LG Flatron W2452V
Jedan od lidera u proizvodnji LCD/TFT matrica, pored kompanija Samsung, AUOptronics-a, Fujitsu, Chi Mei i Chunghwa je svakako i LG.Philips, najpoznatiji po svojoj Super-In Plane Switching familiji ekrana. Kompanija LG Electronics, kao i Philips, poseduje i sopstvene brendove pod kojima prodaje veliki broj serija monitora – Flatron i Brilliance. Iako su najpoznatiji po svojim S-IPS panelima, koje ugrađuju i u TV aparate, LG na tržištu kakvo je naše svakako najagresivnije nastupa sa jeftinim TN-baziranim modelima. Najčešće se u njihove veće modele ugrađuju čak i paneli konkurentskih proizvođača, pa tako LG Flatron L245WP, monitor više klase ima AU Optronics P-MVA panel sa oznakom M240UW01 V0, dok jeftini LG L246WH ima TN Film panel istog proizvođača sa oznakom M240UW04. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama i generalno, ovakvi paneli se proizvode u daleko većim količinama od IPS ili VA panela. Već neko vreme nam na test stižu brojni 20, 22, 24 i 26” modeli bazirani na Twisted Nematic tehnologiji poslednje generacije. U poslednjih godinu dana, stidljivo su se pojavile i dijagonale od 24 inča, a videli smo da ni veći formati “nisu problem” – bili ste u prilici da čitate testove Acer i Samsung monitora dijagonale od 25.5 inča! LG često i u vrhunske modele ugrađuje TN panele, pa smo tako kod njihovi premium artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Klasični, tj. monitori sa odnosom stranica od 5:4 i 4:3 je sve teže pronaći u aktuelnim modelima namenjenim širem tržištu. To je vidljivo i na tržištu notebook računara kod kojih je do pre godinu dana bar 10% modela u ponudi imalo “klasičan” odnos stranica, a sada – čini se da je kompletna ponuda u 16:10 “formatu”. Sve češće, ovi ekrani imaju glare premaze, što nam se i ne dopada previše, ali izgleda da proizvođači iz nekog razloga uporno nude ovakva rešenja (čak i Apple je u MacBook Pro i Apple Cinema računarima i monitorima za profesionalce ponudio isključivo reflektivne površine ekrana.
Kao što smo ranije pisali, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Kod modela koji danas predstavljamo – Flatron W2452V, postoje i digitalna i analogna konekcija. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa www.lge.com sajta. Novitet predstavlja poseban novi “Zoom” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije, kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16:10) i 4:3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo. Međutim, nova linija monitora više srednje klase poseduje i novi, dorađeni FUN meni, u kome je brzo dostupno nekoliko opcija. Zoom tj. aspekt slike se ovde brzo može promeniti, a dodati su i Photo profili slike koji baš i nisu neka posebno korisna stvar. Jer, kada ćete poželeti da postavite čitav prikaz ekrana u Sephia, Crno-beli ili posterize efekat? To je korisno jedino kada posmatrate slike, a razni slide-show programi već imaju ove opcije.
LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, pa Flatron W2452V tu nije izuzetak. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, ali smo to nekako i očekivali. Tasteri, uključujući i polukružnu power dirku, osetljivi su na dodir i pri svakoj aktivaciji ispuštaju zvučni signal, koji se na svu sreću brzo može isključiti (ovo je jedan od dokaza da nekoga gore ipak ima). Okvir panela je napravljen od svetlucave crne plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, taster za uključivanje se ističe diskretnom svetlom plavom diodom, a zaobljena donja ivica nije narušena OSD tasterima (sakriveni su ispod donje linije). Naponski ispravljač je integrisan u kućište, a sam monitor poseduje samo još jedan D-Sub konektor, bez predviđenog prostora za DVI, što nas je iznenadilo. Naravno, ne moramo pominjati da na monitoru nećete zateći USB hub-ove, HDMI ulaz ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a. Nažalost, čak je i svivel izostao. Sam monitor je vrlo kvalitetno izrađen LG i ovoga puta želi da olakša svom prodajnom i marketing timu, jer je na nalepnicama istaknuto da je nudi kontrast od čak 10000 : 1 i solidno niski odziv od pet milisekundi (2 ms po GTG merenju). Oni koji prate naše testove znaju šta mislimo o dinamičkom kontrastu…
Daleko je bitnije kako se monitor pokazao u realnom radu. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, ali test najsvetlije bele otkriva nešto lošiju uniformnost od očekivane. Primećujemo da je kontrast prenaglašen na početnim vrednostima i to kada je dinamički isključen. I ovaj model, dakle, podseća na prethodno opisani Flatron model dijagonale od 22 inča. Daleko bolje vrednosti i mirnija, manje izveštačena slika postiže se podešavanjem na oko 80 / 65 / 0, mada test i tada otkriva veliko softversko prenaglašavanje kontrasta, koji mora da se smanji na svega 52% kako bi kolorna slika bila u potpunosti prikazana, odnosno kako ne bi došlo do stapanja različitih susednih nijansi u istu, a tada je kontrast ipak dosta nizak za jedan desktop monitor i više priliči ekranima na prenosnim računarima.
