Samsung SyncMaster 2333 HD/SW

Samsung SyncMaster 2333 HD/SW

LCD televizori se sve češće sreću i u srpskim domovima, a mnogi kupci su postali svesni činjenice da se za malu razliku u novcu u odnosu na desktop monitore sa TV tjunerima, mogu kupiti modeli dijagonale od 26 ili 32 inča. Svakako, nije baš uvek zgodno da ove velike LCD uređaje koristite kao monitor, zbog rezolucije koja je manja i u odnosu na 19” wide modele, a isto tako ne možete da ih smestite u malu radnu ili spavaću sobu, tako da

    Sadržaj

       

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 2333 HD/SW

      LCD televizori se sve češće sreću i u srpskim domovima, a mnogi kupci su postali svesni činjenice da se za malu razliku u novcu u odnosu na desktop monitore sa TV tjunerima, mogu kupiti modeli dijagonale od 26 ili 32 inča. Svakako, nije baš uvek zgodno da ove velike LCD uređaje koristite kao monitor, zbog rezolucije koja je manja i u odnosu na 19” wide modele, a isto tako ne možete da ih smestite u malu radnu ili spavaću sobu, tako da tržište za ove uređaje ipak postoji. Pre oko godinu dana, pisali smo o tome da nam je Samsung “dojavio” da se tokom ove godine prestaje sa proizvodnjom standardnih TFT monitora sa tjunerima, kao i da će ih zameniti modeli dijagonala od 26 inča, naviše. Nešto od toga se ostvarilo – Samsung je ukinuo proizvodnju modela T220HD, ali su nastavljeni da se proizvode modeli T240HD i T260HD, dok su manji modeli pripali novoj DTV klasi uređaja i dobili su odnos stranica od 16 : 9, u odnosu na dosadašnje 16 : 10 modele. Takođe smo i ranije napomenuli da ćemo viđati modele sa FullHD rezolucijom i na manjim dijagonalama, a novi slim dizajn će omogućiti da ih stavite na zid spavaće sobe koliko god ona bila mala. Upravo to je i vaš autor učinio u svojoj spavaćoj sobi – novi monitor… pardon DTV koji nam je Samsung nedavno dostavio na test, za razliku od T200 serije, ima mogućnost instalacije na zid (ispod maske, nalaze se četiri rupe za montažu na odgovarajući zidni nosač), ima sasvim dovoljnih 23 inča vidljive dijagonale (nezvanično, dijagonala je 23.5 inča) i radi u punoj HD rezoluciji, a njegova cena je jako povoljna. Kako smo vam sada rekli gotovo sve njegove prednosti, verovatno smo vas i zagolicali da pročitate ostatak teksta, pogotovo što se dobre strane ovog uređaja, tu ne završavaju…

      Veliki LCDTV uređaji koji su trenutno prisutnia tržištu, po prihvatljivim cenama nude samo 720p rezoluciju – oni sa 1920 x 1080 piksela su i dalje nepristupačni većem delu kupaca. Ovi uređaji se uglavnom ne koriste za prikaz sadržaja sa računara, već služe kao obični aparati za posmatranje SDTV sadržaja, iako mogu mnogo više. Rezolucija je, u odnosu na dijagonalu možda previše mala da bi sedeli ispred njega i radili u AutoCAD-u ili čak tekst procesoru, ali je sasvim prigodan da prikaže Windows Media Center interfejs, a savršen za neku od next-gen igara sa Microsoft Xbox360 i Sony PlayStation 3 konzola. Nakon brojnih LCDTV, odnosno, po novoj nomenklaturi – DTV uređaja kompanije Samsung, koje smo testirali i prikazali na Bench sajtovima, red je došao na jedan koji uzima najbolje osobine velikih rođaka, ali i najbolje osobine standardnih desktop monitora. Na šta konkretno mislimo? Pa, od “teškaša” je uzeo radnu rezoluciju – čitavih 1920 x 1080 piksela, iako je dijagonala svega 23 inča. Takođe, od velikih LCDTV uređaja, kao da je “ukrao” i backpanel. Naime, od video i audio ulaza, prisutno je skoro sve što možete zamisliti.

