Samsung SyncMaster 244T

Samsung SyncMaster 244T

Koji je TFT monitor dijagonale 24 inča odličan za multimedijalne sadržaje, igranje, koji pruža visok kontrast i dovoljno veran prikaz boja za profesionalni DTP, dizajn, obradu fotografija ili montažu filmova? Sa rezolucijom od 1920 x 1200 i odzivom od 6 ms (siva-siva, Samsung 244T se, bar po specifikaciji, uklapa u traženi opis...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 244T

      Šta zapravo podrazumeva pojam ­ visoke definicije u radu na kućnim računarima? Standardna “definicija” podrazumeva rezolucije do 1024 x 768 piksela, što je dovoljno da se bez reskaliranja “na dole” prikaže film standardnog DVD MPEG2 formata, koji ima rezoluciju od približno 750 x 480 piksela, te je taj mod označen sa 480p ( p je od progressive ). Da bi određen video mogao da ponese epitet “visoka definicija”, mora biti u rezoluciji od oko 1280 x 720 piksela (720p), što se “piksel za piksel” prikazuje na standardnim TFT monitorima za desktop računare, dijagonale od 17 ili 19 inča. TFT ekrani u notebook-ovima su mahom i veće rezolucije, pa nije retkost videti i 1280 x 800 ili 1280 x 900 na matricama dijagonale od 13.3 inča. Širina ekrana je za prikaz 720p HD filmova zapravo bitna, jer je visina uvek veća od 720 linija, pa će onih 80, 120 ili 304 linija “viška” biti podeljeni u dve tamne “štrafte” iznad i ispod filma koji se prikazuje. Na kraju, tu je i mod od fantastičnih 1920 x 1080 (1080i i 1080p), sa istim aspektom slike kao i 1280 x 720, koji bez reskaliranja prikazuju, i ovog puta, jedino monitori koji imaju istu ili veću rezoluciju. Iako ekrane rezolucije od 1920 x 1200 piksela možemo videti i na 17-inčnim high – end laptopovima, na PC desktop tržištu imaju dijagonalu od 23 ili 24 inča. Tu su i, zašto ih ne pomenuti, CRT monitori dijagonale od 21 i više inča koji će pravilno prikazati rezoluciju od 2048 x 1536, mada se na njima, zbog višeg vertikalnog osvežavanja ekrana, najčešće radi u modovima 1600 x 1200 ili 1920 x 1440. LCD-TV aparati i dalje najčešće nude rezolucije od 1366 x 768, bez obzira što često imaju dijagonale od 40, 50 ili više inča, mada se tek u poslednjih nekoliko kvartala mogu pazariti i “1080p ready” modeli sa native rezolucijom desktop PC monitora koji ovom prilikom predstavljamo. Ovi LCD-TV aparati su, pogađate, preskupi čak i za kupce na stranim tržištima, dok su plazma ekrani pristupačni, samo ako se radi o starijem modelu koji zadržava prevaziđenu rezoluciju od 852 x 480 piksela. I ova tehnologija je napredovala, te sada već možemo pazariti i primerke plazma ekrana sa rezolucijom od 1366 x 768 piksela, a prednost plasma ekrana su bolji odziv tečnih kristala, prirodnije boje i viši kontrast i osvetljenje (3000 – 4000 : 1).

