Branko Maksimović
Novogodišnji vodič za kupovinu HDTV uređaja
Došao je period u kome veliki broj sugrađana hrli u prodavnice, sa željom da svoj dom ponovi nekom novom “stvarčicom”, a sebe i svoje najbliže časti novotarijom bilo iz kategorije potrošačke elektronike ili nečeg sasvim desetog. Mi smo, ipak, bliži pričama o tehnologiji, pa smo i ove godine poželeli da našim čitaocima pomognemo u kupovini. Tokom novogodišnjih praznika se i HDTV uređaji kupuju gotovo kao i pred svetsko prventstvo u fudbalu. Korisnici koji već imaju LCDTV uređaje nekoliko godina, sada shvataju da njihova “trideset-dvojka” baš i nije toliko velika. Da, sledeći put vam savetujemo da ignorišite sugestije najbliže ženske osobe koja će vam (ponovo) reći da je “ovaj sasvim dovoljno veliki” i vodite se sopstvenim instinktima. Ne postoji previše veliki televizor. Postoje i oni koji tek sada otkrivaju čari HD televizije – mislili smo i na njih i obratili pažnju na jeftinije modele, manjih dijagonala. A za one koji prvi put čitaju ovakav jedan vodič na Benchmark sajtu, sledi kratko objašnjenje koje otkriva osnovne prednosti HD televizije.
Bez obzira na tehnologiju uređaja koji prikazuje HD televiziju, bitna je sama činjenica koja pokazuje koliko prednosti donosi televizijski program i bilo koji drugi sadržaj visoke definicije u odnosu na standardne SD sadržaje. Primera radi, PAL rezolucija se označava i sa 576i, jer je njena rezolucija 720 x 576 piksela. Pravilnije bi, zapravo, bilo reći da postoji 576 vertikalnih linija, koje se iscrtavaju u „poluslikama“ – prvo parne, pa neparne. Zbog toga je tu i slovo „i“ koje označava pojam „interlace“ tj. preplitanje. No, o tome i ne moramo više da razmišljamo. Ono što je bitno je da, uslovno rečeno, PAL nudi oko 400 hiljada piksela (414.720), dok Full HD rezolucija nudi preko dva miliona piksela (2.073.600). Ovaj video mod se naziva i 1080p, jer je njegova „fizička“ rezolucija 1920 x 1080 piksela, a sve se prikazuje progresivno (p). Naravno, HD Ready, tj. 720p rezolucija je „negde između“ sa svojih 1280 x 720 piksela. U broadcast TV svetu se često koristi i 1080i mod, koji takođe definiše rezolucija od 1920 x 1080 piksela, ali se kao i u slučaju PAL standarda, prikazuju „poluslike“ koje kasnije sam (TV) uređaj „sastavlja“ u full-frame sliku.
Za koju god tehnologiju da se odlučite, karakteristike koje čine prikaz video i grafičkog sadržaja dobrim ili manje dobrim su zajedničke za sve. Katodne cevi, odnosno CRT tehnologija i rear-projection ekrani polako, ali sigurno izumiru, ostavljajući aktuelnim predstavnicima – LCD i Plasma naslednicima da se „bore“ za tržišnu prevlast. U igri su i još neka rešenja, kao što su, recimo projektori, koji takođe drže određeni, mali deo tržišta kada je kućna upotreba i kućni bioskop u pitanju. Novi igrači, kakav je OLED, te bi trebalo da počnu da se proizvode u većim formatima i količinama, a onda će verovatno preći u mainstream, ali se za sada može reći da izbor za 99% korisnika koji „žele novi TV aparat“ pada na dva slova – LCD i plazmu. LCD tehnologija je dosta napredovala u poslednjih pet godina, a nešto slično se može reći i za plazma ekrane. Međutim, dok TFT panele razvija i proizvodi daleko veći broj proizvođača, (a sami ekrani od tečnih kristala se nalaze svuda – od displeja na satovima i mobilnim telefonima, preko ekrana unutar monitora i TV aparata, sve do ogromnih ekrana u izlozima i na bilbordima), plazma tehnologija je u nešto užoj upotrebi, pa se gotovo isključivo može naći u TV prijemnicima. Istina, televizor je danas i mnogo više od TV prijemnika, jer mnogi modeli imaju ne samo mogućnost da rade kao monitori, već i da (autonomno) pristupaju internetu, a uz to i dekodiraju DivX ili HD video (pa i audio) signal ili snimaju TV program.
Muke oko izbora
Plazma ekrani su do nedavno bili u priličnoj prednosti kada su velike dijagonale u pitanju, što je i logično, dok je, s druge strane, jedna od potencijalnih mana plazma tehnologije. Naime, plazma ekran retko kada može biti manji od 37 inča, s obzirom na to da se piksel u kome se nalazi plazma “gas” može smanjiti samo do određenog nivoa. Istovremeno, piksel se kod LCD-a može minijaturizovati, bezmalo, koliko god je to potrebno, s obzirom na to da sam piksel ne emituje svetlost, već je samo “boji”. Odatle potiče i najpoznatija mana LCD tehnologije, koja sve više to i nije. Naravno, govorimo o loš(ijem) prikaz(u) crne boje zbog nemogućnosti totalnog zaustavljanja osvetljenja koje dolazi iz pozadine, bilo da je tamo CCFL ili LED BLU . Tako se ranije, pri posmatranju LCD ekrana u kompletnom mraku moglo primetiti da crna boja (pri prikazu filmova, tokom tamnih scena) zapravo nije bila crna, već je tamno siva. Vremenom je tehnologija napredovala, pa su se proizvođači LCD televizora znatno poboljšali upravo na ovom polju. Današnji modeli LCD televizora, u zavisnosti od cene, prilaze jako blizu nivou dubine crne boje koju pruža plasma , a u slučajevima LCD televizora sa Edge LED pozadinskim osvetljenjem umesto klasičnog CCFL je čak i prevazilazi, ali to čini, u neku ruku, varanjem. Ovde ćemo još jednom ponoviti ono što smo rekli i ranije. Edge LED LCDTV uređaji pružaju veoma dobar prikaz crne i to zbog mogućnosti gašenja pozadinskog osvetljenja tamo gde ono nije potrebno. Mane Edge LED tehnologije su, s druge strane lošija uniformnost zbog pozicije dioda na ivicama televizora i auto dimming koji čini čuda za dubinu crne, ali kada se ukupno tamnija slika (noćna scena u filmu i sl.) dodatno zatamni, u isto vreme se zatamne i delovi slike koji bi i dalje trebalo da budu svetli (kao što je prevod ispod donje ivice filma, na primer), a to je loša stvar, jer sve primećuju i manje zahtevni “gledaoci”, dok one koji žele samo najbolje ume i prilično da iritira. Za sada, mi smatramo da Edge LED LCD televizori imaju previše visoku cenu za to što nude, pogotovo kad se u obzir uzmu navedene mane, ali zato tvrdimo da je puna pozadina svetlećih dioda kao pozadinsko osvetljenje prava stvar, koja je, za sada – papreno skupa i nalazi se tek u ponekom TV aparatu u ponudi na domaćem tržištu.
