan iz profila, jedna od prednosti LED pozadinskog osvetljenja i eksternog napajanja (adaptera). Nama se zaista dopada kako je sve to rešen sa blagim zadebljanjem u donjem delu, a kako to izgleda u realnosti na našem stolu možete videti u fotografiji ispod.
Nasuprot srebrnoj prednjoj strani i postolju, zadnja strana ovog monitora je crne boje i na njoj se nalazi veliki HP logo. Od konekcija koje su pozadi prisutne imate zapravo tri mogućnosti povezivanja, što nam se dopada, jer pored vašeg računara na monitor možete povezati i neku konzolu, ili drugi uređaj kao što je Blu-Ray plejer ili slično. Od ulaza pozadi imate:
– HDMI ulaz – DVI ulaz – VGA (D-Sub) ulaz – Ulaz za eksterno napajanje (adapter)
Ulaskom u meni ovog modela zaključili smo da je njegov dizajn veoma jednostavan, ali opet dosta efektivan. Radi se o prostom crnom vertikalno postavljenom pravougaonom prozoru uokvirenog srebrnom ivicom i belim tekstom mogućih opcija, koji levo od sebe imaju malu jednostavnu grafičku ilustraciju.
Color meni koji nam je bitan u ovoj priči sadrži šest opcija, od kojih su tri predefinisane temperature boja, jedna opcija za RGB podešavanje boja, Quick View režimi monitora koji uključuju HP Enchance +, Movie, Photo, Gaming i Custom opcije i na kraju izbor od tri Gamma vrednosti, od kojih savetujemo High kao najtačniju.
Temperature boja koje smo izmerili kod predefinisanih možete videti ispod, i skrećemo vam pažnju da je Custom RGB režim bez ikakvog podešavanja zapravo najbliži traženoj i idealnoj 6500K granici.
– Standard 6500K – 6205K – Warm 5000K – 5019K – Cool 9300K – 8838K – Custom rgb (255R, 255G, 255B) – 6480K – Movie 8814K – Photo 6193K – Gaming 6195K – Text 6223K
HP Pavilion 23xi je zapravo bio najtačniji na svom standardnom podešavanju, mada Custom RGB režim bez ikakvog podešavanja nudi tačniju temperaturu boja, ali nešto veće Delta-E vrednosti i veće odstupanja od 2.2 gamma granice. Temperatura boja u Standardnom režimu je bila zabeležena na 6276K, što i nije tako veliko 3% odstupanje od idealne 6500K granice. Izmerena osvetljenost na standarnih 90 brightness-a je bilo 263 cd/m2, što znači da 23xi pruža i veću cifru od citiranih 250 cd/m2. Dubina crne boje na ovoj vrednosti osvetljenosti je bila 0.25 cd/2, što je prosečno ali očekivano za IPS tip, a kontrast je ispunio, pa čak i malo prebacio svojih citiranih 1000:1 sa vrednošću od 1054:1.
Prosečna Delta-E vrednost je bila 3.0, što je solidna cifra, dok je maksimalna Delta-E vrednost zahvaljući netačnoj zelenoj i plavoj boji, išla do 6.8. Kalibracija svakako nije neophodna, sa ovim vrednostima ćete imati dobar kvalitet slike, ali ako želite da izvučete maksimum iz svog monitora, savetujemo vam da izvršite hardversku kalibraciju, čijim smo rezultatima mi bili zadovoljni.
Standard 6500K
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
90
Contrast
80
Režim slike
Standard 6500K
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
263
Black Point (cd/m2)
0.25
Temperatura boja
6276K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
1054:1
Delta E prosek
3.0
Delta E maksimum
6.8
Custom RGB (bez podešavanja)
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
90
Contrast
80
Režim slike
Custom RGB (bez podešavanja)
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
270
Black Point (cd/m2)
0.25
Temperatura boja
6530K
Gamma
2.3
Contrast Ratio
1082:1
Delta E prosek
3.1
Delta E maksimum
7.0
Custom RGB kalibrisan rezultat
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
48
Contrast
95
Režim slike
Custom RGB
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
120
Black Point (cd/m2)
0.16
Temperatura boja
6570K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
772:1
Delta E prosek
0.4
Delta E maksimum
0.8
Nismo mogli da pronađemo potvrdu na internetu, ali uzevši u obzir cenovni rang, sigurni smo da je ovde reč o e-IPS tipu ekrana. Kao što je to do sada već poznato, ovaj tip ekrana nije savršen po pitanju zadržavanja nijansi boja sa promenom ugla gledanja kao kod skupljih h-IPS, s-IPS i p-IPS tipova ekrana, već pokazuje blago posvetljenje kada se pomerite iz sredine. Ova promena je najviše očigledna gledanjem monitora odozgo, ali kakav god da je slučaj, e-IPS je i dalje miljama ispred TN tipa panela po pitanju uglova gledanja.
