Branko Maksimović
LG 1915s
CRT monitori se više ne prodaju na zapadnim tržištima, a TFT-ovi sve više osvajaju i naše. Ovo se ne bi desilo da godišnji pad cena nije zaista bitan; do pre godinu dana, teško da ste mogli kupiti TFT dijagonale od 17 inča za manje od 250 evra (dobro, sada na momenat da zanemarimo PDV), a “devetnaestice” postaju sve primamljivije što im se cena bliži cifri od 400 evropskih monetarnih jedinica. Pored toga, veći monitori su konačno postali i dovoljno brzi (makar nekoliko novih modela), dok smo na CeBit-u videli TFT ekrane dijagonala od 25 do preko 50 inča, čiji je ukupni odziv deklarisan na osam milisekundi. Na njima su prikazivani relativno brzi filmovi i grafika (rezolucije se kreću od 1280 x 768 za “manje” i 1920 x 1440 za veće dijagonale), a nismo mogli da ne primetimo da je period odziva zaista mali – definitivno bolji i od mnogih novih TFT ekrana manjih dijagonala. Samsung je već predstavio monitore sa odzivom matrice od četiri milisekunde, mada prema onome što smo mi videli (a, zagledali smo), ne čini se da su dovoljno brži od “osmica” da bi ih baš proglasili novom generacijom. Pre nego što pogledamo kako su se pokazali neki noviji modeli dijagonale od 19 inča, podsetimo se šta tačno treba gledati i na šta obratiti pažnju pri izboru TFT monitora. Svako od nas ima neke svoje prioritete, pa ćemo zbog toga ovu našu priču, ovoga puta malo skratiti i uopštiti.
Reprodukcija boja, uniformnost ekrana i brzina odziva tečnih kristala su i dalje kategorije kojima se najviše pažnje posvećuje prilikom testiranja. Postoje i različiti merni instrumenti za testiranje uniformnosti, intenziteta kontrasta, osvetljenja, vernosti boja. Bez obzira što su ovi instrumenti veoma korisni, te sa njima možete da vidite kako je jedan LG1730B značajno lošiji od modela Samsung 710N (informacija iz dva strana uporedna testa) kada je uniformnost bele u pitanju, iako bi to u realnom radu veoma teško (ako uopšte) mogli da primetite. Sa druge strane, neke fine razlike između određenih modela i uvežbanom oku mogu da promaknu, ali se otvara pitanje kome bi informacija o tim malim razlikama uopšte bila bitna. Neki monitor je, na kraju, po našem mišljenju bio odličan, vrlo dobar, dobar, solidan, loš… Tu su i kategorije kao što je „dobar za određenu količinu novca“, ali od tabela u kojoj možete pročitati rezultate, nema ni traga.
Kategorija koja je značajno napredovala u odnosu na modele od pre četiri ili čak dve godine, ali je najznačajnije unapređeno vreme paljenja i gašenja piksela. Do pre godinu dana, ugao gledanja kod aktuelnih TN+Film i xVA panela (16 ili 25 ms) se gotovo izjednačio onom kod CRT monitora, što znači da više posmatrača može sa istim užitkom gledati film, bez obzira na udaljenost od ekrana. Vertikalni ugao gledanja je često bio i nešto manji, ali uvek dovoljan, pa smo se začudili što su novi paneli, sa odzivom kristala od 12 i 8 milisekundi doneli osetno manje „vidljive uglove“. Kontrast i osvetljenje su takođe napredovali kod panela iz „16 i 25 ms“ generacije, a onda su stigli „brži“ paneli, sa manjim vidljivim uglovima i generalno nižim kontrastom i slabijim pozadinskim osvetljenjem.