Manje i više popularni
I dok je činjenica da su LCDTV uređaji daleko popularniji i brojniji, ali to, kao i sa svim stvarima, ne znači da su bolji. Osim toga što se plazma televizori ne prave ispod veličine od 37 inča, oni su i za nijansu podložniji kvarovima, osetljiviji na transport i nešto su veći potrošači elekrične energije – mada je i na ovim poljima plazma tehnologija dosta napredovala. LCD televizori troše, u proseku, gotovo duplo manje, ali sve zavisi i od dijagonale i nivoa osvetljenja prikazanog na ekranu. Iako su novi NEO-pdp paneli kompanije Panasonic dosta štedljiviji od starijih G10 panela, LCDTV polako prelazi u LED “arenu”, a znamo da LED diode troše znatno manje od “hladnih katoda” tj. CCFL pozadinskog osvetljenja, pa je odnos potrošnje tj. ušteda el. energije u korist LCD tehnologije i dalje na oko 1.5 : 1
Jedna od prednosti LCD tehnologije je nemogućnost dobijanja “Burn in-a”. Burn in je drugim rečima efekat “upečene slike” i javlja se kada ostavite statičnu sliku na ekranu u veoma dugom vremenskom periodu ili se tokom dužeg vremena na ekranu nalazi materijal sa dosta statičnih delova (meniji ili logotip TV stanice koji ne menja lokaciju). Moramo odmah napomenuti da je ovo više bilo izraženo na starijim plazma TV aparatima, ali je moguće da se desi i na novim modelima. Osim toga, tu je i blaža verzija Burn-in nuspojave koja se zove Image retention, a koji se zadržava u periodu od nekoliko sekundi, sve dok tamnu sliku ne zameni nov sadržaj. Za razliku od Burn-in efekta, ova nuspojava i nije nešto o čemu bi trebalo da brinete. Novi NEO-pdp paneli kod Panasonic plazma TV uređaja znatno smanjuju mogućnost obe pojave zbog dosta smanjene veličine ćelija, koje imaju promer od svega 20 nanometara, u odnosu na ćelije od 100-nm koje su bile prisutne kod starih G10 panela.
Kada je u pitanju upotreba LCD televizora kao zamene za monitor, moramo primetiti da je za prikaz desktop-a, statičnih delova slike (start linija, gornji bar u Word ili drugoj Office / Windows aplikaciji) LCD daleko bolji izbor. Kako većina novih modela LCD televizora dolazi sa nativnom rezolucijom 1920 x 1080 (“Full HD 1080p”) i približnim odzivom kao kod desktop TFT monitora, dosta korisnika se odlučuje na varijantu kupovine 32 – 46″ LCDTV aparata umesto standarnih 22″ i 24″ monitora. Razlog je jednostavan, ako vam televizor stoji u istoj sobi gde vam je računar i ako volite veće dijagonale od 24″ – zašto bi ste propustili priliku? Konkretan primer kod Samsung i Sony televizora je da u većini slučajeva dobijate S-PVA, MVA ili IPS panele u odnosu na Twisted Nematic (TN) panele kod TFT-ova. Prednosti S-PVA panela ili MVA panela nad TN su bolji uglovi gledanja, tačnija reprodukcija boja, dublji nivoi crne boje, bolji kontrast, ali u proseku i nešto veće vrednosti kod pixel response vremena.
Obratite pažnju na…
Kvalitet prikaza definiše nivo kontrasta i reprodukcija boja (njena zasićenost, osvetljenost i preciznost). Naravno, tu je i detaljnost tj. rezolucija u kojoj je slika prikazana. Sam kontrast je zapravo odnos u osvetljenosti između najsvetlije i najtamnije „boje“ koja je prikazana. Ako je kontrast nizak, ne možete videti veći broj suptilnih detalja, dinamika je loša, a boje postaju isprane i samim tim, čitava slika neubedljiva. Za plazma TV uređaje se kaže da imaju veći kontrast, iako mnogi, kada ih uporede sa novim LCDTV uređajima, ne bi mogli da se slože sa tim. Trik je u tome što je kontrast kod plazma ekrana efektivno jako veliki zbog toga što je osvetljenost najtamnije crne 0.00 lumina (određeni pikseli ne emituju nikakvu svetlost), dok je kod boljih LCD televizora negde oko 0.15-0.2 lumina (LCD panel ne može da zadrži svu svetlost koja dolazi od pozadinskog osvetljenja). Najbitnija informacija koju bi trebalo zapamtiti je da su displeji koji mogu da prikažu veći kontrast i bolji, ali je mnogo bitnije zapamtiti vrednost statičkog kontrasta, jer se kod informacija koje proizvođači daju za dinamički kontrast često mnogo preteruje.
Dinamički opseg
Kao što smo već rekli, Plazma TV ekrani imaju najbolju reprodukciju crne boje, mada je sa pojavom LED-backlight ekrana, LCD gotovo dostigao “plazme”. Naravno, za najbolji prikaz crne, istovremeno sa svetlijim nijansama, biće vam potreban Dynamic RGB tj. Full LED backlight LCD ekran sa opcijom local dimming-a, o kojima smo takođe pisali u već pomenutom tekstu. Upravo se sposobnost ekrana da u isto vreme prikaže potpuno crnu i svetle nijanse smatra “dinamičkim opsegom”, mada mi često koristimo (možda i pogrešan skraćeni) termin “dinamika”. Iako će vam se u radnjama učiniti da i LCDTV uređaji imaju dobre crne, imajte u vidu da su radnje fantastično osvetljene, te da ćete u toplini kućnog doma posmatrati (filmove) u nešto do mnogo zamračenijim ambijentima, što potpuno menja percepciju koju svako ima kada posmatra tamne scene. Bolji prikaz crne ne možete postići smanjenjem osvetljenja (brightness) jer se tako istovremeno gubi dinamički opseg, pa je praktično nemoguće razaznati suptilne detalje u tamnijim delovima sive (tzv. black shadow detail). Baš u ovim stvarima plazma TV ekrani su bolji od standardnih LCDTV uređaja, dok su, s druge strane, LCD-ovi bolji od plazmi pri prikazu jako svetlih scena, te su pogodniji za gledanje TV programa tokom dana i u jako osvetljenim prostorijama.
Dakle, plazma televizori nisu pogodni za jako osvetljene prostorije, a kako ne mogu da prikažu uniformno svetlu površinu onoliko svetlo koliko to može LCDTV, generalno neće ponuditi toliko kontrastnu sliku u slučaju da ga posmatrate u jako osvetljenoj prostoriji (recimo, dvostrano orijentisana dnevna soba tokom prepodneva ili popodneva). Refleksija je još jedan problem kod plazma TV uređaja, jer svaki od njih ima zaštitno stakla koje opet ima i određen nivo refleksije, pa ako je vaš stan tokom dana prilično osvetljen, a tv program uglavnom gledate preko dana, LCD bi bio logičniji izbor. Ipak, tokom večernjih časova, nijedan LCDTV neće pružiti tako živu i prirodnu sliku kao što će to učiniti dobra “plazma”.
Reprodukcija boja
Kvalitet reprodukcije boja je još jedna stvar koju ćete teško moći da procenite posmatrajući TV uređaje u samoj radnji. Ako su televizori uključeni, retko kada su optimalno podešeni i često su u “store” modu, kada je dinamički kontrast povećan, a broj refleksija ogroman da biste išta mogli dobro da vidite. Ako uspete da se dočepate daljinskog upravljača ili posmatrate ekran u nekim “normalnijim” uslovima, tj. tokom dana, postavite temperaturu boja na 6500 Kelvina i isključite ili smanjite dinamički kontrast. Zatim smanjite i statički kontrast i povećajte osvetljenje dok u nekom od LCD testova ne primetite što bolji prikaz gradijenta i što zagasitiju crnu, ali bez pojave banding-a (trakica na gradijetima, koji bi trebalo da budu glatki). Mnogi novi (Samsung i LG) LCDTV uređaji imaju i odlične “čarobnjake” koji vam objašnjavaju kako da optimalno podesite sliku prema svetlosnim uslovima u kojima se nalazite.
