Branko Maksimović
Samsung SyncMaster 711MP LCD TV
Kućni računari se često koriste za jako mnogo stvari. Kako se i standardno podrazumevana dijagonala koju prosečni korisnici najčešće kupuju uz konfiguracije povećala sa nekadašnjih 14 ili 15, na sadašnjih 17 inča, u manjim sobama je postalo praktičnije koristiti računar za posmatranje TV programa. Računari su sve manji i tiši, a sve češće rade po ceo dan (treba iskoristiti sav taj plaćeni bandwidth kabla, odnosno ADSL-a), pa, zbog čega u njega ne ubaciti i jednu TV karticu, koja prikazuje TV program uz minimalno opterećenje centralnog procesora? Time praktično dobijamo digitalni video rikorder, a postojeća mašina konačno može da se uklopi u koncept multimedijalnog kućnog računara. Kada i Windows-ov Media Centar postane stabilnije okruženje, sposobno da sarađuje sa svim vrstama TV tjunera i drugih all-in-one rešenja, u rukama će nam češće biti daljinski upravljač negoli stari dobri (bežični) miš. No, dok Media Centar ne bude do kraja bug-free i user-friendly , mnoge korisnike će odbijati ružan i često nedovršen softver za posmatranje TV programa koji se isporučuje uz dobar broj TV tjunera koji se kod nas prodaju. Mnogima sve to deluje isuviše komplikovano, pa su više za rešenja poput eksternih TV tjunera, odnosno TV-box uređaja, koji često postižu viši kvalitet slike od klasičnih tjunera i rade nezavisno od računara. Ako želite sve to, ali malo elegantnije, tu su i LCD TV uređaji, a baš jedan takav prikazujemo ovom prilikom.
Radi se o Samsung SyncMaster 711MP LCD „televizoru“, koji je usput i odličan TFT monitor. Sufiks MP odavno stoji za LCD TV uređaje, mada su sada aktuelni i modeli sa sufiksom MW, koji, pogađate, nose LCD TV aparati sa widescreen ekranima. SyncMaster 711MP nije novajlija na tržištu, ali bi njime ponovo pokrenuli priču o monitorima sa ugrađenim TV tjunerom. Ovaj LCD TV ima ekran dijagonale od 17 inča, odnosno 43 centimetra, što je bitno manje od dijagonale koja je danas, takoreći, podrazumevana za klasične CRT TV uređaje (52 cm). Kada je dizajn u pitanju, mogli bi smo reći da je elegantan, ali i jednostavan. Prednja maska je okupana standardnim mat metalik-srebrnim lakom, dok je „iza“ obična crna plastika. Okvir oko ekrana nije tanak, ali ni previše širok, dok je donja ivica produžena i perforirana, a ispod nje su smešteni zvučnici. Nažalost, već na slikama možete videti da postolje ovog modela pruža samo ograničeno podešavanje nagiba, ali ne i visinu ili rotaciju. Ovo smo i očekivali, pošto još uvek nismo videli LCD TV monitor koji se nalazi na postolju sa zglobnim mehanizmom. Ergonomija se ipak ne može okarakterisati kao loša, jer je tu „daljinac“, pa se ne morate mučiti sa tasterima na samom monitoru, koji su efektno dizajnirani sa aspekta estetike, ali je sa njima pomalo nezgodno „raditi“. OSD meni je znatno krupniji, pošto je očekivano da monitor posmatrate sa veće udaljenosti kada gledate TV program, nego kada radite za računarom, i osim što ima dodatnih funkcija za traženje i memorisanje TV kanala, izgleda kao i meni na novijim TFT monitorima i CRT televizorima ove korejske kompanije.
AC adapter je smešten unutar kućišta, a od konektora, na pozadini se nalaze samo još scart, antenski i 3,5-milimetarski audio ulaz, kao i klasični 15-pinski D-Sub analogni konektor. Sa leve strane, kao i kod većine noviji Samsung televizora, smešteni su RCA konektori (L+R audio, kompozitni video), S-Video ulaz i 3,5-milimetarski audio izlaz. Ne, nismo zaboravili da pomenemo DVI-I konektor – od digitalnog priključka, kada je SM711MP u pitanju, nema ništa. Samsung 711MP ima klasičan 5 :4 TN/Film panel od tečnih kristala sa radnom rezolucijom od 1280 x 1024 piksela, uz vertikalno „osvežavanje“ od 60 ili 75Hz. Specifikacije panela su slične onim kod monitora iz N ili B serija od pre dva do četri kvartala, što predstavlja prosek današnje Samsung ponude, koje lokalni distributer smešta u „osnovnu“, i distancira od „gaming“ modela. Ipak, nama se, to naši čitaoci znaju, ponekad i ne dopada preterano „jurišanje“ za što manjim brojem milisekundi, jer se onda često žrtvuju neke druge, jednako važne karakteristike TFT monitora, koje u slučaju LCD TV uređaja mogu da imaju i veću težinu. Zbog toga nas raduje jedna bitna osobina modela 711MP – ujednačen kvalitet u svim bitnim kategorijama kada je prikaz u pitanju.