      Osim standardnog HDMI konektora, tu je i 15pin D-Sub, kao i DVI-D, a svakom od njih se u meniju može “dodeliti” sopstveni audio, naravno, putem standardnog 3.5 mm audio priključka. Audio se, po potrebi može dodeliti i HDMI portu (izvoru) ako na isti već ne dolazi zvuk. Tu su, takođe i antenski ulaz, stari dobri SCART, kao i analogni komponentni, sa sopstvenim stereo ulazom činč (L+R) tipa. DVI-I konektor poseduje HDCP (High Definition Content Protection) kompatibilnost, a sam tjuner je analogno-digitalni, što znači da prima i analogni i digitalni TV signal. Prava poslastica je i optički audio izlaz, kao i CI Slot. Samsung se baš i nije potrudio da na sajtu objasni šta je CI Slot, ali smo mi uradili domaći zadatak, pa ćemo vam preneti i da je CI skraćenica za “Common Interface”, na koji možete vezati kameru koja podržava ovaj interfejs ili čak PayPerView TV kartice, koje poseduju sopstvene dekodere za Via Sat i druge distribuirane tipove emitovanja kanala. Moguće je da će nekome i ovaj slot da bude od koristi, ali mi smatramo da je možda bilo bolje da je Samsung za određena tržišta kreirao model koji nema ovaj slot, a prodaje se po 10-20 evra nižoj ceni. Ovo kažemo jer već postoje varijante sa dva i samo jednim HDMI priključkom. Naš SyncMaster 2333HD poseduje jedan HDMI konektor.
       

      Ovaj novi DTV uređaj je, svakako, istovremeno i klasični široki desktop monitor. Postolje možete skinuti ili ga držati kao i svaki drugi monitor, a ono je tilt tipa. Njegova dijagonala je dvadeset tri inča, a rezolucija 1920 x 1080 piksela, mod koji preti da postane standard čak i kada je mainstream ponuda u pitanju. Njegov dizajn vam upravo potvrđuje trend o kome smo pričali – više liči na velike LCD televizore koje viđate po velikim tehno-marketima nego na TFT monitor, što zapravo i jeste. Samsung ovaj dizajn naziva Touch of Color, a pri opisima, marketinški gurui koriste i fraze poput “izazivanje bure emocija”, “prefinjeni, kristalizovani dizajn” i slično. Moraćemo i mi, poput Džejmsa Meja iz emisije Top Gear, tokom testiranja Alfe Romeo 159, da ubacimo po jedan evro u kasicu svaki put kada prilikom opisa ovog monitora upotrebimo fraze poput “soul” ili “passion”. Kada završimo opis, sigurni smo da ćemo ostati bez para…  Ciljna grupa za model SM2333HD su korisnici koji bi ga povezali na klasičan desktop PC i koristili za gledanje TV programa i kada ne koriste računar, odnosno kada je isti isključen ili korisnici koji već imaju veći, centralni (LCD)TV, a potreban im je manji prijemnik za radnu, spavaću sobu ili kupatilo. SM2333HD je jako zgodan za ovu drugu ulogu, jer se lako montira na zid, a putem HDMI priključka ga možete povezati na neki manji računar, notebook, DivX ili Blu Ray plejer, konzolu ili streaming uređaj. Mi smo ga isprobali u svim ovim varijantama i možemo reći da smo prilično zadovoljni. Svakako, bilo koja od ovih kombinacija su bolje od povezivanja TFT uređaja i TV box-a, pogotovo što je sam uređaj moderno dizajniran i veoma kvalitetan, pogotovo ako ga posmatramo i sa aspekta krajnje cene (sa velikom, domaćom carinom i PDV-om od 18%, krajnja cena u trenutku pisanja članka se kreće oko 290 evra). Jedan uređaj ima svoju prednost jer je jednostavniji za upotrebu i može se koristiti kao TV aparat, ali ako poželite veću dijagonalu, znajte da je mali klasični LCDTV uređaji (26”) imaju HD Ready rezoluciju, a koštaju bar 120 evra više. Ne samo da nisu pogodni za rad izbliza, već su im elektronika i OSD kalibracija potpuno optimizovani za posmatranje video sadržaja, a ne statične grafike i tabela, gde njihove eventualne mane mogu da dođu do izražaja.

      Samsung SyncMaster 2333HD koristi isti panel kao i model SM2333SW, pa sve što iznesemo, a da je vezano za sam kvalitet slike prilikom rada na računaru, važi i za SW model, koji ne poseduje DTV tjuner. Sama interna podešavanja su slična, uz drugačiji OSD meni, prilagođen za čitanje sa veće daljine. SyncMaster 2333HD i SW je super-widescreen dvadesetroinčni LCD TFT monitor, sa odnosom stranica 16 : 9. Kao i svi noviji Samsung monitori i SyncMaster 2333HD poseduje Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (16 : 9 odnosno Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora. MagicTune u svom četvrtom izdanju predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je prilično intuitivno dizajniran. Samsung MagicTune Premium je softver za kontrolu parametara OSD-a i dosta je praktičan i lak za upotrebu.

