Dragoljub Radovanović
Ova 2011-a godina će najverovatnije biti upamćena kao prekretnica u načinu predstavljanja 3D efekta gledaocu i do kraja ove godine bitka koja se trenutno vodi između pasivne i aktivne 3D tehnologije će biti odlučena. Pobednik će uživati privilegiju da bude opšte prihvaćena tehnologija u svetu 3D prikaza koji svakim danom postaje više popularniji u našem svakodnevnom životu. Činjenica da je ovo naglo interesovanje za 3D tehnologiju u našem domu inspirisano jednim filmom i vizionarom odgovornim za njegovo stvaranje je fenomenalna, a verujemo da znate o kojoj osobi i filmu se radi tako da zaista nema potrebe pominjati njihova imena. Ono što je bitna stvar je to da je 3D tehnologija zaživela u filmskoj indrustriji pored strahova da će ona biti veoma slabo prihvaćena i da će njena jedina upotreba biti u svetu igara, ali vreme nam je pokazalo drugačije.
Verovatno je velika većina vas u nekom trenutku pogledala 3D film u XpanD 3D tehnologiji u bioskopu Kolosej u tržnom centru Ušće i uvidela da to nije bilo skroz prijatno iskustvo kakvom ste se nadali. Pošto se kod XpanD 3D tehnologije radi o aktivnoj metodi prikaza 3D efekta, verovatno ste primetili da ona nije bila skroz prijatna za vaše oči zbog Shutter metode na kojoj su zasnovane naočare i sama tehnologija. Radi se o tome da Shutter tehnologija pokazuje svaku levu i desnu sliku alternativno. Kada se prikazuje slika za levo oko, naočare blokiraju signal desnog oka time što zatvaraju “kapak” desnog objektiva sočiva, a naravno to smenjivanje se odvija velikom brzinom tako da to ne možete primetiti. Kao rezultat toga kod određenog procenata ljudi javljala se nelagodnost pri gledanju, a takođe i pojava glavobolja koja usleđuje kao propratni efekat. Na sve to ako dodate težinu naočara koja je malo poveća i nelagodnost koja nastaje prilikom njihovih nošenja, onda možete reći da se i niste baš savršeno proveli tokom gledanja dvočasovnog filma.
Sa druge strane možda ste pogledali neki film i u Dolby3D tehnologiji koja koristi pasivne naočare i imali dosta prijatnije iskustvo. Dolby3D tehnolohiju ste mogli sresti u bioskopu Roda ili bioskopu Tuckwood i ako ste prethodno gledali u XpanD 3D mogli ste da zaključite da su naočare nešto lakše i da je iskustvo gledanja kroz njih prijatnije. Iako je LG FPR 3D nešto drugačija od Dolby3D tehnologije koja se koristi u bioskopima, ona je zasnovana na istom principu upotrebe pasivnih naočara koje su veoma lagane. Ako ste pročitali naš uvod u 3D FPR tehnologiju onda tačno znate njene prednosti, ali nešto kasnije ćemo otkriti i drugu stranu medalje i kroz naše utiske predstaviti njene nedostatke. Prvo, nešto više o televizorima koje smo imali prilike da testiramo, modelima LW5500 na kom je vršena velika većina testiranja i njemu jako sličnom modelu LW650S, koji ima samo par dodataka koji nedostaju prvo pomenutom modelu.
Dizajn LW5500 i LW650S
Prvim pogledom na LW5500 model televizora zaključujemo da sa radi o jednostavnom Infinia dizajnu sa kojim je LG uvek imao uspeha u prošlosti. Po samom obliku on ne odstupa od oblika pravilnog pravougaonika ni u jednoj tački već je celom površinom okvira konzistentan, a sam okvir je sačinjen od glossy plastike. Ono što je zanimljivo je to da glossy plastika nije isključivo crne boje, već je dodata jedna jako suptilna nijansa ljubičaste boje, koju na prvi pogled nećete primetiti, ali postaje primetna sa jačim ambijentalnim osvetljenjem. Oko celog okvira televizora ostavljena je linija providne plastike, nešto šira na bokovima televizora nego na njegovoj gornjoj i donjoj stranici. Naizgled možete pomisliti da je prednja strana ostavljena čistom bez ikakvih dugmića ali bi ste se prevarili pošto u donjoj desnoj ivici televizora postoje senzori osetljivi na dodir, kao i indikator koji zasvetli belom bojom kada pritisnete bilo koji taster na daljinskom.
