Dragoljub Radovanović
Koliko vam je monitor bitan u radu na računaru i koliko ste spremni da platite da biste dobili kvalitet? To je pitanje koje svi mi postavljamo sebi, jer je to ipak glavna komponenta ispred koje (u zavisnosti od osobe i namene) provodimo sate i sate, bilo da je razlog zabava ili posao. Ako smatrate sebe jednim od onih koji su spremni da plate veoma solidnu svotu novca kako bi imali premium i high end monitor na stolu, Samsung vam je spremio poslasticu. Model koji nam se našao na testu nosi oznaku S27B970D, ali oznaka po kojoj je više prepoznatljiv je prosto i jednostavno Samsung Series 9 monitor. Šta ovaj model ima da ponudi? Dosta toga zapravo…
Današnje standardne dijagonale od 23 i 24 inča svakako jesu napredak u poređenju sa starim 15-inčnim i 17 inčnim monitorima koje smo posedovali, ali tek se dijagonalom do 27 inča pa naviše, dobija onaj “wow” utisak, barem je takav slučaj kod autora ovog teksta. Samsung Series 9 monitor spada u tu kategoriju sa dijagonalom od 27 inča, ali to nije ono što je najbolje kod njega. Velika dijagonala jeste super, ali ključna stvar koja ističe ovaj model iz mora FullHD monitora je njegova naprednija rezolucija. Reč je o WQHD monitoru sa visokom 2560 x 1440 rezolucijom, koja će učiniti svaki sadržaj, bilo da je reč o poslu ili igri, veoma oštrim i detaljnim. Samo jedno kratko skretanje pažnje – ako vas zanima gejming na ovoj rezoluciji na visokim detaljima, itekako je proporučljivo da imate dosta moćnu konfiguraciju.
Uglovi gledanja kod ovog modela ne predstavljaju nikakav problem, zahvaljujući jako kvalitetnom Samsungovom PLS tipu panela. To nije jedina beneficija koju ovaj tip panela donosi – tu je takođe i superiorna reprodukcija boja. Zapravo, može se reći da je PLS jako sličan sa IPS tipom panela, ali i da je PLS ipak nešto naprednija tehnologija. LED osvetljenje se podrazumeva kod ovog modela i dozvoljava monitoru osvetljenost od jako dobrih 285 cd/m2. Vreme odziva kod Series 9 modela je 5 milisekundi, što je sasvim dovoljno za neometan gejming. Više detalja o specifikacijama nalazi se u slici ispod ovog pasusa.
Specifikacije:
Zaista nema nikakve sumnje da je ovde reč o jednom veoma stilskom i privlačnom modelu monitora. To nas i ne čudi previše, sa obzirom u kojoj se on cenovnoj klasi nalazi, jer je reč o premium modelu. Samsung se potrudio da ukomponuje kombinaciju stakla, metala i plastike u jednu celinu, koja kao rezultat pruža jedan model koji daje taj profesionalni izgled dok je smešten na vašem stolu. Može se reći da se Samsung ugledao na Apple Thunderbolt monitore kada je pravio Series 9 model, a takođe se može i reći da to nije prvi put da ova kompanija pozajmi ideju za dizajn. Dizajn ovog modela je svakako minimalistički i to je zapravo ono što se nama i dopalo.
Cela prednja strana panela izrađena je u staklu, tako da je sve to jedna celina i nema odvajanja panela od okvira. Okvir postoji samo u vidu crnih traka oko panela, ali opet napominjemo da se sve to nalazi iza jedne staklene ploče tako da je sve u jednoj ravni. Kada posmatramo monitor spreda takođe primećujemo i srebrne ivice oko celog panela, koje se zapravo nastavljaju na njegove bokove. Materijal koji je Samsung odabrao za bokove monitora je plastika koja je napravljena tako da izgleda kao brušeni aluminijum. Zadnja strana je takođe izrađena od plastike, a smatramo da je Samsung po ovoj ceni monitora ipak trebao da upotrebi pravi aluminijum za leđa i bokove monitora. Problem je u tome što ima blagog škriputanja kada pritisnete plastiku na zadnjoj strani, što ne ostavlja premium utisak koji bi trebao da se dobije po ovoj ceni.