      Sa panelom integrisanim u SyncMaster 2333HD se prvi put susrećemo, mada ne donosi ništa revolucionarno i novo, osim činjenice da je prilično jeftin, ako pogledamo odnos dijagonale i rezolucije. U pitanju je LTM230HT01 koji radi u Full HD rezoluciji, nudi statički kontrast od 1000 : 1 i osvetljenje od 300 kandela po kvadratnom metru (ove specifikacije bi trebalo uzeti u obzir pre nego one marketinške, pogotovo one vezane za dinamički kontrast). Sa tehnologijom “dinamički kontrast” smo se prvi put sreli na modelu SyncMaster 931BF. Iako u 99% situacija preporučujemo da ga isključite, DC ne predstavlja jednostavno softversko prenaglašavanje kontrasta, jer se radi o sistemu koji u realnom vremenu proračunava osvetljenost scene i ujednačenost boja, a onda kalkuliše optimalnu vrednost kontrasta i menja je, što se može primetiti ako posebno obratite pažnju . Kontrast se, u igri ili filmu , menja u zavisnosti od karakteristike same slike, balansa boja i osvetljenja, ali se ne menja toliko često da za naše oči bude neprimetno (do dva puta u sekundi, ali su drastičnije promene vidljive u ređem intervalu – jednom u dve do tri sekunde). Dinamički kontrast je stvar koju mnogi korisnici verovatno neće aktivirati;

      SyncMaster 2333HD se vizuelno ne razlikuje od ostalih monitora iz mainstream Touch of Color serija, ali je izrada i završna obrada (pa i dizajn, generalno) na nižem nivou u odnosu na T seriju. Čim ga izvadite iz kutije, pripremite magičnu krpu, jer će monitor nakon dva minuta biti “raj za forenzičare” – otisaka prstiju će biti na pretek. Kad smo kod sadržaja paketa, pomenućemo da se u njemu nalazi i DVI-D i D-Sub kabl, uz neophodni trožilni kabl za napajanje. Postolje dolazi u specijalno zaštićenoj kesici sa slojem plastike koja ga dodatno štiti od ogrebotina. Postolje se sastoji iz same baze i malog modula koji se sa jedne strane šrafi na bazu, a sa druge utiče u samo kućište panela, tj. ostatak monitora. Ovo zahteva malo truda i vežbe, ali kad se jednom sastavi, konstrukcija deluje vrlo stabilno. Nažalost, ovaj sistem ograničava ergonomske aspekte uređaja pa, iako je lepo dizajnirano, praktično se može svrstati u kategoriju “tilt” postolja. Fensi black-glossy varijanta i plava iluminacija sa donje strane su odlična kombinacija. Sama plava iluminacija postoji i kod modela koje smo već predstavili (SyncMaster 2033SN i 2233SN), ali je kod modela 2333HD moguće podesiti njen intenzitet u jedanaest koraka (0 – 10), kao i odrediti da li će da svetli uvek, nikad, samo kada je TV uključen ili samo kada je TV isključen. U odnosu na prethodnike iz SN, SW ili B serija, novi modeli nisu napravili ogroman pomak u dizajnu, a sa ergonomskog aspekta posmatrano, ništa nije pomerilo sa mrtve tačke kada su standardni mainstream modeli u pitanju – i dalje se radi o monitoru koji je postavljen na obično tilt postolje. Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra i ništa ne „krcka“, osim donje, providne lajsne, koja je malo labavije konstrukcije.

      Postolje se i ovoga puta montira nakon raspakivanja, a tilt “sistem” dozvoljava promenu nagiba od 3 stepena unapred i do 15 stepeni unazad što ukazuje na nižu ergonomiju. Kod ovih modela nema opcije za pivot ili podešavanje visine čak ni u teoriji, pošto se nosač panela se vezuje za donju ivicu, a ne sredinu zadnje strane. Sa zadnje strane uočavamo četiri rupe za montažu na zid (kit se dokupljuje), a OSD tasteri su smešteni ispod prednje ivice, desno, a njihova “funkcija” se prikazuje na samom ekranu, mada ćete na ovom monitoru najčešće sve raditi putem daljinskog upravljača.  U paketu su i standardni diskovi sa programima kao što su Magic Color, Magic Zone i Magic Tune, a njihovu namenu nećemo opet opisivati.

