Samsung SyncMaster 720TD
Uvek je teško napisati duži uvod o kompaniji Samsung, i to iz više razloga. Prvi je vezan za to da o njihovim proizvodima vrlo često pišemo, jer su prisutni u gotovo svim sferama IT i consumer-electronic industrije (negde smo pročitali da će krenuti i u automobilsku), a drugi da nijedan novinar ne želi preterano da se ponavlja, bar ne više od toga koliko čitalac želi da čita slične članke. Ovoga puta, pak, nemamo za šta da se žalimo, jer je današnji LCD monitor kompanije Samsung sve, samo ne sličan svojim prethodnicima. Monitori niskog odziva od četiri ili manje milisekundi više ne samo da nisu retkost, već nisu ni skupi, a sve niže su i cene monitora koji imaju DVI konektor, mogućnost finog podešavanja položaja kućišta panela, pivot opciju i inteligentan interni softver za optimizaciju prikaza prema specifičnoj potrebi i nameni. Monitori će se svakako razvijati u budućnosti – ne više toliko ka savršenstvu prikaza, koliko u pravcu većih dijagonala i niže cene, kao i integraciji na gotovo svako mesto. Prostora za usavršavanje ima – za realističniji prikaz potreban je veći kontrast, ali je potrebno i da računar ili plejer koji reprodukuju sliku, umeju da iskoriste visok opseg osvetljenja, za šta je neophodno usvojiti i nove standarde. Možda na ovakve HDR displeje nećemo čekati kao na uređaje koji prikazuju ili projektuju 3D “sliku”, ali se gotovo sigurno neće pojaviti u narednih godinu ili dve. I dok se polako stišava “jurnjava” za milisekundama, odnosno za manjim brojem istih, proizvođači se na različitim tržištima bore za što bolje pozicije. Na našem tržištu je primetno i sve veće prisustvo monitora i projektora kompanije BenQ, koja je treći proizvođač TFT monitora (po obimu proizvodnje) u svetu. Jako agresivna politika cena će odgovarati potrošačima, a najmanje najdominantnijem konkurentu – južnokorejskom Samsungu, koji je već duži niz godina broj jedan na našem tržištu.
Pored velikog broja monitora raznih dijagonala, dizajnerskih rešenja i ciljnih grupa kojima su namenjeni, jedna “klasa” je dugo vremena bila zapostavljana. Radi se o monitorima čija je površina osetljiva na dodir, pa se tako umesto miša ili table sa olovkom, za navigaciju i rad može koristiti i sama ravan ekrana. Uglavnom su ovakvi monitori bili specijalizovani i skupi, zbog providnog sloja koji sadrži hiljade mikro-senzora. SyncMaster 720TD, koji smo imali na testu, spada upravo u tu “klasu”, ali je po svemu ostalom drugačiji; mogli bi smo reći da se radi o do sada neviđenom rešenju kod “tablet” monitora. Monitor koji nam je najavljen tokom neoficijelnog sastanka sa direktorom domaće distributerske kuće “Erc Computers” na ovogodišnjem CeBIT-u, nosi neobičnu oznaku – SyncMaster 720TD. To nam ukazuje da je dijagonala dužine 17 inča, ali sufiks TD verovatno stoji za “ Tablet Display ”. Da li i kod Samsung 720TD monitora postoji površinski sloj osetljiv na dodir, kako bi se po njegovoj površini moglo pisati, odnosno “upravljati kursorom”?
Ako ga samo posmatramo, primetićemo dosta neobičnih detalja – na prvi pogled, SyncMaster 720TD izgleda kao da je Samsung odlučio da primeni tehnologiju po kojoj je poznata kompanija AG Neovo – njihov “Optical Glass”, odnosno “NeoV” zaštitni filter, rešenje je koje smo viđali samo na monitorima ovog brenda. Ovo rešenje povećava kontrast i vidljive uglove (kao i kod glare monitora kod MSI i MacBook prenosnih računara), ali povećava i refleksiju, kao i “osetljivost” na otiske prstiju (pa je magična krpica gotovo neophodan “accessory”).
Baza postolja je neobičnog dizajna, ali podseća na rešenje kod “sedamnaestica” iz T klase od pre dve generacje – u “krake” baze su ugrađeni zvučnici, a sa zadnje strane izvedeni audio, video i USB konektori. Sa leve strane je smešten i poseban konektor na koji se vezuje baza, odnosno punjač za “naliv-pero” (kako je prevedeno u Samsung-ovom uputstvu za upotrebu) Da, iako se radi o jako svežem modelu, celo uputstvo, uključujući i ona za dodatni softver (Magic Tune, Magic Color), kao i specifikacija detaljno su prevedeni na srpski jezik! Mehanizam koji nosi kućište panela je dvozglobno i omogućava proizvodno postavljanje monitora kada se koristi na klasičan način u nekom od podržanih operativnih sistema (pod podržanim mislimo na postojanje aktuelnih drajvera, odnosno profila) – Windows / Linux / MacOS X. Za upotrebu u “tablet” režimu, predviđen je i položaj u kome ekran spuštate da “gleda” ka gore, kako bi zauzeo blago nakrivljen položaj i kako bi “olovku” mogli pravilno da koristite.