Flatron W2452V ne prolazi toliko sjajno na testu crne, ali se ne može reći ni da je najtamnija nijansa loše reprodukovana, mada smo često viđali nešto bolje, a ponekad i značajno bolje. Probijanja pozadinskog osvetljenja zaista nema, čak ni u tragovima. Hue i kolornu sliku, generalno, je gotovo nemoguće namestiti da bude idealna, pa boje dosta često deluju izveštačeno, jer je Cyan nijansa nekako uvek previše izražena, baš kao i određena nijansa drečavo zelene. Kalibracijom se postižu dosta bolji rezultati, ali je šteta što nema mogućnosti podešavanja preko CMYK kanala. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan. S druge strane, ni dinamika nije jača strana ovog modela i prava je šteta što se pogotovo u svetlijim delovima sive, suptilni detalji često gube i stapaju. Takođe, gradijent sive otkriva i kolorne aberacije, što smo pokušali da prenesemo i na fotografijama koje nisu obrađivane (mada, sve će opet zavisiti i od monitora na kome ih vi gledate). Vertikalni vidljivi ugao je solidan, te je tu ovaj model nešto bolji od nedavno testiranih primeraka iz WTQ serije, a pogotovo nas je obradovalo to što su oni solidni, iako je odziv navodno 2 milisekunde i, po prvim utiscima nam deluje da je ovaj podatak iz specifiakcije donekle opravdan (no o ovome – za nekoliko trenutaka). Naravno, vidljivi uglovi nisu perfektni, ali su generalno vrlo dobri za ono što se može očekivati od TN tehnologije i ove dijagonale.
Na testu sive, kao i još neki prethodni modeli iz Flatron familije, monitor prikazuje blage greške na različitim nivoima osvetljenja pri nižem, srednjem, ali nažalost i jačem kontrastu. Pri prikazu blokova različitih nijansi sive, nakon svakog podešavanja rezultat je takav da inače neutralna nijansa blago vuče na žutu, doduše u nešto manjoj meri nego kod 22” modela. Kada je odzvi u pitanju, možemo reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije, koji se često javljaju na ubrzanim Samsung S-PVA matricama. Monitor je, dakle, brži od već testiranih TN modela ove dijagonale – Dell E248WFP, Samung 245B (i derivatima), a pogotovo od BenQ G2400WA.
Međutim, mana ovog modela je loše rešen kontrast i dinamika, a prednost dobri vidljivi uglovi i (što iznenađuje) odziv. Kao što gore možete i videti na slikama, reprodukcija kolornih gradijenata otkriva nam i to da je prikaz finih nijansiranih prelaza dovoljno dobra za odličnu ocenu. Takođe, postoje i modeli koji imaju HDMI i Picture-in-picture modovima slike, što testirani model nije imao (ali smo dobili informaciju da će modeli u prodaji imati i HDMI ulaz). Ergonomija je u rangu sa pomenutim konkurentima, ali za razliku od njih, LG Flatron W2452V poseduje digitalni priključak i nekoliko korisnih i manje korisnih novina u samom OSD meniju. Njegov kvalitet izrade i dizajn prosto plene, baš kao što je slučaj sa Samsung T200 serijom monitora i, iako je LG nešto jeftiniji, on nudi i nešto slabiji kvalitet prikaza. Da bi mogao od nas da dobije preporuku, LG i u ovoj klasi mora samo još malo da se potrudi.
Za:
– glatki gradijenti
– odziv
– vidljivi uglovi
– gotovo da nema probijanja pozadinskog osvetljenja
– kvalitet izrade i dizajn
– napredan OSD meni i ForteManager
– cena?
– postoje i opcije sa HDMI i P-in-P modovima
Protiv:
– dinamika
– ergonomija
– statički kontrast je mogao da bude ubedljiviji
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
24″ Wide / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1200 / 16.7 miliona
Pitch
0.270 x 0.270
Horizontalno osvežavanje
30-83 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2 ms GTG (5 ms – rise to fall)
Osvetljenje
400 cd/m²
Kontrast
800 : 1
Ugao gledanja (H/V)
170°/170°
Bandwidth / potrošnja (*max)
135 MHz / 80 W (max)
Dimenzije
573,6 x 462,5 x 242,6 mm
Masa
6,1 kg
Specijalne mogućnosti, Input
1x D-Sub cable, 1 x DVI cable, CD, power cable , microfibre cloth, guarantee card, forte Manager
VESA wall mounting 100 x 100 mm
Cena (sa PDV-om)
~ sample (PMC – 340 evra)
Monitor na test ustupio LG.