Branko Maksimović
LG Flatron W2253TQ
Nedavno smo predstavili LG Flatron W2248F, monitor sa radnom rezolucijom od 1680 x 1050 piksela i odnosom stranica od 16 : 10, baziran na Twisted Nematic tehnologiji. Red je došao na njegovog mlađeg i za nijansu manjeg brata sa oznakom W2253TQ, koji spada u kategoriju modela sa odnosom stranica od 16 : 9 i dijagonalom od 21.5 inč. Iako bi se po oznaci moglo reći da se radi o 22”, pola inča je „maznuto“, ali je to ipak manje u odnosu na slučajeve kad smo svi koristili CRT monitore (kada su 17-ice imale uglavnom 15.8 inča :).
Jedan od lidera u proizvodnji LCD/TFT matrica, pored kompanija Samsung, AUOptronics-a, Fujitsu, Chi Mei i Chunghwa je svakako i LG.Philips, najpoznatiji po svojoj Super-In Plane Switching familiji ekrana. Kompanija LG Electronics, kao i Philips, poseduje i sopstvene brendove pod kojima prodaje veliki broj serija monitora – Flatron i Brilliance. Iako su najpoznatiji po svojim S-IPS panelima, koje ugrađuju i u TV aparate, LG na tržištu kakvo je naše svakako najagresivnije nastupa sa jeftinim TN-baziranim modelima. Najčešće se u njihove veće modele ugrađuju čak i paneli konkurentskih proizvođača, pa tako LG Flatron L245WP, monitor više klase ima AU Optronics P-MVA panel sa oznakom M240UW01 V0, dok jeftini LG L246WH ima TN Film panel istog proizvođača sa oznakom M240UW04. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama i generalno, ovakvi paneli se proizvode u daleko većim količinama od IPS ili VA panela. Već neko vreme nam na test stižu brojni 20, 22, 24 i 26” modeli bazirani na Twisted Nematic tehnologiji poslednje generacije. Proizvođači sve češće u nove premium serije monitora ugrađuju TN panele, pa smo tako kod LG artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Flatron W2253TQ je monitor koji danas predstavljamo i on bi, ako sudite po slikama, trebalo da pripada najvišoj klasi modela namenjenih običnim korisnicima, ali nije tako – u pitanju je vrlo pristupačan, ali izuzetno dizajniran monitor. W2253TQ nudi Full HD rezoluciju, visoki dinamički kontrast, a s obzirom na to da je baziran na TN matrici, odziv od pet milisekundi je očekivan (2ms je ostavljeno za skuplje modele), ali zato vidljivi uglovi ne idu više od 170 / 160 stepeni. Naravno, nešto skuplji modeli, bazirani na istoj tehnologiji često imaju i bolje specifikacije (2 umesto 5 ms za brzinu odziva i 176 / 170 stepeni za horizontalni i vertikalni vidljivi ugao, umesto 170 / 160), ali u praksi je teško da monitor sa nešto boljom specifikacijom realno i nudi viši kvalitet u ovim kategorijama.
Poznato je da vrhunski dizajn i imidž brenda najviše doprinose uspešnoj prodaji nekog proizvoda, a to je izuzetno uočljivo u Consumer Electronics segmentu. Kvalitet prikaza na monitorima je stagnirao i ostao na sličnom nivou u poslednjih nekoliko godina, a njihova cena po dijagonali je takođe dostigla neke razumne granice. Ali to ne sprečava vodeće igrače na tržištu LCD displeja da se takmiče u tome ko će se najviše približiti publici kada je dizajn u pitanju, pa je i u jeftinijoj seriji LG ponudio fantastično dizajnirane modele, a takav je i Flatron W2253TQ. Osim toga, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa oficijelnog LG Electronics web sajta. Novitet predstavlja poseban novi “EZ Zooming” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije(forteManager mora biti instaliran da bi funkcionisao), kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16 : 10) i 4 : 3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo. Međutim, nova linija monitora više srednje klase poseduje i novi, dorađeni FUN meni, u kome je brzo dostupno nekoliko opcija. Zoom tj. aspekt slike se ovde brzo može promeniti, a dodati su i Photo profili slike koji po našem mišljenju, kao što znate, i nisu neka posebno korisna stvar. Jer, kada ćete poželeti da postavite čitav prikaz ekrana u Sephia, Crno-beli ili posterize efekat? To je korisno jedino kada posmatrate slike, a razni slide-show programi već imaju ove opcije.
LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, pa ni ranije testirani Flatron W2248F tu nije izuzetak – njegov dizajn je proizvođač okarakterisao kao “emotivan”. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, ali smo to nekako i očekivali. Tasteri, uključujući i polukružnu power dirku, izvedeni su slično kao i kod prethodno testiranog modela. Međutim, dok je kod za dizajn nagrađenog, pomenutog modela, ispod ivice ekrana taster za uključivanje dizajniran po uzoru na “jutarnje kapljice rose”, kod Flatron W2253TQ je on nešto nalik latici koja pluta u čaši vode. Naravno, čaša vode bi bila providna lajsna smeštena ispod donje ivice ekrana (dizajn tako na momente podseća na čuveni Samsung T220 i njemu slične “koreance”). Svakako, taster za aktiviranje monitora je takođe osetljiv na dodir, a LED osvetljenja njemu je moguće isključiti u meniju ili ih ostaviti da umereno svetle i kad je monitor u stand-by režimu.
