Samsung Pocket Imager SP-P300ME

Samsung Pocket Imager SP-P300ME

Do ovog trenutka, projektor za kućnu upotrebu slovio je za uređaj pre čije se nabavke ozbiljno stavljao prst na čelo; prvo: ukoliko ima hlađenje koliko je ono glasno, drugo da li je dovoljno jak, treće gde ga postaviti, četvrto i možda i suštinsko pitanje: koliko životni vek lampe korespondira sa navedenom cifrom i koliko to košta kad mu dođe vreme? Džepni projektori su nešto o čemu se protekle godine dosta &scaro

    Sadržaj

      Nemanja Jevtić

      Samsung Pocket Imager SP-P300ME

      Do ovog trenutka, projektor za kućnu upotrebu slovio je za uređaj pre čije se nabavke ozbiljno stavljao prst na čelo; prvo: ukoliko ima hlađenje koliko je ono glasno, drugo da li je dovoljno jak, treće gde ga postaviti, četvrto i možda i suštinsko pitanje: koliko životni vek lampe korespondira sa navedenom cifrom i koliko to košta kad mu dođe vreme? Džepni projektori su nešto o čemu se protekle godine dosta šuškalo, pa je činjenica da je Samsung gotovo prvi izleteo sa rešenjem pomalo i izazvala skepsu. Ipak, sve što je bilo potrebno da se ista razbije u sitne parčiće je parče zida, jedan skinut “LOTR II: Two Towers ” plakat, jedan utikač za struju i klik na taster. Bioskop je konačno u kući.

      SP-P300ME prvenstveno hvata na minimalne dimenzije, 127x95x50mm, što je malo veća dimenzija od dva HDD-a postavljena jedan na drugi. Zatim, ono što je takođe uhvatilo na prvu je minimalna buka koju proizvodi njegov kuler (25db, ekvivalentno prosečnom CPU kuleru), a zatim i činjenica da je rukovanje njime verovatno lakše od rukovanja digitronom. Međutim ono što je svakako ključni faktor je cifra koja se odnosi na životni vek “lampe” koji sada iznosi 10.000 sati (slovima: deset hiljada sati)! Kad se već bavimo komparacijama, recimo da prosečno gledate film od 120 minuta dnevno, tim tempom jednu “lampu” ćete potrošiti za 13.7 godina, manje-više prestupne godine!

      U čemu je trik? Termin “lampa”je suspendovan pod navodnike od kada je Samsung je prešao na korišćenje nove Luxeon LED diode. Ipak, obzirom da je upotreba LED dioda u projektorima tek na početku, rezultati su za sada stvarno zapanjujući. LED traje duže, neuporedivo duže, manje se greje, neverovatno je jeftiniji i troši manje struje što svako obezbeđuje autonomiju baterije! Tek da pokaže da se nimalo ne šali, Samsung je ubacio i Carl Zeiss objektive, a životni vek baterije iznosi odličnih 2.5 časova!

      Da je u pitanju i iznuđeno rešenje za “držače promocija sa grafikonima” govore i baterija i činjenica da uređaj poseduje adapter na koji možete povezati ili kompozitni video ulaz (DVD, VHS, TV Out i sl.) i D-Sub za PC. Pri korišćenju D-Sub-a potrebno je rezoluciju podesiti na 800×600 sa osveženjem od 60Hz mada je uređaj tolerisao i 1024×768. Kod surovih brojki, preporuka od strane proizvođača je da vidljiva dijagonala bude između 60 i 160cm, mada je Pocket Imager tolerisao i daleko više u totalnom mraku. Ipak, dijagonala od 1.6 m je krajnje dovoljna za praćenje utakmice, ukoliko se cela ekipa okupi. Samsung preporučuje da je najbolji kvalitet slike na dijagonali od 41″ (83.3 * 62.5 cm) koja se ostvaruje sa razdaljine projektora od 1.64 m. Naravno, postoji i mogućnost korigovanja gornjeg ili donjeg rakursa projektora, a za bolje podešavanje Pocket Imager ima test paterne RGB primera, konvergencija u smislu nivelisanja ivica i rakursa, beli test patern i fokus.

      Ono što prvenstveno buni pri gledanju specifikacije je cifra od 25 ANSI lumena, i ne, u pitanju nije greška, već uređaj niske potrošnje, mogućnosti baterijskog napajanja i bez preterane buke, pa sa time i da, nešto je moralo da otrpi. Međutim, za sve nas koji smo naučeni da se filmovi gledaju u potpunom mraku a ne ispod drveta na livadi u po bela dana, ovo nimalo nije hendikep, obzirom da Samsung ovaj uređaj promoviše kao kućni a ne javni bioskop.

      Još jedna cifra zaslužuje da bude pomenuta; odnos kontrasta od 1000:1, tik uz činjenicu da je za kuću, pa čak i gledanje na zidu umesto na platnu sve ovo više nego zadovoljavajuće kada se svi minusi i plusevi saberu na gomilu. Pocket Imager od podešavanja poseduje samo ono elementarno i sasvim dovoljno; pri paljenju uređaja projektor će sam skenirati dva moguća ulaza i automatski detektovati odakle treba da preuzme signal što ukoliko nemate preterane zahteve može da bude i sve što vam je potrebno. Ima mogućnosti pozadinske projekcije (projektovanja iza platna) kao i “naopačke mod” za projektovanje sa obe strane platna. Od režima slike poseduje tri preseta, Dynamic (krajnje prenaglašenih boja), Movie i Standard kao i mogućnost Custom preporučljive varijante u kojoj, kao i na televizoru, možete nameštati kontrast, oštrinu, boje itd. Fokusiranje se obavlja rotacijom objektiva. Uređaj je moguće postaviti u 4:3 ili 16:9 Aspect Ratio, što može da bude bolja solucija nego da puštate softverski ili eksterni plejer da tu konverziju vrše za vas, dok je prikaz slike progresivan (kao suprotnost Interlaced varijanti), pa se na projektoru može odigrati čak i po koja kompjuterska igra bez preteranog natezanja.

      Samsung SP-P300ME Pocket Imager – Bench-Market Innovative Technology Award

      SP-P300ME dolazi u veoma robusnoj plastičnoj kutiji obloženoj tvrđim sunđerima koja obezbeđuje bezbedan prenos, dok se uz uređaj, barem u ovom pakovanju, ne isporučuje baterija. Strujni adapter koji se isporučuje može da služi kao punjač za opcionu bateriju. Jedino što eventualno nedostaje je daljinski upravljač, mada je kontra argument da ovaj uređaj treba da bude mobilan a ne fiksiran na plafonu. A sada, Star Wars, svih šest komada. Ako neko sretne Deda Mraza, ja hoću ovo.

      Uređaj na test ustupio ERC Commerce Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test