Ono što jeste metalno je zapravo samo vrat koji ga spaja postolje i panel. Postolje ovog modela je plastično, ali je izrađeno tako da izgleda kao metal. Opet napominjemo da se sa ovako strmom cenom monitora ipak očekuje da ceo monitor bude u metalu, ali šta je tu je. Vrat monitora dozvoljava promenu visine u odnosu na ravan stola, što je dosta korisna stvar, a takođe je moguće promeniti i nagib. Ono što Samsung nije uključio u ovaj model je svivel opcija, koja će nekome značiti manje ili više. Oblik postolja monitora je veoma zanimljiv i pomalo nas podseća na leteći tanjir, i deluje nekako futuristički.
Zanimljiva stvar na donjem delu monitora su senzori osetljivi na dodir, koji su pozicionirani u crnom glossy delu koji se penje iz sredine postolja. Dok je monitor isključen oni su ugašeni da ne bi odvraćali pažnju, a u protivnom oni svetle plavom bojom, što deluje dosta lepo. Sa desne strane postolja imate pristup USB portovima kojih ima dva komada, što je korisno jer su veoma lako dostupni.
Sa zadnje strane postolja možete zateći sledeće konekcije:
– PC ulaz (za USB hub) – DisplayPort ulaz – Dual Link DVI ulaz – HDMI ulaz sa MHL podrškom – Ulaz za eksterno napajanje (adapter)
Samsung je u pakovanje ovog monitora uključio sve potrebne kablove, DVI, HDMI, DisplayPort, ali i HDMI>microUSB kabl koji možete koristiti za uređaje koji podržavaju MHL (Media High-Definition Link).
Samsung Series 9 monitor poseduje pet režima slike, kojim možete pristupiti preko OSD-a monitora. Na raspolaganju su vam Standard, Cinema, High Bright, sRGB, i Calibration režimi slike, a evo i temperatura boja koje oni poseduju:
– Standard (6708K) – Cinema (6629K) – High Bright (6596K) – sRGB (6816K) Gamma vrednost u svim režimima je bila jako dobra i blizu 2.2 granici, sa odstupanjem od 0 do 4%, (0% odstupanja u Standard režimu). Tačnost boja, tačnije deltaE odstupanja su bila razumno niska u Standard, sRGB i High Bright režimima, dok Cinema režim nije bio preterano tačan. Najtačniju temperaturu boje, tačnije najbližu vrednost 6500K granici imao je High Bright sa vrednosti od 6596K i 1% odstupanja. Ovaj režim je takođe imao i najbolju vrednost kontrasta i dubine crne boje, 829:1 i 0.34 cd/m2. Pogledajte detaljnije vrednosti predefinisanih režima i vrednosti dobijene kalibracijom ispod ovog pasusa.
Standard
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
75
Režim slike
Standard
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
286
Black Point (cd/m2)
0.53
Temperatura boja
6708K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
537:1
Delta E prosek
2.6
Delta E maksimum
8.5
Cinema
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
75
Režim slike
Cinema
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
286
Black Point (cd/m2)
0.35
Temperatura boja
6629K
Gamma
2.1
Contrast Ratio
826:1
Delta E prosek
6.5
Delta E maksimum
12.0
sRGB
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
–
Contrast
–
Režim slike
sRGB
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
180
Black Point (cd/m2)
0.34
Temperatura boja
6816K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
526:1
Delta E prosek
1.4
Delta E maksimum
4.7
High Bright
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
75
Režim slike
High Bright
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
287
Black Point (cd/m2)
0.34
Temperatura boja
6596K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
829:1
Delta E prosek
3.3
Delta E maksimum
8.7
Kalibrisan rezultat Kalibracija Samsung Series 9 monitora je bila jako uspešna i dobijene su dosta dobre vrednosti, ali smo u procesu morali da žrtvujemo vrednost kontrasta koja je opala sa cifre preko 800:1 na ne baš tako dobrih 462:1. Gamma vrednost je dovedena na 2.2 sa 0% odstupanja, a takođe je učinjen i napredak sa temperaturom boja koja je sada iznosila 6492K. Dubinu crne boje smo poboljšali spuštanjem osvetljenosti na 121 cd/m2, i ona je sada iznosila 0.26 cd/m2. Najveće poboljšanje je bilo na polju tačnosti boja, tako da je deltaE prosečna vrednost iznosila veoma niskih 0.3 a maksimalna 1.1. Sve u svemu dosta uspešna kalibracija, ako izuzmemo vrednost kontrasta.