Rezolucija
Iako HDTV uređaji prikazuju od tri do pet puta više detalja nego standardni SD TV uređaji, nije svaki od modela koji su u stanju da prikažu Full HD rezoluciju sposoban da prikaže isti broj finih detalja. Naravno, ako imate mogućnosti, izaberite Full HD HDTV uređaj, iako će vam mnogi reći da sa udaljenosti od dva i po i više metara, nećete moći da vidite razliku između 720p i 1080p rezolucije. Razlika jeste suptilna, ali postoji i svaki filmofil će znati da je ceni! Uostalom, Blu-ray je postao standard za filmove, baš kao što je i Sony PlayStation 3 standardna konzola za igranje – oba standarda isporučuju 1080p output. Većina novih HDTV uređaja ima mogućnost 1:1 prikaza slike, tako da nema nikakve interpolacije niti reskaliranja sadržaja.
Procesiranje
Kada je dalje testiranje samih mogućnosti i kvaliteta prikaza koje LCDTV uređaj pruža – nije sve samo u statičnoj slici, kontrastu i testu najrazličitijih paterna. Pomenimo još jednom i, recimo, pojam pokretne rezolucije (motion resolution), koja predstavlja podatak o tome koliko linija televizor prikazuje prilikom pokretne slike. Što je veći broj pokretnih linija, prikaz slike u brzim scenama će biti detaljniji i imaće manje “motion blura” i “ghostinga”. Prosek kod LCD televizora kreće od 300 linija (od mogućih 1080 kod FullHD 1080p televizora), preko 600-700 linija kod novijih modela sa 100Hz ekranima. Opet, kod ovih TV aparata se može javiti i novi problem, koji izaziva interpolacija, tj. ubacivanje nepostojećeg frame-a između dva već postojeća frame-a da bi se dobio fluidniji prikaz i izbegao motion blur (TV signal podrazumeva daje 50 (polu)sličica u sekundi, tj. 50 Hz). Zbog ove kompenzacije koju pravi elektronika TV aparata (i odgovarajući softver), gledanje filmskog materijala sa uključenom opcijom High 100Hz nije preporučljivo jer film može dobiti izgled snimka dobijen amaterskom kamerom (nešto detaljniji opis je neprirodni izgled pokreta u filmu, kao da su isuviše glatki, neprirodni i ubrzani). Ipak, trebalo bi napomenuti da su i ovi algoritmi dosta napredovali kako bi se ova nuspojava umanjila, pa je, recimo, to jedan od razloga zbog koga bi trebalo uzimati noviji model televizora – nemojte se upecati na priču prodavca da je novi model “skroz isti samo su mu promenili dizajn i dodali još jedan konektor koji ionako nećete koristiti”.
Procesiranje slike tj. prikaza na 100 Hz ili više je odlična opcija: slika ne treperi, a TV emisije standardne i visoke rezolucije izgledaju fantastično, pogotovo ako posmatrate sport. Većina novijih TV aparata ima i manuelnu kontrolu 100Hz opcije kod koje je moguće “dozirati” agresivnost algoritma i prag tolerancije na “greške” koje, s druge strane, čine da pokretna slika deluje prirodnije. Tako se lako može podesiti da 100 Hz opcija eliminiše pomenuti “amaterski video efekat” sa snimka, time dobijajući oko 600 linija pokretne rezolucije i u filmovima, ali i pri pregledu sportskog programa. Kada već pričamo o pokretnoj rezoluciji, reći ćemo i to da je još jedna prednost plazma ekrana u tome što oni prikazuju 700 od 768 linija pokretne rezolucije kod HD Ready 720p (480Hz subfield drive) i punih 1080 linija pokretne rezolucije kod FullHD 1080p NEO-pdp plazma ploča tj. televizora (600Hz subfield drive). Još jedna od naširoko pominjanih prednosti plazma ekrana je i činjenica da imaju gotovo beskonačno mali odziv (0.001 ms u odnosu na LCD kod kojih je prosek, u praksi od 4-5 do 12 ms).
Procesiranje video materijala je nešto o čemu ne bi trebalo preterano da brinete – noviji modeli, od kraja 2009. uglavnom imaju najosnovnije metode skaliranja, de-internacing-a, uklanjanja šuma u emitovanom signalu ili SD signalu… Jedna od možda bitnijih mogućnosti je posedovanje 24p Real Cinema tj. 5:5 pulldown procesiranja što je bitno ako gledate filmove izvorno snimane za reprodukciju sa 24 frejma u sekundi. S obzirom da brojka 24 nije deljiva sa 50, 100 ili više (na koliko se „osvežava“ slika na ekranu), poseban algoritam brine o vernosti prikaza. Ipak, ako posmatrate sliku sa računara ili plejera, uglavnom će softver ili njihova elektronika već pripremiti sve što je potrebno za optimalni užitak, a ako sliku posmatrate sa kablovskog ili satelitskog izvora, skuplji i najskuplji modeli mogu pružiti nešto bolji kvalitet slike, ali se razlika obično vidi i primećuje samo u specijalnim situacijama ili testovima koji su dizajnirani da prikažu eventualne anomalije koje sistemi i algoritmi za procesiranje videa imaju (ili nemaju ili ne rade kako treba) unutar HDTV uređaja.
Kada su digitalni i analogni tjuneri u pitanju, skoro svi modeli koji se prodaju kompatibilni su sa domaćim analognim signalom, bilo da on dolazi sa kabla ili “over the air”. DVB-T2 signal koji će se u Srbiji emitovati od sredine 2012. godine je najnoviji standard koji ne podržava najveći broj aktuelnih modela. Dakle, DVB-T2 kompatibilni tjuneri su još uvek retkost, ali ćemo ih tokom 2011. viđati u sve većem broju uređaja. Ako, pak, sada kupite LCDTV ili Plazmu, ne brinite, lako ćete kupiti i eksterni tjuner, a sve su šanse da će ih kablovski provajderi i davati u paketu sa pretplatom (baš kao što sada, recimo, daju kablovske i ADSL modeme).
Vidljivi uglovi
Osim poboljšanog prikaza crne boje, dosta je urađeno i na poboljšanju druge mane LCD tehnologije – vidljivih uglova. Iako su LCDTV aparati u ovoj “disciplini” mnogo bolji od TN-baziranih desktop monitora na kojima radi najveća većina korisnika PC računara, najpre zbog toga što su u “televizore” najčešće implementirane In-Plane Switching i Vertical Alignment TFT matrice, situacija i dalje nije idealna i plazma ekrani i dalje nisu dostignuti (baš kao što nisu dostinuti ni u brzini odziva, dubini crne ili uniformnosti). I dok proizvođači deklarišu ugao gledanja od blizu 180 stepeni (što donekle jeste tačno, jer ćete videti sliku čak iz “mrtvog” ugla), to nikako ne znači da će kontrast i osvetljenost, pa čak i definicija boja ostati isti pri svakom uglu kao što je to slučaj kod plazma ekrana. Prosečni realni ugao gledanja kod dobrog LCD ekrana unutar TV aparata bi bio nekih 30 stepeni sa leve i desne strane (ukupno 60 stepeni) pre nego što slika počne da menja karakteristike. Kod TN film monitora, ovaj ugao je i do tri puta manji, pa je onda jasno zbog čega smo rekli da kod LCDTV uređaja ovo više ne predstavlja problem. Ipak, ako računate na to da na svoj TV gledate iz jednog od ćoškova vaše sobe, još jednom razmislite o tome da li je za vas bolji izbor plazma, jer je kod njih vidljivi ugao zaista realnih 180 stepeni…
Dijagonala, cena
Da li je veličina bitna? Ili se sve svodi na priču o kvantitetu protiv kvaliteta. Kao i uvek, stvar je u tome šta je korisniku primarno, šta za njega i sobu u kojoj će držati HDTV uređaj predstavlja veliku ili malu dijagonalu. Čudno je kako je 46” Plazma ekran bio veliki onog dana kada je kupljen, a sada verovatno ni 50” nije prava stvar, već bi bilo bolje da je dijagonala oko 60-65”. Drugim rečima, sve je i stvar navike, ali postoje nekakve smernice. Ako ste isuviše daleko od ekrana, nećete videti sve detalje, ali ipak, kućni bioskop nikad neće imati onoliko veliku dijagonalu kao pravi bioskop, bar kad je odnos udaljenosti i dijagonale u pitanju (mi spadamo u one koji sede u „srednjim“ redovima). U retko kom domu je TV isuviše veliki i toliko blizu da biste videli piksele, ali za malene sobe i spavaće sobe, 32 inča je nekakav optimum… Za sobu od 15-20 kvadratnih metara površine i udaljenost od dva metra, idealno je kupiti HDTV uređaj dijagonale od 37 do 40 inča. Ako TV posmatrate u većoj sobi, sa recimo – tri metra, minimum bi bio 46 inča, poželjno oko 50. Većini bi se učinilo da je “TV ogroman”, ali to je svačili prvi utisak, jer su navikli na CRT kutijice male efektivne vidljive dijagonale (još ako se gleda 16 : 9 na njemu, eto propale večeri) i rezolucije ne veće od avatara na mnogim online forumima. No, jednom kada se naviknete na optimalnu dijagonalu i prikaz, teško je ići nazad. Uživajte u pripremama za kupovinu, jer su to „slatke muke“ i slobodno se pre odluke raspitajte o konkretnim modelima na našem forumu.
