LG 50UM7500PLA 4K TV (Video)

LG 50UM7500PLA 4K TV (Video)

LG nije samo OLED i Nanocell - U ovogodišnjoj ponudi tu su i "obični" 4K modeli od kojih se jedan našao na našem testu.

    Sadržaj

      Nakon vrhunskih OLED i Nanocell modela, na naš test je stigao i jedan pristupačniji TV koji pripada LG novitetima za 2019. godinu. Ovoga puta ne tako često testirana dijagonala od 50” na modelu sa oznakom 50UM7500PLA.

      Sa cenom od oko 700€, ovaj TV pripada nekoj sredini, ne znamo da li da je baš nazovemo zlatnom, između povoljnijih modela nekih manje poznatih proizvođača koji na papiru daju slične specifikacije i LG-evih skupljih Nanocell modela. Samim tim, 50UM7500PLA bi trebao biti namenjen najpre korisnicima koji žele pristupačniji TV, ali su spremni da dodatno plate sve prednosti koje LG ima da ponudi u ovoj klasi.
       lg50um7500pla05_resize.jpg
      UM7500 dizajnom deluje relativno klasično, postavljen na četiri nožice, ali za razliku od nedavno testiranog Q60R QLED rivala poseduje lajsnu oko ekrana koja podseća na brušeni metal i koja mu daje, da tako kažemo, malo skuplji izgled u odnosu na klasičan okvir od plastike. 
      lg50um7500pla06_resize.jpg
      Pozadina je doduše potpuno klasična bez nekih iznenađenja, a na njoj se nalaze i sekcije sa dva seta konektora, jedna na zadnjoj strani i jedna na boku za lakši pristup ukoliko je TV montiran na nosač.Za razliku od skupljih ovogodišnjih LG modela, na ovom je izostala podrška za HDMI 2.1, mada obzirom na njegove ukupne mogućnosti ne možemo reći da je i potrebna – HDMI 2.0 će biti sasvim dovoljan.
      lg50um7500pla07_resize.jpg
      Pored tri HDMI konektora, prisutna su i dva USB 2.0 porta, CI+ 1.4 slot za kartice, satelitski i antenski konektori, kompozitni i komponentni ulazi, optički audio izlaz i LAN port za mrežnu konekciju. Veza sa internetom ili lokalnom mrežom radi streamovanja sadržaja je moguća i putem WiFi-a sa 802.11ac standardom, na 2.4 i 5GHz, a naravno prisutan je i Bluetooth i to u verziji 5.0 za povezivanje dodatnih uređaja ili prenos zvuka u oba smera.
      [modul]specifikacija=9730[/modul]lg50um7500pla11_resize.jpg
      Pomenuli smo da je HDMI 2.0 sasvim dovoljan za povezivanje sa ovim TV-om, a razlog je to što je 50UM7500PLA je opremljen panelom 4K rezolucije, ali sa osvežavanjem od 60Hz. Sam panel je VA tipa, za razliku od nedavno testiranog Nanocell modela, sa 8bit+FRC po kanalu boje i opremljen DirectLED pozadinskim osvetljenjem, što obećava podršku za lokalno zatamnjivanje. Istina, LG je jako štur kada su u pitanju specifikacije ovog modela, pa je bilo nemoguće pronaći broj podržanih zona zatamnjivanja, kao ni deklarisanu vrednost maksimalnog osvetljenja. 
      lg50um7500pla03_resize.jpg
      U našim merenjima, ustanovili smo da je ono blizu 400nita, što ovaj TV svrstava u red onih sa HDR podrškom, ali samo za bazični HDR400 standard. To u praksi znači da će se HDR sadržaji prilagođavati mogućnostima samog panela, pa dinamički opseg nije na nivou pravih HDR1000 modela, ali moramo priznati da je HDR mapiranje odrađeno vrlo korektno, što od LG-a naravno i očekujemo, kao i da sadržaji visokog dinamičkog opsega izgledaju koliko god je moguče dobro sa relativno niskim maksimalnim osvetljenjem.
      lg50um7500pla01_resize.JPG
      Ovo je delom zasluga i prilično dobrog VA panela, sa niskim nivoima crne i veoma dobrim izmerenim kontrastom od 5873:1. Očekivano za ovaj rang cene, panel nije pravi desetobitni, već 8bita sa FRC-om i pokriva nešto preko 72% DCI-P3 spektra., Reprodukcija boja je vizuelno dobra, sa vrlo dopadljivim prikazom, a kolorimetar je pokazao da je najbolja u Movie modu koji se sa izmerenim Delta E odstupanjem od 2.9 pokazao kao najtačniji. 
      lg50um7500pla10_resize.jpg
