NEC EX231Wp

NEC EX231Wp

Po prvi put u novijoj istoriji Benchmark sajta, imamo zadovoljstvo da vam predstavimo monitor kompanije NEC, koja je u svetu nadaleko poznata po svojim profesionalnim i poslovnim rešenjima. Model kojim ćemo se pozabaviti danas pre svega je namenjen kancelarijskoj upotrebi, i dolazi iz Office Cool linije, a njegova oznaka je EX231Wp. Reč je o 23-inčnom FullHD monitoru sa jako kvalitetnim cPVA panelom, koji nudi dosta visok nivo statičnog kontrasta i odličnu vrednost dubine crne boje. Poseduje veoma minimalistički profesionalni dizajn, ultra tanko kućište, senzore za detekciju osoba i odličan sistem uštede energije. Zvuči dobro?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Za one koji nisu previše upoznati sa ovom kompanijom, pomenućemo ukratko ko je zapravo NEC i kakav prestiž uživaju u svetu. NEC je japanska multinacionalna IT korporacija sa sedištem u Tokiju i koja je osnovana davne 1899. godine, dakle čitavih 113 godina tradicije. Ona posluje u polju telekomunikacionih usluga, kompjuterskih servera, aparata za domaćinstvo, osvetljenja i naravno potrošačke elektronike, među kojima se nalaze poslovna i profesionalna rešenja iz IT sektora, kao što je model monitora koji ćemo se pozabaviti ovoga puta. Kao što smo to već pomenuli u uvodu, EX231Wp spada u kategoriju poslovnih kancelarijskih monitora iz Office Cool linije i ima dosta dobre specifikacije i mogućnosti, koje ćemo svakako pomenuti.

      Model koji ovoga puta imamo na testu je po prvi put otkriven svetu još u junu mesecu prethodne godine, ali kao što je to često slučaj sa našim ne tako previše razvijenim IT tržištem, ovaj proizvod na test dolazi sa zakašnjenjem. Bilo kako bilo, itekako ga je vredelo čekati, i lično se uveriti u kvalitet koji kompanija NEC obećava u ovom modelu. Kao i uvek, mi u Benchmarku svakako volimo kada na test dobijemo proizvod koji nudi premium performanse, a upravo je takav slučaj sa ovim modelom koji jednostavno odiše profesionalizmom.

      NEC EX231Wp je monitor sa dijagonalom ekrana od 23 inča, i on je jedan od jako retkih modela sa cPVA tehnologijom panela, sa kojom bi svakako hteli da se susrećemo češće. PVA tehnologija zaista nudi odličan kvalitet slike, a zbog ključnih elemanata u prikazu slike kao što su drastično veći statični kontrast i znatno bolja dubina crne boje, autor teksta je ipak više kotira u odnosu na IPS tehnologiju. Sa druge strane, IPS nudi bolje uglove gledanja i neznatno bolju tačnost boja. Da se vratimo na EX231Wp i da pomenemo da on koristi W-LED tehnologiju pozadinskog osvetljenja, koja nudi maksimalno osvetljenost od 250 cd/m2, dok je citirani statični kontrast odličnih 3000:1, što smo i potvrdili merenjem našim kolorimetrom.

      Dubina boja kod ovog modela je 16.7 miliona i reč je o 6-bitnom + AFRC panelu, koji poseduje standardni sRGB gamut boja. Tipičan odziv kod ovog modela je nešto većih 25 milisekundi, ali pošto je ovo ipak kancelarijski monitor, nije baš ni predviđen za ozbiljni gejming. Mogućnosti promene ugla i položaja monitora su odlične i možemo reći da je on jako sposoban na tom polju. NEC je kod ovog modela uključio i senzore ambijentalnog osvetljenja, kao i senzore koji detektuju prisustvo osobe koja sedi ispred monitora, sve to sa ciljem da se umanji potrošnja energije koliko god je to moguće. Može se reći da je ovo jako “zelen” monitor. Pogledajte njegove detaljnije specifikacije ispod.
      Specifikacije:
      Kompanija NEC bi svakako trebala da bude uzor drugima (čast izuzecima) kako bi jedan ozbiljan poslovni monitor trebao da izgleda. Da budemo iskreni, dizajn monitora sa glossy crnom šljaštećom plastikom oko okvira i sa zadnje strane je pomalo dosadio i čini da on izgleda nekako jeftino i nekvalitetno. Dosta monitora zapravo i nema preterano dobar kvalitet izrade, ali NEC EX231Wp, nije jedan od takvih, baš naprotiv. Ova kompanija je između ostalog i poznata po kvalitetu monitora koje izrađuju, a model koji imamo na testu svakako nije izuzetak. Radi se o veoma stilskom i minimalističkom dizajnu, koji je po nama veoma privlačan.

