LG 27UD58 4K FreeSync (Video)

LG 27UD58 4K FreeSync (Video)

Kada je reč o 4K rezoluciji, LG tu priču shvata veoma ozbiljno, pa je južnokorejska kompanija rešila da se maksimalno posveti poslu rasprostranjivanja UltraHD uređaja. Kako bi 1080p i 1440p monitori u većoj meri bili zamenjeni boljim 4K modelima, cena ne sme biti visoka, tako da LG na ovom polju nudi vrlo pristupačne modele. Pisali smo nedavno o 27UD68 monitoru, a sada je tu još povoljnija 27UD58 varijanta, koja deluje kao odlična kupovina. Da li je zaista tako?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Da li planirate prelazak na 4K monitor u skorije vreme? Svi mi koji smo u ovoj oblasti IT-a razmišljamo o tom potezu, ali sve donedavno bili smo odvraćani pre svega samom cenom 4K modela. LG je ozbiljno odlučio da ovu rezoluciju približi potrošačima izbacivanjem nekoliko modela sa vrlo primamljivim cenama.

      Ne mislimo na TN varijante koje su uvek bile pristupačnije, već na kvalitetnije UltraHD monitore sa IPS tipovima panela. Krajem juna meseca prikazali smo vam cenovno pristupačan 4K model ove kompanije – LG 27UD68, a sada je pred nama još jeftinija varijanta. 
      lg_27ud58_4k_freesync_prva_1_s.jpg
      Većih razlika na prvi pogled između pomenutih monitora zapravo i nema, one su uglavnom kozmetičke. To čini 27UD58 još primamljivijom ponudom, jer u suštini se dobija skoro pa identično iskustvo, po nižoj ceni. Djagonala koja je ovde prisutna je takođe 27 inča sa standardnim 16:9 odnosom strana, a panel je isto AH-IPS tipa, kao kod skuplje 27UD68 varijante. U pitanju je monitor sa FreeSync podrškom, a tačna rezolucija panela je 3840×2160 tačaka, uz uobičajno osvežavanje od 60Hz-a. Poenta ovog modela nije da donese najbolje moguće odlike, već da ponudi što bolje 4K iskustvo po niskoj ceni. Koliko je uspešan u tome saznaćete u nastavku teksta.

      lg_27ud58_4k_freesync_prva_2_s.jpg
      Što se tiče odlika nekih detaljnijih odlika, LG 27UD58 donosi 250cd/m2 svetlinu ekrana, tako da je po tom pitanju 27UD68 malo bolji sa 300cd/m2. Odziv ekrana ostaje identičan i iznosi 5ms GTG, a citirani statični kontrast iznosi 1000:1, što je tipična cifra kada su IPS monitori u pitanju. Kada se radi o bojama u pitanju, ovo je 8bit + A-FRC panel, tako da pokriva preko 99% sRGB spektra.
      [modul]specifikacija=9071[/modul]Pominjali smo da je ovaj model još cenovno pristupačnija varijanta LG 27UD68 monitora koji smo vam takođe nedavno predstavili, a jedna od glavnih njihovih razlika je kozmetičke prirode. Konkretno, može se reći da je LG 27UD58 inferiorniji po tom pitanju, iz razloga što ne poseduje takozvani “nevidljivi okvir” ili “okvir bez ivica”, tako da donosi manje prefinjen izgled. Ipak, iako je okvir oko ekrana nešto širi u poređenju sa 27UD68 modelom, on ostaje relativno uzan.
      Kada je u pitanju sadržina pakovanja, ona je vrlo slična kao kod pomenute skuplje varijante, tako da u kutiji stižu DisplayPort i HDMI kablovi, sva prateća dokumentacija uključujući i izveštaj fabričke kalibracije, CD, kao i par plastičnih elemenata. Jedna stvar koju moramo istaći jeste da se LG 27UD58 ne napaja uz pomoć adaptera kao 27UD68, već uz pomoć standardnog naponskog kabla. U čemu je zapravo razlika? Odgovor je zapravo jednostavan – monitori sa eksternim napajanjem (adapterom) imaju nešto tanji profil.
      lg_27ud58_4k_1_s.jpg
      lg_27ud58_4k_2_s.jpg
      lg_27ud58_4k_6_s.jpg
      U poređenju sa skupljom varijantom, ovde imamo više sjajnih (glossy) elemenata, kao što je okvir oko ekrana i postolje. Oblik postolja je identičan i reč je o lučnom obliku, takozvani Arcline dizajn, koji deluje sasvim lepo, a u praksi ne zauzima puno mesta na vašem stolu, pošto njegova silueta uglavnom prati podnožje ekrana. Na poleđini monitora je obrnuta situacija u odnosu na 27UD68 koji ima glossy plastiku, dok je ovde upotrebljena mat varijanta. Pre svega, ovde postoji VESA sistem kačenja monitora na zid, a od konekcija poseduje port za slušalice, dva HDMI 2.0 ulaza, DisplayPort 1.2a i ulaz za napajanje. U pakovanju stiže i pomenuti plastični element koji služi da grupiše kablove, tačnije da ponudi uredniji kabl menadžment.
      lg_27ud58_4k_5_s.jpg
      lg_27ud58_4k_7_s.jpg