      Ako pogledamo tržište TFT monitora dijagonala od 20 ili više inča, primetićemo da su pripadnici često u praksi imali lošije karakteristike od standardnih 17” i 19” modela. Dugo, zapravo, na tržištu nije bilo ni 19-ica dovoljno “brzih” za gaming , a 20-ice su bile toliko “spore” da je i gledanje filmova bilo ponekad neprijatno. Primetili smo da se stvari menjaju od kako smo testirali Samsung 204B, no, najavljeni Samsung SyncMaster 244T koristi drugu tehnologiju (PVA) izrade, pa nismo baš odmah bili sigurni da će jednocifren broj milisekundi odziva iz specifikacije biti iole opravdan. Pomislili smo da će biti dobro ako realno bude i dva puta više od toga, ali i dalje na testu nismo imali monitor koji, bez obzira na veliku dijagonalu, ima dovoljno brz odziv, ravnomerno osvetljenje, velike uglove gledanja i fantastičan prikaz boja. Samsung 244T je pretendovao, bar po specifikaciji, na poziciju prvog takvog monitora. Pre njega, na našem tržištu je bio prisutan samo Dell UltraSharp 2405FPW sa Samsung panelom koji nosi oznaku LTM240M1-L01 (18-bit, 12 ms gray-to-gray). Samsung SyncMaster 242MP, model sa TV tjunerom, takođe ima ovaj panel. Samsung 244T stiže sa panelom LTM240M1 (bez L01), koji ima odziv od 6 ms (g-t-g) i sposoban je da prikaže 24-bitnu paletu boja. Ovaj panel se može naći i u monitorima kompanije Acer (AL-2416W) i Eizo FlexScan (S2410W).
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Kao što smo naveli, Samsung 244T ima widescreen panel dijagonale 24 inča, a njegova radna rezolucija je 1920 x 1200 pri “osvežavanju” od 60 Hz (moguće je i 70). Poseduje digitalni, kompozitni HDTV odnosno RCA i analogni D-Sub 15-pinski priključak, a na pozadini ćemo naći i ulaz za napajanje (i interni AC adapter) dok su sa strane smešteni i USB 2.0 konektori (mini i printer usb konektor). Nažalost, čitača kartica nema – verujemo da Samsung nije želeo da podiže cenu ovog monitora ili smatra da svi već imaju čitače kartica (njihova cena je zaista smešna). Najveći broj korisnika i ne voli da monitor ima gomilu opcija koje mu ništa ne znače, a svakako mora da ih plati.

      Ova grdosija od monitora uopšte nije lagana – u kućištu se nalazi metalno ojačanje, koja će onemogućiti bilo kakva izvrtanja. Postolje monitora ima odličan mehanizam za podešavanje visine samog panela, a završna obrada je, kad je ono u pitanju, na visokom nivou, dok za dizajn imamo samo reči hvale. Postolje je čvrsto pa se monitor ne klima ako samo malo zakačite radni sto. Mehanizam za rotaciju po vertikalnoj osi, deo je nosača kućišta i dovoljno je krut pa monitor nećete slučajno pomeriti kada podešavate sliku preko tastera. Zglob je opet dovoljno lako okretljiv, kako bi monitor mogli da okrenete ka krevetu, i odmorite uz neki film. Kao šlag na torti, tu je i sjajno rešen “prsten” koji obezbeđuje pivot funkciju, te monitor sa aspekta ergonomije nema mana. Ostaje samo pitanje kom softveru više odgovara grafički mod 1200 x 1920 – izgleda prilično neobično, verujte nam. Kvalitet završne obrade je na visokom nivou, mada bi ipak napomenuli da je mogla malo lepše da se “uklopi” uz samu matricu (ova napomena spada u “traženje dlake u jajetu”). Takođe bi smo istakli da, ako po strani stavimo samu grandioznost zbog dimenzija, sam dizajn i upotrebljeni materijali pri finišu, ipak na distanci drže “P” klasu – Samsung 193P, pa i 970P, ostaju najkvalitetnije izrađeni monitori dalekoistočnog proizvođača. OSD tasteri su diskretni, udobni za rad, a meni je rešen poput onih na novijim Samsung TV aparatima, pa je u njemu snalaženje brzo i lako. Zanimljivo je da “sivi” model ima TCO'03 sertifikat, a “crni” stariji sertifikat TCO'99 – naime, supstanca koja se koristi za farbanje plastike sadrži za TCO'03 “nedozvoljene” hemikalije.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Preporučujemo i ovoga puta da nakon instalacije drajvera, svakako instalirate i MagicTune koji u verziji 4.0 radi brzo, precizno i bez ijedne greške. Sadrži sve što i sam OSD meni ali je u njemu dosta lakše raditi, pa se sve opcije nameštaju dosta brže. OSD meni nije dostupan ako je uključen MagicTune, dok će MagicTune “ugasiti” OSD meni ako ga startujete. Monitor možete povezati na tri izvora signala, a jednim tasterom ih brzo menjati. Postoji i opcija “slika u slici”, a moguća je svaka kombinacija postavljanja primarnog i sekundarnog (u prozoru) izvora signala. Sam prozor možete postaviti na šest pozicija na ekranu i birati njegovu veličinu. Možda je Samsung mogao da ponudi proizvoljno biranje pozicije ovog ekrana, kao i njegovu veličinu umesto predefinisanih modova (kojih, ruku na srce, ima dosta), ali se nešto mora ostaviti i za naredni model. “Picture in Picture” je odlična opcija ako imate TV-box, pa tako možete posmatrati TV dok radite nešto što ne zahteva maksimalnu koncentraciju.

