LG Flatron W2284F

LG Flatron W2284F

LG Flatron W2284F je standardan monitor dijagonale od 22 inča, sa radnom rezolucijom od 1680 x 1050 piksela i odnosom stranica od 16 : 10, baziran na Twisted Nematic tehnologiji. Da li je po nečemu poseban, a da to nije dizajn ili činjenica da je ultra-tanak i da li spada u lošije, prosečne ili odlične monitore bazirane na ovoj tehnologiji?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      LG Flatron W2284F

      Poznato je da vrhunski dizajn i imidž brenda najviše doprinose uspešnoj prodaji nekog proizvoda, a to je izuzetno uočljivo u Consumer Electronics segmentu. Kvalitet prikaza na monitorima je stagnirao i ostao na sličnom nivou u poslednjih nekoliko godina, a njihova cena po dijagonali je takođe dostigla neke razumne granice. Ali to ne sprečava vodeće igrače na tržištu LCD displeja da se takmiče u tome ko će se najviše približiti publici kada je dizajn u pitanju. Odmah da kažemo – pobednika neće biti. Samsung Touch of Color je atraktivan isto koliko i Blue Sensor Eye i Floating Stand novih LG monitora i sve će se svesti na priču koja je slična onoj – da li vam se više dopada BMW ili Mercedes.

      Jedan od lidera u proizvodnji LCD/TFT matrica, pored kompanija Samsung, AUOptronics-a, Fujitsu, Chi Mei i Chunghwa je svakako i LG.Philips, najpoznatiji po svojoj Super-In Plane Switching familiji ekrana. Kompanija LG Electronics, kao i Philips, poseduje i sopstvene brendove pod kojima prodaje veliki broj serija monitora – Flatron i Brilliance. Iako su najpoznatiji po svojim S-IPS panelima, koje ugrađuju i u TV aparate, LG na tržištu kakvo je naše svakako najagresivnije nastupa sa jeftinim TN-baziranim modelima. Najčešće se u njihove veće modele ugrađuju čak i paneli konkurentskih proizvođača, pa tako LG Flatron L245WP, monitor više klase ima AU Optronics P-MVA panel sa oznakom M240UW01 V0, dok jeftini LG L246WH ima TN Film panel istog proizvođača sa oznakom M240UW04. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama i generalno, ovakvi paneli se proizvode u daleko većim količinama od IPS ili VA panela. Već neko vreme nam na test stižu brojni 20, 22, 24 i 26” modeli bazirani na Twisted Nematic tehnologiji poslednje generacije. U poslednjih 18 meseci, pojavile su se i dijagonale od 24 inča, a videli smo da ni veći formati za TN “nisu problem” – bili ste u prilici da čitate testove Acer i Samsung monitora dijagonale od 25.5 inča! LG često i u vrhunske modele ugrađuje TN panele, pa smo tako kod njihovi premium artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Klasični, tj. monitori sa odnosom stranica od 5:4 i 4:3 je sve teže pronaći u aktuelnim modelima namenjenim širem tržištu. To je vidljivo i na tržištu notebook računara kod kojih je do pre godinu dana bar 10% modela u ponudi imalo “klasičan” odnos stranica, a sada – čini se da je kompletna ponuda u 16 : 10 i 16 : 9 “formatu”. Sve češće, ovi ekrani imaju glare premaze, što nam se i ne dopada previše, ali izgleda da proizvođači iz nekog razloga uporno nude ovakva rešenja.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron w2284f monitora

      Flatron W2284F je monitor koji danas predstavljamo i on pripada najvišoj klasi modela namenjenih običnim korisnicima. LG nigde ne navodi da je ova serija namenjena profesionalcima, što je i jasno ako se zna na kojoj je tehnologiji bazirana njegova matrica. Na visoke dinamičke kontraste smo već navikli, pa tako ni cifra od 30000 : 1 više ne zvuči astronomski. W2284F je monitor sa odnosom stranica od 16 : 10, a radna rezolucija je standardnih 1680 x 1050 piksela. S obzirom na to da je baziran na TN matrici, odziv od dve milisekunde je takođe u standardnoj „opremi“, ali zato vidljivi uglovi ne idu više od 176 / 170 stepeni za horizontalni i vertikalni, respektivno, za šta takođe smatramo da su pomalo optimistički podaci.