Sama osetljivost senzora nije prevelika za razliku od senzora kakvih se nalaze na Samsungovim televizorima, ali ovo je otvoreno za diskusiju da li je to dobra ili loša stvar, pošto se iz ličnog iskustva autoru teksta u više navrata desilo da nehotice zakači senzor za uključivanje/isključivanje ili menjanje izvora na svom Samsung televizoru pri brisanju okvira. Zvučnici jačine 10W + 10W su sakriveni sa donje strane televizora i daju prilično jasan i bogat zvuk, barem koliko god se to može očekivati od zvučnika ove veličine i konfiguracije. Postolje televizora je generalno pravougano, ali nije potpuno ravno već je pomalo ispupčenog oblika. Sve u svemu, dizajn televizora je generalno jednostavan i dok sa svojim širokim ivicama možda nije toliko privlačan kao samsungova D serija sa “skoro nevidljivim okvirom” , ipak poseduje određen šarm koji je dopadljiv.
Što se tiče debljine televizora kada ga posmatramo iz profila, možemo zaključiti da je on veoma tanak, mada ovo i nije previše iznenađujuća stvar kada se radi o LCD televizorima sa LED pozadinskim osvetljenjem. Ovo će biti veoma velika pogodnost i estetski ugođaj ukoliko planirate da vaš televizor okačite na zid, uz pomoć nosača. Uostalom, koliko je televizor tanak možete zaključiti sa slike ispod.
Model LW650S poseduje veoma sličan dizajn kao model koji smo prethodno opisivali i sve što je pomenuto za njega može se primeniti na ovaj model, uz samo nekoliko sitnih razlika. Prva stvar je to da je njegov okvir isključivo crne boje, nema dodatu nijansu ljubičaste kao kod modela LW5500. Njegove ivice su takođe ostavljene providne u širini od nekoliko santimetara, ali su prošarane plavičastom bojom. Vrat postolja je identičan kao kod modela LW5500, proziran je i širi se na gornjoj, a sužava se ka donjoj strani bližoj površini postolja kao što možete da vidite sa slike ispod.
Daljinski ima fine linije, umerene je veličine, dugmići su bili prijatni za pritiskanje. Ono što je najvažnije je to da imate sve potrebne prečice na njemu, a možda najbitnija prečica je upravo 3D dugme, gde sa velikom lakoćom birate da li ćete gledati nešto u 2D ili 3D.
Konektivnost LW5500 i LW650S
Konektivnost na oba modela televizora je odlična, imate pregršt preko potrebnih konekcija za povezivanje vašeg televizora sa raznim izvorima zvuka ili slike. Model LW5500 poseduje čak četiri HDMI ulaza koji su smešteni na levoj bočnoj strani u udubljenju koje je ostavljeno zbog priključaka radi lakšeg pristupa i činjenice da je to njihova najbolja lokacija ako se uzme u obzir da će televizor biti kačen na zid. Iznad HDMI portova isto sa strane, nalaze se dva USB porta za vaš USB WiFi dongle koji nažalost ne dolazi sa televizorom, a drugi USB port može biti iskorišćen za vaš eksterni hard disk ili USB flash drive. Takođe je ostavljeno udubljenje za konekcije kojima će te lako pristupati sa donje strane televizora. Sa donje strane ako gledamo sa leva na desno dolazi LAN priključak za internet pristup žičnom metodom kao i za streaming materijala sa mreže, D-SUB ulaz za svaki slučaj da vaš uređaj ne poseduje HDMI, Audio in (RGB/DVI), Optical Digital Audio Out i Antenna/Cable In. Sto se tiče skart priključka, da bi se on koristio treba upotrebiti produžetke za kablove koje dobijate u pakovanju, koji su tu radi lakšeg pristupa, a isto važi i za AV In, Component in priključke i ulaz za slušalice. Sa zadnje strane televizora ako ne želite da kačite televizor na zid (koja će biti nepristupačna u suprotnom) imate Component In, AV priključke i RS232 servisni port. Model LW650S ima sve pomenute ulaze, ali takođe i ulaz za satelitsku antenu pošto ima ugrađen DVB-S tjuner.