      Ivica oko panela je dosta uzana i identične debljine sa svih strana, a izrađena je od crne mat plastike koja pruža  profesionalni izgled. Ovaj model između ostalog poseduje promenu visine panela u odnosu na nivo stola, tako da na prvoj fotografiji iznad stoji na maksimalnoj visini, dok ga možete spustiti i prilično nisko. Tip panela je antireflektivni (mat), što je prilično jasno sa fotografije ispod.

      Značajnije stvari koje se nalaze na prednjoj strani ekrana, tačnije na sredini donje ivice su dva senzora: jedan od njih je senzor za detekciju osobe ispred monitora, koji takođe pokazuje i koliko ste udaljeni od njega, što možete videti u meniju monitora. Drugi senzor služi za detekciju nivoa ambijentalnog osvetljenja i samim tim korekcijom nivoa pozadinskog osvetljenja, sve to u cilju maksimalne uštede energije. Ovo je zaista jedan od “zelenijih” monitora koje smo imali priliku da testiramo.

      Takođe na prednjoj strani, bliže donjem desnom uglu možete zateći i lampicu aktivnog režima monitora, koja svetli plavom bojom kada je on uključen. Ono što je zanimljivo je mogućnost nameštanja kojim će ona intenzitetom svetleti, jače ili slabije – moramo reći, svaka čast kompaniji NEC na ovakvim detaljima. Druga stvar koja se pored ove lampice su senzori osetljivi na dodir, i jedna stvar koja nam se jako dopala, a to je oblast senzora, tačnije u pitanju su slajderi preko kojih prevlačite prstom levo-desno i tako se krećete kroz meni, ili povećavate ili smanjujete vrednosti – zaista sjajno rešenje


      Panel monitora je povezan sa postoljem putem valjkaste cevi, koja mu pruža mogućnost promene visine, kao što smo već pomenuli. Samo postolje je okruglog oblika i pruža ekranu solidnu stabilnost.


      Ono što je veoma zanimljivo na zadnjoj strani je mehanizam tačnije “ruka” koja kontroliše promenu ergonomije monitora. Sve je to izrađeno vrlo kvalitetno i sa velikom lakoćom možete menjati vertikalne i horizontalne uglove, kao i postaviti monitor u vertikalni, takozvani Pivot režim.



      Zadnja strana monitora takođe izgleda veoma profesionalno i NEC u pakovanju nudi dodatne plastične delove koje možete nakačiti pozadi, sa ciljem da dovedete kablove u red, ili još praktičnija plastika koja dozvoljava kačenje adaptera na zadnju stranu, kako on ne bi visio u vazduhu ili zauzimao prostor ispod stola. Opet moramo reći – veoma profesionalno i elegantno.



      Monitor je veoma tanak, što možemo videti iz njegovog profila, dok je jedino zadebljanje u njegovog centralnom delu na zadnjoj strani. Nama se jako dopada kako sve to izgleda dok je monitor na stolu, dizajn stvarno ostavlja taj poslovni i profesionalni utisak. Još jedna stvar, povezivanje postolja sa panelom je veoma lako i potrebno samo postaviti kvadratni deo u predviđene otvore na zadnjoj strani panela i spustiti ga ka dole dok se ne čuje klik. Proces skidanja postolja je takođe veoma jednostavan.


      Broj konekcija na EX231Wp modelu je solidan, a osigurani ste standardima koji će svakako nastavljati da se upotrebljavaju u budućnosti. Sa zadnje strane imamo ulaz za eksterno napajanje, DisplayPort, DVI port i USB vezu sa računarom. Ona služi kako bi monitoru bio omogućen lakši pristup USB-u, koji je pozicioniran na gornjoj strani monitora. Pomalo nelogična pozicija, jer sve što planirate da uključite od uređaja će svakako štrčati sa gornje strane.