Naši favoriti
32 inča
LG 32LD350
LG televizori su u Srbiji popularni gotovo kao i Samsung-ovi modeli, a kako raste njihova popularnost, tako su se i po cenama izjednačili sa konkurentom. Ni u najnižoj klasi nismo hteli da preporučujemo model koji ne podržava FullHD rezoluciju, pa je tako podržava i LD350, koji je na novogodišnjoj akciji kod četiri domaća prodavca. LG LD350 dolazi u crnoj glossy varijanti koja se prostire preko celog okvira vez većih varijacija. Jedino što se ističe sa prednje strane televizora je dugme za uključivanje koje se nalazi u donjem desnom uglu i tanka srebrna linija koja se prati celu donju ivicu televizora, a koja može biti bordo ili siva (verovatno ima još varijanti, ali mi smo videli samo ove dve). U pitanju je model koji je po karakteristikama jako sličan modelu koji smo testirali pre godinu dana. Pošto se radi o novijem modelu, on podržava i pametnog čarobnjaka za podešavanje slike i Clear Voice (oba sistema su iz druge generacije). Tu su i tzv. nevidljivi zvučnici snage od 10W, kao i veoma tanko kućište, što su karakteristike dosta skupljih modela kod konkurencije. S druge strane, nedostaje 100 Hz procesiranje i dodatni HDMI port (tu je samo jedan osnovni, plus jedan sa strane), ali će brze scene u filmovima, preko Blu-ray ili softverskog plejera sa računara, izgledati dobro zahvaljujući RealCinema 24p “pulldown” algoritmu. Za 48.990 dinara (Gigatron Shop, ComTrade Shop), odnosno 47.999 dinara (Tehnomanija), teško da možete očekivati više.
Osnovne karakteristike: Entry level LCDTV koji podržava Full HD, Slim dizajn, RealCinema 24p, Nevidljivi zvučnici, Clear Voice II i Picture Wizard II
Kontakt: ComTrade Shop, Gigatron, Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 47.999 – 48.900 dinara
Samsung LE-32C530
Ako neko već kupuje LCDTV dijagonale od 32 inča, verujemo da je uglavnom ograničen budžetom. Pored toga, smatramo da većina onih koji prvi put kupuju HDTV najčešće želi LG ili Samsung, pa je i izbor pao na Samsung-ov pandan prethodno opisanom LG modelu. LE-32C530 je model za 2010. godinu i krasi ga nešto ozbiljniji, uniformniji dizajn u odnosu na LG LD350. Karakteristike kao da su preslikane od LG-a, od Full HD rezolucije, do zvučnika snage od 10W, koji su i kod Samsung-a skriveni. Samsung donekle deluje ozbiljnije, a ima i prednost u tome što će sa USB-a reprodukovati slike i video materijal (za šta LG LD350 mora da se “hakuje”). I dalje se radi o 50 Hz modelu koji podržava Real Cinema 24p “procesiranje”. Osim toga, Samsung, po našem mišljenju nudi nešto kontrastniju sliku i življe boje, ali je ta razlika akademska. I dalje se vidi da se radi o entry-level modelu, koji zauzvrat nudi pristojan prikaz slike za klasu kojoj pripada. Samsung košta nekoliko desetina evra više, ali zato ima i dodatni HDMI konektor, kao i ugrađen audio-video plejer. Alternativno se možete odlučiti i za LE-32C550, koji se od opisanog razlikuje po dizajnu.
Osnovne karakteristike: Entry level LCDTV koji podržava Full HD, Premium dizajn (providna plastika preko površine), RealCinema 24p, Down-firing zvučnici, plejer fotografija i videa preko USB-a, bogat izbor konektora u klasi
Kontakt: ComTrade Shop, Tehnomarket Evropa,Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 49.899 – 56.500 dinara
Philips 32PFL7404H
Ako i u klasi od 32 inča želite nešto više, preporučićemo model evropskog giganta potrošačke elektronike – 32PFL7404H. Kao i svaki Philips, krasi ga prepoznatljiv dizajn, a dodatni premium element kod ovog modela je okvir od providne plastike. Kako pripada višoj klasi i prodaje se po visokoj ceni za ovu klasu, stiže sa velikim brojem različitih tehnologija, uključujući i Ambilight Spectra 2, te Philips NetTV servis. Tu je i DLNA tehnologija bežičnog povezivanja, ali i internet serviis (web browser i mali download klijent). Putem USB 2.0 konekcije, TV će reprodukovati slike, avi i divx, kao i divx HD video. Perfect Pixel i Pixel Precise HD video processing tehnologija je sledeći korak u procesiranju statičke slike i pokretnih sadržaja, a predstavlja znatno unapređenje u odnosu na Pixel Plus HD. HD Natural Motion 100 Hz čini ovaj model znatno aktraktivnijim od prethodno preporučenih.
Osnovne karakteristike: Full HD, Ambilight Spectra 2, HD Natural Motion 100 Hz, DLNA, Pixel Plus HD treće generacije, web browser
Kontakt: Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 76.499 dinara
37 inča
LG 37LD465
LG 37LD465 je, kao i LD450 razvijen iz skupljeg, starijeg 120Hz modela 37LD40, od koga je spolja nešto atkrativniji i tanji, ali u odnosu na koji mu nedostaje i True Motion 120Hz. LD450 nema ambijentalni, tj. inteligentni senzor, dok ga LD465 ima. Dolazi u crnoj glossy varijanti koja se prostire preko celog okvira. “OSD” tasteri su smešteni sa desne ivice, kao kod nekih desktop monitora, a zvučnici skriveni. Postolje je izrađeno od istog istog materijala kao i ostatak televizora, ali ono za razliku od geometrijski savršenog oblika kvadra samog kućišta panela, malo stilizovano iz kvadra u blagu elipsu. Tu je i poseban “čarobnjak za sliku” (druga generacija), koji i korisnicima koji ne znaju šta je nivo gamma vrednosti, digitalni kontrast ili osvetljenje mogu da pomognu da dođu do idealne slike koja će odgovarati uslovima u kojima se sam aparat nalazi. AV mode II je, slično modovima slike kod desktop monitora, predefinisan set vrednosti parametara u zavisnosti od toga da li gledate sport, film ili se igrate, dok je, takođe druga generacija Clear Sound sistema tu da optimizuje frekvenciju zvuka, uz mogućnost da se opseg ljudskog glasa posebno naglasi, kako ne biste morali da pojačavate i pozadinske zvuke koje već dobro čujete. U pitanju je, dakle, nekakva vrsta pametne normalizacije zvučne slike uslove posmatranja svega unutar topline doma i adekvatna reprodukciji na malim zvučnicima kakvi su i ugrađeni u sam televizor (2 x 10W). Ovaj LCDTV predstavlja odličnu kupovinu u kategoriji 37-ica sa standardnim CCFL pozadinskim osvetljenjem. Tehnomanija ovaj model ima na akciji za 60.999 dinara, a možete ga nabaviti i u Tehnomarketu, po ceni od 64.999 dinara ili u ComTrade Shopu za 69.999 dinara.