      Pomenuti monitori Dell UltraSharp 2405FPW i Apple CinemaDisplay 23”, do 24-bitne palete “stižu” uz pomoć odličnih dithering algoritama. Koliko su ovi algoritmi dobri, govori i činjenica da se Dell monitor koristi za profesionalni DTP, obradu fotografija i montažu filmova. To što monitor ne može da prikaže neke boje, ne znači da će biti manje upotrebljiv – bitnija od svega je pravilna kalibracija. Po specifikaciji, Samsung SM 244T odskače od konkurenata po tome što ima 24-bitni PVA panel, a naveden je i brži odziv. I zaista, Samsung -ov model prikazuje boje za nijansu bolje, “greške” kojih kod Dell monitora ima u većoj meri kod 244T nisu vidljive (govorimo o prikazu gradijenta), a činjenica je da ima viši i prirodniji kontrast koji se gotovo uopšte ne kompenzuje softverski. Prikaz boja je svakako realniji, jer SyncMaster 244T već ima mogućnost prikaza 24-bitne (16.7 miliona boja) palete, bar u specifikaciji.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Test palete i gradijenta osnovnih boja pokazuje da monitor sa testa ipak ne nadmašuje ono što smo videli kod modela Samsung 193P+, (koji smo više puta pominjali), a koji se zaista ne razlikuje od onoga što može da pruži jedan profesionalni CRT ekran. Ipak, ono što smo videli na 244T je tek za nijansu slabije, pa smo izuzetno zadovoljni kako 244T prolazi na testu prikaza palete, gradijenta i seta profesionalno snimljenih fotografija – banding gotovo da nigde nije bio uočljiv. Monitor svakako može naći primenu kod korisnika DTP / CAD aplikacija, te profi rad sa fotografijama ili filmovima. Još jedna činjenica ide u prilog našoj tvrdnji: boje se mogu podešavati kroz RGB i CMY kanale, posebno, i to i za hue i za saturation, što je svakako stvar vredna pažnje. Dodatno, Samsung je u OSD i MagicTune ubacio i opciju Color Weakness koji omogućava da kompenzujete “slabosti” samog panela i koristi se pri profesionalnoj kalibraciji (za koje je neophodna i odgovarajuća oprema) u slučaju da osnovne operacije nad bojama nisu dovoljne. Takođe, vrednost gamme se podešava iz daleko više koraka nego što je to do sada bio slučaj, a sam opseg nivoa osvetljenja koji ova opcija nudi je fantastično visok. Ono što smo konstatovali za kontrast važi za opseg gamma vrednosti od -1 do 0 (najviše je +2).

      Prisutna je i mogućnost promene preseta (kontrasta i osvetljenja) jednim tasterom (Text, Internet, Custom i Entertainment), koja je uvek korisna. Rad u tekst editoru na 24 inča bi bio zamoran pri visokom kontrastu, a “Text” preset ga smanjuje na odličnih 30%, što je dosta tamno u odnosu na defaultnih 65%, kada je slika prirodna, kontrast visok i izražen, ali ne previše (neki korisnici baš vole da preteraju). Vrednost odnosa kontrasta koji je naveden u specifikaciji ipak ne možemo osporiti jer nam se čini da je i na 75% veoma izražen, a obradovalo nas je što ni na maksimumu ne dolazi do bitnijeg prenaglašavanja i gubitka nijansi, te je moguće raditi i u jako svetlim prostorijama.Ovo nas je veoma obradovalo, jer znamo da se, ako ikad bude bilo potrebno, možemo dodatno povećati kontrast putem panela za grafičku karticu.. Pozadinsko osvetljenje je ravnomerno po celoj površini i visokog je intenziteta, ali se čini da je navedena vrednost od 500 cd/m 2 ipak preterana. Površina je uniformna pri prikazu najsvetlije bele, a osnovne boje su ujednačene i u uglovima ekrana.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Samsung 244T je prvi monitor ovako velike dijagonale koji nudi agilnije “kristale” (6 ms siva-siva), bar na našem tržištu. Gledanje video sadržaja na njemu je pravo uživanje, pogotovo ako znamo da svi sadržaji (pa i serije, koje ljudi sve više gledaju “na uštrb” sve lošijih filmova) dolaze u widescreen formatu, te je “korisna” površina u tom slučaju veća. U slučaju da prelazite sa monitora znatno manje dijagonale, naročito sa CRT-a, shvatićete koliko su DivX filmovi “bogati” kompresionim artefaktima, ali i koliko standardan DVD ustvari ima nisku rezoluciju te koliko su filmovi u HD formatima, bez obzira na kodek koji se koristi bogatiji detaljima. U idealnoj situaciji, ako posmatrate HD 1080i naslov, svaki piksel svakog frejma video klipa odgovara pikselu samog monitora, pa kako nema nikakve interpolacije, rezultat je kao da gledate filmsko platno u bioskopu. Kod filmova koji nisu snimljeni digitalno (zapravo skoro svi osim StarWars prequel -a 🙂 lako se može primetiti i šum koji se javlja na fotografiji, a koji se zadržava kada se film digitalizuje.