PixPerAn Mnogi su skeptični po pitanju gejminga na bilo kakvom IPS tipu monitora. Možemo vam reći da preteranog razloga za brigu nema. Čak iako je HP Pavilion 23xi deklairan kao model sa odzivom ekrana od 7ms, razlika u odnosu na klasične 5ms monitore je neprimetna. Ako ste nešto ozbiljniji gejmer i izrazito ste osetljivi na pojavu duhova na ekranu, svakako ćete više sreće imati sa nekim 2ms TN monitorima, umesto sa ovim modelom. Bilo kako bilo, gejming na IPS monitorima nudi sasvim pristojno iskustvo i takozvani ghosting će smetati samo nešto naprednijim gejmerima koji traže savršenstvo.
Input lag
Ulazno kašnjenje koje merimo u poređenju sa CRT monitorom je bilo dosta dobro i pružaće veoma neometano iskustvo pri igranju igara ili u realnom radu. Vrednosti koje smo izmerili su se kretale između 0 milisekundi, 6 milisekundi i 17 milisekundi, što su zapravo dosta niske cifre.
Uniformnost osvetljenja Uniformnost osvetljenja ekrana merimo tako što postavimo monitor u tri različite vrednosti osvetljenja. Prva vrednost je zapravo i minimalna, tačnije nula, zatim postavljamo osvetljenje na polovinu, tačnije na 50 i na kraju procenjujemo kakva je slika na maksimalnom osvetljenju. Na minimalnom osvetljenju slika Pavilion 23xi modela je savršeno uniformna, dok postavljenjem osvetljenja na 50 dobijamo blago probijanje po ćoškovima. Povećavanje vrednosti osvetljenja na 100 još više ističe ovo probijanje, sa većim akcentom na gornji desni i donji desni ugao. Ovo probijanje čak i na maksimalnoj osvetljenosti nije toliko drastično, tako da bismo ocenili uniformnost ekrana kao veoma solidnu.
Nismo imali priliku da se sretnemo sa puno HP monitora, ali Pavilion 23xi je na nas ostavio veoma pozitivan utisak. Od trenutka kako smo ga otpakovali, bili smo oduševljeni njegovim dizajnom “bez ivica”, srebrnom bojom i ugledom na iMac. Ako želite lep monitor na svom stolu, svakako vam preporučujemo ovaj model. Nije reč samo o izgledu, već i celom paketu koji dobijate za dosta nisku cifru od 169 evra, kada uzmemo u obzir da ovde pričamo o monitoru sa IPS panelom sa širokim uglovima gledanja i dobrim kvalitetom slike.
Konektivnost ovog modela je veoma pristojna jer dobijate HDMI, DVI i VGA ulaze, što znači da ćete pored računara moži da povežete i konzolu. Fabrički kvalitet slike je solidan, sa relativno tačnim bojama i kontrastom preko 1000:1, što je skroz ok cifra za IPS tip panela. Hardverska kalibracija je poželjna, ali ne i obavezna. Jedina zamerka koju imamo na Pavilion 23xi je ograničenost promene ugla monitora, jer vam je dostupna samo promena nagiba, dok recimo kod Dell U2310 imate tilt, swivel, podešavanje visine i pivot režim. Ovaj nedostatak nije toliko bitan, i smatramo da ovaj model zaslužuje Value For Money nagradu. Veoma privlačan dizajn, dobar kvalitet slike i bogata konektivnost – HP Pavilion 23xi sve to nudi po dosta pristupačnoj ceni…
Prednosti
– Veoma privlačan srebrni dizajn “bez ivica” – IPS nudi široke uglove gledanja i dobar kvalitet slike – Dobra konektivnost – Niska cena u odnosu na dobijeno
Mane
– Postolje nudi samo promenu nagiba
Cena: oko 169 evra u inostranstvu
Uređaj na test ustupio HP.