Osvetljenje od 300 kandela po kvadratnom metru je standardan, a kod primerka sa testa, pokazalo se kao lepo rešeno, ravnomernog je intenziteta preko cele površine i nema probijanja pri ivicama. Testu uniformnosti nije otkrio veće mane, iako smo videli i manja odstupanja, ali se greške mogu okarakterisati kao prihvatljive. Kontrast od 700 :1 je takođe samo prosečna vrednost, ako je uporedimo sa kontrastom koji pružaju novi PVA paneli (Samsung P serija), ali je sasvim dobro rešen – boje su zasićene i vrlo dobro definisane, a najprirodnija slika je opet pri temperaturi od 6500 Kelvina. I pri 70-80%, kontrast je dovoljno izražen, a tek preko 90% dolazi do neprijatnog prenaglašavanja. Ako radite u mračnoj sobi, slobodno možete smanjiti kontrast i na 40-50% bez bojazni da ćete “ubiti” boje, a uvek dobro dođu i predefinisani (Text, Entertain, Internet, Games, Sports, Movie i Custom ) profili, koji se pozivaju jednim tasterom.
Ugrađeni TN/Film panel je dovoljno kvalitetan, pa pruža solidan vidljivi ugao u horizontali i sasvim malo manji u vertikalnoj osi, pa smo se uplašili da odziv matrice ne bude srazmerno visok. Ujednačen intenzitet bele i osnovnih boja je u određenoj meri i zasluga dobrih vidljivih uglova u obe ose. Kada je prikaz boja u pitanju, možemo reći da je test kolorne palete pokazao mala odstupanja od idealnih vrednosti, tj. od onoga što smo viđali na najboljim PVA i CRT monitorima. Opet, na prikazu gradijenta zelene i plave boje mogli smo primetiti minimalne greške, ali se, pogađate, u realnom radu to nigde i ne vidi – ponajmanje pri gledanju filmova i TV programa. Pozadinsko osvetljenje ne probija prilikom gledanja tamnih scena u filmovima ili pri igranju mračnih igara.
Veći vidljivi uglovi su nas pomalo „uplašili“ – pomislili smo da će monitor imati visok odziv tečnih kristala i kao takav biti manje atraktivan igračima, ali smo se prevarili. Može se reći da je i odziv od 8 milisekundi (kompletno vreme) dato u specifikaciji sasvim opravdana vrednost, pa tokom igranja nema izraženog kašnjenja niti previše zamućenja. Naravno, zamućenje je vidljivo, ali je minimalno i ne može se reći da smeta, ali se razlika u odnosu na najnovije 2ms modele (a baš takav smo na sto postavili odmah nakon testiranja modela 711MP) jasno vidi. Ne treba se plašiti da će 8ms koje ova matrica realno i „pruža“, biti smetnja pri gledanju video sadržaja. Bilo da je običan DVD, DivX ili 720p HD video, reprodukcija je glatka, bez zamućenja i grešaka, pa je Samsung ipak napravio dobar izbor matrice za ovaj multimedijalni uređaj.
Kada je TV tjuner u pitanju, možemo reći da smo sa jedne strane bili obradovani, ali i da smo, sa druge strane, ostali u najmanju ruku – ravnodušni. TV smo navikli da gledamo sa veće udaljenosti, i uvek ga posmatramo preko Samsung Plano 29 ” CRT TV aparata koji fizički ima manju rezoluciju i mekšu, „analognu“ sliku , pa prikaz standardne PAL definicije na HD uređaju, deluje, nekako siromašno. Krivac za to je, svakako, i lošiji prijem kanala kod domaćih kablovskih operatera, ali možemo reći da jedva čekamo da u naše krajeve stigne HDTV. S druge strane, TV tjuner u Samsung 711MP radi posao bolje nego tri tjuner kartice koje je autor ovog teksta do sada probao. Tjuner je pronašao sve kanale koje kablovski operater nudi, automatsko traženje je završeno brzo, a tu su i fina podešavanja, odličan način za brzo sortiranje (imenovanje ide ipak malo sporije). Voleli bi smo, ipak, kada bi ponuđeni daljinski upravljač bio malo manje “plastičan” mada u poslednje vreme, bez obzira na cenu uređaja, praktično i nismo viđali bolji. Sva sreća pa je Samsung 711MP odlično sarađivao i sa odličnim “daljincem” dobrog starog CRT-a. Ugrađeni zvučnici su daleko bolji od onih kod malih Samsung TV aparata, ali ne možemo garantovati da ćete sa zadovoljsvom “slušati” DVD filmove preko njih. U ulozi TV aparata, ovaj Samsung LCD monitor se odlično snalazi i teško da ćete pronaći neko bitno bolje rešenje, pogotovo ako posmatramo ovaj cenovni rang. Ostaje pitanje upotrebljivosti TV aparata male dijagonale, pa verujemo da će Samsung 711MP biti dobro rešenje za manje sobe, u kojima će izbacivanje glomaznog CRT TV-a znatno uticati na izgled enterijera i količinu slobodnog prostora. Ukoliko ste se “pronašli” u prethodnoj rečenici, a pri tome kupujete nov monitor / računar i računate da ćete ga koristiti za gledanje TV programa, Samsung 711MP je dobar izbor – košta koliko i njemu sličan Samsung 740B sa nekim dobrim TV-box uređajem.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
17″ / TN+Film
Fizička rezolucija
1280 x 1024
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
60 Hz, max. 75 Hz
Odziv
8 ms (full)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
160°/140°
Bandwidth / potrošnja,
140 MHz / 42 W maksimalno
Dimenzije
389 x 402.5 x 206 mm
Masa
5.3 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog, Zvučnici 2 x 1.5W
Cena
353 € (417 € sa PDV-om)
Monitor na test ustupio distributer Samsung proizvoda za SCG: ErcCommerce