      Radna rezolucija od 1920 x 1080 piksela sasvim lepo odgovara dijagonali od 23 inča i to smo konstatovali i kada smo testirali i manje monitore sa FullHD rezolucijom. U odnosu na SyncMaster 2233SN, 2333HD ima kontrastniji i svetliji panel, koji generalno ostavlja za klasu bolji utisak. Slika ni u startu nije previše svetla, čak ni kada radite u dobro osvetljenom prostoru, a boje su i inicijalno veoma prijatne i lepo kalibrisane. Doduše, preporučili bi smo da koristite gamma mod 3 umesto predefinisanog profila 1, bar ako radite na PC računaru. Kada backlight podesite na, po našem mišljenju, najbolju vrednost od 8, kontrast nije prenaglašen sve do 78%, ali je već na 60% sasvim dovoljan i tu je osnovna razlika u odnosu na pomenuti SM2233SN. U startu je podešen na 75% kada je dovoljno izražen, bez obzira na to što je backlight podešen na 6 (ova vrednost nema veze sa brightness-om, koji se, kao i kontrast, podešava na skali od 0 do 100). Dakle, kada je kontrast u pitanju, 2333HD dobija samo najviše ocene. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je takođe izvedeno odlično, jer je ravnomerno, a uz sve to, vrlo intenzivno, a tada, što je najvažnije, boje nisu nimalo isprane. Probijanje pozadinskog osvetljenja je nešto što nije izraženo na našem primerku SyncMaster 2333HD DTV uređaja (primerak proizveden u februaru 2008.) U ovoj kategoriji, monitor se pokazao sjajno za jedan B-TN monitor treće generacije. I reprodukcija crne i tamnijih delova sive je izuzetno dobra, a vidljivi uglovi iznenađujuće dobri, uz malo lošiji vertikalni, koji je i dalje solidno dobar. Ovo je vrlo bitno za monitor veće dijagonale, pogotovo onaj koji igra ulogu TV prijemnika, što je uz dobru reprodukciju tamnih ključna stvar i tu smo ovim modelom vrlo zadovoljni. Kada je reprodukcija boja u pitanju, monitor sa testa je prikazao glatke gradijente – fini nijansirani prelazi su karakteristika svakog kolornog kanala (R,G,B, C, M i Y). Osim toga, možemo konstatovati da će SyncMaster 2333HD i bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnijih hue odstupanja. Uniformnost je takođe na visokom nivou, kao i generalna dinamika. Činjenica je da LTM230HT01 panel predstavlja blago evolutivno poboljšanje u odnosu na prethodne generacije panela, što ne znači da će svaki monitor koji ga koristi biti dobar kao SM2333HD, jer kvalitet crne i eventualno probijanje pozadinskog osvetljenja dosta zavise i od ugrađenog difuzora za CCFL lampe.

      Test “crne” nam otkriva da je ovaj wide monitor dobar za gledanje filmova i igranje igara, jer 2333HD prikazuje dosta detalja u tamnijim delovima sive, ali je takođe jako dobar i u svetlijim. Kad smo kod igranja, 5 ms u specifikaciji bi trebalo da u prevodu znače i da će igrači biti zadovoljni, što ovaj DTV uređaji u praksi u potpunosti opravdava. Da li je odziv jednako brz kao i kod najbržih igračkih 19-ica sa nominalnim RT-om od 2 ms? Verovatno ne, ali to je već postalo krajnje irelevantno i ne bi trebalo da neko odustane od ovog modela zbog toga što, eto, ne podržava odziv od 2 milisekunde. Nama se čini da je “ghosting” TFT ekrana samo ružna prošlost koju smo već zaboravili. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja takođe nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Samsung-ova Response Time Accelerator (Overdrive) tehnologija je sazrela, pa ovako brz monitor nema neželjenih efekata kakvi su loš prikaz finih nijansiranih prelaza niti (previše) suženi vidljivi uglovi. Kada je kvalitet prikaza TV “programa” u pitanju, verovatno se pitate kako to widescreen uređaj prikazuje sliku standardne PAL „rezolucije” koja ima 4 : 3 odnos stranica. Da bi podesili sliku, morate da izaberete neki od ponuđenih modova, tj. profila. Mod 16 : 9 će, logično, jednostavno skupiti sliku i razvući PAL na 16 : 9, pa će svi prikazani ljudi izgledati bucmasto i zdepasto. Tu je i pametni mod, koji sam bira u kom će trenutku biti prikazan neki od “manuelnih” modova. Ostali “ručni” modovi su Wide Zoom (nešto između klasičnog 16 : 9 i Zoom moda), klasični zum, koji ima dva radna režima, u kojima je strelicama na daljinskom upravljaču moguće podići ili spuštati sliku (gore-dole) ili je strečovati i skupljati po želji. Prvi režim Zoom prikaza je dobar zato što je tada moguće gledati program u normalnom aspektu, a kada vam „crop” onemogući da čitate titlove ili vidite rezultat, samo pomerite ceo crop-prozor gore ili dole i rešićete problem. Postoji i poseban pametni mod koji će levu i desnu ivicu prikazati u celosti (kao kod 16 : 9 moda), a centralni deo ekrana zumirati tako da aspekt bude nenarušen (kao kod Zoom moda). Na kraju, tu je i standardni 4 : 3 mod, kada se crne štrafte prikazuju sa obe strane, a korisna dijagonala je nekoliko inča manja.

