Samsung SyncMaster 225UW

Samsung SyncMaster 225UW

SyncMaster 225UW je baziran na istoj TN Film tehnologiji kao i već predstavljeni i prikazani modeli SM225BW, 226BW, 223BW, 2232BW, ali je spakovan u atraktivnije kućište i ima nekoliko dodataka koji su korisniji nego što bi mogli da predpostavite pre nego što krenete da ih koristite...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

       

      Samsung SyncMaster 225UW

      Ponuda monitora je jako raznovrsna i sledeće godine ćemo biti u mogućnosti da kupujemo jako velike monitore po fantastičnim cenama. Dijagonale i klase monitora su počele da se mešaju, pa ima 26” monitora koji koštaju manje nego 24”, ali i 22” koji koštaju kao 19-ice… Kvalitet prikaza kao da je stagnirao u poslednjih 18 meseci, a jedini novitet koji u poslednje vreme nekoliko proizvođača stidljivo ubacuje u nove mainstream modele, što pozdravljamo, jeste i Wide Color Gamut backlight (i odgovarajući panel). Uniformnost nije napredovala, kao ni vidljivi uglovi na jeftinim modelima, baziranim na TN film panelima. No, monitor koji smo testirali ne spada u WCG klasu što znači da će prikazati 74% NTSC Color Gamuta i pokriva približno čitav sRGB prostor, što je već dugo standard u klasi. WCG CCFL osvetljenja sa sličnim B-TN panelima mogu da pruže 92% NTSC Color Gamut-a, ali to ne znači da su boje “u tom procentu” bolje, već će to moći da “vide” i iskoriste uglavnom CAD dizajneri. Tokom 2008. godine, u mainstream monitorima ćemo sve češće, a onda i standardno viđati Wide Color Gamut CCFL pozadinska osvetljenja, koja već u sRGB kolornom prostoru imaju bolju kolornu dinamiku, pogotovo pri prikazu svetlijih nijansi sive, što može da ublaži broj artifakta koji viđamo pri prikazu filmova (prikaz neba i drugih ravnomerno osvetljenih površina). Kod većih monitra su već u ovoj sezoni bili prisutni i posebni algoritmi za obradu video signala, slični onim koje već viđamo kod Viera, Flatron, Bravia i drugih linija LCD televizora. Kako smo uspeli da saznamo, ove tehnologije za procesiranje video signala će početi da se ugrađuju i u malo bolje TFT monitore “za mase” (verujemo da će u najnižoj klasi i dalje vladati klasični TFT-ovi bez ovih čipova i bez WCG CCFL osvetljenja kako bi se postigla što niža cena). Ipak, hit tokom 2008. i 2009. osim daljeg rasta kontrasta će biti i različite tehnologije za ulepšavanje prikaza video materijala, što nam nagoveštava da Samsung, LG, Acer i BenQ ne računaju previše na tehnologije koje forsiraju AMD i NVIDIA (uskoro i Intel) kroz AVIVO i PureVideo “endžine”.