SmartTV opcija i aplikacije
Kako tehnologija napreduje i zastupljenost interneta na raznim uređajima postaje sve veća, televizori postaju mnogo više od uređaja na kojim će te gledati filmski materijal, već donekle menjaju i vaš personalni računar. Pošto televizor ima dve opcije pristupa internetu, bežičnu preko USB WiFi dongle-a i žično preko Ethernet kabla, omogućen vam je pristup raznim online servisima, aplikacijama i casual igrama. Pored toga imate i Web Browser pune funkcionalnosti, mada je nama ideja unošenja teksta preko daljinskog dosta zamorna, ali ipak može poslužiti za povremeni surf iz fotelje. LG Aplikacije su trenutno zaključane ali će biti dostupne u drugoj polovini ove godine.
Predstavićemo par stvari koje su nam odavde učinile zanimljivim. Aplikacija pod imenom Accu Weather smatramo da svakome može biti od koristi, jer svako voli da zna kakva ga vremenska prognoza očekuje u narednom periodu. Po grafičkim elementima ona je urađena prilično solidno. U centralnom prozoru imate slikovito da vidite kakvi su trenutni vremenski uslovi, trenutna vremenska temperatura, kao i minimalnu/maksimalnu temperatura tokom dana. Desno od toga imate kretanje oblaka iznad Evrope a ispod imate vremensku prognozu za celu nedelju. Sve u svemu korisna aplikacija ako nemate nešto slično na vašem računaru ili pametnom telefonu.
Druga aplikaciju koju ćemo vam samo ukratko predstaviti je Picasa Web Albums. Pošto verujemo da znate o čemu se radi, nećemo se previše zadržavati na njoj. U njoj možete pregledavati tuđe fotografije, Featured fotografije, ili čak i vaše albume sa fotografijama koje imate na web servisu ako se ulogujete.
Aplikacija koja se nama učinila najzanimljivijim je aplikacija pod imenom vTuner. Radi se o internet radio servisu. Ovde možete slušati radio stanice preko interneta, a njihov broj je zaista ogroman, imate stanice iz svakog ćoška sveta, uključujući i naš ćošak, Srbiju. Ono što nas je iznenadilo je to da nemate samo par stanica iz Srbije već čitavih petnaestak. Takođe kvalitet zvuka je bio prilično dobar, zvučnici od televizora su ovde radili veoma dobar posao.
Izgled menija i novi dodatci
LG je zadržao stari izgled menija, ali je zato ubacio jednu novinu – Home Dashboard. Iz vašeg početnog menija imate lak pristup svim delovima televizora, uključujući izvore slike, aplikacije, pristup eksternom hard disku i sličnim stvarima, sve to na jednom ekranu. Lepa zamisao od strane LG-a, sve je uredno i podeljeno u sekcije radi lakšeg snalaženja.
Stari izgled menija kakav ste mogli naći na prethodnim modelima nije pretrpeo preterane izmene i dalje je podeljen u osam kategorija, tako da verujemo da i dalje možete lako da se nađete opciju koju vam je potrebna. Ono što je malo čudna stvar je da njemu možete pristupiti isključivo sa početnog ekrana, tako da ako poželite da nešto promenite, moraćete da skroz da izađete iz aplikacije ili filma koji ste gledali preko USB-a, vratiti se na Home Dashboard i tek odatle ući u standardni meni.
Ubačena je još jedna stvar u vidu Quick menija, koji takođe ima ograničenu upotrebu. Njemu na primer ne možete pristupiti dok gledate nešto preko USB-a ili dok se nalazite u aplikaciji, već isključivo kada ste na nekom HDMI izvoru ili dok gledate televiziju preko ugrađenih tjunera.
Kvalitet prikaza 2D slike
Koliko smo mi mogli da zaključimo iz prikaza po danu u prostoriji sa prirodnim osvetljenjem, novi modeli televizora LW5500 i LG650S su se prikazali prilično dobro. Nažalost nismo mogli da procenimo koliki je kontrast i dubina crne boje ali je reprodukcija boja bila prilično verna. Uniformnost pozadinskog osvetljenja takođe nismo mogli da testiramo, jer je za to ipak potrebna potpuno mračna prostorija.