      Kao što smo ranije pisali, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Kod modela koji danas predstavljamo – Flatron W2284F, postoje i digitalna i analogna konekcija. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa oficijelnog LG Electronics web sajta. Novitet predstavlja poseban novi “EZ Zooming” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije(forteManager mora biti instaliran da bi funkcionisao), kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16 : 10) i 4 : 3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo. Međutim, nova linija monitora više srednje klase poseduje i novi, dorađeni FUN meni, u kome je brzo dostupno nekoliko opcija. Zoom tj. aspekt slike se ovde brzo može promeniti, a dodati su i Photo profili slike koji baš i nisu neka posebno korisna stvar. Jer, kada ćete poželeti da postavite čitav prikaz ekrana u Sephia, Crno-beli ili posterize efekat? To je korisno jedino kada posmatrate slike, a razni slide-show programi već imaju ove opcije.

      LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, pa Flatron W2248F tu nije izuzetak, a proizvođač njegov dizajn naziva čak “emotivnim”. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, ali smo to nekako i očekivali. Tasteri, uključujući i polukružnu power dirku, izvedenu ispod ivice ekrana u vidu “jutarnje kapljice rose”, osetljivi su na dodir i pri svakoj aktivaciji ispuštaju zvučni signal, koji se na svu sreću brzo može isključiti. LED osvetljenja na power „tasteru“ i samom postolju moguće isključiti u meniju ili ih ostaviti da umereno svetle i kad je monitor na stand-by-u.

      Okvir panela je napravljen od svetlucave crne plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, taster za uključivanje se ističe diskretnom svetlom plavom diodom, a zaobljena donja ivica nije narušena OSD tasterima (sakriveni su ispod donje linije). Monitor poseduje jedan D-Sub konektor, kao i stadnardni DVI, što nas je iznenadilo. Naravno, ne moramo pominjati da na monitoru nećete zateći USB hub-ove, HDMI ulaz ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a, ali ćete biti oduševljeni njegovim dizajnom, posebno postoljem i činjenicom da je izuzetno tanak i elegantan. Sa zadnje strane, monitor je savršeno ravan, a konektori su izvedeni na donjoj strani postolja, pa je ovaj monitor idealan za čekaonice u privatnim ambulantama, kancelarijama sekretarica u firmama koje drže do imidža i tome slično. Kao i nekoliko LG monitora koje smo ranije testirali, a koji su prosto zaslužili neku vrstu priznanja za trud uložen oko dizajna, već na prvi pogled smo počeli da razmišljamo o tome da li i ovaj model zaslužuje sličnu, adekvatnu nagradu. Brilliant Light Floating Style Stand i Dropping Blue Sensor Eye Power Switch su “fensi”, marketinški nazivi, ali monitor zaista lepo izgleda, tu nema nikakve priče. Ipak, nagradu za ergonomiju, Flatron W2284F od nas neće dobiti – a verujemo ni od naših kolega: pet stepeni unapred i 15 unazad je svakako ceh koji se plaća za ovakvu lepotu. Ako ste pročitali prethodnih nekoliko rečenica, jasno je da monitor nema ni opciju za postavljanje na zid. Vredi napomenuti i to da je naponski adapter eksterni i da je preporučljivo držati ga ispod stola.

      Flatron W2284F je, kada je prikaz u pitanju, prilično standardan TN monitor dijagonale od 22 inča. Solidan odziv, slabiji vidljivi uglovi i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja je nešto što morate očekivati. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje pomalo “hladno” za 6300K. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, ali test najsvetlije bele otkriva nešto lošiju uniformnost od očekivane. Primećujemo da je kontrast u startu podešen baš kako treba, jer je 70% idealna vrednost, s obzirom na to da se u testu prenaglašavanje vidi već od 68%. Slika je pomalo i svetla po default-u, pa preporučujemo i da smanjite sam brightness na nekih 15-30%! CCFL lampe, osim što su veoma jake za ovako tanak monitor, imaju i prilično visoku frekvenciju od 240 Hz, što je dobra vest. Statički kontrast je veoma dobro izveden i više je nego dovoljan na vrednostima od 60-65%, što takođe raduje u svetlu činjenice da ima izuzetno tanko kućište.

