Samsung SyncMaster 225BW

Samsung SyncMaster 225BW

LCD monitori od 22 inča su prava stvar za korisnike kojima je standardnih 19 ili 20 inča malo, a 24 previše. SyncMaster 225BW nudi rezoluciju od 1680 x 1050 piksela, visok odnos kontrasta, odziv od 5 milisekundi, dobru ergonomiju i HDCP po ceni koja ne prelazi 500 evra. Kako se pokazao na našem testu: šta nam se dopada i da li ima nekih ozbiljnijih nedostataka?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 225BW

      TFT monitori su sve pristupa čniji “običnim” kupcima. Čak i oni koji kupuju prvi računar i ne žele da plate više od 400-ak evra za kompletan sistem, ne moraju da se odreknu TFT monitora, jer su cene 17-ica već pale na nivo od ispod 200 evra. Mnogi kupci su, bez obzira na sve povoljnije cene, do sada čekali na dobar i povoljan LCD monitor. Najčešće su to zahtevniji korisnici, ljudi koji znaju zbog čega na stolu drže grdosiju od 19 ili 22 inča, koja im greje radno okruženje i, hteli to oni da priznaju ili ne, ipak zamara oči nakon dugotrajnog rada. Njihov „monitor iz snova” ima sve – veliku rezoluciju i dijagonalu, „beskonačne” uglove i izuzetno brz odziv i košta baš onako kako izgleda. Kada se konsultujemo sa realnim svetom, cena nam u najvećem broju slučajeva postavlja definitivne okvire, pa monitor iz snova postaje „sledeća najbolja stvar”, odnosno ono što se uklapa u svotu novca koju možemo da izdvojimo, plus još koja desetina evra preko te granice. Monitori od 24 inča su i dalje dosta skupi – njihova cena je veća od 32-inčnih LCD TV aparata, koji pre znaka Eura, takođe imaju četiri cifre na etiketi. Međutim, već monitori od 22 inča, sa osnovnom rezolucijom od 1600 x 1200, odnosno 1680 x 1050 u widescreen „formatu”, koštaju bitno (čitaj: duplo) manje. Kako 22-inčni LCD-ovi, bilo sa 4:3 ili 16:10 aspektom, imaju istu radnu rezoluciju kao i dvadesetice, primamljivo je uštedeti dodatnih 200-ak evra, zarad gubitka još dva inča. Ali kako je imalo smisla kupiti 19-inčni TFT u odnosu na 17-inčni, iako imaju iste prirodne rezolucije, tako i 22-ke imaju svoje prednosti. Cene se kreću između 500 i 650 evra – novac za koji se dobija zaista mnogo. Međutim, koliko modela 22-ki na tržištu uopšte ima? Ne toliko mnogo, naravno, ali će ih biti sve više, pošto su vodeći proizvođači najavili uglavnom po dve “varijante” iz TN i S-PVA „arena”.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Na testu se našao Samsung SyncMaster 225BW, a uskoro ćemo prikazati i 215TW, koji je namenjen drugačijoj publici. Modeli proizvođača BenQ i LG su takođe „na putu” ka našim test laboratorijama. SyncMaster monitori serije B su namenjeni kupcima koji ne spadaju u vrlo zahtevne, niti se računar koriste za neki specifičnan posao, kakav je desktop publishing ili rad sa fotografijama. Kao što znamo, serija BF je namenjena za „igrače”, a dodatni sufiks W označava wide modele. SM 225BW je jeftinija 22-ka u Samsung-ovoj ponudi, ali i dalje ima mogućnost podešavanja visine i nagiba, prisutna je podrška za HDCP, a primenjeni TN panel, bar po specifikaciji, omogućava prikaz 24-bit palete (16.7 M). Najveći broj monitora iz serija B i N, sa TN panelima, podržava 18-bitni prikaz (16.2 miliona boja u specifikaciji). Ugrađeni panel je TN+Film tipa i poprilično je “svež”, te nismo našli podatke o tome da li se ugrađuje u još neki model. LTM220M1 spada u podklasu B-TN film- III i može da postigne kontrast od čitavih 1000:1, mada Samsung za 225BW navodi kontrast od 700:1 i 5 milisekundi za vreme odziva od sive do sive. SyncMaster 215TW koristi dosta drugačiji panel LTM210M2 (S-PVA) i na nas ostavlja dosta drugačiji utisak, o čemu će biti reči u posebnom tekstu.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      SyncMaster 225BW po vizuelnom identitetu ne odstupa mnogo od najvećeg broja LCD monitora iz svoje familije. Tu je prepoznatljiva prednja srebrna maska, uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Osim standardne promene ugla, koji ovoga puta nije zanemarljiv, dodat je i mehanizam za korekciju visine, dok je pivot izostao, kao i kod modela 205BW i 940BW, koji izgledaju kao njegovo manje, odnosno još manje izdanje. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko, ni duboko, a od video priključaka zatičemo analogni i digitalni, koji ima i HDCP (High Definition Content Protection). Završna obrada je ovoga puta na višem nivou od proseka na koji smo navikli. Tasteri su prijatni i lako dostupni, a lepo izgleda i plava iluminacija na power dugmetu. Pohvalićemo i mogućnost swivel-a, tj. rotacije celog monitora oko vertikalne ose.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Kao svi noviji Samsung monitori, i Samsung 225BW poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies i Custom . (Ne)popularni MagicTune u verziji 3.6 je sa SM225BW sarađivao odlično, ali ga ne morate koristiti. Podsetićemo da ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. 22 inča je, kao što i možete predpostaviti, tačno na pola puta između 20 i 24 inča, a gore potpisanom ne deluje impresivno, jer je 24 inča prihvatio kao standard; međutim, jasno je da deluje glomazno onima koji su dugo koristili monitor dijagonale od 17 ili 19 inča. U pakovanju, pored D-Sub kabla, nalazi se standardni DVI-D kabl, trožilni AC kabl, koji se vezuje direktno na kućište panela. Svi kablovi se mogu „sakriti” pomoću šnale koja je sakrivena na height adjusment postolju.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Primerak koji smo testirali nije imao nijedan hot ili dead pixel, što posebno naglašavamo, s obzirom na to da se ovi paneli serijski proizvode tek od juna tekuće godine. Odmah po uključenju primećujemo nešto jače pozadinsko osvetljenje, koje smo odmah sa maksimuma smanjili na 75%. Prikaz boja moramo pohvaliti, jer grešaka na gradijentu gotovo da uopšte nema i smatramo da je ovo verovatno jedan od najboljih TN panela kada je reprodukcija boja u pitanju. Nema većih odstupanja ni kada je hue u pitanju, koloritet je precizan, a boje na 6500K tople i prirodne, bar za svakodnevnu upotrebu. Kontrast je još jedna od „disciplina” kojom nismo razočarani. Naprotiv, kontrast matrice je dovoljno izražen da softverskih kompenzacija nema sve do 78%. Nakon ove vrednosti, prenaglašavanje počinje da se primećuje u testu, ali ne smeta sve do 90% u realnom radu (mada smatramo da je i na 75% više nego dovoljno izražen za sve vrste upotreba). Najlepša činjenica je da se banding na prikazu gradijenta ne primećuje ni na graničnoj vrednosti od 78%, a ni pri jačoj, što je za svaku pohvalu.