      Nakon što je Samsung ponudio novu liniju monitora srednje klase u vidu nekoliko widescreen modela dijagonala od 19, 20 i 22 inča, kao i njihove varijante sa TV tjunerima, ali i podverzije bez RTA (Response Time Accelerator) tehnologije. Samsung-ova treća serija usavršenih TN Film panela (interna oznaka je Best-TN (B-TN III)) odavno je prešla u hiperprodukciju i to ne samo kada su u pitanju primerci ovog dalekoistočnog proizvođača. Zapravo, AUOptronics i LG-Philips slične panele proizvode u izuzetnim količinama, pa se već i kod nas mogu naći 22” ekrani sa analognim priključkom za manje od dve stotine evra, dok pojedine 24”-ke (BenQ, Acer i sl.) koštaju oko 350 do 450 evra, što je izuzetno povoljna cena – do pre samo godinu dana potpuno nezamisliva! U tu cenu su uračunati troškovi uvoza, carina, marže distributera i prodavca, kao i PDV, što znači da sama TN matrica na Istoku košta izuzetno malo, što objašnjava pojavu no-name brendova sa veoma jeftinim modelima LCD monitora velikih dijagonala. Vertical Allignment, a posebno In-Plane Switching paneli su nešto kompleksniji, a pošto se izrađuju u manjim serijama, još uvek su osetno skuplji od B-TN panela, koji su u poslednjoj generaciji monitora dostigli ili se bar približili samim limitima ove tehnologije. Treba napomenuti i da se TN paneli ugrađuju u veliku većinu laptop računara, pa možete zamisliti o kolikoj se količini proizvedenih ekrana radi.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      Stalna pojava novih modela nekome može izgledati kao luksuz koji sebi samo velikani poput Samsung-a mogu da priušte, a zapravo, velika raznovrsnost i stalno obnavljanje ponude je uslov da se zadovolje specifična tržišta i postigne velik marketshare na svim svetskim tržištima. Svaki naredni model je, ako ne dovoljno bolji, onda bar malo lepši, drugačiji ili bar jeftiniji od prethodnog, dok poneki stižu sa “nebitnim” novitetima za koje se kasnije ispostavi da su vrlo korisne stvari. U ovom testu vam prikazujemo jedan model koji se već nekoliko meseci nalazi na domaćem tržištu, a koji je baziran na već postojećoj i na Benchmarku “apsolviranoj” B-TN III tehnologiji. Samsung 225UW koristi isti B-TN panel kao i modeli SM225BW, 226BW, 223BW i 226CW (ovaj poslednji ima nešto drugačiju reviziju panela i drugačije, WCG CCFL osvetljenje). Svi modeli imaju i DVI i D-Sub priključke (225UW ima i USB), pa ne mogu da koštaju 200 evra jer se drugačije tretiraju na carini, a razlikuju se po dizajnu i funkcionalnosti.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      Verovatno ste i sami mnogo puta poželeli da se vidite sa prijateljem (prijateljicom :-)) sa drugog kontinenta, ali ste zaboravili da kupite video kameru za video chat. I do danas je niste kupili, više niste sigurni koja je dobra, a i pomalo vam je ružno da imate nešto na vašem lepom desktop monitoru. Samsung je upravo mislio na ovakve korisnike, koji sada pri kupovini “klasičnog 22” monitora” mogu da se odluče za neobični, ali i dalje jako lepi SyncMaster 225UW. Osim kamere ugrađene video chat kamere i mikrofona, on na prvi pogled i ne deluje preterano neobično, bar ako ne pričamo o do sada ne viđenom dizajnu, koji se potpuno razlikuje od ostatka mainstream ponude. Krasi ga za sada poseban (unique) dizajn, svojstven samo za novu – U seriju. Kvalitet izrade je u odnosu na konkurente iz iste klase zaista sjajan, a glossy završna obrada naporna za slikanje što ćete lako videti i na našim fotografijama.Ustvari, monitor će već posle pet minuta provedenih van kutije biti “obogaćen” otiscima prstiju i sitnim ogrebotinama, što ga čini izuzetno teškim za održavanje, pa je u kutiju Samsung spakovao i prigodnu mikrofiber krpicu za brisanje (kakve u hipermarketima nećete naći).

      Zaista smo se iznenadili koliko je prisustvo web kamere u desktop monitoru praktična stvar – zapravo mnogo praktičnija nego što smo mogli da predpostavimo. Kada vam nije potrebna, možete je okrenuti na drugu stranu šti je mnogo elegantnije rešenje nego da neku eksternu kameru skidate sa monitora, brinete o kablu i oštećenjima koje njena štipaljka pravi na gornjoj ivici… Kod Samsung SM225UW monitora, modul sa inače izuzetno diskretnom, odnosno krajnje neupadljivom kamerom se rotira po horizontalnoj osi i može se okrenuti na dole, što je jako dobro jer mnogi zaborave da im kamera stoji na monitoru, a postoje načini da se ona aktivira i sa udaljenih računara (i vi ste gledali American Pie, zar ne?). Na modulu se, pored “oka” nalazi i veoma soetljiv mikrofon. Dizajn samog monitora će na neke ostaviti priličan utisak, dok će drugima delovati zastarelo, zbog izrazito uglastog, oštrog dizajna. Lep detalj je i iluminacija ispod power tastera, a pravo iznenađenje je i prisustvo skrivenih zvučnika – praktično sve što vam može zatrebati, SM225UW već ima.

      Ugrađena kamera ima maksimalnu rezoluciju od dva megapiksela, mada smatramo da je prirodna rezolucija daleko niža (1.3 ili čak 0.6 MP). Bez obzira na to, slika koju “hvata” je prilično dobra jer kamera “vidi” iznenađujuće dobar broj detalja čak i kada ste u mraku (a zapravo ste jako dobro osvetljeni CCFL neonkama iza TN panela monitora). Samsung SyncMaster 225UW, kao i već pomenuti rođaci, koristi B-TN III panel poslednje generacije čija je radna rezolucija 1680 x 1050 piksela. Panel sa oznakom LTM220M1 obezbeđuje pet ili dve milisekunde odziva (u zavisnosti od tipa RTA tehnologije koja se primenjuje, a postoje pasivna i aktivna). Statički kontrast od 700:1 i osvetljenje od 300 “kandela” su već standardni. Prema onome što smo čuli Samsung 225UW koristi isključivo ovaj panel, pa neće biti problema sa različitim serijama kakve je imao SM226BW kada se pojavio u “A” verziji sa nešto inferiornijim “AUOptronics” panelom (AU M220EW01), a kasnije i još jednim (zbog čega je i izbačena revizija SyncMaster 2232BW koji je i dobio našu nagradu Monitor Godine.).