Osnovne karakteristike: Podržava Full HD, Slim dizajn, RealCinema 24p, Nevidljivi zvučnici, Clear Voice II i Picture Wizard II, Inteligentni senzor
Kontakt: ComTrade Shop, Gigatron, Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 60.999 – 69.999 dinara
Samsung LE-37C550
Samsung LE-37C550 je jedan od popularnijih modela više srednje klase, pozat po mnogobrojnim mogućnostima, kao i samom dizajnu, koji je izvanredan. Ali, reći ćemo i to da ga krasi izuzetan kvalitet izrade, a pošto se radi o modelu za 2010., prisutan je i LAN konektor kao i DLNA kompatibilnost, dok sam uređaj ima mogućnost pristupa brojnim internet servisima, od kojih je jedan vezan za vremensku prognozu, što je posebno interesnantno. Samsung LE-37B651 ima 100 Hz procesiranje slike, Ultra Clear Panel, HyperReal Engine II, Wide Color Enchancer za poboljšanje prikaza boja, te dva USB porta, CI slot (za SAT dekodersku karticu) i 4 HDMI priključka. Osim brojnih widgeta koje možete sami dodati, u startu su podržani servisi poput YouTube-a i Flickr-a, a Samsung, kao i Sony ima zanimljivu online biblioteku (Content Library) u kome je moguće obogatiti pozadinu menija raznim skrin-sejverima ili skinuti nove teme za OSD meni, a tu je i nekoliko desetina zaraznih igara. Takođe, moguć je i lak i brz apgrejd firmware-a. U Tehnomaniji, ovaj LCDTV košta 68.499 dinara, dok je u Tehnomarket Evropa prodavnici 71.999 dinara.
Osnovne karakteristike: Podržava Full HD, HyperReal Engine, Clear Panel, DLNI, 100 Hz procesiranje slike za bolji prikaz brzog sadržaja, RealCinema 24p, 4x HDMI
Kontakt: Tehnomarket Evropa,Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 68.499 – 71.999 dinara
Napomena: Ako vam 100 Hz procesiranje ne znači mnogo (mada mi mislimo da bi trebalo da znači) možete se odlučiti i za model LE-37C530, koji u Tehnomaniji košta 64.999 dinara, dok u Tehnomarket Evropa prodavnici staje 61.899 dinara. Akcija je, dakle, u Tehnomaniji za C550, i u Tehnomarketu za C530 model.
40-42 inča
U klasi HDTV uređaja manjih od 40 inča smo iz preporuka izbacili sve skuplje modele, jer smatramo da bi oni sa budžetom većim od 70 hiljada dinara trebalo da razmišljaju o većim dijagonalama, a onda, ako “pretekne”, možete izabrati i neki model sa LED pozadinskim osvetljenjem, bežičnim konekcijama i drugim lepim opcijama. Isto tako, smatramo da ni u ovoj klasi ne bi trebalo (još uvek) ići na 3D modele, jer je 3D pravilno “vidljiv” tek na većim dijagonalama, pa ćemo se i u 40-42” klasi voditi više sa best-buy motivima.
Sony Bravia KDL-EX402AEP
Naš izbor za pristupačniji, ali ipak kvalitetniji LCDTV u klasi “četrdesetica”, pao je na “old school” model iz Sony-ja. KDL-40EX402 je LCD TV koji neće oduševiti dizajnom – najpre zbog svog neobično velikog okvira oko ekrana. Ipak, prilično je tanak za svoj cenovni rang i klasu kojoj pripada. Koristi nešto stariju generaciju BRAVIA ENGINE-a (druga) i iako se ne radi o starijem modelu, izvesno je da je namenjen tržištima Istočne Evrope i Azije. Bravia Engine 2 podrazumeva i tehnologije kao što su Advanced Contrast Enhancer (ACE), Intelligent Picture and MPEG Noise Reduction, Live Colour, 24p True Cinema i još neke. Osim što ne nudi premium dizajn i veliki broj dodatnih, multimedijalnih funkcija, postavlja se pitanje koliko će svom vlasniku ponuditi kada je u pitanju kvalitet prikaza. USB konekcija će poslužiti za reprodukciju slike, video standardne definicije, ali i muziku. Osim toga, tu je i Common Interface Plus slot, kao i ambijentalni senzor, ali i DLNI podrška, putem USB ili HDMI konekcije. Broj konektora, bez obzira na to što TV pripada nižoj klasi – je čak četiri. Tri na standardnom mestu i jedan sa strane. Zanimljivost, koja je važila i za prehtodno opisani model je i sam izgled OSD menija, koji je pozajmljen sa PlayStation 3 konzole, a koji Sony naziva XrossMediaBar (XMB). Postoji više tehnologija koje rade na ubrzavanju odziva i smanjenju judder-a i smirivanju artifakta prilikom posmatranja brzih scena. 5:5 pulldown tj. 24p Real Cinema funkcija je prisutna. Međutim, ne može se reći da je KDL-40EX402 šampion kada je odziv u pitanju, jer mu nedostaje 100 Hz procesiranje. Ovaj Sony prikazuje prilično jarke boje, što je još bolje ako vam kažemo da su u isto vreme i veoma verne i realne. Zahvaljujući i dalje solidnom Bravia Engine 2 sistemu, dinamički kontrast i u ovom slučaju popravlja prikaz kada je prikaz tamnih tonova u pitanju, pa ga preporučujemo pri pregledu TV programa i nekog video materijala koji ne zahteva Hi-Fi sliku (neobavezno gledanje televizije).
Osnovne karakteristike: Full HD, Bravia Engine II, USB reprodukcija, Ambijentalni senzor, DLNI, RealCinema 24p, 4x HDMI
Kontakt: Tehnomarket Evropa,Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 73.999 – 79.899 dinara
LG 42LD450 i 42LD550
Kada je LG u pitanju, razmišljali smo se šta da preporučimo, a da ne košta više od onoga što je realno dati za dijagonalu do 42 inča, bar ako ne insistirate na LED ili 3D tehnologijama. Zatim smo se setili da je model 42LD450 gotovo identičan modelu 42LD550, osim po tome što skuplji podržava 100 Hz procesiranje slike, pa samim tim ima i brži odziv tečnih kristala. LG 42LD450 je naslednik modela 42LH3000 od koga je spolja nešto atkrativniji i tanji. U pitanju je entry-level CCFL 60 Hz LCDTV monitor dijagonale od 42 inča, koji ima vrlo dobar dizajn i kvalitet izrade. Dolazi u crnoj glossy varijanti koja se prostire preko celog okvira. AV mode II je, slično modovima slike kod desktop monitora, predefinisan set vrednosti parametara u zavisnosti od toga da li gledate sport, film ili se igrate, dok je, takođe druga generacija Clear Sound sistema tu da optimizuje frekvenciju zvuka, uz mogućnost da se opseg ljudskog glasa posebno naglasi – nekakva vrsta pametne normalizacije zvučne slike uslove posmatranja svega unutar topline doma i adekvatna reprodukciji na malim zvučnicima kakvi su i ugrađeni u sam televizor (2 x 10W). S obzirom na to da LG 42LD550 spolja izgleda isto kao i model 42LD450, za dodanih 8 hiljada dinara, dobićete TruMotion 120Hz tehnologiju, kao i podršku za NetCast™ Entertainment Access sistem koji omogućava da strimujete video i drugi multimedijalni sadržaj direktno sa Mreže i to putem LG Wireless adaptera (AN-WF100). To uključuje i podršku za YouTube, Picasa servis za slike, Yahoo TV widgete, pa čak i Netflix ili Skype video poziv (za to će vam, ipak, biti potrebna i kamera!). Osim toga, tu je i Intelligent Sensor. Ova dva modela su veoma popularna, pa se mogu naći u skoro svim šopovima koje smo obišli.