Procesiranje slike je bilo dobro, nismo primetili nikakve anomalije ili šum pri prikazivanju 1080p materijala sa Blu-Ray diska. Količina prikazanih detalja je zaista bila na nivou.
Uglovi gledanja su nas zaista oduševili, ali to ništa čudno sa obzirom da se na ovom modelu nalazio S-IPS panel. Jako mali uticaj na promenu u nijansama boja kada se televizor posmatra pod oštrijim uglom omogućava da sa bilo kog mesta u sobi imate skoro pa identičan doživljaj slike kao kada bi sedeli direktno ispred televizora.
Pošto oba modela koriste TruMotion tehnologiju, model LW5500 100hz, dok model LW650S ima 200hz, zamućenja pri bržim pokretima bi trebalo da bude smanjeno na minimum. Pravo da vam kažemo, mi i nismo bili preterano u mogućnosti da detaljnije testiramo kako se televizor ponaša sa brzim scenama jer smo morali da vratimo laptop u Asus u sred našeg testiranja, a takođe nam pri ruci nije bio neki eksterni hard disk ili USB većeg kapaciteta. Pustili smo samo par filmova preko našeg laptopa u 720p i 1080p rezoluciji, ali čak i za to kratko vreme smo mogli da primetimo da 100hz opcija čini film neprirodnim. Pošto smo zatekli opciju na High podešavanju, brzo smo je promenili na User setting, što je znatno poboljšalo situaciju, ali usled nesavršenosti algoritama neprirodni pokreti su mogli biti primećeni sa vremena na vreme. Pošto se kod TruMotion opcije radi o umetanju dodatnih frejmova između postojećih, algoritmi moraju biti savršeni, što nažalost nije slučaj, barem kod LG-a.
Što se tiče reprodukcije formata preko USB ulaza, testirali smo Avi format jer nam je on jedino bio dostupan, koji je uspešno reprodukovan sa titlovima. Mkv na usb-u nismo imali trenutno pri ruci, ali imamo informaciju da je i on podržan, tako da nemate brige. Ono što je bitna stvar je to da DTS dekoder i dalje nije prisutan, čak i posle prošlogodišnjeg šuškanja da će ga ovogodišnji modeli posedovati.Pri uključivanju USB-a dočekala nas je sledeća poruka koja nam se učinila korisnom:
Pritiskom na Yes smo bili odvedeni direktno u meni gde se nalazio film na USB-u, odakle smo go uspešno reprodukovali, čak i sa eksternim prevodom. Kvalitet reprodukcije SD materijala je bio prihvatljiv sa obzirom na dijagonalu televizora i nešto bliže udaljenosti posmatranja.
Kvalitet prikaza 3D slike i 2D>3D konverzija
Glavna stvar na ovim televizorima je upravo prikaz 3D materijala, gde LG FPR pasivna tehnologija ima svojih prednosti u odnosu na aktivnu tehnologiju, ali i svojih mana. Pošto smo već detaljnije pominjali prednosti u našem uvodu u 3D FPR tehnologiju, ovoga puta ćemo ih samo sumirati:
– dosta umanjeno treperenje i crosstalk u odnosu na active shutter tehnologiju
– sveltija i jasnija slika
– lakše naočare bez baterija i sinhronizovanja sa televizorom
– 3D efekat nije zavistan od horizontalnog ugla gledanja
– mnogo manja cena naočara
– veoma pristupačna cena samih FPR Cinema 3D televizora
Suprotno očekivanjima nije sve med i mleko, FPR 3D tehnologija je morala u procesu da žrtuje jednu stvar – po nekima možda i najbitniju, a to je da se u procesu stvaranja 3D slike FPR pasivnom metodom izgubi polovina detalja slike. O čemu se tu zapravo radi? Pošto FPR 3D tehnologija funkcioniše tako što razdvaja i šalje sliku za levo oko i sliku za desno oko u isto vreme, ona mora da prepolovi trenutnu vertikalnu rezoluciju koja se u tom trenutku šalje televizoru. Znači, ako šaljemo televizoru 1080p materijal, za svako oko ćemo dobijati po 540p, tačnije za svako oko će ići 1920 x 540 rezolucija umesto tradicionalne 1920 x 1080 rezolucije, što mnogima kvari utisak o FPR 3D tehnologiji.