      Kada ga jednom aktivirate i uđete u OSD, primetićete da i SyncMaster 225UW poseduje sve nove lepe tehnologije poput Magic Color, Magic Bright 2 sa šest profila (Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Dynamic Contrast i Custom), Magic Zone i sl. Postolje je klasičnog tilt tipa uz minimalnu moguću promenu nagiba (5 stepeni unapred i do 25 stepeni unazad), a tu su i četiri navoja za montažu na zid. Strujni adapter je smešten unutar kućišta panela, a OSD tasteri odnosno senzori osetljivi na toplotu, smešteni iznad srebrne lajsne, i osvetljeni LED diodama. CCFL pozadinsko osvetljenje i ovoga puta obezbeđuje pokrivanje 74% NTSC kolornog prostora (SM226CW nudi 92%, sa istim panelom u reviziji M2 i drugačijim “hladnim katodama”). U praksi, SyncMaster 225UW ima dovoljno intenzivan kontrast tek na oko 80%, a prenaglašenost se uočava već kada pređete 86%, što je više nego dobro za ovu klasu monitora i ovako rešen dinamički opseg osvetljenja i kontrasta (kod mnogih drugih proizvođača je on daleko manji). Smatramo da je kontrast dovoljno izražen za većinu upotreba, dok su boje dobro i precizno reprodukovane bez potrebe za kalibracijom, osim ako se ne bavite nekim specifičnim poslom, a tada svakako SM225UW nije za vas.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 225um monitora

      Pozadinsko osvetljenje je potpuno ravnomerno, uz veoma blaga probijanja na gornjoj i donjoj ivici, što se vidi samo u testu crne. Uniformnost osnovnih boja je odlična, dok je uniformnost bele vrlo dobra. Kao i kod ostalih “dvadesetdvojki” iz Samsung ponude, izuzev modela SM223BW, kod monitora sa testa je uključen aktivni Response Time Acceleraton, što ovaj monitor čini sličnim sa modelom SM226BW. S obzirom na to da se radi o TN tehnologiji, vidljivi uglovi su izuzetno dobri, čak bi smo rekli i sjajni da naš utisak pomalo ne kvari lošiji vertikalni ugao, što važi sve monitore sa ovim panelom i skoro sve TN film monitore. Igranje brzih FPS igara se veoma malo razlikuje u odnosu na najbrže 19” primerke sa TN film panelima, zahvaljujući izuzetno agresivnim overdrive tehnikama koje zato narušavaju druge osobine – vidljive uglove, vernost boja i sl. SyncMaster 225UW je veoma “brz” monitor, ali ako već insistirate, moramo priznati da je u određenim situacijama razlika u odnosu na najbrže AUOptronics 19” (M190EG02) panele (BenQ FP93GX) ipak vidljiva. I na kraju, iako nismo mnogo toga novog rekli o samom prikazu koji nudi Samsung SyncMaster 225UW, pre svega zbog već poznate tehnologije o kojima smo pisali u gore linkovanim člancima, možemo lako da damo konkretan zaključak – SM225UW je premium verzija modela SyncMaster 226BW sa kvalitetnijom završnom obradom, zanimljivim dizajnom i odličnom web kamerom, mikrofonom i zvučnicima, a njegova cena nije preterano visoka, pa zaslužuje naše preporuke.

      Za:
      – najbolje od TN tehnologije
      – dobra uniformnost;
      – vrlo dobra crna;
      – odlična kamera sa mikrofonom;
      – dopadljiv dizajn;
      – precizne boje;
      – povoljna cena;

      Protiv:
      – osetljiva spoljašnjost;
      – lošiji vertikalni vidljivi uglovi:
      – niža ergonomija;

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 225UW

      Dijagonala / tehnologija

      22″ Wide / Best TN III (Twisted Nematic)

      Fizička rezolucija / boje

      1680 X 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.286mm

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75 Hz

      Odziv

      2 ms GTG, 5 ms full

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      700:1 (1600 : 1 DC)

      Ugao gledanja (H/V)

      170° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 125 W

      Dimenzije

      518 x 452 x 203 mm

      Masa

      4.5 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Power Cord, USB Cable, RGB Cable, DVI-D Cable (Option), 2.0M Pixel Web Cam, External Mic through USB, 2 x 1.5W Speakers

      Cena

      ~ 411 evra

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, firma ErcCommerce Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test