Osnovne karakteristike: Full HD, LG NetCast, USB reprodukcija, Inteligentni senzor, RealCinema 24p, Nevidljivi zvučnici
Kontakt: Tehnomarket Evropa,Tehnomanija, ComTrade Shop
Garancija: 24 meseca
Cena: 71.999/80.999 dinara (Tehnomanija), 70.499/81.999 dinara (ComTrade Shop) – 71.499/81.999 dinara (Tehnomarket Evropa).
Panasonic Viera TX-P42G20E
Preporuke koje pišemo svakako ne mogu da prođu bez pomena o najboljem HDTV ekranu koji se kod nas može pazariti u klasi od 42 inča. Panasonic P42G20E košta kao bolji CCFL modeli LCDTV uređaja iz Sony-ja i svakako je jeftiniji od LED modela iz Samsung-a ili LG-a, što znači da nije preterano skup za ono što nudi. Istina, košta oko 100.000 dinara, što je više od LCD-a srednje klase, koje smo gore preporučili, ali ako vam je 1000 evra previše, preskočite ovaj deo i pogledajte našu narednu preporuku. Mnogi Panasonicu i zameraju što je ovako napredan flat panel televizor obukao u tako “obično odelo”, ali mi smatramo da je to bolje nego da P42G20E bude najtanja “plazma” na svetu, sa providnim postoljem i tasterima osetljivim na dodir, koja će zbog svega koštati 500 evra više. Uostalom, možda bi to i bilo dobro za Panasonic, jer bi Viera brend onda možda bio malo više cenjen nego što je to trenutno slučaj.
Kontrast od 5.000.000 : 1 je realniji podatak od onog koji ćete naći kod LCDTV uređaja, jer P42G20E može da prikaže kompletnu crnu – odnosno nula kandela po kvadratnom metru. G13 ploča podrazumeva 600 Hz Sub Field Drive sa Intelligent Content Creation Pro sistemom, a tu su i 4 HDMI konektora, od kojih je jedan u verziji 1.4, te SD karticu, ali i USB priključak koji će sa flash drajva pustiti sve poznate SD i HD kodeke i “kontejnere”, ali će primiti i USB tastaturu, WiFi dongle ili pravi hard disk na koji ćete moći i da snimate program! LAN priključak je takođe prisutan, a VieraCast Online sistem (DailyMotion, Skype, YouTube, Picasa, Weather Channel…) je sličan onima koji nude Samsung i LG na skupljim modelima. Nova NeoPDP ploča poseduje sitnije ćelije koje su pritom i redizajnirane, kao i napredniji fosforni premaz u njima, a nova smeša plemenitog gasa ima bolja “discharge” vremena. Poboljšan je stakleni filter, smanjena je i debljina samog panela, a dosta je urađeno i na V-Real Pro “endžinu” za procesiranje statične slike i video materijala. Ovo je već peta generacja V-Real Pro video processing engine-a. U odnosu na prošlogodišnji model, kontrast je povećan sa 2.000.000 : 1 na 5.000.000 : 1, a tu je i THX sertifikat za kvalitet slike. Panasonic se posebno ponosi svojim Intelligent Frame Creation sistemom koji je, kako kažu, najnapredniji takav sistem i jedini koji se uvek oslobađa efekta “štucanja” slike (judder). Odgovorno tvrdimo da je posmatranje filma visoke definicije sa Blu-ray-a ili nekog .mkv fajla na dobro podešenoj P42G20E “plazmi” za klasu bolje iskustvo nego posmatranje istog tog filma na bilo kom LCD televizoru, uključujući i LED modele. Ovaj „plazma“ ekran, kada je ugašen, nije previše lep, niti je ultra-tanak, a ne spada ni u jeftine igračke. Ipak, opremljen je svim mogućim tehnologijama koje bi mogle da vam zatrebaju, a kada je PDP ekran u pitanju, teško da ćete za 1000 evra naći išta bolje, jer takav ekran na našem tržištu prosto, ne postoji.
Osnovne karakteristike: Novi NEO PDP Engine, Inifinite Black, 600 Hz Sub Field Drive sa Intelligent Content Creation Pro sistemom, Viera NetCast, USB reprodukcija, Inteligentni senzor, RealCinema 24p, HDMI 1.4, V-Real Pro 5th gen.
Kontakt: Tehnomarket Evropa, Tehnomanija, ComTrade Shop
Garancija: 24 meseca ili 5 godina (promo period)
Cena: 104.899 – 104.999 dinara (Tehnomanija, ComTrade Shop), 108.499 dinara (Tehnomarket Evropa)
Napomena: Tehnomanija u promotivnom periodu na ovaj Plasma TV daje pet godina garancije – promotivni period traje do 15.01.2011. godine. ComTrade Shop prodaje pomenuti model po istoj ceni i to u black i ređe viđanoj “silver” varijanti.
Panasonic Viera TX-P42S20E i TX-P42U20E
Panasonic P42S20E je takođe model za 2010. godinu, poseduje G13 panel i 600 Hz Sub Field Drive, te VieraCast tehnologije i gotovo sve što nudi i G20 model. Ipak, razlike postoje. U odnosu na prethodno preporučeni, G20 model, kontrast je ostao na 2.000.000 : 1 jer nedostaje Infinite Black tehnologija (koju podržava G20, dok V20 i VT20 imaju i Infinite Black Pro), a nedostaje i THX sertifikat za instant-kvalitet slike. Nedostaju i VieraCast, DLNA i mogućnost reprodukcije video zapisa. Naravno, na modelu S20 nije moguće ni snimanje TV programa na USB. Kvalitet prikaza je i kod S20-ice na gotovo jednako visokom nivou – G20 model je samo suptilno bolji i to se primeti ako imate oštro oko i znate gde da gledate i kako da napravite razliku. Bez obzira na nedostatke u vidu VieraCast sistema i reprodukcije multimedije, Panasonic Viera TX-P42S20E je odličan za one koji bi želeli vrhunski plasmatelevizor pune 1920 x 1080 rezolucije sa G13 pločom poslednje generacije. Njegova cena od 750 evra je odlično odmerena, a za 250 evra više, možete dobiti za nijansu kvalitetniji prikaz i veliki broj atraktivnih tehnologija. Naravno, govorimo o prethodno opisanom modelu – Viera TX-P42G20E. Ako želite da uštedite pet hiljada dinara (što vam u ovoj situaciji ne preporučujemo), možete se odlučiti za Panasonic P42U20E, koji se razlikuje samo po tome što ima 400 Hz Subfield drive, što mu “obara” motion resolution na manje od idealnih 1080 linija. I dalje, ovaj PDP je sposoban da prikaže preko 950 linija pokretne rezolucije, što je još uvek retko koji LCDTV sposoban da učini. Zbog toga, naša preporuka ide za S20 model.