      NEC EX231Wp poseduje zanimljiv OSD, koji je sa fabričkim podešavanjem uprošćen, ali veoma lako možete odabrati njegovu punu verziju, selektovanjem Full Menu opcije. U njemu postoje razne opcije i pokazivači uštede ugljenika i drugih vrednosti uštede energije. Kao i obično, možete podešavati osvetljenje, birati između šest režima slike, podešavati temperaturu boja itd. Tu su takođe i podešavanja Eko režima, automatskog osvetljenja, podešavanje senzora za detekciju osoba, računanje koliko štedite novca sa uštedom energije i raznorazne druge opcije koje možete videti u fotografijama ispod. Jasno se vidi da je kod ovog modela dobar deo akcenta stavljen na uštedu energije, ali ako niste štediša i borac za životnu sredinu, uvek postoji mogućnost da takve opcije isključite.


      Dakle, EX231Wp poseduje šest režima slika, Standard, Movie, Photo, Text, Gaming i Dynamic. Takođe smo izmerili temperaturu boja kod predefinisanih vrednosti a rezultati su sledeći:
      – 9300K – 10216K – 8200K – 9076K – 7500K – 8236K – 5000K – 5781K – Dicom Sim – 8284K – sRGB 6500K – 7217K
      Gamma vrednost u Standard i sRGB režimu sa Native temperaturom boja nije bilo preterano tačna, i iznosila je 1.8 sa 17% odstupanja, dok je idealna vrednost 2.2. Moramo napomenuti odmah na početku da je greota kupiti ovakav monitor a ne izvršiti hardversku kalibraciju kako bi izvukli maksimalni kvalitet slike iz njega. Tačnost boja je na predefinisanim režimima takođe nije bila preterano dobra, preko vrednosti 5 u proseku i čak do 9.8 u maksimumu. Jedino je temperatura boja u Standard režimu bila jako dobra sa 6505K vrednosti. Osvetljenost je takođe bila dosta visoka na standardnim podešavanjima, dok je dubina crne boje svejedno ostajala dosta niska sa 0.05 i 0.06 cd/m2 vrednostima. Kontrast u ovim režimima je ispunio očekivanja i čak bio veći od citirane 3000:1 vrednosti – 3811:1 u Standard i 3452:1 u sRGB režimu. Treba napomenuti da je ovo čak pet puta veća vrednost statičnog kontrasta u poređenju sa IPS monitorima! Pogledajte detaljnije rezultate ispod, kao i rezultat posle kalibracije.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      80

      Contrast

      50

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      214

      Black Point (cd/m2)

      0.06

      Temperatura boja

      6505K

      Gamma

      1.8

      Contrast Ratio

      3811:1

      Delta E prosek

      5.1

      Delta E maksimum

      9.3

       sRGB
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      Contrast

      Režim slike

      sRGB

       

       

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      193

      Black Point (cd/m2)

      0.05

      Temperatura boja

      7217K

      Gamma

      1.8

      Contrast Ratio

      3452:1

      Delta E prosek

      5.3

      Delta E maksimum

      9.8

       

      Kalibrisan rezultat
      Kalibracija NEC EX231Wp je bila veoma uspešna i bili smo jako zadovoljni rezultatima koje je on pružao nakon kalibracije. Gamma vrednost koja je bila ne tako tačna dovedena je na idealnu vrednost od 2.2 sa 0% odstupanja. Temperatura boja je i dalje bila idealna sa 6505K. Dubina crne boje je dodatno spuštena sa smanjivanjem osvetljenosti na 120 cd/m2 i ona je sada iznosila veoma dobrih 0.04 cd/m2. Tačnost boja je drastično popravljena i sada je ona iznosila 0.4 kao prosečna vrednost, dok je maksimalna vrednost bila i dalje veoma niskih 1.0 . Ono što je dobra vest je to da je kontrast nakon kalibracije i dalje ostajao iznad 3000:1 granice. Jedan veoma bitan savet – ako planirate kupovinu ovog modela, hardverska kalibracija je nešto što vam visoko preporučujemo da uradite.
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      57

      Contrast

      54

      Režim slike

      84.9R, 80.2G, 83.3B

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      120

      Black Point (cd/m2)

      0.04

      Temperatura boja

      6505

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      3020:1

      Delta E prosek

      0.4

      Delta E maksimum

      1.0

       

       Tip panela cPVA možemo reći da ima svakako bolje uglove gledanja u poređenju sa TN tipovima, ali u poređenju sa IPS-om je ipak lošiji. Promena nijanse boja kada se ekran gleda sa strane je očigledna, a takođe i slika postaje ispranija. Nešto tačniji opis je da slika postaje svetlija i da boje postanu bleđe. Ovo je i dalje znatno bolje u poređenju sa TN tipom, pogotovo kada se monitor gleda odozgo i odozdo, ali ponovo pominjemo, IPS je šampion što se tiče uglova gledanja.

