Philips Brilliance 170P5
Nakon nekoliko testova veoma aktuelnih modela, odlučili smo se da predstavimo jedan koji se već neko vreme nalazi na tržištu, a svakako predstavlja veoma zanimljiv izbor u budžetskoj klasi. Kao što smo već napomenuli, jeftin TFT monitor dijagonale od 17 inča, novijeg datuma ne mora da znači i manje kvalitetan, dok je to kod CRT-ova “oduvek” bio (a i danas je) slučaj. Najjeftiniji CRT će uvek biti non-flat model sa “slabom” elektronikom i ako slika može biti pristojna, uvek će ga “odati” test visokonaponskog regulatora, odnosno jezivo “disanje” slike. Na svu sreću, već nekih 12 do 18 meseci, u TFT areni ne važi baš u svim slučajevima ovo nepisano pravilo, a dešavalo se, kao što smo i pomenuli, da su nekad novi value modeli bolji od i dalje skupljih starijih high-end modela. Uostalom, postoji i grupa korisnika koji ne cene isključivo sam panel, ili bar ne cene samo deklarisanu pa ni realnu vrednost odziva tečnih kristala. Dizajn, pozicija brenda, kvalitet izrade, sa jedne strane i kvalitet prikaza boja, ugao gledanja, dodatne opcije i ergonomija sa druge strane, zajednički mogu da nadjačaju želju za što agilnijim panelom. 25 milisekundi, odnosno vrednost ukupnog odziva kod panela prethodne generacije (jer u novu ubrajamo sve one od 8 do 16 ms), dovoljno je za posmatranje multimedijalnih sadržaja, a može se reći da igrači i dalje ne predstavljaju više od 15 do 20% ukupnog broja korisnika računara. Ako onaj ostatak od 80% koristi računar za posao i zabavu (ali ne i hard-core igranje) i to radi na kućnom sistemu i konfiguraciju koja je u kancelariji, onda je jasno da je broj non-gaming sistema još veći. A moramo priznati da računara po kancelarijama ima znatno više od onih u igraonicama.
Ipak, to ne znači da istraživanja i dalje ne idu u smeru unapređenja brzine odziva, kako bi ova mana TFT ekrana bila sve manje izražena i jednog dana (vrlo uskoro) i otklonjena. Zbog toga smo i ovoga puta izabrali sedamnaestoinčni LCD monitor čiji panel prati aktuelne trendove, a koji bi na našem tržištu trebalo da postigne značajan uspeh. Philips često nazivaju i “evopski Sony“, pošto se logistika ove kompanije nalazi u Holandiji. Može se reći da su Brilliance CRT monitori, iako uvek skupi, bili izuzetno cenjeni devedesetih godina prošlog i prvih par godina novog veka. Kompanija se sa TFT monitorima polako vratila na staze stare slave, mada je ovoga puta konkurencija u vidu veoma prisutnih i agresivnih brendova SyncMaster i Flatron, otežavajući faktor. Philips se, za razliku od prethodne poslovne filozofije, odlučio za bitku cenom, mada se ni za kvalitet ne može reći da je u deficitu. Uostalom, Philips, zajedno sa kompanijom LG ima i posebne proizvodne i R&D pogone za razvoj i proizvodnju panela od tečnih kristala. Jasno je da svoje panele mogu “pakovati” u atraktivne modele i uvek biti aktuelni, ali i konkurentni, kao i LG i Samsung.
Prvi pogled na ovaj Philips monitor otkriva nekoliko stvari – gledajući spreda nikada ne bi smo zaključili da se „iza“ krije ogroman broj opcija. Klasičan dizajn i nešto tamnija metalik nijansa, čine da monitor podeća na neki stariji model Samsung MP serije. Tasteri na dodir ostavljaju pomalo „nesiguran“ utisak, mada moramo reći da je kvalitet završne obrade na višem nivou nego V i N serija Samsung TFT monitora. Tu su i zvučnici koji vam neće smetati, a u kancelariji će dobro doći da bi lako čuli notifikacije OS-a ili sve popularnijeg MSN-a.
