Branko Maksimović
HP ZR24W
U poslednje vreme nam jako često stižu modeli desktop monitora koji nisu bazirani na twisted nematic tehnologiji i to nas prilično raduje. Naši čitaoci znaju koliko su nam primerci sa nekim od tipova vertical alignment ili in-plane switching tehnologija draži, ali to ne znači da je 98% primeraka koji se prodaju na našem tržištu i dalje stari „dobri“ TN. Ipak, za one koji žele vernije boje, bolje vidljive uglove, prirodniji kontrast i dinamiku, kao i veći broj detalja u senci, neki od ipak brojnih SPVA ili MVA modela može da bude izbor, ako se, naravno, pripreme na njihovu bitno veću cenu u odnosu na TN pandane. Ipak, pronaći IPS ekran u klasi modela od 24 inča nije lak zadatak, pa nas je obradovalo to što nam je domaće predstavništvo HP-a najavilo čuveni ZR24W, dugo očekivan u krugovima ljubitelja kvalitetnog prikaza, ali i ljudi koji se profesionalno bave obradom fotografija ili rade u nekom softverskom paketu iz computer aided design kategorije, a u nju spadaju i svi programi za rendering i animaciju, te Photoshop, AutoCAD, Catia i drugi slični softverski paketi. IPS je odličan izbor za ljubitelje kvalitetnog prikaza boja i grafike, generalno, jer pruža odlične vidljive uglove i obezbeđuje daleko precizniju reprodukciju boja. Osim kod monitora za desktop računare (i radne stanice), IPS tip ekrana se može naći i kod nekih drugih uređaja (iPhone je od prve generacije imao IPS ekran, ali se tek od nedavno Apple odlučio da i taj detalj pomene u marketinškim kampanjama – prvo sa iPad-om, a onda i sa četvrtom generacijom svog telefona).
IPS tehnologija izrade panela je bila i ranije poznata po odličnom kontrastu i vidljivim uglovima, ali je tada važilo „pravilo“ da (Samsung-ova) PVA (patterned) tehnologija pruža bolji prikaz crne. Takođe, kao i VA paneli, i IPS je imao problem sa brzinom odziva. Međutim, IPS paneli su (najviše pod patronatom LG-a), u poslednje vreme dosta napredovali, pa su novi primerci matrica značajno bolji kada je prikaz tamnih nijansi u pitanju, a slično važi i za odziv, koji je dosta poboljšan. IPS ekrani se sve češće koriste u desktop monitorima, dok su VA matrice češće u industriji LCD televizora, mada i jednih i drugih ima poprilično – u oba „sveta“.
Baš kao i H-IPS i cPVA, i novi panel iz LG.Display pogona, e-IPS, pokušava da napravi prečicu i učini ovu tehnologiju pristupačnijom. Sami monitori sa ovim panelima, u odnosu na dosadašnje S-IPS primerke, imaju slabije pozadinsko osvetljenje, jer je e-IPS panel transparentniji od S-IPS-a, čime se pravi ušteda, a monitor je, na kraju, manji potrošač, što je opet jako bitno u današnje vreme, kada je u trendu biti „green“. Kao što se sećamo, H-IPS paneli imaju vertikalnu orijentaciju piksela tokom svoje rotacije u ravni (in-plane), a to je slučaj i sa varijantom ove tehnologije, e-IPS panelom. Ipak, e-IPS ima svojih prednosti, o čemu će biti reči kasnije, a vredi pomenuti da se e-IPS u nekim slučajevima naziva i H2-IPS. HP ZR24W je monitor čiji e-IPS panel pokriva standardni NTSC gamut, ali je kolorni prostor po sRGB standardu nešto širi, a to je, za krajnje korisnike koji nisu obavezno profesionalci koji se bave grafikom, možda i bolja solucija. No, pošto nam je HP ZR24W već neko vreme na stolu, red je da krenemo sa opisom samog monitora, dok ćemo o tehnologiji svakako još pričati.