Samsung-ova “olovka” je zaista loše dizajnirana, te je i sama, za početak vrlo neudobna (čemu oštre ivice i ista, velika debljina celom dužinom?). Kada se aktivira, iznenadiće vas tiho ali neprijatno zujanje (frekvencija je pomalo iritantna). Sam monitor ima dva modula, smeštena na gornjim ivicama (na kojima i nije moralo da piše PUSH velikim slovima – dovoljno je navesti ovo u uputstvu), koji se na pritisak izvlače, automatski aktiviraju da bi odredili položaj vrha olovke. Dakle, poenta je u tome da sam ekran nema osetljivu površinu, već se relativan položaj vrha olovke utvrđuje na osnovu triangulacije dva senzora. Za triangulaciju je, bar kako smo mi učili, potrebna tri senzora, što se pokazalo istinitim i na primeru Samsung 720TD monitora – lociranje vrha olovke baš i nije preterano precizno, a postoji i minimalno kašnjenje, pa će tako kursor uvek biti malo iza realne pozicije olovke, koliko god precizno izvršili samu kalibraciju.
Takođe, staklo je poprilično “debelo”, pa je kursor dosta ispod vrha olovke, što korisnika kao posmatrača koji uvek na kursor gleda iz određenog ugla, često navodi na pomisao da se sve ponovo “raskalibrisalo”. To dovodi i do ukupno slabe preciznosti u radu, te je rad u Photoshopu precizniji i dobrim mišem, dok je poređenje sa pravom tablom deplasirano. “Olovka” ima jedan, ergonomski nezgodno postavljen taster za “desni klik”. Ipak, najneprijatnija činjenica u celoj priči je ta što “olovka” mora biti savršeno normalno postavljena u odnosu na ravan ekrana, a kada pišete po papiru, znate da se olovka najčešće drži pod uglom od čak 45 stepeni u odnosu na površinu (90 stepeni je od toga baš daleko!). I konačno, ne treba očekivati da senzor na vrhu “olovke” ima više nivoa osetljivosti, kao što imaju, recimo Wacom table svih cenovnih kategorija.
Od stvari koje su nas prijatno iznenadile, jeste već pomenuta jednostavna i brza instalacija uređaja, koju će i potpuno nestručna lica moći da obave zahvaljujući odličnoj elektronskoj dokumentaciji na srpskom jeziku. Ergonomija je na visokom nivou, a OSD tasteri su diskretno smešteni ispod donje ivice i lako su dostupni. Kao i svaki noviji Samsung monitor, promena profila se poziva jednim tasterom ( text, internet, game, sport, movie ), a OSD meni je logičan i ugodan za rad (monitor podržava i aplikaciju Magic Tune 4.0). Što se same TFT tehnologije tiče, možemo reći da je Samsung za ovaj model izabrao jednu od “poslednjih” matrica, pa je uniformnost gotovo perfektna, a sličan komentar možemo dati i za reprodukciju boja. Greške nisu uočene ni na zelenom gradijentu, a početne vrednosti za kontrast su 75%, što je sasvim dovoljno, mada nažalost, do prenaglašavanje dolazi već preko 80%. Pozadinsko osvetljenje je ravnomerno raspoređeno, a na “testu crne” ne probija na ivicama, dok je odziv u rangu od oko 8 milisekundi, odnosno uporediv je sa najboljim primercima TN+Film monitora iz “8 ms generacije”. Vidljivi uglovi nisu razočarali, štaviše možemo reći da su vrlo dobri za jedan TN panel.
Šta na kraju reći? Da li je Samsung SyncMaster 720TD dobar monitor? Da, odličan je u prikazu slike i kao monitor je odličan. Kvalitet izrade je na vrlo visokom nivou. Međutim, nije logično pomisliti da su u Samsungu očekivali da 720TD bude zamena za Wacom table, pa čak ni za table nekih proizvođača sa nižim pedigreom. Jer, Samsung ima vrhunske stručnjake koji dobro znaju šta može, a šta ne može da prođe. Tako dolazimo do zaključka da da SyncMaster 720TD i nije zamišljen i koncipiran kao monitor koji će koristiti dizajneri. Svoje mesto, ovaj monitor može da nađe na javnim mestima, kao što su, recimo, muzeji, biblioteke, specijalizovana prodajna mesta (saloni), pa čak i restorani. Ko ne bi voleo da napravi svoj ukusni meni pomoću nekoliko klikova, a zatim da to dobije na stolu za nekoliko desetina minuta? OK, to je jedna ideja, ali Samsung 720TD može svoje mesto naći i u edukaciji. Za jednu naprednu školu stranih jezika, bio bi odličan izbor da svoje računare oplemene ovakvim monitorima – nakon toga je potrebno samo izabrati odgovarajuće enciklopedije i prilagoditi nastavu. Postoje i privatne srednje škole i računarski fakulteti, gde se sva nastava održava na računarima, a učenici umesto svezaka imaju USB flash diskove (o tome smo već detaljno izveštavali prošle godine). SyncMaster 720TD je odličan izbor i za male prezentacije proizvoda, u okviru kojih se “prolazi” kroz PowerPoint ili Flash sadržaje, za koje nije neophodna visoka preciznost. Pa opet, Samsung mora da poradi na ergonomiji same “olovke”, kao i na kašnjenju kursora – triangulacija sa četri senzora bi u tome svakako pomogla.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
17 ” 5:4 / TN+Film
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
30-81 khz
Vertikalno osvežavanje
56-75 hz
Odziv
8 ms (full)
Osvetljenje
270 cd/m²
Kontrast
700 : 1
Ugao gledanja (H/V)
150° / 135°
Bandwidth / potrošnja,
160 MHz / 55 W maksimalno
Dimenzije
/
Masa
6.2 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog, Digital, USB
Cena
sample
Monitor na test ustupio distributer Samsung proizvoda za Srbiju: ErcCommerce