Najveći broj kupaca se sa pravom pita da li je moguće zameniti monitor ako vam se nekoliko piksela ugasi ili počne „zauvek“ da prikazuje neku od osnovnih boja. Svaka kompanija ima drugačiji „dead pixel policy“, a mnoge stvari zavise i od distributera, tržišta i, i dalje, od broja i rasporeda problematičnih piksela. Minimalan broj defektnih piksela koji je potreban da bi vam, na našem tržištu, monitor bio zamenjen, i dalje se kreće od tri do pet. Pozitivno je što je Philips i kod preko domaćeg distributera ostvario takozvanu Zero Bright Dot garanciju, koja obavezuje prodavca da vam zameni monitor koji od početka ima ijedan defektan, stalno upaljeni piksel. I dalje ćete, nažalost, morati da prihvatite čak i dva “mrtva” piksela ako su oni na ekranu dovoljno udaljeni.
TFT monitori, već je pozato, sliku prikazuju digitalno, imaju savršenu geometriju, te je kod njih (pored prikaza boja, vidljivog ugla i odziva) veoma bitno oceniti kako su izvedeni kontrast i osvetljenje, prikaz čiste bele, crne i različitih nijansi sive. Trebalo bi podsetiti da proizvođači, u zvaničnoj specifikaciji i dalje ne koriste standardne načine za merenje kontrasta i osvetljenosti, pa se može desiti da neki monitor koji ima odnos kontrasta od 500:1 zapravo ima realno niži kontrast od onog za koji je navedeno 400 : 1. Osvetljenost se uglavnom kreće od 250 do 300 kandela po kvadratnom metru. U specifikaciji se često smanjuje i broj milisekundi – neretko se kod modela veće dijagonale navodi odziv od 16 ili 25 milisekundi dok se realan, izmereni odziv kreće od 30 do 45 ms, što ume da smeta i prilikom gledanja filmova. Jasno je da i dalje postoji ogroman broj već proizvedenih panela sa sporijim odzivom, pa čak i mašina što prave panele, koje je, zbog određenih ekonomskih računica, potrebno „otplatiti“. Inače, na zapadu se već prodaju TFT-monitori (sa tjunerom) sa dijagonalom matrice od metar ili dva i odzivom kristala nižim od realnih 12 milisekundi.
Paneli koji su u mogućnosti da prikažu niži kontrast se ugrađuju uglavnom u jeftinije modele, a kako bi proizvođač mogao da navede nešto višu cifru, nedostatak u hardveru se nadoknađuje softverski, pa povećavanje kontrasta preko određene granice može da dovede do razlivanja bele, odnosno prenaglašenosti, što se lako vidi na gradijentu osnovnih boja (linija jedne nijanse ne sme da ima „širinu“). Ako na gradijentu vidimo jednu nijansu širine od nekoliko piksela (ili više), potrebno je smanjiti kontrast kako bi što više nijansi te boje bilo prikazano. Softversko prenaglašavanje kontrasta ima sličan efekat kao i povećavanje kontrasta u meniju unutar drajvera za grafičke kartice. Jeftiniji monitori neretko dolaze fabrički podešeni na 80, 90 ili čak 100% za kontrast, a nekad je osvetljenje na maksimumu, mada ima izuzetaka. Ako monitor ima dovoljno kontrastnu sliku na relativnoj vrednosti od 50% i ako njegovo povećanje ne donosi prenaglašenost, onda su generalni utisak o monitoru, pa i sama slika, vidno bolji. Monitori sa kontrastnijim panelima se mogu koristiti i na mestima kao što su jako osvetljene kancelarije, ili druga (radna) okruženja. Ocenjivanje odziva monitora je nezahvalan posao, jer se uvek rukovodimo i subjektivnim utiskom, a na sve može uticati trenutni nivo kontrasta i osvetljenja. Utisak o prikazu boja formiramo na osnovu detaljnog pregleda kolornog spektra i gradijenta osnovnih boja, odnosno podatku o tome da li između nijansi postoji vidljivi banding. Test se vrši kroz ceo temperaturni opseg boja koji monitor može da prikaže (najčešće od 5.000 do 9.300 kelvina), sa preporučenim vrednostima za kontrast i osvetljenje, kao i za maksimalni. Ergonomija je kategorija koja opisuje koliko je lako navići se na položaj tastera i interfejs OSD menija, te da li je monitor moguće postaviti u željeni položaj (da li se postolje može podešavati po visini i pod kojim uglom je moguće okrenuti sam panel). U konačnu ocenu ulazi i izgled brenda kao i dizajn i kvalitet izrade.