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
32
Contrast
83
Režim slike
Calibration, 43R, 34G, 37B
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
120
Black Point (cd/m2)
0.26
Temperatura boja
6492
Gamma
2.2
Contrast Ratio
462:1
Delta E prosek
0.3
Delta E maksimum
1.1
Baš kao i IPS tip panela, PLS pruža jako dobre uglove gledanja sa svih strana. Opet jedan izuzetak je neznatno posvetljivanje slike kada se ekran gleda odozgo, ali zaista ne znamo kada ćete biti u situaciji da ga posmatrate iz tog ugla tako da nije ni preterano bitno. Ono što jeste bitno je da boje ostaju nepromenjene kada ih gledate sa leve i desne strane, ali i odozdo, što je bitno osobama koje posmatraju monitor iz kreveta.
PixPerAn Gejming na ovom modelu će biti svakako dobar, ali ne idealan, jer on ipak nije zamišljen kao gejming već više kao poslovni tip monitora. Odziv od 5ms će svejedno pružati minimalnu pojavu duhova u našem PixPerAn programu, ali u realnosti u igrama ih je jako teško primetiti. Ono o čemu bi više trebalo da brinete je to da li je vaša konfiguracija dovoljno dobra da potera igre sa višim nivoom detalja na ovako visokoj 2560 x 1440 rezoluciji.
Input lag
Ulazno kašnjenje je nešto veće u poređenju sa modelima koje smo imali do sada i ono se kretalo u granicima od 40 do 50 milisekundi. Ovo i dalje nije tako strašno, i dalje će pružiti neometano iskustvo casual gejmerima, dok će oni više hardcore svakako potražiti neki drugi gejming orijentisani model.
Uniformnost osvetljenja Kod monitora sa ovako strmom cenom očekujemo da je uniformnost pozadinskog osvetljenja na visokom nivou, a to smo upravo i dobili kod Series 9 modela. Kao i uvek, uniformnost testiramo na potpuno crnoj pozadini povećavanjem vrednost od 0 osvetljenja, na 50 i na kraju na maksimalnom osvetljenju. Rezultati u sva tri slučaja su bili dosta dobri.
S vremena na vreme je osvežavajuće dobiti na test model koji bi trebao da predstavlja najvišu klasu kod nekog proizvođača, a Series 9 je upravo to kod Samsunga. Verujemo da svi vole da se druže sa premium modelima, a naše druženje sa ovim modelom pružilo je dosta pozitivne utiske. Opet, ne možemo reći da nam se sve dopalo kod ovog modela, ali ti nedostaci koje ovaj model ima se uglavnom tiču odluke Samsunga da koristiti plastiku tamo gde je metal očigledan izbor. Još uvek čekamo trenutak kada će kompanija Samsung uložiti više truda da njihovi uređaji ne izgledaju samo dobro, već i da imaju kvalitetne materijale u izradi. Prednje staklo iz jednog dela jeste bio dobar dizajnerski izbor ali povlači visoku refleksiju. Po pitanju dizajna ovaj model je jako privlačan i ima taj minimalistički izgled, tako da će svakako izgledati jako dobro na vašem radnom stolu.
Senzori osetljivi na dodir su dobar detalj, kao i oblik postolja koje deluje futuristički. Promena visina monitora je sasvim lepa mogućnost, kao i promena nagiba, ali nedostatak svivel mogućnosti može nekome zasmetati. Što se tiče konekcija, ovaj model je veoma lepo opremljen Dual Link DVI, DisplayPort i HDMI ulazom sa MHL kompatibilnošću, ali takođe i sa par USB portova koji se nalaze sa strane postolja i pružaju dobru pristupačnost. Što se tiče kvaliteta slike, Samsung Series 9 je zaista jedan od boljih monitora koje možete trenutno naći na tržištu. PLS tip ekrana pruža veoma prijatne boje, a njegov ključni adut – rezolucija od 2560 x 1440 čini stvari na ekranu veoma oštrim i jasnim. Uglovi gledanja kod ovog modela su takođe veoma dobri. Gejming na ovom modelu će biti veoma dobro iskustvo zbog dijagonale i rezolucije, ali skrećemo vam pažnju da igranje na visokim detaljima na ovoj rezoluciji zahteva dosta dobru konfiguraciju. Ako ste spremni da platite malo više za dobar kvalitet slike, veoma privlačan dizajn i visoku rezoluciju, Samsung Series 9 je pravi izbor za vas, tako da svakako odlučili da mu dodelimo Highly Recommended nagradu…
Prednosti
– Visoka 2560 x 1440 rezolucija – Veoma privlačan dizajn – Odličan kvalitet slike PLS tipa panela – Odlični uglovi gledanja – Dobra konektivnost
Mane
– Korišćenje plastike umeste aluminijuma u izradi – Nedostatak svivel opcije – Dosta visoka cena
Cena: oko 1200 dolara
Uređaj na test ustupio Samsung .