LG 55UH950V 4K

LG 55UH950V 4K

OLED tehnologija ekrana polako postaje zastupljenija u oblasti televizora, što ne znači da odjednom trebamo da zaboravimo na LCD tehnologiju. Pomenuti tip ekrana je trenutno znatno pristupačniji od OLED-a, a ovom prilikom se bavimo još jednim premijum flegšip modelom - LED osvetljenim 55-inčnim UH590V. U pitanju je Super UHD, tačnije 4K televizor sa Quantum Dot tehnologijom, HDR podrškom, Harman Kardon zvukom...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Nedavno ste imali prilike da na našim stranicama pročitate utiske i saznate nešto više o prvom OLED televizoru koji smo testirali, LG OLED 55EG920V modelu. Sada je ponovo trenutak za tehnologiju na koju smo svi već dobro navikli, tako da se bavimo LED osvetljenjim LCD televizorom kompanije LG. Ne govorimo o nekom slabijem modelu iz njihove ponude, iako ističemo da jeste cenovno pristupačniji od pomenutog OLED modela iz očiglednog razloga – OLED je i dalje vrlo nova i samim tim skupa tehnologija. LG 55UH950V je vodeći televizor korejskog proizvođača što znači da je reč o premium proizvodu, zapravo najbolje što LG ima da ponudi na polju LED osvetljenih LCD televizora.

      Odlike LG 55UH950V modela su sledeće – u pitanju je Super UHD televizor, takođe poznatiji i kao 4K, poveće dijagonale od 55 inča. Pozadinsko osvetljenje koje se koristi ovde je LED tipa i sposobno je da isporuči maksimalnu trenutnu svetlinu od čak 1000 cd/m2. Ovo je vrlo bitno za zadovoljavanje uslova prikazivanje HDR slike, dok je standardna i regularna svetlina za klasičan prikaz oko 500 cd/m2. Samim tim UH950V ispunjava uslov za Dolby Vision i HDR10 standarde, sve to zahvaljujući Quantum Dot tehnologiji.
      lg_55uh950v_prva_1_s.jpg
      Šta je Quantum Dot? U pitanju je tehnologija kojs donosi veću svetlinu ekrana, pruža preciznije i vernije boje, zapravo vrlo širok spektar vidljivih boja, pa tako pokriva veći procenat DCI gamuta boja, čak 98%. LG upotrebljava i Ultra Luminance odliku koja proširuje opseg kontrasta zahvaljujući Local dimming tehnologiji koja donosi tamniju crnu boju u senkama kao i bolji prikaz najsvetlijih scena. Tipično za LG, panel IPS tipa i isti je 10-bitan, takozvani IPS True Black+, donosi odlične uglove gledanja i superioran prikaz. 
      Osvežavanje panela je 200Hz, što znači da nema zamućivanja prilikom brzih filmskih scena ili bržeg sportskog sadržaja. LG naravno ne zaboravlja kvalitet zvuka, tako da je prisutan Harman/Kardon sistem zvučnika, koji podiže nivo uživanja u reprodukciji zvuka na veću lestvicu. Na LG 55UH950V modelu imamo ukupno 40W muzičke snage, raspoređenih u 2.2 sistemu zvučnika, u prevodu dva zvučnika, svaki sa svojim sabvuferom. Naravno, reč je o Smart televizoru, sa Web OS 3.0 platformom i Magic daljinskom, ali nešto više o tome diskutovaćemo u nastavku.
      lg_55uh950v_prva_2_s.jpg
      [modul]specifikacija=9022[/modul]Kada je LG kompanija u pitanju, tanak profil televizora nije rezervisan isključivo za OLED modele. UH950V je uz EG920 OLED takođe jedan od najtanjih LCD televizora koje smo imali prilike da vidimo. Izgled jeste stavka u odabiru televizora, možda ne najbitnija, ali svakako dovoljno bitna da utiče na sveukupan sud o konkretnom uređaju. Dobar dizajn ostavlja zaista pozitivan utisak u ovom slučaju, zaista deluje kao premijum vodeći proizvod, što i jeste.
      lg_55uh950v_1_s.jpg
      lg_55uh950v_2_s.jpg
      Spreda se ističu uzani srebrni metalni okviri oko ekrana, kao i još jedan sloj crnih traka. Zaista se dobija neometano iskustvo u gledanju, tako da se posmatrač maksimalno fokusira na sliku koja se nalazi na ekranu. Panel mora na nečemu da stoji, a ovde imamo postolje izrađeno od metala, lučnog oblika, dugačko je i tako pokriva veću površinu, samim tim nudeći bolju stabilnost na TV polici.
      lg_55uh950v_3_s.jpg
      lg_55uh950v_4_s.jpg
      Profil je kao što smo več pomenuli poprilično tanak, ukoliko ste pogledali naš video u to ste se uverili i sami. Poleđina je takođe metalna, velikom površinom, tačnije do dela u kojem počinje proširenje i gde su smeštene ostale komponente i ventilacija. Što se konektivnosti tiče, nazad su prisutna su dva HDMI 2.0a porta, jedan USB 2.0, LAN port, optički audio izlaz, dva antentska priključka, komponentni ulaz i priključak za slušalice. Ostatak je smešten sa leve strane i tu imamo još jedan HDMI, USB 3.0 i USB 2.0 port, kao i CI slot.Kao što smo pomenuli, LG ovde koristi WebOS 3.0 platformu sa vrlo dopadljivim korisničkim interfejsom, i što je možda i najbitnije – najboljim performansama koje smo do sada sreli na televizorima. Po našem mišljenju, WebOS 3.0 je jedno od najboljih rešenja za Smart televizore, i prosto smo iznenađeni trenutnim odzivom na komande, sve je glatko kao recimo da koristite neki operativni sistem na tabletu/smartfonu, što WebOS zapravo i jeste bio pre nego što ga je LG prilagodio televizorima. Interfejs je pregledan, lepo obojen i dopadljiv, a tu je i simpatična maskota platforme, ptičica nazvana BeanBird, koja vas vodi kroz početna podešavanja televizora.
      lg_55uh950v_17_s.jpg
      Odlična stvar kod LG televizora jeste Magic Remote daljinski, koji od prošle godine najzad poseduje i numeričke tastere za kanale, pa je sada ovo postao glavni daljinac i nema više potrebe za dodatnim klasičnim. Quick Settings se poziva klikom na zupčanik na Magic daljinskom, i na ekranu se dobija brzi pregled opcija, bez potrebe za ulaskom u glavni meni. Sa desne strane ekrana pojave se šareni kružići, gde se brzo može podesiti režim slike, zvuka, aspekt, tajmeri, itd, a poslednja opcija je prečica ka punom/glavnom meniju. Pomenuti je podeljen u sedam kategorija i poseduje pregršt podešavanja, a za svaku opciju postoji objašnjenje u vidu prozorčića desno od menija.
      lg_55uh950v_19_s.jpg
       