Osnovne karakteristike: Novi NEO PDP Engine, 600 Hz Sub Field Drive, USB reprodukcija, Inteligentni senzor, RealCinema 24p, HDMI 1.4, V-Real Pro 5th gen.
Kontakt: Tehnomarket Evropa, Tehnomanija, ComTrade Shop
Garancija: 24 meseca ili 5 godina (promo period)
Cena: 104.899 – 104.999 dinara (Tehnomanija, ComTrade Shop), 108.499 dinara (Tehnomarket Evropa)
Napomena: Tehnomanija u promotivnom periodu na ovaj Plasma TV daje pet godina garancije – promotivni period traje do 15.01.2011. godine.
Philips 42PFL8404
Philips je evropski gigant na polju potrošačke elektronike i jedan od pionira kada je LCD tehnologija u pitanju. Pamtimo ih po odličnim Brilliance mainstream CRT monitorima, dugovečnim CRT TV uređajima i pomalo neobično dizajniranim, ali često ne tako hvaljenim LCDTV uređajima, kao i ambilight tehnologiji. Nama je za oči “zapao” model 42PFL8404. kao i svaki Philips, ima vrlo prepoznatljiv dizajn (baš kao i u slučaju desktop monitora) zahvaljujući pomalo zaobljenim linijama na ivicama i uskom okviru oko ekrana. Dodatni premium element kod ovog modela je okvir od providne plastike, koji zaista izgleda jako lepo. Kako pripada višoj klasi i prodaje se po solidno visokoj ceni, stiže sa velikim brojem različitih tehnologija, uključujući i Ambilight Spectra 2, što je bio (priznajemo) jedan od osnovnih razloga zbog kog nam se ovaj LCDTV izuzetno dopao. Tu je i DLNA tehnologija bežičnog povezivanja, ali i internet serviis (web browser i mali download klijent) kao i NetCast servis. Perfect Pixel HD video processing tehnologija je sledeći korak u procesiranju statičke slike i pokretnih sadržaja, a predstavlja znatno unapređenje u odnosu na Pixel Plus HD koja je deo i Perfect Pixel HD tehnologije (rezervisane samo za najskuplju 9000 seriju Philips TV uređaja). Ova tehnologija je debitovala kada i čuveni ambilight po kome je Philips takođe poznat u AV krugovima. Philips navodi da je novi Perfect Pixel HD procesor u stanju da procesira 500 miliona piksela u sekundi, dok je za model sa testa maksimum 250 miliona piksela, što se naziva Pixel Plus HD treće generacije, koji je bio deo najskupljih serija sve do sredine prošle godine. Podrazumeva se i da je tu 100 Hz procesiranje (HD Natural Motion 100 Hz), kao i bogat set audio i video priključaka.
Osnovne karakteristike: Full HD, Ambilight Spectra 2, HD Natural Motion 100 Hz, DLNA, Pixel Plus HD treće generacije, web browser
Kontakt: Tehnomanija
Garancija: 24 meseca
Cena: 128.999 dinara
46-50 inča
LG 47LH9000
U klasi skupih, velikih televizora, šteta je ne uzeti poslednju reč tehnologije. Kad je LED u pitanju, LG je poznatiji po svojim Full LED backlight LCDTV uređajima sa funkcijom local dimming-a, dok je Samsung uvek više „forsirao“ Edge-lit LED modele. Naravno, oba proizvođača imaju modele i iz jedne i iz druge kategorije. Ovakav LCDTV zaista zaslužuje da mu se malo detaljnije posvetimo kada je samo opisivanje u pitanju, ali vas u startu moramo upozoriti da se radi o uređaju koji košta 1300 evra, što nije strašno ako znamo da je pre pola godine koštao 1900 evra, pa je sada na kraju svog tržišnog života, na akcijama u domaćim prodavnicama (zbog čega i predstavlja odličnu kupovinu). U pitanju je fenomenalno dizajniran i kvalitetno izrađen Full LED LCDTV koji stiže i sa pet godina garancije. Glossy-black sa providnim slojem plastike koja je plavičasto nijansirana na krajevima. Bitna je i implementacija novog de-judder i anti-blur algoritma, kao i poboljšanog i TruMotion 240 Hz sistema. Zanimljivo je i da Real Cinema 24p opcija automatski isključuje 240 Hz procesiranje, što nije slučaj kod Samsung-a, ali mi to svakako preporučujemo. Osim svih tehnologija za procesiranje statične slike i video signala svakog tipa, novina je i 10-point-white-balance sistem koji omogućava da se podesi čak i balans bele u odnosu na ambijentalno osvetljenje.U praksi, local LED dimming znači i odličnu reprodukciju crne i tamnih nija nsi i to istovremeno sa prikazom svetlih, što je sjajna stvar i što je omogućilo LCDTV uređajima da se približe plazma TV modelima. I zaista, crna je najbolja koju smo ikad videli na jednom LCD televizoru, uz zadržane suptilne detalje na svetlijim delovima sive i to prikazane u isto vreme kada i tamni delovi slike. U ovome nas je 47LH9000 podsetio na kvalitetne plazma TV uređaje. Kada je reprodukcija boja u pitanju, može se reći da je u ovoj kategoriji 47LH9000 gotovo dostigao najbolje plazma uređaje, a svakako je bolji od skoro svih do sada testiranih LCD televizora (uz izuzetak u vidu nekoliko Sony i Samsung modela koji su u ovome jednako dobri).Kada je procesiranje video signala u pitanju, možemo reći da 240 Hz TruMotion radi fenomenalan posao, te da je u našem testu motion resolution bio sposoban da prikaže gotovo 1000 linija, što je skoro na nivou plazma TV-a. Poređenja radi, 100-120 Hz LG LCDTV uređaji prikazuju oko 700-750 linija pokretne rezolucije, dok je za 60 Hz modele standardno da prikažu svega 350 linija, a nekad i manje od toga! Svakako, TruMotion je potrebno isključiti kada gledate Blu-Ray naslove, što je stvar koju uvek napominjemo. 24 frejma po sekundi nije toliko brzo da biste morali da imate prikaz od 240 “sličice” u sekundi – štaviše, to kvari čuveni cinema osećaj koji inače možete da imate u zamračenoj sobi. Sveukupno bismo mogli da kažemo da je ovo jedan od najboljih LCDTV uređaja koje smo do sada testirali, ali je isto tako i jedan od najskupljih. Uskoro ćemo prikazati noviju verziju ovog modela, koji smo nedavno testirali, ali koga još uvek nema u prodaji (47LE9500).