      lg_27ud58_4k_3_s.jpg
      lg_27ud58_4k_4_s.jpgPrvenstveno, moramo istaći da nam se dopada sistem upravljanja opcijama koji je LG osmislio. Govorimo o rešenju koje je identično kao kod 27UD68 modela, u pitanju je džojistik-taster koji je smešten ispod ekrana. Dobra stvar kod njega je to što je multifunkcionalan, tako da služi ne samo za uključivanje/isključivanje monitora, već i za kretanje kroz opcije, kao i za ulazak u pod-opcije i potkategorije.
      Meni je podeljen u četiri glavna kategorije – prva kategorija nudi brza podešavanja nivoa osvetljenja, kontrasta, izvora signala, odnosa stranica slike, itd. Unutar druge kategorije tu su detaljnije podešavanja slike i boja, kao i čak 11 predefinisanih režima – Custom, Reader, Photo, Cinema, Dark Room 1, Dark Room 2, Color Weakeness, FPS Game 1, FPS Game 2, RTS Game i Custom(Game).
      lg_27ud58_4k_19_s.jpg
      lg_27ud58_4k_20_s.jpg
      Situacija je ista kao i kod 27UD68 modela, tako da se Custom fabrički režim pokazao kao najtačniji. LG 27UD58 se pokazao čak i blago boljim po pitanju Gamma vrednosti i temperature boja, mada je nešto lošiji u oblasti tačnosti boja, a takođe je i svetlina niža. Najveći problem kod DeltaE vrednosti pravi zelena boja, koja drastično odskače od ostalih i podiže DeltaE Maximum vrednost na 10.5. Prosečna DeltaE vrednost je skroz u redu i iznosi 3.1, tako da je fabrički prikaz generalno tačan i prijatan na oko. 
      lg_27ud58_custom_default_100b_70c.jpg
      IPS tipovi panela nikada nisu bili šampioni kada je dubina crne boje u pitanju. Ipak, 27UD58 ovde je vrlo korektan, tako da na svetlini od 240cd/m2 imamo vrednost od 0.22 cd/m2 dubine crne boje. Samim tim, što je crna boja dublja, automatski je bolja i vrednost statičnog kontrasta. Dok većina proizvođača citira vrednost od 1000:1, često se dešava da ta vrednost bude par stotina ispod propisane. U ovom slučaju LG je maksimalno ispoštovao reč, jer je naš kolorimetar izmerio cifru od 1043:1. Hardverska kalibracija monitora uvek donosi bolje vrednosti od fabričkih, a sam proces kalibracije odvijao se sa lakoćom u slučaju 27UD58 modela.Kalibracijom smo doveli Gamma vrednost na 2.2 i temperaturu boja na idealnu vrednost od 6504 kelvina. Zatim, fabrička svetlina je često previsoka za mračnije uslove, tako da je korigovana na prijatniju vrednost. U procesu se dobija znatno bolja dubina crne boje od 0.13 cd/m2, uz cifru statičnog kontrasta od 869:1. DeltaE vrednosti su nakon kalibracije mnogo tačnije, tako da prosečna vrednost iznosi 0.2, a maksimalna ide do svega 0.7 DeltaE.
      lg_27ud58_blueeye_kalibrisan_74b_79c_r40_g20_b37.jpgDetalj koji ćemo istaći bitan je za prilagođavanje monitora korisniku. Nažalost, baš kao i LG 27UD68-W model koji smo testirali, ovaj model ne poseduje mogućnost promene visine. 27UD58 je prilično ograničen kada je ergonomija u pitanju, tako da jedina stvar koja je dozvoljena jeste korekcija nagiba, što znači da nije idealan kada je u pitanju fino nameštanje po ukusu korisnika.
      lg_27ud58_4k_8_s.jpg
      Šta je ipak najbitnije u celoj priči jeste da se za ne tako visoku svotu novca dobija prilično dobar 4K monitor. Čari 3840×2160 rezolucije su vam verovatno do sad poznate, ali ćemo ih svejedno ponoviti. Pre svega, po našem mišljenju, pored oštrine koju dobijate, tu je i dosta velika radna površina koju nudi 4K. Ne mislimo samo na to koliko ikonica možete natrpati na desktop, što mnogi od nas često rade i nije baš pohvalno u smislu urednosti, već praktične stvari kao što je veći broj opcija na ekranu u programima, više prostora za rad u Excelu, Photoshopu, Lightroomu, Premieru, itd. 
      lg_27ud58_4k_9_s.jpg