      Kada se završi proces pretrage kanala, bilo da je reč o kablovskom ili antenskom izboru, dobija se lista sa određenim trocifrenim brojem digitalnog kanala. Pozicija kanala, ime i šta se trenutno emituje na programu pojavljuje se u crnoj kartici u gornjem levom uglu. Klikom na središnji taster na daljinskom dobijaju se i nešto detaljnije informacije kao što su odnos ivica, rezolucija kanala, kategorija emitovanja i dokle traje ono što se trenutno emituje, ali takođe i časovnik i datum u gornjem desnom uglu. Odavde se može pristupiti i opcijama za PVR i TimeShift. Naravno, tu je detaljniji TV Vodič u kojem se dobija pregled kanala i vreme emitovanja, emisija, odakle se može zakazati i snimanje na eksterni hard disk.
      lg_55uh950v_6_s.jpg
      Centralni deo WebOS 2.0 platforme je Launcher, tačnije klizeći meni. To je zapravo skup kartica raznih boja, koje služe kao prečice ka određenim Smart aplikacijama, podešavanjima, izvorima, ugrađenom browseru, Smart Hub-u, bežičnim screenshare opcijama kao što su WiDi ili Miracast, itd. Posebno želimo da istaknemo YouTube aplikaciju sa preglednim interfejsom i možda najbitnije – podrškom za reprodukciju u 4K rezoluciji, što je itekako bitna stvar s obzirom da imate bolji pristup 4K materijalu koji je generalno slabije rasprostranjen po internetu.
      lg_55uh950v_5_s.jpg
      Tu su i domaće smart aplikacije, u kojima se mogu saznati najbitnije vesti i razne informacije. Što se tiče ugrađenog browsera, dosta brzo otvara stranice, poseduje tabove, a navigacija i unos teksta je pravo uživanje uz Magic remote koji je zapravo vazdušni miš, na kojem čak postoji i skrol točkić.
      lg_55uh950v_14_s.jpg
      lg_55uh950v_16_s.jpg
      lg_55uh950v_7_s.jpg
      Brojne Smart mogućnosti i dobar korisnički interfejs svakako igraju bitnu ulogu u ukupnom iskustvu koje televizor donosi, ali definitivno najbitnija odlika svakog televizora je kvalitet prikaza. Kod vodećih modela kao što je LG 55UH950V prosto se očekuje da ponudi najbolje što kompanija ima da ponudi u oblasti LCD televizora i zaista, kvalitet slike je na izuzetno visokom nivou. Iako je reč o dve različite tehnologije, OLED i LCD, barem kada je u pitanju procesiranje slike, nema bitnije razlike između 55EG920V OLED-a i televizora kojim se bavimo danas. Skaliranje materijala je vrlo dobro, nema nikakvih artefakta i šumova prilikom prikaza digitalnog signala dobijenog sa DVB-C kablovskog prijemnika. Dakle, standardna definicija sa TV kanala izgleda dosta korektno kada se skalira na nativnu 4K rezoluciju panela, dok HD kanali izgledaju još bolje zbog veće rezolucije, što je i logično.
      lg_55uh950v_18_s.jpg
