Samsung SyncMaster 226BW

Samsung SyncMaster 226BW

Widescreen monitori su definitivno sve popularniji, njihove cene su sve niže, a dijagonale (i rezolucije )sve veće. Čak se i 22-inčni modeli po ceni bliže "dvadeseticama", a jednu od njih smo nedavno testirali. Osim što su veći, da li su jednako kvalitetni?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 226BW

      U nekom od prethodnih tekstova smo pisali o tome da nam se nekoliko puta desilo da testiramo “beta” verzije hardvera, koje se od finalnog proizvoda razlikuju bar koliko i beta 1 softver u odnosu na finalni. Osim Samsung-a 172x (prvi “gaming monitor” ovog korejsko giganta) i jednog ViewSonic-a, beta verziju monitora smo testirali i kada nam je DHL-om stigao već opisani Samsung SyncMaster 206BW. Iako smo očekivali da donese određena poboljšanja u odnosu na model SM 205BW, nismo se nadali da će se ona zadržati samo na dizajnu, kao što nismo mogli ni da verujemo da nam je krajni utisak o prikazu koji je dao ovaj monitor bio lošiji nego onaj koji nam je ostavio pomenuti prethodnik. Ipak, tada nismo imali informaciju da se i ovoga puta na test potkrao “pre-release” primerak, a finalni proizvod izgleda sasvim drugačije. Zbog čega sve ovo ponavljamo? Upravo zbog toga što je “slična” situacija i sa modelom SyncMaster 226BW, koji je zbog svoje velike dijagonale i nesrazmerno niske cene vrlo primamljiva kupovina. Zbog velike količine monitora koje Samsung isporučuje šitom sveta, Samsung 226BW stiže u dve varijante, mada je ovo potpuno nezvanična informacija. Razlika se može pročitati samo na nalepnici iza monitora, nakon zvanične oznake. Model:226BW (R) A označava da taj primerak ima AU Optronics TN film panel AU M220EW01, dok primerci sa oznakom Model:226BW (R) S imaju Samsung-ov panel istih karakteristika LTM220M1 . Mi smo na testu imali model sa Samsung-ovim panelom. Na raznim internet forumima se mogu naći “kilometarske” rasprave o tome koja je serija bolja, ali mi ne možemo da tvrdimo ni jedno ni drugo, već da iznesemo utiske koje smo stekli testirajući naš primerak. Ono što možemo da zaključimo je, da je izvesno da različiti primerci imaju različit nivo “probijanja” pozadinskog osvetljenja čak i u okviru iste serije, kada smo sigurni da se koristi samo jedan tip TFT matrice, koji stiže od istog proizvođača. Jasno je da se vratilo vreme kada smo birali bolje primerke CRT monitora, dok, neki od nas, nisu ni prestali da traže, recimo, bolje primerke sistemskog procesora. Ako nemate, pak, prilike da izaberete, ne očajavajte, razlike između dobrog i boljeg primerka su minorne i teško se primećuju i u samom testu, dok se u realnom radu i ne mogu primetiti… Kad smo to rekli, hajde da pogledamo kakve je utiske na nas ostavio Samsung 226BW.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      SyncMaster 226BW, kao i njegov prethodnik (225BW) predstavlja “osnovni” widescreen dvadesetdvoinčni LCD TFT monitor, odnosno monitor čiji je odnos stranica “16 prema 10”. Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše – i dalje nema opcije podešavanja boja kroz CMYK niti opcije Color Weakness. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Dynamic Contrast i Custom. Samsung-ov MagicTune u izdanju 4.0 predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija u samom OS-u, a njegovu funkciju već svi poznajemo. Iako u 99% situacija preporučujemo da ga isključite, Dynamic Contrast ne predstavlja jednostavno softversko prenaglašavanj e kontrasta, jer se radi o sistemu koji u realnom vremenu proračunava osvetljenost scene i ujednačenost boja, a onda kalkuliše optimalnu vrednost kontrasta i menja je, što se može primetiti ako posebno obratite pažnju . Kontrast se, u igri ili filmu , menja u zavisnosti od karakteristike same slike, balansa boja i osvetljenja, ali se ne menja toliko često da za naše oči bude neprimetno (do dva puta u sekundi, ali su drastičnije promene vidljive u ređem intervalu – jednom u dve do tri sekunde ) . Dinamički kontrast je stvar koju mnogi korisnici verovatno neće aktivirati ; mi poznajemo nekoliko vlasnika koji na ra čunaru ne rade ništa zahtevno i mogu se svrstati u „prosečne SOHO/multimedija korisnike”, ali su shvatili da im DC više smeta (narušava prirodni kontrast slike) nego što im daje neki realan benefit.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      SyncMaster 226BW je teško opisati, a da se većina teksta ne ponavlja, jer se vizuelno ne razlikuje od ostalih novih monitora iz B serije – dizajn je sličan modelu 931BF, 931BW i manjem bratu, “blizancu” – modelu 206BW (koji smo već opisali). U odnosu na SM225BW, stilski, 226BW je solidno odmakao, ali je sa ergonomskog aspekta posmatrano, učinjen korak nazad, jer je 225BW imao opciju svivela i podešavanja visine, dok je 226BW postavljen na obično tilt postolje. Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra i ništa ne „krcka“. I ovde šaljemo jednu pohvalu Samsung-u: osim dizajna, i finiš je kvalitativno bolji, te se nadamo da se više neće dešavati gafovi kakve smo nekoliko generacija imali i sa skupljim modelima iz T serija (loše uklopljena plastika oko ekrana, prostor između spojenih delova i krckanje na dodir). Samsung 226BW, kao ni drugi novi modeli koji su mu po dizajnu slični, nemaju ove nedostatke.