       
      PixPerAn Vreme odziva kod NEC EX231Wp modela je 25 milisekundi, tako da ga baš i ne možete preterano koristiti za ozbiljan gejming. Nije ovo toliko drastično lošije od 5ms monitora koliko se čini, i dalje ćete neometano moći da igrate većinu igara, ali pravi gejmeri bi trebalo da potraže neki drugi model, koji je više prikladan toj svrsi.


      Input lag
      Ulazno kašnjenje na ovom modelu je bilo standardno i u granicama normale. Vrednosti koje smo zabeležili kretale su se između 0ms, 20ms i 30ms. Gornja vrednost od 30ms je i dalje dosta niska, tako da neće smetati ako se odlučite ponekad da odigrate neku igru na njemu.


       















       
      Uniformnost osvetljenja Uniformnost osvetljenja testiramo tako što postavimo monitor na 0, 50 i 100 procenata osvetljenja, a moramo priznati da se NEC EX231Wp u svim slučajevima pokazao dosta dobro. Primećuju se jako blaga isijavanja po ćoškovima, ali to tek na maksimalnom osvetljenju. Na prvoj fotografiji je teško raspoznati da li je monitor uopšte uključen, zahvaljujući veoma niskoj dubini crne boje kada je osvetljenje na minimumu. Sve u svemu, prilično dobra uniformnost.


      Model NEC EX231Wp smo dugo vremena čekali da bude dostupan kod nas kako bi ga bacili na muke, ali čekanje se isplatilo i možemo reći da je i više nego opravdao svoju reputaciju. Kompanija NEC svakako poseduje i dosta skuplje monitore za profesionalnu obradu fotografija, ali ovaj model je ipak znatno jeftiniji i više je namenjen manje zahtevnoj kancelarijskoj upotrebi. Daleko od toga da je ovo običan model, a to možete videti i pre nego što ga uključite, jer poseduje minimalistički profesionalni dizajn i veoma dobar kvalitet izrade. Ivice oko ekrana monitora su dosta uzane, a sam monitor je takođe dosta tanak. Kao što to dolikuje ozbiljnijim modelima, on poseduje širok spektar opcije promene svoje ergonomije, a to uključuje promenu visine, horizontalnog ugla, nagiba, kao i mogućnost postavljanja panela u vertikalni Pivot režim. NEC takođe uključuje i dodatke kao što su plastikicu za urednost kablova i držač za adapter monitora na zadnjoj strani.

      Panel monitora je takođe jedna od njegovih ključnih prednosti. Reč je o jako kvalitenom cPVA tipu panela koji nudi drastično veći kontrast i mnogo veću dubinu crne boje u poređenju sa IPS alternativama. Njegov citirani kontrast je preko 3000:1, u šta smo se lično uverili merenjem pomoću kolorimetra, dok dubina crne boje ide do jako niskih 0.04 cd/m2. Tačnost boja i Gamma vrednost nije baš na previše visokom nivou, može se nazvati osrednjom, ali moramo reći da je prava šteta ne izvršiti hardversku kalibraciju nakon kupovine ovog modela. Nakon naše hardverske kalibracije, on je pružao skoro pa idealne rezultate. Ako volite da štedite energiju, NEC je uključio i senzore za ambijentalno osvetljenje, kao i senzor za detekciju osobe ispred monitora. Ovo je jedan veoma “zelen” monitor. Jedine zamerke koje imamo na ovaj model je možda nedostatak HDMI ulaza i to što uglovi gledanja nisu toliko savršeni kao kod IPS monitora, ali ne može se imati sve. Svejedno, ovaj model je na nas ostavio jako pozitivan utisak i bez ikakve sumnje zaslužuje Editors Choice nagradu. Želite ozbiljan i profesinalan model za vašu kancelariju, ili dom? Ovo je itekako model za vas…
      Prednosti
      – FullHD rezolucija – Fenomenalni cPVA panel – Veoma visok nivo statičnog kontrasta (>3000:1) – Veoma nizak nivo dubine crne boje – Odlične mogućnosti promene ergonomije – Veoma profesionalni izgled – Odličan kvalitet izrade – Senzori ambijentalnog osvetljenja i detekcije osoba za uštedu energije
      Mane
      – Uglovi gledanja cPVA nisu toliko dobri kao kod IPS-a – Nedostatak HDMI porta – Ne preterano tačna out-of-box podešavanja
      Cena: oko 280 evra
      Uređaj na test ustupio NEC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test