      Ako planirate da vam f-Engine poboljšava boje, morate znati da su one jako jako jarke, te da filmovi ne izgledaju baš najbolje sa fabričkim podešavanjima (osim ako ne želite da vam belci u filmu izgledaju kao „Native Americans“). Svaki od kolornih kanala možete smanjiti na 35% (za plavu čak preporučujemo 32%). Flatron W2284F prolazi prilično dobro i na testu crne, ali se ne može reći ni da je najtamnija nijansa idealno reprodukovana, s obzirom na to da se radi o TN tehnologiji, iako smo često, ako i ikad viđali nešto bolje u ovoj klasi. Probijanja pozadinskog osvetljenja ima samo u tragovima. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan – pod uslovom da je dinamički kontrast isključen, kao i ostali FUN efekti i dodaci za mlađu ili neiskusnu publiku. Uniformnost je takođe, na vrlo visokom nivou. Dinamički opseg je jedna od jačih strana ovog modela, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju. Gradijent sive nam nije otkrio veće kolorne aberacije. Vertikalni vidljivi ugao je solidan, te je tu ovaj model nešto bolji od nedavno testiranih primeraka iz WTQ serije, a pogotovo nas je obradovalo to što su oni solidni, iako je odziv navodno 2 milisekunde i, po prvim utiscima nam deluje da je ovaj podatak iz specifiakcije sasvim opravdan. Naravno, vidljivi uglovi nisu perfektni, ali su generalno vrlo dobri za ono što se može očekivati od TN tehnologije i ove dijagonale.

      Kada je odziv u pitanju, možemo, dakle, reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije, koji se često javljaju na ubrzanim Samsung S-PVA matricama. Monitor je, dakle, brži od već testiranih TN modela ove dijagonale – Dell E248WFP, Sasmung 245B (i derivatima), a pogotovo od BenQ G2400WA.

      LG Flatron W2284F pripada višoj klasi, ali, po našem mišljenju, ova klasa bi trebalo da bude rezevrisana za monitore sa IPS i PVA panelima. Ipak, i LG, kao i Samsung, trenutno razvrstava modele po klasama samo po tome kako su dizajnirani i koliko (nebitnih) dodataka imaju u OSD meniju, odnosno koliki je navedeni dinamički kontrast i eventualno, da li ima dodatnih video priključaka. Modeli sa naprednijim matricama polako prestaju da se nude u desktop segmentu i često postaju rezervisani samo za profesionalnu upotrebu (odvajaju se cenom i činjenicom da često imaju skuplja LED BLU ili WCG CCFL pozadinska osvetljenja). Ipak, to ne znači da će i zahtevnom korisniku biti loše sa vrhunskim TN Film baziranim monitorom, kakav je, svakako LG Flatron W2248. Dizajn će se dopasti skoro svima, kao što se dopao i nama (zbog čega i zaslužuje našu Advanced Design nagradu), a ako zažmure na nižu ergonomiju, verovatno ćete kalibracijom lako doći do kvalitetnijeg prikaza.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron w2284f monitora

      LG Flatron W2284F – Benchmark Advanced Design Award

      Prednosti:

      – Kvalitet izrade
      – Dizajn
      – OSD meni
      – Veoma dobar kontrast
      – Uniformnost i pozadinsko osvetljenje
      – Odziv
      – Precizna reprodukcija boja

      Mane:

      – Samo solidni vidljivi uglovi
      – Ergonomija
      – Fabrička podešavanja nisu baš adekvatna
       

      Proizvođač

      LG

      Model

      LG Flatron W2284F

      Dijagonala / tehnologija

      22″ LCD /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.282 x 0.282

      Horizontalno osvežavanje

      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      (2 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      (DC 30 000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      176˚/ 170˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      240 MHz / 45 W

      Dimenzije

      522 x 162 x 424mm mm

      Masa

      4.4 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      FLATRON f Engine, HDCP, 4:3 in WIde, ez Zooming, Photo Effect, Virtual OSD

      D-Sub, DVI-I

      Cena (sa PDV-om)

      ~220 evra

      Monitor na test ustupio LG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test