      Budući da je prisutan IPS tip panela, prikaz boja je zaista odličan. Ne bismo rekli da dostiže taj nivo koji nudi OLED tip ekrana, ali u oblasti LCD televizora boje su izuzetno dobre. Sa druge strane, osećamo kao da se ponavljamo iz testa u test, ali kontrast na IPS tipu panela je zaista osrednji u poređenju sa VA tipovima, a takav je slučaj i ovde. To znači da dubina crne ostaje korektna, ali nije idealna, posebno ukoliko je uporedimo sa OLED panelom EG920V modela, što znači da je kontrast na OLED-u neuporedivo veći.
      lg_55uh950v_8_s.jpg
      Dostupnost 4K materijala raste svakim danom, 4K televizori imaju sve više i više smisla, a iako Bluray 4K diskova još uvek nema u Srbiji, tu je Netflix koji nudi veliki broj serija u 3840×2160 rezoluciji. Iako nije baš najreprezentativniji primer zbog slabijeg bitrejta, svakako smo uživali u kvalitetu slike koji nam je ponudio vodeći model kompanije LG. Pomenuli smo i Harman Kardon zvuk, a sa 40W muzičke snage, raspoređenih u 2.2 sistemu zvučnika iskustvo gledanja filmova je još prijatnije, i tu smo takođe vrlo zadovoljni.
      lg_55uh950v_9_s.jpg
      lg_55uh950v_10_s.jpg
      lg_55uh950v_12_s.jpg
      lg_55uh950v_13_s.jpg
      lg_55uh950v_15_s.jpg
      Sa jedne strane, iskusiti OLED tehnologiju u televizorima po prvi put nedugo pre testiranja “klasičnog” LCD-a je sasvim sigurno umanjilo stepen oduševljenosti ovim modelom. LG-ova OLED flegšip varijanta je jednostavno “ukrala” svu pažnju za sebe, ali koliko god da smo prezadovoljni OLED-om, treba biti realan i uzeti u obzir cenu. LG 55UH950V je znatno pristupačniji vodeći model od LG 55EV920V OLED-a, pa ukoliko nemate budžet za OLED, ovo je sledeća najbolja stvar koju možete da kupite unutar ponude kompanije LG.
      Test: LG OLED 4K 55EG920V
      LED osvetljeni LCD televizori će ostati još dosta vremena u ponudi dok se OLED omasovi (ukoliko uopšte dođe do toga) i spusti do te granice kada će većina ljudi moći sebi da ga priušti. LG 55UH950V, iako nije OLED, nudi sjajne karakteristike, kao i odličan 4K prikaz.
      lg_55uh950v_nagrada.jpg
      Dubina crne boje i kontrast ne mogu biti na nivou OLED 55EG920V modela, ali je ostatak odlika dosta sličan. Procesiranje slike i skaliranje materijala je na jednako dobrom nivou, poseduju istu softversku platformu WebOS 3.0, oba televizora donose Magic Remote, itd. Uz prisustvo Harman Kardon 2.2 sistema zvučnika 55UH950V čak i prednjači u kvalitetu zvuka, što će mnoge osobe koje ne planiraju odvojeni surround sistem umeti veoma da cene. Obezbeđen za budući HDR prikaz, izuzetno prilvlačnog dizajna i tankog boka, nudi veoma lepe boje, ogromnu količinu detalja pri gledanju 4K materijala. To su sve samo neke od prednosti zbog kojiih ovom prilikom dodeljujemo i Highly Recommended nagradu…

      Prednosti
      – Privlačnog je dizajna i tankog boka- WebOS 3.0 je sjajna softerska platforma- Magic Remote donosi vrlo ugodan način upravljanja- Harman Kardon pruža kvalitetan zvuk- Spreman za HDR materijalMane
      – (Uslovno) Kontrast i dubina crne bojeCena: 257.000 RSD
      Televizor na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test