Philips 170S5 i 170B5

Philips 170S5 i 170B5

Dobili smo priliku da testiramo dva Philipsova modela koji po svojim specifikacijama pripadaju, u ranijim tekstovima pominjanoj, 16ms eri TFT monitora. Svako malo pruži nam se izuzetna prilika da se uverimo da specifikacije u svoj svojoj besmislenosti umeju da nas "nameste" za vrlo prijatno iznenađenje. Philips 170S5 i 170B5 su se odlično pokazali na našem testu.

    Sadržaj

      Jovo Arežina

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      Philips je jedna od retkih evropskih kompanija na IT tržištu, mada ovo ime nećete naći na kutiji grafičke kartice ili matične ploče. Uglavnom proizvode periferije, a jedini njihov proizvod zbog koga bi morali da otvorite kućište da bi ga ugradili jeste neki od optičkih uređaja. Iako je čest slučaj u IT industriji da se proizvođači odluče za izradu svojih proizvoda u Aziji, ovi primerci monitora dolaze iz jedne od Philipsovih fabrika u susednoj Mađarskoj. Philipsov CRT partner, korejski LG se odlično drži na TFT tržištu, a možda se nešto od tog uspeha prenelo i na holandski Philips. Philipsov moto, “Sense and simplicity” primenljiv je na većinu TFT monitora, bez obzira na proizvođača, a na nama je da proverimo kako Philipsovi modeli stoje u odnosu na konkurenciju.

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      170S5 je monitor jednostavnog izgleda, u standardnoj tamno/svetlo sivoj kombinaciji. Detalji ipak otkrivaju karakterističan identitet proizvođača. Jedino što bi eventualno doprinelo lepšem izgledu jeste upotreba različitih nijansi za dugmiće i tanku izbočinu po kojoj su poređani, kao što je slučaj kod modela 170B5, jer ovako možda izgleda i previše jednostavno. Dominantna boja na jačem modelu je crna, a prednja maska se fizički razlikuje po perforiranoj površini dodatoj sa donje strane iza koje su smešteni zvučnici. Nosač ekrana na B modelu ima dva zgloba što omogućava podešavanje visine monitora, a rotirajući prsten u stopi olakšava okretanje po vertikali. Još jednu razliku u odnosu na slabiji model primećujemo u vidu dodatnog DVI priključka i audio ulaza i izlaza. Dugme za automatsko podešavanje je posebno izdvojeno kod oba modela što je uvek dobrodošlo rešenje. OSD meni ne krije nikakva nestandardna podešavanja (osim izbora izvora signala kod 170B5), a jedino što je neuobičajeno jeste njegov arhaičan izgled. Interesantna sitnica, koja će možda nekome ipak puno značiti jeste usek koji ide celom širinom okvira ekrana sa gornje strane. Uz pomoć njega možete lako zakačiti neku sliku, čvršći papir, podsetnik i sl. na vr' ekrana. Možda je pomalo pretenciozno zapravo dati ime ovom useku – FlexiHolder, ali činjenica je da je ovaj “izum” koristan i u skladu sa motom proizvođača.

      Sa fabričkim vrednostima svetline i kontrasta boje su delovale presvetle na modelu 170S5. To smo potvrdili i posmatrajući kolorne rampe gde se jasno videlo da je dinamika svetlijih nijansi slaba, te da su “sabijene” na daleko manji prostor nego što bi trebalo. Nakon podešavanja dobili smo skoro savršenu dinamiku preko celog spektra, a možemo potvrditi da su prelazi savršeno glatki sa zaista “mikroskopskim” greškama u zelenom delu. Sa modelom 170B5 nismo imali ovih problema i dinamika boja je po uključivanju bila na mestu. Ipak čini se da na jačem modelu ima više grešaka u zelenom delu spektra, ali daleko od alarmantnog nivoa.

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      U poslednje vreme primetno je da ugao gledanja u realnom radu retko prelazi dozvoljenu granicu upotrebljivosti kod većine testiranih TFT monitora. Zaključak je uvek isti: iako znamo i uverili smo se da može bolje, ovo je sasvim dovoljno. Takav zaključak važi i za ove Philipsove modele, jer u većini situacija ispunjavaju normu, a onda kada to ne uspevaju može se diskutovati o smislenosti takvog korišćenja. Da budemo jasniji – ako imate običaj da “ležite” u stolici moraćete ponekad podesite i monitor, a ako sedite pravilno ugao gledanja će lako obezbediti komforan rad.

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      Na posebno zanimljive rezultate naišli smo testirajući odziv. U specifikaciji koja dolazi na propratnom CD-u stoji da je brzina odziva <16ms, dok na sajtu piše samo 16 – za oba modela. Nije ništa čudno da je specifikacija proizvođača nepouzdan izvor informacija, problem je što se na testovima obično pokaže da su nepouzdane u njihovu korist. Ipak, rezultati ovog testa su nas prijatno iznenadili. Količina zamućenja je jako mala i uporediva sa do sada testiranim modelima deklarisanim na 12ms. Ali pitanje da li i koliko 170S5 i 170B5 zaostaju za njima je sporedno u odnosu na činjenicu da je igranje brzih igara moguće bez velikih smetnji. Iako će pažljivo posmatranje otkriti blur efekat, sve su šanse da će se korisnik posle kratkog vremena u potpunosti navići i nastaviti da se igra u zdravlju i veselju.

      karakteristike, statistike, philips 170s5 i 170b5 monitora

      Kada prvi put vidite ove monitore na pamet vam padne reč office. Ali kada se poigrate na njima ubrzo shvatate da možda i ne bi imali pozitivan uticaj na produktivnost u kancelariji, jer se pored kvalitetnog prikaza boja i solidnog ugla gledanja odlično snalaze sa brzo pokretnim sadržajima poput igara i filmova. Ovo je, naravno, velika pohvala za Philipsove monitore, pri čemu 170S5 uz sve kvalitete ima i jako povoljnu cenu. Koliko je skuplji 170B5 vidi se iz tabele, a mi ćemo ponoviti šta se sve dobija za te pare. Najpre dodatni DVI priključak, zatim zvučnici, podešavanje visine ekrana i lako okretanje oko vertikalne ose, subjektivno lepši izgled i nešto što se zove Zero Bright Dot™. Predpostavljate šta ovo znači i u pravu ste – garantovano bez konstantno osvetljenih piksela, što je i pored toga što se zovu “mrtvi pikseli” najčešći slučaj. Dakle uz ovaj monitor ne morate brinuti o često komplikovanim pravilima ostvarivanja garancije na osnovu mrtvih piksela, proizvođač, pa samim tim i prodavac garantuju da ih neće biti. To podrazumeva i mnogo rigorozniju kontrolu kvaliteta, pa je to verovatno i razlog što smo sa B modelom imali manje problema da postignemo zadovoljavajuću dinamiku boja. Sve skupa, naš je zaključak da je razlika u ceni opravdana, ali, kao i uvek, konačna odluka je na kupcu.

      Proizvođač

      Philips

      Model

      170S5

      170B5

      Dijagonala

      17″

      Fizička rezolucija

      1280×1024

      Pitch

      0.264

      Horizontalno osvežavanje

      82 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      76 Hz

      Odziv

      <16 ms

      Svetlina

      250 cd/m²

      Kontrast

      450:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160º/140º

      Potrošnja

      30 W

      40 W

      Dimenzije

      375 x 423 x 174 mm

      375 x 376 x 210 mm

      Težina

      4.2 Kg

      6 Kg

      Input

      Analog

      Analog i Digital

      Cena

      315 €

      390 €

      Monitore ustupio

      Sinteh

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test