Okvir panela je napravljen od svetlucave crne plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, taster za uključivanje se ističe diskretnom svetlećom diodom romantično crvene boje, poput boje latica ruže ili slatkog Sangria vina (ne zamerite nam, bili smo u poseti stranici ovog monitora na LG sajtu). Donja ivica nije narušena OSD tasterima, već su oni sakriveni iza, dok iluminacija svake funkcije prolazi kroz poluprovidnu plastiku i označava mesto na kom je, ispod, smešten senzor osetljiv na dodir. Monitor poseduje jedan D-Sub konektor, kao i stadnardni DVI, što nas je iznenadilo. Naravno, ne moramo pominjati da na monitoru nećete zateći USB hub-ove, HDMI ulaz ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a, ali ćete biti oduševljeni njegovim dizajnom, posebno postoljem i činjenicom da je izuzetno tanak i elegantan. Sa zadnje strane, na već očekivana mesta smešteni su video konektori i priključak za AC kabl, što znači da je naponski ispravljač smešten unutar kućišta panela.
Flatron W2253TQ je sličan već testiranim monitorima dijagonale od 21.5 inč, a na svu sreću, nudi FullHD rezoluciju, kao i brojni Plasma i LCDTV uređaji velikih dijagonala, što znači da je njegov dot-pitch jako mali. Dakle, ako ste se pribojavali da ćete zateći maksimalnu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, možete da odahnete jer ovaj monitor radi u grafičkom modu: 1920 x 1080. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglovi i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro kada je toplina boja u pitanju. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, ali test najsvetlije bele otkriva tek prosečnu uniformnost. Primećujemo, zatim, da je kontrast u startu podešen baš kako treba – samo je potrebno da deaktivirate digital fine contrast. 75% idealna vrednost za one koji vole jarku sliku ili one koji rade u svetloj prostoriji, dok bi mi preporučili da se držite vrednosti od oko 60-65% s obzirom na to da se u testu prenaglašavanje vidi već od 63%. Slika je pomalo i svetla po default-u, baš kao i kod prethodno testiranog Flatrona, pa preporučujemo i da smanjite sam brightness na nekih 55-60%! Statički kontrast je, dakle, sasvim dobro izveden, jer je po našem mišljenju sasvim dovoljan na vrednosti na kojoj ni po testu nije prenaglašen, pa se ništa više ne gubi na dinamici nego što je neminovno (s obzirom na činjenicu da TN paneli generalno imaju nešto lošiju dinamiku).
LG Flatron W2253TQ je još jedan monitor ovog proizvođača koji prolazi prilično dobro i na testu crne. Iako smo viđali i bolje Twisted Nematic ekrane kada je reprodukcija crne u pitanju, možemo reći da ovaj model u samom vrhu kad su u pitanju modeli sa aspektom od 16 : 9. Probijanja pozadinskog osvetljenja, naravno, ima, ali ne toliko mnogo da bi morali da se zabrinete, odustanete od ovog modela i svakako ne toliko da to u realnom radu pravi probleme. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan – pod uslovom da je dinamički kontrast isključen, kao i ostali dečiji (FUN) efekti. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobar. Kao što smo već zaključili, i dinamički opseg je jedna od jačih strana ovog modela, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju. Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije, mada će korisnici koji vole da teraju mak na konac možda i poželeti da odrade neku osnovnu vrstu kalibracije (postoje Wizardi za to, čak i na Web-u). Vertikalni vidljivi ugao je solidan, ali je horizontalni za nijansu lošiji od očekivanog, što nas je malo začudilo s obzirom na to da Flatron W2253TQ nije jedan od super-brzih modela (2 ms). Kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije, koji se često javljaju na ubrzanim Samsung S-PVA matricama.
LG W2253TQ ne pripada višoj klasi, ali svakako izgleda kao jedan od “plemića”. Zapravo, nije nimalo lošiji od za dizajn nagrađenog LG Flatron W2248F modela, a nudi i višu radnu rezoluciju i, ako ste pročitali sve što je gore napisano, jasno vam je da se radi o monitoru prilično ujednačenih karakteristika, što je vrlo dobra osobina u današnje vreme, kad brojni modeli umeju da nas oduševe u nekim kategorijama, a onda potpuno razočaraju u drugim. Na kraju, mi i definitivno možemo reći da je LG Flatron W2253TQ jedan od najboljih monitora u klasi, ukusno dizajniran i kvalitetno izrađen i koji se pritom prodaje po vrlo konkurentnoj ceni. U našoj praksi, to je jednačina za zvaničnu preporuku!
LG Flatron W2253TQ – Benchmark Highly Recommended
Prednosti:
– Kvalitet izrade za tu klasu
– Dizajn
– OSD meni
– Dobar statički kontrast
– Uniformnost i pozadinsko osvetljenje
– Solidna reprodukcija crne
– Precizna reprodukcija boja već u startu
– Cena
Mane:
– Vertikalni vidljivi ugao
– Ergonomija
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
22” class (21.5” diagonal) /TN film
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1080 / 16.7 M
Pitch
0.4825 x 0.4825
Horizontalno osvežavanje
30~83Khz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
5 ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
(DC 50 000:1 )
Ugao gledanja (H/V)
170˚/ 160˚
Bandwidth / potrošnja (*max)
210 MHz / 42 W
Dimenzije
522.5(W) *198.0(D)*396.3(H)
Masa
4.4 kg
Specijalne mogućnosti, Input
FLATRON f Engine, HDCP, 4:3 in WIde, ez Zooming, Photo Effect, Virtual OSD
D-Sub, DVI-I
Cena (sa PDV-om)
~220 evra
Monitor na test ustupio LG