Samsung SyncMaster 2033 SN/SW

Samsung SyncMaster 2033 SN/SW

Vreme još širih monitora, sa aspektom od 16 : 9 je definitivno pred nama, a trend smanjenja cena se ne zaustavlja ni ove godine. Na testu smo imali nekoliko "super-širokih" modela, a prvi na redu je SyncMaster 2033SN. Digitalni kontrast je dodatno povećan, a unutar OSD menija smo primetili nekoliko poboljšanja. Kako se monitor "ponaša" u praksi?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 2033 SN/SW

       

      Tek nedavno je i lider na tržištu desktop monitora, kompanija Samsung i na domaćem tržištu krenula da nudi modele koji imaju samo analogni priključak. Osim brendova za koje je malo ko čuo, ali i jake konkurente u vidu Flatron, ASUS Splendid ili SensEye modela, koji su u proteklih 18 meseci bili izuzetno uspešni kada su u pitanju “analogni TFT monitori”, veliki južnokorejski proizvođač na tržištima Evrope mora da se izbori i sa prilično čudnim carinskim propisima, pa se nekad dobar deo modela kreira upravo za ova područja. Veliki igrači mogu sebi da priušte i luksuz prilagođavanja čitavih serija monitora određenom tržištu, što je jako bitno za dobro pozicioniranje i povećanje udela na tržištu. Omasovljenje 20 i 22” TN panela je svakako doprinelo probijanju ovih velikih lepotana u mainstream, ali je trenutni trend outsourcing – čak i kada su u pitanju kompanije koje same proizvode LCD matrice.  Naime, i Samsung za određene modele ume da kupi seriju već isečenih panela, a ogromne dalekoistočne kompanije u poslednje vreme kreiraju i modele sa panelima koji su se do nedavno “isecali” samo za potrebe notebook računara. Upravo zato su sada uočljiva dva trenda: kreiranje još širih modela (aspekt 16 : 9 umesto doskora aktuelnog aspekta 16 : 10) i povećanje rezolucije, odnosno smanjivanje piksela tj. tačke (dot-pitch). Pojavljuju se i paneli do sada nestandardnih dijagonala – 21.5, 22.5 i sl. Naravno, ne jenjava ni bitka za što nižim cenama i što kraćim time-to-market periodom, ali ono čemu se i dalje teži je povećanje dijagonale, ali i svetliji i kontrastniji ekrani. U ovom trenutku je, kako se čini, trud za suzbijanjem vremena odziva nešto manje izražen – verovatno jer je aktuelna tehnologija stigla do neke granice koja varira između prosečnih pet milisekundi sa standardnim i dve milisekunde sa agresivnijim, posvećenim overdrive tehnikama.

      Naši čitaoci će se setiti teksta o BenQ E2200HDA monitoru, koji smo preporučili ne samo zbog izuzetno povoljne krajnje cene od 137 evra (u momentu pisanja teksta), a koji se u naredna dva meseca prosto “razgrabio” poput vrućih kolačića. Ovaj lepotan je prvi u nizu takozvanih “superširokih” modela sa aspektom od 16 : 9 i rezolucijom od čak 1920 x 1080 piksela. Kao što znamo, rezolucija kod desktop TFT monitora nije značajnije napredovala već godinama, dok su ekrani na prenosnim računarima u tom smislu u prednosti u odnosu na desktop braću (iako su od njih još daleko kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju) Svakako, monitori za stone računare jesu dosta pojeftinili, pa je sada moguće kupiti prilično velik monitor za srazmerno malo novca – modeli sa dijagonalom od 26 ili 27 inča su do nedavno viđani samo na sajmovima, a o njima smo u svojim domovima mogli samo da maštamo, da bi ih danas mogli da se kupe po ceni od 300-400 evra. Međutim, iako je cena strmoglavo išla na dole, kvalitet je u najboljem slučaju stagnirao, što nas nikako ne raduje.