HP ZR24W je monitor koji liči na većinu HP monitora i drugih ozbiljnih desktop ekrana više klase. To ne znači da ima ultra-slim, fancy dizajn, providno postolje ili touch-of-color look, ali kada je na stolu, uliva poverenje i definitivno traži vaš respekt. Tanak okvir oko ekrana nam govori da je novijeg datuma, a silver-alu finiš doprinosi premium utisku, iako sam dizajn, kao što smo rekli, nije u rangu sa poslednjom modom koju „furaju“ LG i Samsung. HP to, svakako i ne želi. OSD tasteri su smešteni spod donje ivice, desno, a oznake svake funkcije su jako uočljive – možda i previše. Power taster ima plavu LED iluminaciju (ili narandžastu u stand-by modu). Kao i mnogi monitori iz ove klase, i HP ZR24W ima i dva USB porta, tj. mali USB hub koji je smešten sa leve strane ekrana. Kada je ergonomija u pitanju, možemo reći da je HP ZR24W ispunio naša očekivanja za monitor ove klase i namene. Pored mogućnosti za podešavanje visine (100 mm), tu je i svivel, tj. mogućnost rotiranja ekrana oko vertikalne ose i to za 45 stepeni na obe strane. Tilt mehanizam je takođe ugrađen, a promena ugla je moguća od -5 do 30 stepeni. Ekran se može rotirati i oko tilt ose, odnosno moguće je postaviti ga u portret mod, što se ukratko naziva – pivot. Kvalitet izrade je na visokom nivou, tu uključujući i mehanizme za height adjustment, svivel, tilt i pivot, a napomenućemo i da su spojevi vrlo čvrsti i da ništa ne „krcka“ ni na jači pritisak.
Od prisutnih konektora, pored dva USB-a i jedan printer USB, ulazni konektor, zatekli smo DVI, D-Sub i DisplayPort priključak, a jedino nam je žao što se tu nije našao i HDMI. Bilo bi dobro, iako je DisplayPort logičniji izbor jer se sve češće on nalazi na grafičkim karticama nove generacije, umesto HDMI-ja, koji je nekako više tu za audio-video uređaje, a ne nešto što je vezano za klasičan ili workstation PC. AC adapter je intergrisan unutar kućišta panela, pa je i AC konektor u svojoj dvožilnoj varijanti prisutan pored pomenutih video priključaka. OSD meni je prilično jednostavan i nedostaju mu neke opcije koje smo zatekli kod, recimo, Samsung 245T modela. Tu posebno mislimo na fina podešavanja za boje (Color Weakness, Color Shift, podešavanja kroz CMYK kanale itd.). S druge strane, zatekli smo neke opcije kojih nema na starijim monitorima, ali ni na novijim Samsung, LG ili Dell ekranima (o Apple-u da i ne pričamo). Naime, tu je opcija za tip skaliranja rezolucije, izmene moda za aspekt slike (dva tipa widescreen-a, 5:4 i 4:3), video overdrive funkcija. Postojanje ovih funkcija svakako pozdravljamo. S druge strane, nije nam jasno zbog čega ne postoje preseti za brzu izmenu profila (text, internet, multimedia, movie i sl.).
HP ZR24W je 24-inčni monitor koji koristi e-IPS panel kompanije LG.Display sa oznakom LM240WU7. U pitanju je 8-bit PCC (per-color-channel ili per-sub-pixel) panel sa radnom rezolucijom od 1920 x 1200 piksela i odnosom stranica od 16 : 10. Kao pozadinsko osvetljenje se koriste CCFL lampe. NTSC Color Gamut je pokriven sa svega 72%, baš kao i najveći broj monitora na tržištu, dok je sRGB pokrivenost 97%. Informaciju o pokrivenosti sRGB kolornog prostora za 99% monitora i ne postoji. Prednji panel poseduje anti-glare premaz, što je i očekivano za ovu klasu monitora.
U startu, ekran je osvetljen na 90% po brightness skali, što odmah ne rezultuje ubedljivim statičkim kontrastom, s obzirom na to da je crna prilično tamno-siva. Naravno, stvari se donekle mogu dovesti u red. Kada se osvetljenje smanji ispod 40%, crna postaje daleko ubedljivija, ali kontrast ostaje sasvim neubedljiv. I tu odmah vidimo prvu potencijalnu manu ovog modela – i cele „transparentne“ e-IPS tehnologije, koja, čini se, ima malo veći problem da zadrži svo svetlo koje stiže od CCFL lampi. Naravno, povećanje kontrasta u meniju, sve do 80% ima smisla i povećava i statički kontrast, ali i produbljuje „crnu“. Prikaz tamnih scena je daleko ubedljiviji, a sav sadržaj, od igara preko fotografija, do filmova, izgleda bolje i življe. Dakle, oko 80% je i neki maksimum za kontrast, a da isti ne postane prenaglašen. Kontrast nije impresivan, ali je sasvim dovoljan, a boje su prilično prirodne, iako nisu onoliko žive koliko bi neki korisnici možda želeli.