Osnovne karakteristike: Full HD, Full LED, 24p Real Cinema, TruMotion 240 Hz, DLNA, Bluetooth, HD DivX, …
Kontakt: Tehnomanija
Garancija: 5 godina
Cena: 141.749 dinara
Samsung UE-55C8000
Možda najbolji LCD LED TV koji možete kupiti kod nas, košta više od 3000 evra, odnosno oko 340 hiljada dinara. Full HD LCDTV-u sa LED pozadinskim osvetljenjem na ivicama, dizajniran je tako da ostavlja posmatrača bez daha i dok je isključen. Doduše, postolje je možda moglo da bude jednostavnije, ali će se mnogima verovatno dopasti. Tu je Internet@TV servis, a Motion Plus 200 Hz procesiranje i novi 3D HyperReal engine. Ako preskočimo detalje o konektorima i tehnologijama o kojima smo više puta pisali i za koje se podrazumeva da ih LCDTV ove klase poseduje, vratićemo se na suštinu. U pitanju je, dakle, Edge-lit LED uređaj. LED diode se nalaze samo na ivicama ekrana i omogućavaju da TV uređaj bude tanak i jako štedljiv (uz dobar kontrast i solidnu crnu, ali i uznemiravajuću opciju krajnje ne-suptilnog isključivanja i uključivanja pozadinskog (bolje rečeno ivičnog) osvetljenja)). LED diode smeštene iza TFT (LCD) matrice i polarizatora / difuzora, uz mogućnost „lokalnog zatamnjivanja“ su prisutne kod Full-LED modela i oni poseduju local-dimming funkciju. Dakle, ako je potrebno da određen deo piksela bude osvetljen, samo će taj deo ekrana i biti osvetljen, dok će ostatak površine biti „u mraku“, tj. LED diode iza tih piksela neće uopšte svetleti. Kako je kod edge-lit LED televizora to nemoguće, jasno je da isti ne mogu da pruže tako preciznu dinamiku koja je ostvariva kod Local / Direct LED modela. Takođe, u pitanju je 3D LED LCDTV, što znači da stiže sa parom aktivnih naočara kao i da ima bar jedan HDMI 1.4 konektor. Svakako jedan od najboljih LCDTV-a koji možete kupiti, nudi 3D, bežično povezivanje, mnoštvo internet servisa (koji su apgrejdabilni – a šuška se da će na ovaj model biti moguća i instalacija operativnog sistema koji će Samsung izbaciti naredne godine). Poseduje ogroman broj korisnih funkcija i konekcija, kvalitetno je izrađen i pruža fantastičan kvalitet prikaza. Ako insistirate na LCD-u, ovo je naša ultimativna preporuka. Ipak, za 100.000 dinara manje, možete pazariti pet inča manju, ali zato zaista vrhunsku 3D plazmu…
Osnovne karakteristike: Full HD, LED, 3D, 3D procesiranje, 24p Real Cinema, MotionPlus 200 Hz, DLNA, Bluetooth, Reprodukcija video i audio sadržaja, bežično povezivanje, Internet servisi…
Kontakt: Tehnomanija
Garancija: 5 godina
Cena: 339.990 dinara
Panasonic Viera P50VT20E
Nema dileme oko toga koji je HDTV najbolji od svih koje smo do sada preporučili. O Panasonic 3D plasma TV uređaju poslednje generacije i ne možemo pričati, a da ne upotrebljavamo isključivo superlative. Najbolje moguće 3D iskustvo koje sada možete imati u svom domu, koštaće vas malo više od 2000 evra. Panasonic 3D podržava i Blu-ray plejere, ali i NVIDIA 3Dvision sistem, kao i AMD-ov trippleD softverski 3D sistem. Dakle, osim putem Blu Ray 3D uređaja, u trećoj dimenziji možete uživati i putem računara. Kontrast od 5.000.000 : 1, te G13 ploča koja podrazumeva 600 Hz Sub Field Drive sa Intelligent Content Creation Pro sistemom, a tu su i 4 HDMI konektora, od kojih je jedan u verziji 1.4, te SD karticu, ali i dva USB priključka koji će sa flash drajva pustiti sve poznate SD i HD kodeke i “kontejnere”. USB će primiti i USB tastaturu, WiFi dongle ili pravi hard disk na koji ćete moći i da snimate program! LAN priključak je takođe prisutan, a VieraCast Online sistem (DailyMotion, Netflix, Skype, YouTube, Picasa, iPlayer, Weather Channel…) je sličan onima koji nude Samsung i LG na skupljim modelima, mada ga u mnogim stvarima i nadmašuje. Nova NeoPDP ploča poseduje sitnije ćelije koje su pritom i redizajnirane, kao i napredniji fosforni premaz u njima, a nova smeša plemenitog gasa ima bolja “discharge” vremena. Infinite Black Pro tehnologija je “pozajmljena” od Pioneer KURO modela, koje je sada u vlasništvu Panasonica. Poboljšan je stakleni filter, smanjena je i debljina samog panela, a dosta je urađeno i na V-Real Pro “endžinu” za procesiranje statične slike i video materijala. Panasonic se posebno ponosi svojim Intelligent Frame Creation Pro sistemom koji je, kako kažu, najnapredniji takav sistem koji postoji. Za razliku od modela iz G serije, ovaj „plazma“ HDTV je privlačan i kada ugašen, tanak je i kvalitetno je izrađen. Opremljen je svim mogućim tehnologijama koje bi mogle da vam zatrebaju, a kada je HDTV u pitanju, teško da ćete za 2000 evra naći išta bolje, kao što ćete za 1000 evra teško naći išta bolje od 13 inča manjeg, G20 modela.
Osnovne karakteristike: Novi NEO PDP Engine, Inifinite Black Pro, 600 Hz Sub Field Drive sa Intelligent Frame / Content Creation Pro sistemom, Viera NetCast, USB reprodukcija, Inteligentni senzor, RealCinema 24p, HDMI 1.4, V-Real Pro 5th gen.
Kontakt: Tehnomarket Evropa, Tehnomanija
Garancija: 24 meseca ili 5 godina (promo period)
Cena: 249.899 (Tehnomanija), 283.999 dinara (Tehnomarket Evropa)
Napomena: Tehnomanija u promotivnom periodu na ovaj Plasma TV daje pet godina garancije – promotivni period traje do 15.01.2011. godine. Uz ovaj TV stižu i dva para 3D shutter naočara.
Akcija!
Mi svakako ne možemo odlučiti umesto vas, ali vam možemo pomoći da napravite pravi izbor prema kriterijumima za koje smo mi smatrali da su ispravni. Uvek postoji i jeftinija varijanta, ali teško da postoji isplativija, bar na našem tržištu. Pogledajte i naše testove i prodiskutujte o ovom tekstu na benchmark forumu. Sada ćemo pogledati i nekoliko akcija koje su karakteristične za određene prodavnice ili brendove.
Gigatron i dalje nudi kredit na 6 rata bez kamate i mogućnost kupovine čekovima na 6 rata bez kamate, što su stavke na koje nas je ova firma navikla u mesecima, ako ne i godinama koje su iza nas u sklopu svojih redovnih mesečnih akcijskih ponuda. Krediti se nude na od 3 do 48 rata, bez učešća u saradnji sa Raiffaisen bankom. Tu je i dalje 3 za 1 akcija – EUnetInternet, EUnetTelevizija i EUnetPhone uz svaki kupljeni računar, laptop ili LCD TV. Isto tako, svakog dana se najsrećnijem kupcu u nekoj Gigatron radnji poklanja zimovanje na Zlatiboru od 7 dana za 2 osobe.
ComTrade Shop nudi kupovinu na 12 rata za pravna lica u saradnji sa Diners Club International, kao i kupovinu na 6 rata bez kamate čekovima građana. Takođe, ComTrade Shop omogućava još jednu veliku pogodnost u vidu specijalne akcije, koja će trajati od 8.12.2010. do 15.1.2011. Na kasi kupac može da odgovari na pitanje o CT Shop-u i time stiče pravo da izvlači karticu koja krije popust. Popusti iznose i do 50% i smesta se primenjuju na kupljene proizvode koje je kupac doneo na kasu kroz dodavanje na račun, nakon čega se naplaćuje novi, smanjeni iznos. Na ovaj način, u slučaju da ste srećne ruke, možete ostvariti značajne uštede. I u ComTrade-u važi 3 za 1 akcija – EUnetInternet, EUnetTelevizija i EUnetPhone uz svaki kupljeni računar, laptop ili LCD TV.
Takođe, Panasonic i LG u brojnim radnjama (među kojima su uvek Tehnomanija i Tehnomarket Evropa) na određene modele daju umesto dve, čak pet godina garancije. Kod Panasonica, ova akcija je vremenski ograničena, dok u slučaju LG HDTV uređaja, važi za sve modele LCD TV uređaja sa LED pozadinskim osvetljenjem.