Mnogi rezoluciju ne definišu kao nivo detalja na određenoj površini, već kao veličinu ikonica i njihovih imena na desktopu. Iako bizarno, ovakvo razmišljanje bi moglo biti razlog želje da se umesto sedamnaestoinčnog TFT-a pazari 19-ica. Rezolucija je ista, 1280×1024, samo na većoj površini, a dot pitch je pritom zadržan na vrlo prihvatljivih 0,294mm. A povećanje površene i jeste pravi razlog zbog kog bi se neko mogo odlučiti za 19-icu. Kompjuteri su odavno postali univerzalne multimedijalne mašine, a gledanje filmova i televizije ili igranje igara, posebno u društvu, je svakako prijatnije na većem ekranu. I tako dalje, prednosti većeg ekrana su svakako brojnije nego mane. Jedini problem je taj što TFT monitori ove veličine zadovoljavajućeg kvaliteta nisu mnogobrojni. Enter Philips 190B5CS.
Dizajn se ne razlikuje previše od Philipsovih monitora koje smo ranije testirali (170S5 i 170B5). Jednostavan i praktičan izgled, sa nenametljivim detaljima je i ovde prisutan, jedino je Philipsov logo urađen u luksuznijem maniru. Ono što nedostaje je genijalni Flexi Holder. Položaj zvučnika je jasan na prvi pogled, a audio ulaz i izlaz su smešteni pozadi. Praktičnije bi bilo da je izlaz negde napred. Philips 190B5 ima DVI i D-Sub priključke za video signal. Stopa na svom dnu ima rotirajući prsten što olakšava okretanje monitora po vertikali. Nosač ekrana ima čak tri zgloba, od kojih dva omogućavaju promenu visine, a treći pokretanje po horizontali. Razlika u visini na najvišem i najnižem položaju nije velika, ali može biti korisna. Jedini eventualni problem je velika težina ekrana, posebno u odnosu na stopu. Zbog slabe opruge u nosaču morate pridržavati stopu kad podižete ekran, a čini se i da nije dovoljno jaka da ga gore zadrži.
Posmatrajući kolorne rampe nismo primetili nikakve anomalije. Prelazi između nijansi su savršeno glatki. Dinamika boja je takođe odlična, kontrast je precizan i jasno izražen. Prosto rečeno, prelazak sa CRT monitora na ovaj, barem po pitanju boja, ne bi trebalo da predstavlja problem. Isto se može reći i za ugao gledanja. Vrednost koja je navedena u specifikaciji možda i nije potpuno ispravna, ali je svakako jako blizu. Ovaj Philipsov model ima fenomenalan ugao gledanja i zaslužuje sve pohvale. Iskustvo nam govori da je lakše naći iglu u plastu sena nego devetnaestoinčni TFT monitor sa pristojnim odzivom. Specifikacija ovog modela nam je sugerisala da nas čeka stari scenario. Ali posle nekoliko partija Quake-a i malo više rundi Counter-a možemo samo zaključiti da je 190B5 autentični primerak te retke vrste TFT 19-ica: one na kojoj se bez problema mogu igrati igre. Blura ima, nije da nema uopšte, ali čak i da je 17-ica u pitanju bili bi smo izuzetno zadovoljni. Uzevši u obzir njegovu veličinu možemo samo reći – čudo! Jedinu veću zamerku možemo uputiti nešto slabijoj uniormnosti pozadinskog osvetljenja. Ova mana može biti primetna kada je ekran skroz crn, ali ne predstavlja problem u svakodnevnom radu.
Lep je, veliki, odličan u skoro svakom pogledu – barem tamo gde je najbitnije. Možda bi bez zvučnika i dodatnog DVI priključka bio i jeftiniji, a tako nešto se zove 190S5, pa ćemo se potruditi da i njega predstavimo. Kako stvari stoje, dve stotine eura više koliko 190B5 košta u odnosu na dobru 17-icu i nije u potpunosti opravdano. Ako je nekom ovoliki monitor neophodan, ne obazire se na činjenicu da će mu manji obezbediti istu rezoluciju, ali je bitno i da monitor bude kvalitetan teško da će imati bolji izbor od Philipsa 190B5. Kad smo kod toga, teško da će uopšte imati izbor. A iz te perspektive razlika u ceni je svakako jasnija, ako nije opravdana.
Proizvođač
Model
190B5CS
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
76 Hz
Odziv
25 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
176º/176º
Potrošnja
40 W
Dimenzije
425 x 410 x 235 mm
Težina
7,8 Kg
Input
Analog i DVI
Cena
540 €
Monitor ustupio