      Na najavu o tome da će tržište uskoro preplaviti široki ekrani smo reagovali pozitivno i preko noći počeli da koristimo softver (ali i igre) koje na najbolji mogući način koriste prednosti novog aspekta. Zatim je većina nas bila još više zbunjena kada su počeli da se pojavljuju još širi monitori. Aspekt od 16 : 10, odnosno 1440 x 900, 1680 x 1050 i 1920 x 1200 će uskoro biti zamenjeni  rezolucijama 1366 x 768, 1600 x 900, 1920 x 1080 i 2048 x 1152. Iako u mnogim slučajevima imamo manji broj ukupnih piksela, dobra strana novih standarda je u tome što se iste dijagonale sve češće dobijaju veće radne rezolucije. Nedavno smo predstavili BenQ SensEye G2400WA košta manje od 300 evra u maloprodaji, a zatim i pomenuti E2200HDA, koji na dijagonali od 22 inča nudi FullHD rezoluciju od 1920 x 1080 piksela. Aspekt 16 : 9 je već prihvaćen kao jedan od video standarda i nešto je prigodniji za pregled filmova, koji su često snimani sa istim aspektom 1.78 AR (to je zapravo 16:9), što važi i za nove serije, ali filmofili dobro znaju da se u visokoj holivudskoj produkciji koristi još širi aspekt – 2.39AR, što znači da će i na ovim monitorima još uvek postojati dve crne linije – iznad i ispod slike. Istina, linije će biti znatno tanje nego u slučaju standardnih wide monitora, a o 4:3 ili 5:4 primercima da i ne pričamo. Kada je igranje u pitanju, ako imate Xbox360 ili PlayStation 3, ne treba da brinete, jer je odnos stranica kod BenQ E2200HDA monitora isti kao i kod LCD televizora i plazma uređaja. Međutim, kod igranja PC igara, može biti problema, jer, iako većina sada podržava 16:10 grafičke modove, podrška za 16:9 je malo ređa. Moderne igre, pak, kakav je Crysis ili FarCry će raditi u rezolucijama koje se javljaju u vašem display properties dijalogu i takvi naslovi su sve brojniji.

      Samsung SyncMaster 2033SN na prvi pogled izgleda kao i njegov nešto stariji brat – SyncMaster 2053BW,  standardni široki dvadesetoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10. Naravno, SM2033SN je nešto širi i to se može veoma lako primetiti. Kao i model SyncMaster 2033SW, baziran je na LTM200TT01 panelu (više informacija možete saznati ovde). Razlika između ova dva modela je u tome što SW model ima digitalni priključak, dok SN ima samo D-Sub, ali zbog toga ipak smatramo da nema razloga da Samsung za SN model navodi da podržava 16.2, a SW model 16.7 miliona boja, kao i da SW model ima za 10 stepeni bolji vidljivi ugao. Štaviše, oba modela koriste isti panel i sklapaju se na istom mestu, a i sama elektronika je identična. Kao i svi noviji Samsung monitori i SyncMaster 2033SN poseduje Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (16 : 9 odnosno Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Prava je šteta što Samsung nije ubacio i aspekt 16 : 10 koji je na PC računarima postao standard. Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film – mada je nejasno zbog čega bi neko želeo da mu slika izgleda kao da je monitor pokvaren). Međutim, jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora. MagicTune u svom četvrtom izdanju predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora.

      Spolja gledano SyncMaster 2033SN se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz BW i NW serija i jako liči na model 2053BW. Karakteriše ga prepoznatljiv oblik prednje maske, relativno uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, za razliku od modela 205BW, ne postoji mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot izostao. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko ni duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni D-Sub, dok je kod modela SyncMaster 2033SW prisutan i DVI-D priključak sa HDCP (High Definition Content Protection) zaštitom. OSD tasteri su, kao što smo i pomenuli, smešteni sa desne strane pri dnu i vrlo su ugodni za rad. Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade jeste na nivou, ali se čini da je plastika nešto tanja, pa monitor nije robustan kao prethodne generacije.