Spreda, monitor deluje kao da ima klasičan, slabo „podesiv“ nosač kućišta panela, ali smo se iznenadili kad smo videli šta se krije iza. Nosač se može podesiti po visini, a ugao za nagib je poprilično veliki. Dodatno, kućište se lako i rotira oko vertikalne ose nosača, pa je lako pokazati kolegi koji se nalazi pored vas, šta se nalazi na ekranu bez potrebe da dirate postolje. Takođe, Philips je za Brilliance 170P5 predvideo i digitalni priključak, što je zaista pohvalno.
Specifikacije ovog modela spadaju u sam prosek, ali kao što znamo, dobar deo specifikacije, a tu mislimo na kontrast, osvetljenost i odziv, ne znači mnogo već može, eventualno, samo da pruži neke smernice u okviru jednog brenda. Kada je prikaz boja u pitanju, iznenadili smo se da je veoma mala količina bandinga bila primetna na svakoj od osnovnih boja, ali da se ipak radi o nečemu što neće smetati većem broju korisnika. „Trakice“ nismo primetili pri prikazu palete, dok je generalno prikaz fotografija iznenađujuće prirodan i prijatan na prepodešenih 6500 Kelvina.
U meniju se vidi da je pozadinsko osvetljenje u samom startu podešeno na maksimum, ali je i na toj vrednosti sasvim dovoljno. Kontrast je dovoljno jak za većinu upotreba i na 60%, s tim što je već na 71% prenaglašen, odnosno banding linije na prikazu gradijenta od crne do neke od osnovnih boja, počinju da se šire kako kontrast povećavate preko ove vrednosti. A ako se šire, to znači da neke nijanse, sa tim podešavanjima, monitor jednostavno ne može da prikaže.
Ovo je svakako jedna od mana za monitor dijagonale od 17 inča koji pripada seriji P, bez obzira na nisku cenu. Uniformnost prikaza je na visokom nivou, a bela je dovoljno svetla, mada će nedostatak kontrasta smetati pri upotrebi u osvetljenijim okruženjima. OSD meni ne krije neke ekstra opcije, a Philips je dodao i mogućnost izmena temperaturnih profila preko posebnog tastera, što nismo videli ni na jednom monitoru do sada. Mislimo da bi ipak bilo korisnije da se na ovaj taster pozivaju kompletni profili za rad sa tekstom, igrama, filmovima, uveče i preko dana. Vidljivi ugao je sasvim dobar, odnosno u rangu onoga što je dato u specifikaciji, iako moramo znati da pri graničnim vrednostima (oko 80, odnosno 160 stepeni u horizontalnoj osi) boje ne izgledaju potpuno isto kao kad gledate pod manjim uglom. Kada je odziv u pitanju, možemo reći da je igranje brzih akcionih igara vrlo ugodno, da kašnjenje nije toliko izraženo da bi vam previše (ako i uopšte) smetalo, ali i da se ipak lako uočava razlika između novih modela kakvi su ViewSonic VP171b ili Samsung 713N.
Primetili ste da smo u ovom tekstu svo vreme hvalili opcije koje su sasvim standardne u svetu TFT monitora, međutim, visoku ergonomiju, DVI konektor, i zvučnike drugi proizvođači dodatno naplaćuju. Poređenja radi, Samsung 710N, koji ima malo viši kontrast i eventualno nešto brži odziv, nema ni DVI priključak ni tako visoku ergonomiju, dok o zvučnicima nema ni govora. I pored svih dodataka, 170P5 košta manje nego pomenuti konkurent, pa je jasno zbog čega zaslužuje Benchmark Best Buy nagradu. Ako ste se već odlučili za ovaj monitor, možda će vas obradovati činjenica da domaći distributeri poštuju Philips-ovu evropsku „Zero Bright Dot“ garanciju.
Proizvođač
Model
Dijagonala i tip panela
17″ – TN/Film
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.264
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
76 Hz
Odziv
16 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
450 : 1
Ugao gledanja (H/V)
160º/140º
Potrošnja i ukupan bandwidth
33 W / 135 MHz
Dimenzije
508 x 375 x 201 mm
Masa / specijalne opcije
6.3 Kg / Zvucnici 2 x 2W
Input
D-Sub i DVI-I
Maloprodajna cena (sa PDV-om)
362 €
Monitor ustupio