      Postolje se i ovoga puta montira nakon raspakivanja, a tilt “sistem” dozvoljava promenu nagiba od 5 stepeni unapred i do 20 stepeni unazad što ukazuje na nižu ergonomiju. Voleli bi smo da B serija ima opciju da kupac izabere i modele sa postoljem koje ima mogućnost podešavanja visine i pivot, ako su već “hinge” varijante rezervisane za više klase. Sa zadnje strane uočavamo četiri rupe za montažu na zid ( kit se dokupljuje ili se monitor postavlja po „uradi sam“ pricipu), kao i veoma jednostavnu i lepo dizajniranu zaštitnu masku, koja čini da monitor od nazad izgleda makar neutralno. Naravno, AC ispravljač je unutar kućišta panela, a sa druge strane postolja su smešteni DVI-D ulaz i klasičan 15-pinski D-Sub. I ovoga puta, tu je i maska koja se montira na “žabice”, a koja omogućava da se naponski i video kablovi sakriju i lepše sprovedu iza stola. DVI-I konektor poseduje HDCP (High Definition Content Protection) kompatibilnost, pa monitor ima i veliku i lepu “Windows Vista ready” nalepnicu.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      OSD tasteri su, kao što smo napomenuli, smešteni ispod prednje ivice, desno, a njihova “funkcija” je urezana u samu plastiku, što je lepši detalj nego da je iznad ovih tastera nešto ispisano. Samsung-ov OSD meni je već mnogima poznat – većina je videla bar Samsung TV aparate, pa zna da je kretanje kroz menije logično, a i sami tasteri su udobni sa fino definisanim „klikom“. Unutar menija postoji i opcija koja omogućava da RTA tehnologiju isključite i vidite razliku u odzivu. U paketu se, osim drajvera i upustva (32 jezika, a među njima i Srpski), takođe nalaze i DVI-D, D-Sub i klasičan trožilni naponski kabl. Standardni CD sa programima kao što su Magic Color, Magic Zone, Magic Bright 2 i Magic Tune 4.0 je prisutan, a njihovu namenu nećemo opet opisivati.