Brze devetnaestice
Nakon malo dužeg uvoda, predstavićemo jedan od novijih LG Flatron modela. Na sajmu u Hanoveru smo videli ogroman broj monitora iz serija koje nikad nisu stigle kod nas; neke od njih su 1×40, 1×80, a da ne pričamo o većim dijagonalama, modelima sa TV tjunerom ili wide-ekranima. Ono što se kod nas može naći jeste 25 do 30% najjeftinije ponude.
Neupadljivo dizajnirana devetnaestica, stiže sa panelom kome u specifikaciji stoji 12 ms, pa nas je zanimalo koliko je dobar za igrače. Primamljiv u prvi mah i zbog cene (367 evra bez poreza), LG Flatron L1915S izgleda kao da dolazi iz bliske prošlosti, ali nas nalepnica “12 ms” i TCO’03 sertifikat podsećaju da se radi o “svežoj robi”.
Gledano spolja, LG1915S deluje obično: okvir oko ekrana je tanak, a kućište poprilično “slim”, iako je u njega stao AC adapter. Prvi utisak pri gledanju čisto bele boje (255), pokazao je da se uniformnost može okarakterisati najmanje kao vrlo dobra, dok je kontrast manje impresivan – do razlivanja, odnosno prenaglašenosti (naša kovanica :)), dolazi na preko 80%, iako će na nivou od 60 do 70% verovatno 99% korisnika biti zadovoljno.
Osvetljenje po defaultu stoji na maksimumu, i tako treba i da ostane, osim ako ne radite u totalnom mraku, sa tekstom ili u nekoj drugoj Office aplikaciji. U tom slučaju, LightView će pomoći da na jedan taster promenite profil – office, gaming, photo i user (u dnevnim i noćnim režimima). Svaka dodatna promena kontrasta, osvetljenosti i boje vraća vas u User profil. Primetili smo i da manipulacija opcijom brightness koriguje i pozadinsko osvetljenje i gamma vrednost, pa igranje sa njom daje drugačije efekte od onih na koje smo navikli. LG 1915S prikazuje boje bez ijedne greške na paleti, ali smo na gradijentu videli tek pokoju banding liniju i to tek pri jačem kontrastu (70%).
Brzina odziva je „hajlajt“ ovog monitora, pa, iako baš ne opravdava cifru od 12 ms iz specifikacije, možemo reći da je L1915S najbrži ili jedan od tri najbrža monitora ove dijagonale, koji smo ikad testirali. Sasvim lepo se na njemu mogu igrati i zahtevniji igrači, koji obično i ne žele da ih išta nervira ili im stane na putu ka dobrom rezultatu. Niže rezolucije su prikazane veoma dobro, što je zasluga novog „stretch“ algoritma – rezultati su impresivni ako znamo da 1024 x 768, recimo, nije rezolucija sa odnosom stranica od 5 : 4, kao što je to optimalni mod 1280 x 1024 pri 75 Hz. Funkcija auto podešavanja (pri promeni rezolucije) radi izuzetno brzo, nikad duže dve sekunde, a viđali smo i monitore kod kojih ona „radi“ i po deset do dvanaest sekundi. Na kraju, pohvalićemo i vidljive uglove – po nekoj proceni, rekli bi smo da je 160 / 160 stepeni zaista opravdan podatak iz specifikacije.
Bottom line: LG L1915S je odličan monitor za igrače. Nedostaje mu bolja ergonomija; iako postoji mogućnost montiranja na zid, on se ne može podesiti po visini niti rotirati oko vertikalne ose, a o Pivotu nema ni razgovora. Ipak, solidan kontrast, dobro osvetljenje, vrlo dobar prikaz boja i sjajan odziv mu govore u prilog. Cena je, u ovom slučaju, dodatni stimulans.
Proizvođač
Model
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
83 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
12 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/160º
Potrošnja
43 W
Dimenzije
418 x 421 x 219 mm
Težina
5,7 Kg
Input
Analog
Cena
367 € + PDV
Monitor ustupio