      Uniformnost panela je na visokom nivou, zamućenja niti odstupanja od bele nisu izražena u uglovima, ali se mogu primetiti pri blažem pozadinskom osvetljenju. Na testu crne, monitor nije kompletno podbacio, ali je primetno blago probijanje i to na centralnom delu gornje i donje ivice. Ovo probijanje je izuzetno blago i nije izraženo kao kod velikog broja drugih (najčešće igračkih) modela. Pri gledanju filmova ili igranju tamnih igara, ovo probijanje ne smeta, ali ga svakako pominjemo jer se može primetiti. Sama crna je veoma tamna, a ne tamno-siva, što je pohvalno, a može se lako desiti da drugi primerci imaju bolje rešeno pozadinsko osvetljenje.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Vidljivi uglovi su vrlo dobri za TN panel, ali se svakako ne mogu porediti sa PVA matricom kod modela 215TW. U realnom radu, uglovi će biti dovoljno dobri, ali već pod uglom od 40 do 45 stepeni u odnosu na osu koja je normalna ravni monitora, boje počinju da vuku ka narandžastoj. Ugao je nešto manji kada posmatramo vertikalnu osu, ali ne možemo reći da su loši, već čak vrlo dobri u odnosu na prosek TN panela. Pošto je 1680 x 1050 piksela vrlo velika rezolucija koju mnogi igrači neće moći da priušte pri igranju igara, lepo je znati da reskaliranje u nižu rezoluciju istog aspekta – 1440 x 900, izgleda jako dobro. Štaviše, iznenadili smo se da i standardne rezolucije – 1280 x 960 i 1024 x 768 ne izgledaju onako loše kao kad „5:4 monitori” prikazuju „4:3 grafičke modove”.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Kada je odziv u pitanju, možemo reći da smo sasvim zadovoljni i da je podatak od 5 ms sasvim prihvatljiva „cifra”. 4 ili 3 milisekunde bi bilo pretenciozno, pa smatramo da 5ms g-t-g lepo opisuje „brzinske” osobine ovog monitora. Kako se radi o TN-Film tehnologiji, zamućenja su manje primetna nego kod S-PVA modela sa sličnom overdrive elektronikom (koji su, zato, dobili oznaku 6ms). Zamućenja se teško primećuju, mada bi mogli da se kladimo da su najbrži BenQ i Samsung modeli sa „2ms panelima” ipak bolje rešenje za hardcore igrače. Bilo je i pravo uživanje posmatrati DVD i 720p HD filmove koje imamo u kolekciji.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225bw monitora

      Jedna mana ovog monitora, vredna pomena, jeste problem sa probijanjem pozadinskog osvetljenja, koje može da smeta u igrama i tokom gledanja filmova, kao i činjenica da izraženost ove mane može da varira od primerka do primerka. U svim ostalim „disciplinama”, zato, SyncMaster 225BW zaslužuje ako ne odlične, onda jake vrlo dobre ocene. Međutim, ovaj LCD monitor je namenjen prosečnim i malo zahtevnijim kupcima, koji žele svestran monitor velike dijagonale i pristupačne cene, pa ako ste spremni da prihvatite samo jedan od čestih mana TN+Film monitora, SM225BW bi svakako vredelo razmotriti.

       

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 225BW

      Dijagonala / tehnologija

      22 ” Wide

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 miliona

      Pitch

      0.282 mm

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      5 ms (Gray to Gray)

      Osvetljenje

      280 cd/m²

      Kontrast

      700 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      140 MHz / 55W

      Dimenzije

      50.5 x 40.6 x 20.8″(D)

      Masa

      6.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright™ w/ asset managment, Magictune™, MagicColor™, HDCP, Analog, Digital

      Cena (sa PDV-om)

      495 €

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, kompanija ErcCommerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test