      Ne treba nikako zaboraviti gejming uživanje koje nudi 4K monitor sa FreeSync podrškom. Istina, za igranje u 4K rezoluciji morate posedovati prilično moćan hardver ukoliko želite visok FPS u igrama. Najveću korist će imati korisnici podržanih AMD grafičkih karti, jer FreeSync eliminiše cepanje i poskakivanje slike unutar opsega od 40 do 60Hz-a. Moramo priznati da to nije baš idealan opseg, jer nećete baš uvek u igrama imati 40 do 60 FPS-a, tako da ukoliko frejmrejt padne ispod 40FPS, FreeSync nema efekta. Ne može se nazvati pravim gejming monitorom, ali LG 27UD58 svejedno poseduje brojne gejming mogućnosti i režime, tako da je prilično pogodan za igranje.
      lg_27ud58_4k_10_s.jpg
      lg_27ud58_4k_11_s.jpg
      Konkretan panel koji se nalazi unutar ovog modela je AH-IPS tipa, dosta je kvalitetan i donosi prilično široke uglove gledanja. Odakle god da se posmatra, bilo to odozgo, odozdo, sa leve ili desne stranice, prikaz se skoro pa menja, boje ostaju iste i nema većeg gubitka kontrasta. To znači da ćete uvek imati isti prikaz, kako god da podesite nagib ili kako god da se namestite u fotelji, ili još jedna praktična primena – ukoliko gledate film na monitoru iz kreveta. 
      lg_27ud58_4k_freesync_uglovi_s.jpg
      IPS takođe nije šampion po pitanju brzine odzive, ali u poslednje vreme se izvlači najviše moguće iz ove tehnologije. Konkretan odziv u slučaju LG 27UD58 modela je 5ms GTG, što je vrlo pristojna cifra za većinu igrača. Ghosting se u praksi tokom igranja skoro pa ne primećuje, dok u testu koji je namenjen otkrivanju duhova ipak primećuje u manjoj meri.
      lg_27ud58_4k_12_s.jpg
      lg_27ud58_4k_13_s.jpg
      Na kraju ostaje pitanje uniformnosti pozadinskog osvetljenja. Moramo priznati da smo veoma zadovoljni kako se naš primerak 27UD58 modela pokazao po ovom pitanju. Primetili smo vrlo blago isijavanje u ćoškovima, i to samo kada se osvetljenje postavi na preko 50 procenata. Čak i na 100% osvetljenja ostaje uniforman većim delom površine ekrana, gde su samo po ćoškovima izraženiji žućkasti predeli, mada je to uobičajan slučaj kod svih monitora.
      lg_27ud58_4k_21_s.jpg
      lg_27ud58_4k_22_s.jpg
      lg_27ud58_4k_23_s.jpgJoš jedan monitor kompanije LG sa odličnim odnosom uloženog i dobijenog se odlično pokazao na našem testu, možda čak i u većoj meri u odnosu na takođe pristupačni LG 27UD68 model. Ovo je jedan od onih monitora koji bismo bez premišljanja preporučili svakom ko želi da zakorači u svet 4K rezolucije za ne tako visoku svotu novca. Ne bismo rekli da je ovaj monitor bez nedostataka, ima ih svakako, ali za ovu svotu novca teško da se može naći bolji model. Kao najveći nedostatak istakli bismo slabije ergonomske opcije, tačnije isključivo mogućnost promene nagiba.
      lg_27ud58_4k_freesync_nagrada.jpg
      Premda nije toliko privlačan kao LG 27UD68, ipak treba uzeti razliku u ceni. Ne može se nikako nazvati neprivlačnim, već samo manje elegantnijim u odnosu na pomenutog. Okvir ostaje relativno uzan, konektivnost je i dalje dobra, dopada nam se džojstik taster za upravljanje opcijama i donosi pregršt predefinisanih režima. Fabrička kalibracija je vrlo pristojna, tako da je prikaz dosta prijatan. Prednosti 4K rezolucije su očigledne, dok FreeSync čini gejming još boljim. Smatramo da je LG u 27UD58 upakovao zaista lep paket po lepoj ceni, i zaista nudi veoma puno za uloženi novac.

      Prednosti
      – 4K rezolucija- Kvalitetan prikaz AH-IPS panela- Dobra fabrička kalibracija- FreeSync podrška- Odlična vrednost za uložen novacMane
      – Ograničena ergonomija- Izostavljanje USB portova
      Cena: oko 450 dolara
      Monitor na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test