      Kada je igranje na ovako velikom monitoru u pitanju, treba znati da je za rezoluciju od 1920 x 1200, koju svi noviji naslovi podržavaju, neophodna izuzetno brza kartica. Za Call of Duty 2 pri najvišim setovanjima u 19 x 12 modu, za više od 35 frejmova u sekundi, nije dovoljan ni overklokovani GeForce 7800GTX, ali Radeon X1900XTX jeste. No, i najnoviji Radeon se može opteretiti – probajte u istoj rezoluciji da “poterate” FEAR sa “mekim senkama”! Ne verujemo baš da svako daje 2000 evra za monitor i grafičku – ako se monitor i pazari, to je investicija koja traje, za razliku od video kartice… Na svu sreću, sam monitor nudi prihvatljiva rešenja, iako je u pitanju TFT. Niže rezolucije sa odnosom stranica od 4:3 (1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768), koje su, prirodno, znatno manje zahtevne za igre, odlično su interpolirane i preko celog ekrana (wide), ali da bi zadržali aspekt, lepo je što sam monitor podržava i mod 4:3, kada je osnovna rezolucija 1600 x 1200 piksela (uz dve crne “štrafte” levo i desno). U tom slučaju pomenute niže rezolucije izgledaju gotovo idealno, a monitor “pamti” koji da li ste u nekoj rezoluciji ostavili “wide” ili “4:3”.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Uvek naravno možete i u panelu drajvera grafičke kartice označiti da odnos “softverskog” i “hardverskog” piksela bude 1:1 ali će onda rezolucija 1024 x 768 zauzimati izuzetno malu “dijagonalu” u centralnom delu ekrana i onda je jasno da je, za igrače, mod 4:3 prava stvar! Kada je brzina odziva u pitanju, sa neskrivenim zadovoljstvom možemo konstatovati da monitor pruža odlično iskustvo i u igranju najbržih i vrlo kontrastih igara. Iako je u pitanju PVA panel, odziv je veoma dobar, odnosno kašnjenje je jako teško primetiti. Ako vas ipak zanima, brzina odziva modela kakav je Samsung 730BF nije nadmašena ni dostignuta, međutim, SM244T je praznik za oči i u igrama koliko i u ostalim primenama. Jedina mana ovog monitora, ako to tako možemo nazvati, jeste njegova cena koja je viša i od cene pomenutog Dell-a i u rangu je sa Apple Cinema Display monitorom poslednje generacije. No, ako imate potrebe i mogućnosti, ako želite monitor velike dijagonale i rezolucije koji nema gotovo nijednu manu, mislimo da bi Samsung SyncMaster 244T trebalo da bude na vrhu vaše shopping liste.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 244t monitora

      Samsung SyncMaster 244T – Benchmark Editor's Choice Award

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 244T

      Dijagonala / tehnologija

      24″ / a-si PVA

      Fizička rezolucija

      1920 x 1200

      Pitch

      0.27 mm

      Horizontalno osvežavanje

      ?

      Vertikalno osvežavanje

      ?

      Odziv

      6 ms (gray-to-gray)

      Osvetljenje

      500 cd/m? (400 cd/m? – po nekim izvorima)

      Kontrast

      1000:1

      Ugao gledanja (H/V)

      Xtrawide™ – 178? / 178?

      Potrošnja

      100 W – maksimalno

      Dimenzije

      560.4 x 366 x 92.1 mm (sa postoljem)

      Masa

      11.4 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Narrow bezel, rear main power switch, Magic Tune, MagicColor, Magic Bright i Magic Speed, mogućnost kačenja na zid, Pivot, Tilt, Swivel

      Analog D-Sub, Digital DVI, S-Video, CVBS komponentni

      Maloprodajna cena sa PDV-om

      1479 €

      Zvanični distributer Samsung monitora za Srbiju i Crnu Goru je firma ErcCommerce, Beograd .

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test