      Samsung-ov panel unutar ovog monitora spada u Twisted Nematic matrice poslednje generacije, a CCFL pozadinsko osvetljenje i dalje obezbeđuje svega 74% Wide Color Gamut-a (u kombinaciji sa boljim IPS panelima i kalibraciju sa posebnim instrumentima, moguće je postići do 78-79% WCG-a sa pozadinskim osvetljenjem Cold Cathode Fluorescent Lighting). U praksi, kada se DC isključi, kontrast je dovoljnog intenziteta tek na oko 80%, što nije toliko sjajan podatak ako znamo da je prenaglašen već na preko 83% (pod uslovom da je gamma na početnoj vrednosti). Kontrast je, ipak dovoljno izražen za većinu upotreba, ali smatramo da je mlađi brat (206BW) na ovom polju za klasu bolji. Bez obzira na to, boje su vrlo žive, a kolorna slika dobro podešena, tako da fotografije izgledaju prirodno, bez bitniji hue odstupanja. Pozadinsko osvetljenje je potpuno ravnomerno, uz veoma blaga probijanja na gornjoj i donjoj ivici, što se vidi samo u testu crne. Uniformnost osnovnih boja je odlična, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse (bele) vrlo dobra, jer se u krajnjim gornjim ivicama vidi da intenzitet osvetljenja opada.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 226bw monitora

      Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi su izuzetno dobri, čak bi smo rekli i sjajni da utisak, opet, kao i kod manjeg modela, donekle ne kvari vertikalni ugao, koji je za nijansu lošiji. I bez posebne kalibracije (MagicColor je samo potrebno isključiti, jer o njemu imamo isto mišljenje kao i o dinamičkom kontrastu), Samsung 226BW prikazuje živahne boje, bez grešaka na gradijentima osnovnih boja. Gledanje HD filmova na SM226BW je pravo uživanje i tu sasvim razumemo ako neko poželi da, umesto modela 206BW, pazari 2 inča veći model (koji košta oko 80 evra više) bez obzira što se i dalje ne radi o Full HD rezoluciji. Igranje igara bi, bar po specifikaciji (2 ms) trebalo da bude slično iskustvo i tu ni 22-inčni model nije podbacio, ali je vidljivo da je sporiji od manjeg brata. Kašnjenje nije moguće primetiti ni pri reprodukciji video sadržaja standardne definicije, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Samsung-ova Response Time Accelerator (Overdrive) tehnologija je sazrela, pa ovako brz monitor nema neželjenih efekata kakvi su loš prikaz finih nijansiranih prelaza niti suženi vidljivi uglovi. Primerak sa testa nije imao loših ili zaglavljenih piksela. Zapravo, ne možemo ni da se setimo kada smo poslednji put na nekom Samsung-u sa testa videli bad pixel, iako ih svaki put pažljivo tražimo.

      Samsung SyncMaster 226BW je odličan i prilično razumno “zacenjen” TFT monitor dijagonale od 22 inča. Podsetićemo da je do skoro za ovako veliki monitor bilo neophodno da izdvojite blizu 1000 evra, a samo pre dve godine su predstavljali puste želje većine ljubitelja računara. U pitanju je dovoljno unapređena verzija modela 225BW i njegov je dostojan naslednik, ali mu, da bi bio perfektan, ipak nedostaju neke sitnice. Neke od njih su, recimo, “čuveno” probijanje pozadinskog osvetljenja, koje je izraženije što je površina ekrana veća (zbog toga i ne postoje LCD monitori sa TN Film tehnologijom koji imaju dijagonalu veću od 22 inča), kao i manje ubedljiv kontrast u odnosu na SyncMaster 206BW.

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 226BW

      Dijagonala / tehnologija

      22″ / TN+Film LCD TFT (wide)

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.282 x 0.282

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75

      Odziv

      2ms (GTG)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (3000:1 DC)

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 55W

      Dimenzije

      514.6*422.0*219.3 mm

      Masa

      4,9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      DVI-I, Analog,
      Vesa Wall Mounting, HDCP, MagicBright3 .Black High Glossy

      Cena

      38000 dinara (sa PDV-om)

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, firma ErcCommerce Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test