      Poput skupljih LG modela, 50UM7500 poseduje i ISF Expert predefinisane modove slike, doduše samo u SDR sadržajima, pošto ISF izgleda sertifikuje HDR modove samo na televizorima viših HDR specifikacija. Technicolor modovi su nešto što će ostati rezervisano samo za vlasnike skupljih Nanocell i OLED modela. 
      lg50um7500pla16_resize.jpg
      Vredi pomenuti i game mod koji daje prilično nizak input lag – tek nešto preko 10ms, što je prilično impresivna cifra za jedan TV, praktično u rangu gejming monitora i čini ovaj TV odličnim izborom za konzolni gejming, ali i povezivanje PC-a radi uživanja u igrama na velikom ekranu. Kao što smo spomenuli i u testu Q60R, jedan od razloga za kupovinu televizora korejskog dvojca umesto nekih zaista kvalitetnih konkurenata su njihovi algoritmi za procesiranje slike koje i ovom prilikom moramo pohvaliti i pored npr. izostanka 120Hz koji bi im ostavio više prostora za rad. U odnosu na skuplje modele, izostala je i AI asistencija u prepoznavanju i prilagođavanju slike različitim sadržajima.
      lg50um7500pla21_resize.jpg
      Što se zvuka tiče, UM7500 dolazi sa 2x10W, 2.0 stereo zvukom i podrškom za DTS Virtual:X i Ultra Surround. Kvalitet je solidan, ali bez ubedljive reprodukcije niskih frekvencija kakvu smo sretali na ovogodišnjem Nanocell modelu. Niski tonovi su tu, samo ne baš u meri koja će vas oduševiti na prvo slušanje. Situacija se donekle poboljšava pomoću opcije automatskog prilagođavanja prostoriji, koja ujedno nudi i nekoliko opcija doterivanja balansa niskih i visokih frekvencija, a za razliku od slike, zvuk poseduje opciju AI prilagođavanja sadržajima koje trenutno slušate.lg50um7500pla25_resize.jpg
      Kad pomenusmo ono što LG TV izdvaja u odnosu na konkurente slične specifikacije, i ovaj model dolazi sa webOS operativnim sistemom i magičnim daljinskim koji nude identično iskustvo kao i kod premijum LG modela. Drago nam je da je Magic Remote praktično standard kod LG televizora i zaista jednostavnost kontrole menija ili unosa teksta u pretrage sa njim je poseban nivo udobnosti i jednostavnosti. 
      lg50um7500pla22_resize.jpg
      Početni ekran je organizovan u uobičajenom stilu, sa glavnom linijom na dnu i pomoćnom koja se pojavljuje iznad i daje pregled sadržaja iz izabrane aplikacije, podmenije i druge kontekstualne opcije. Navigacija kroz ove menije je moguća kako kursorom, tako i točkićem, a veoma koristan je i dodatni meni koji se pojavljuje duž leve ivice ekrana i koji nudi brzi pristup najčešće korišćenim podešavanjima, poput npr. izbora moda slike i zvuka.
      lg50um7500pla14_resize.jpg
      Opet, za razliku od nekih drugih platformi koje srećemo na jeftinijim modelima, webOS, i ovog puta u verziji 4.5, pruža odličnu selekciju aplikacija, najpre onih sa video i muzičkim sadržajima, koje ćete najčešće i koristiti, ali i aplikacija kablovskih operatera poput SBB EON-a, kao i razne informativne aplikacije i igre.
      lg50um7500pla23_resize.jpg
      Pomenuti AI je očigledno izostao samo u obradi slike, pošto je i ovog puta tu kada je u pitanju predlaganje sadržaja za gledanje analizom vaših interesovanja.
      Kada saberemo utiske, LG 50UM7500PLA je poput nedavno testiranog QLED Q60R modela namenjen onima koji žele 4K TV, prvoklasnu obradu slike i jednako prvoklasnu SMART platformu, ali nisu spremni da izdvoje novac za neki od da tako kažemo “pravih” HDR modela. Za one koji žele dobar TV, a ne gledaju baš često HDR sadržaje, UM7500 će biti solidan kompromis između rafiniranosti LG-evih viših modela i povoljnije cene.
       
      Prednosti:
      – Magic Remote i WebOS
      – ISF Expert modovi slike
      – Nizak Input Lag
      Mane:
      – Relativno nisko maksimalno osvetljenje (400nit) za HDR

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test