      Ugrađeni DVT tjuner je DVB-T tipa i njegov kvalitet je vidno bolji od onog kod prethodnih generacija ovih uređaja. Nemamo instrumente da nam to i egzaktno pokažu, ali TV tjuner je u svakom slučaju dosta osetljiviji, slika na kanalima koji su “lošiji” je bolja, sa manja smetnji, a promena između njih brža. Traženje kanala je takođe izuzetno brzo, ali ipak moramo priznati da ovakav uređaj zahteva bolju, digitalnu kablovsku ili digitalni dekoder satelitskih kanala. Kada bi oni još bili emitovani u HD-u, našoj sreći ne bi bilo kraja, ali ćemo, po svemu sudeći, na to još počekati. Ipak, ovo DTV rešenje daje bolji prikaz i radi brže nego nekoliko tjuner kartica koje smo (ranije) probali. Kao što smo pomenuli, automatsko traženje je završeno izuzetno brzo, a tu su i fina podešavanja, odličan način za brzo sortiranje (imenovanje ide ipak malo sporije). Za razliku od daljinskih upravljača kod starijih modela, uz model SM2333HD stiže prilično kvalitetan “daljinac”, koji ne odaje utisak jeftinog “plastikanera” – kvalitetniji je čak i od upravljača kod daleko skupljih LCD prijemnika.

      Za posmatranje programa domaćih kablovskih operatera, Samsung LCD TV monitor koji smo testirali i nije baš najpogodniji, ali se u toj ulozi dobro snalazi i teško da ćete pronaći neko bitno bolje rešenje kada su slični uređaji u pitanju, pogotovo ako posmatramo ovaj cenovni rang. Cena modela SyncMaster 2333HD je iznenađujuće povoljna s obzirom da se na njega plaća kompletan PDV od 18%, kao i veća carina, a SM2333SW je takođe odlična ponuda. SyncMaster 2333HD je pokazao koliko kvalitetni i upotrebljivi mogu biti TV aparati male dijagonale, što posebno dolazi do izražaja kada se baš ovakav uređaj potpuno uklapa u sve zahteve. Tada je sasvim izvesno da će vam baš ovom prilikom prikazani model savršeno odgovarati, jer boljeg rešenja u ovoj klasi, po našem mišljenju – nema.

      Za:

      – dopadljiv dizajn dovoljno dobar kvalitet izrade
      – kontrast
      – osvetljenje
      – uniformnost
      – ubedljiva crna
      – brzi programabilni taster
      – glatki gradijenti
      – odlična dinamika
      – precizne boje
      – odziv
      – kvalitetan tjuner
      – pregršt video i audio konektora
      – cena

      Protiv:

      – ergonomija
      – nešto lošiji vertikalni vidljivi ugao

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 2333HD

      Dijagonala / tehnologija

      23″ Wide / B-TN Film 3rd gen.

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080/ 16.7 M

      Pitch

      0.266 x 0.2666

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      (5 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000 : 1 typical, 10.000:1 dynamic

      Ugao gledanja (H/V)

      160°/160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      205 MHz / 55W

      Dimenzije

      558 x 415 x 219mm

      Masa

      6,7 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Built-in DTV (DVB-T) Tuner, Component, 2 HDMI, CI Slot, Full HD, 3 watts x 2 Ch

      15pin D-sub, DVI-D, 2HDMI, Component, DTV Tuner, Optical Out, Scart, CI Slot

      VESA 100 mm wall mount

      Cena (sa PDV-om)

      ~ 290 evra

      Monitor na test ustupio ERC Commerce Computers.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test