      Prvo što nas je intrigiralo kod ovog monitora je njegova neobična radna rezolucija od 1600 x 900 – koja oslikava odnos stranica od 16 : 9 na najbolji način. Windows XP i Vista će, bez obzira na grafiku (Radeon, Intel ili NVIDIA) odmah prepoznati ovaj PnP monitor, tako da ne morate brinuti kako će desktop izgledati. Po našem mišljenju, ova rezolucija je dobro odmerena za monitor dijagonale od 20 inča, ali nekima može smetati što je ipak solidno manja od one koja je važila za 16 : 10 modele (1680 x 1050 piksela), a i pixel pitch je veći (0,276 prema 0,248 kod 16:10 modela slične dijagonale). Kontrast matrice, prema specifikaciji, iznosi 1000 : 1, dok je dinamički podignut na čak 15000:1, što je po našem mišljenju zaista preterivanje, ali ako model T220 može da ponudi 20000 : 1, zašto bi SyncMaster 2033SN po tome zaostajao. Po preporuci, DC svakako isključite, iako je statički kontrast pre u rangu odnosa od 500 : 1 ili manji. Već na 48% je prenaglašen (gamma 1), a u startu je podešen na 75% kada je dovoljan, uz mali broj izgubljenih nijansi. Svakako, u ovoj klasi monitora morate platiti za još malo izgubljene dinamike. Na ovom polju, prethodnici sa aspektom 16 : 10 su bili u proseku nešto bolji, mada 99% korisnika ovo nikako ne bi primetilo – čak ni pri simultanom radu na oba modela istovremeno. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, fabrički je podešeno na sam maksimum i na primerku sa testa nije gotovo uopšte probijalo na ivicama, što nas je prijatno iznenadilo. Uniformnost osnovnih boja je izuzetno dobra, bar po onome što se vidi golim okom, a čak je i uniformnost najsvetlije nijanse veoma dobra, pa na ovom polju SyncMaster 2033SN jeste bolji od, recimo, modela SM2053BW. I vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, tu uključujući i vertikalni, koji jeste za nijansu manji, ali ne i osetno manji, kao kod nekih drugih modela. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 2033SN i bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnijih hue odstupanja.

      Na testu gradijenta osnovnih boja SyncMaster 2033SN prolazi sa vrlo dobrim i odličnim ocenama. Test crne je sa jedne strane prošao sa prolaznom ocenom, jer je probijanje pozadinskog osvetljenja izuzetno slabo izraženo, ali je, sa druge strane, sama crna nešto “svetlija” nego kod već pominjanih modela SM2053BW ili T220, ali daleko od toga da će to praviti probleme – osim ako nisu zagriženi filmofili i zaista žele dobru dinamiku. Nešto lošija crna je svakako rezultat ukupno nižeg statičkog kontrasta, pa u nekim situacijama i možete probati da eksperimentišete sa digitalnim odnosno dinamičkim kontrastom. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 5 milisekundi u specifikaciji, realno se može oceniti kao vrlo dobar jer većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je i dalje moguće uočiti, ali su minimalna.

      Da li smo zadovoljni modelom SyncMaster 2033SN? I jesmo i nismo. Očekivali smo da kvalitetom nadmaši svoje prethodnike iz 16 : 10 kategorija, koji su još uvek prisutni na tržištu. Za koji se model odlučiti – 2033SN ili 2043SN, kada su cene iste? Nama se, iskreno, slika koju pruža 16 : 10 model, u proseku, malo više dopada. Za isto toliko nam se, 2033SN više dopada spolja – daleko je atraktivniji i elegantniji. Po ceni od oko 120 evra, sa sve PDV-om, teško je da nekome od njih ipak ne damo preporuku.

      Za:

      – dizajn
      – dorađeni OSD meni i pomoć za navigaciju
      – brzi programabilni taster
      – nema probijanja pozadinskog osvetljenja
      – glatki gradijenti
      – vidljivi uglovi
      – uniformnost
      – cena

      Protiv:

      – nešto “bleđa” crna
      – neubedljiv kontrast
      – niska ergonomija

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 2033SN/SW

      Dijagonala / tehnologija

      20″ Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1600 x 900 / 16.2 (16.7 M za SW)

      Pitch

      0.276 x 0.276

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      (5 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (DC:15000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      160°/160° (170°/160° za SW)

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      188 MHz / 37 W

      Dimenzije

      485.8 x 373.5 x 200 mm

      Masa

      4,45 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright3, Image Size, Color Effect, MagicTune .Safe Mode(Down Scaling in UXGA), Simple Ball Hinge

      Cena (sa PDV-om)

      ~120 evra (134 za SW)

      Monitor na test ustupio Erc Commerce Computers.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test