Vidljivi uglovi su bili prilično dobri, a to smo i očekivali od IPS tehnologije. Nikakve anomalije niti gubitak boja i kontrasta, niti off-hueing ili contrast-shift nisu primećeni čak ni kada se ekran posmatra iz jako velikog ugla, a kamoli tokom pomeranja u odnosu na ekran koja bi mogla da se dese tokom realnog rada. Uniformnost ekrana je, takođe bila na jako jako visokom nivou, iako testovi pokazuju da nije u potpunosti idealna, ali to nije nešto što se lako može primetiti tokom rada, kakav god on bio. Ne samo da je uniformnost bele i osnovnih boja sjajna, već to važi i za uniformnost i kada se ekran posmatra pod uglom. Reprodukcija boja je takođe na vrhunskom nivou, što u praksi, što u testovima. Gradijenti nisu otkrili nikakve mane, bilo da govorimo o R, G, B ili C, M i Y „rampama“. Probijanja pozadinskog osvetljenja najjedostavnije rečeno – nema. Kada je odziv u pitanju, dolazimo do one stvari u kojoj IPS paneli nisu poznati kao šampioni. HP navodi da je „srednje vreme“ odziva tečnih kristala 5 sekundi (gray-to-gray). Kada je video overdrive funkcija isključena, odziv je solidan i dosta bolji od prethodnih generacija IPS panela koje smo testirali, a pogotovo je dosta bolji od H-IPS i cPVA modela iz Viewsonica i Samsunga, koje smo baš nedavno prikazali. Ghosting je moguće primetiti, ali se ne može reći da smeta. Ako se overdrive pojača, tj. aktivira, odziv je još bolji, pa će njime verovatno biti zadovoljni i igrači.
HP ZR24W je odličan IPS monitor, iako nije najbolji amaterski ne-TN monitor na tržištu. Svakako je bolji izbor od Viewsonic VP2365wb ili Samsung SyncMaster F2380 modela, ali je od njih i skuplji. Ipak, onoliko koliko je bolji od pomenutih modela, toliko i zaostaje u odnosu na, recimo, Samsung 245T, koji je već jako dugo na tržištu. Nažalost, kod nas u ponudi nema mnogih NEC (EA231WM), Dell (U2410) ili EIZO (EV233W) monitora koji bi mogli da mu budu pandani, pa je izbor sužen na nekoliko HP, Viewsonic Samsung i LG modela koji su bazirani na IPS ili VA tehnologijama. Smatramo da HP ZR24W pruža baš onoliko koliko i košta. Nema previše mana, ali neke od njih (neubedljiva crna, standardni color gamut, nepostojanje mnogih opcija za podešavanje boja u OSD-u, npr. za podešavanje boja i pozivanje brzih profila) nas sprečavaju da mu damo nagradu, iako naša preporuka stoji za sve one kojima navedene mane ne smetaju.
Za:
kvalitet izrade
ergonomija
veliki broj konektora
reprodukcija boja
vidljivi uglovi
kvalitet slike, generalno (nakon kalibracije)
video modovi u OSD-u
uniformnost
nema backlight bleeding-a
Protiv:
crna je mogla da bude ubedljivija
odziv nije idealan
nedostatak nekih drugih bitnih OSD funkcija
Proizvođač
HP
Model
HP ZR24W
Dijagonala / tehnologija
24” class /WS e-IPS
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1200 / 16.7 M / 72 % of NTSC Color Gamut
Pitch
0.270 x 0.270
Horizontalno osvežavanje
30~83Khz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
5 ms GTG
Osvetljenje
400 cd/m²
Kontrast
1000:1 Static CR
Ugao gledanja (H/V)
178˚/ 178˚
Bandwidth / potrošnja (*max)
220 MHz / 45 W
Dimenzije
42.5cm x 44.5cm x 23.5cm
Masa
6.8 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Svivel, Pivot, Height Adjustment, Tilt, DVI-I, D-Sub, Display Port 1.3, USB hub x4
Cena (sa PDV-om)
sample (oko 400 evra)
Monitor na test ustupio HP.