Za 1080p na svakom oku je potrebna 2160p rezolucija ekrana, a to još neko vreme neće da bude dostupno. Inače, ovo uopšte i nije toliko strašno kada se sedi na normalnoj udaljenosti od televizora, uzimajući u obzir da je uslov da vidimo pune detalje FullHD rezolucije udaljenost od 1.7m na 42 inča i 1.9m na 47 inča.
Naravno, ovo i dalje sigurno neće izgledati kao SD rezolucija, samo su izgubljeni vertikalni detalji koje možete primetiti ako sedite bliže televizoru. Takođe ako sedite previše blizu kod 3D-a možete primetiti interlaced efekat koji se gubi čim se od televizora pomerite na normalnu udaljenost gledanja. Spremili smo vam i sliku ako ste se ikad zapitali šta ekran prikazuje kada ga ne posmatrate kroz vaše 3D naočare.
Pored svega 3D efekat je prilično zanimljiva stvar za imati u vašem domu, nama se iskustvo gledanja 3D FPR tehnologije dopalo. Što se tiče opcija za podešavanje 3D efekta, imate da podešavate i dubinu 3D slike, u prevodu sami birate koliko će 3D efekat biti izražen. Naočare koje se koriste za gledanje su veoma lagane i teže minimalnih 16 grama. Dizajn naočara koje smo mi koristili nije preterano stilski, ali ne možemo ni reći da su naočare ružne. U međuvremenu LG je izbacio novi stil naočara koje podsećaju na naočare za sunce, ali ostaje da se vidi da li će se one pojaviti kod nas. Što se tiče naočara, LG kod nas planira da uz promocije deli čak pet pari naočara, takozvani FunPack., što uz postojeća dva para koja dolaze u kutiji čini ukupno sedam pari, a verujemo da će ovo biti dovoljno za sve vaše prijatelje i porodicu koji žele da dele 3D doživljaj sa vama. Kao što smo već pomenuli, slika ostaje prilično svetla dok je posmatrate kroz naočare.
Opcija konverzije 2D>3D je donekle zanimljiva stvar. Mi smo je testirali na 720p i 1080p materijalu i pokazala se zadovoljavajuće. Nemojte nas pogrešno shvatiti, gledanja izvornog 3D materijala i konverzije nečega u 3D nisu iste stvari. Ipak, 3D efekat je primetan pri ovoj konverziji, samo nije toliko dobro odrađen kao kod pravog 3D materijala, i nama pomalo zabavna stvar je bila činjenica da je od celog filma najveći 3D efekat dobio upravo prevod. Sve u svemu, imate opciju da je isprobate i postoji mogućnost da će vam se svideti, pa će te pratiti sav 2D HD materijal putem ove konverzije u 3D-u. Sve je pitanje ukusa.
Zaključak
LG nam je ovde predstavio dva odlična modela koji će veoma uskoro biti dostupni u našim prodavnicama. Nećemo vam pričati kako su ovo najbolji televizori na svetu, jer bi smo vas lagali, ali smatramo da ova dva modela imaju veliku priliku da uvedu ljude u 3D svet po relativno niskoj ceni. Što se tiče 2D reprodukcije, možemo reći da smo bili prilično zadovoljni. Tačne boje, široki uglovi gledanja, mat panel koji sprečava refleksiju, internet mogućnosti, DLNA streaming mogućnosti, mogućnosti reprodukcije materijala sa USB-a, 100hz/200hz TruMotion, sve one doprinose da ovi modeli budu svrstani u nešto višu kategoriju. 3D aspekt ovog televizora je veoma zanimljiv. Neki bi rekli da je ovo televizor za ljude kojima 3D nije glavna stvar i za ljude koji ne traže referenti kvalitet 3D-a sa punom 1080p rezolucijom i mi bi smo se sa njima složili. Kada uzmemo u obzir da sa normalne udaljenosti verovatno nećete ni primetiti taj gubitak detalja usled prepolovljene rezolucje kod FPR-a, a dobijate mnogo više prednosti u vidu jeftinih naočara, nemanje treperenja i crosstalka, svetlije slike i svega već pomenutog, onda su oba modela LW5500 i LW650S pravi izbor za vas.
Zahvaljujemo se predstavništvu LG Srbija na ukazanom poverenju.