Samsung SyncMaster 740B
Kod LCD monitora koji su namenjeni gaming tr žištu, možemo primetiti smanjenje broja milisekundi kad je odziv u pitanju, ponajviše odziv koji proizvođači navode u specifikaciji. Prodaja TFT-a na tu foru, može se lako uporediti sa situacijom koja vlada na tržištu prosumer digitalnih aparata, koji svakim danom nude sve veći brojem megapiksela i manje dimenzije, dok se na neke druge kategorije obraća sve manje pažnje (ergonomija). Kod TFT monitora je očigledno da je kvalitet prikaza boja dostigao neki vrhunac u svakoj od različitih tehnologija – idealan prikaz kakav smo viđali na CRT-ovima, i dalje je teško dostići, a i ako se čini da su boje „perfektne“ to je ponajviše zasluga dobrog dithering algoritma. Još nijedan TFT nije prikazao punu 24-bit paletu bez pomoći ove tehnologije. Neke druge kategorije ponekad se stavljaju u drugi plan, a najbolji primer je vidljivi ugao. Najnoviji talas brzih TN/Film matrica kao da dolazi do bržeg odziva smanjenjem vidljivog ugla, što je i logično. Najjednostavnije rečeno, ako smanjimo ugao pod kojim svaki piksel propušta svetlost, i ukupni vidljivi ugao matrice je manji, a vreme buđenja i gašenja kristala je kraće. Drugi način „zavaravanja mase“ je vreme tranzicije od sive do bele pa opet do sive. Koji nivo „sive“ se zapravo uzima, interna je stvar svakog proizvođača. Tu je i efektivan odziv, jer je u mnogim monitorima prisutna logika koja optimizuje prikaz brzih scena. U promotivnom materijalu se velikim slovima ističe i vrednost odnosa kontrasta i osvetljenost panela, koje tek ne govore mnogo o karakteristikama monitora odnosno onome što ćemo videti u praksi. Neki proizvođači navode ukupan opseg kontrasta koji je moguć sa određenim panelom, drugi opet računaju i na softversko prenaglašavanje, opseg gamma vrednosti, deo „pomoći“ od strane pozadinskog osvetljenja i, gotovo uvek se uzima aproksimativna vrednost.
U iščekivanju trenutnog hita, modela 740BF i 940BF koji stižu sa matricom karakterističnom po odzivu od svega dve milisekunde, testirali smo model iz srednje klase, koji krase vrlo dobre karakteristike (kvalitet prikaza i broj dodatnih mogućnosti) sa jedne, i povoljna cena sa druge strane. Pravi mainstream, nema šta. Samsung740B ne bi trebalo „mešati“ sa modelom 740BF iako na prvi pogled i spreda gledano, među njima i nema neke razlike. Poznati proizvođač monitora, u ovaj jeftiniji monitor ugrađuje TN/Film matricu novije generacije, ali bez forsiranja raznih tehnologija za ubrzanje buđenja kristala. Dakle, kada je odziv u pitanju, ne treba očekivati čuda, mada je „do juče“ i 8 milisekundi bila „stvar“ koja se skupo plaćala. Sada se još jasnije može primetiti jaz između skupljih modela baziranih na proverenim PVA rešenjima, koje uglavnom karakteriše savršen prikaz boja i fantastično veliki “uglovi”, i jeftinijih modela baziranih na TN/Film matricama. U trku polako ulaze i IPS modeli, a verujemo da će oni ući u „sukob“ sa xVA tehnologijom, od kojih će u budućnosti dominirati samo jedna. Jeftinije monitore, koji „propovedaju“ ultra-nizak odziv najčešće kupuju “igrači”, a mi smo imali još skromnije rešenje, bar kada je ugrađena tehnologija u pitanju. Sa druge strane, Samsung 740B nudi višu ergonomiju i digitalni ulaz. Kako se pokazao u praksi…?
Samsung SyncMaster 740B stiže u klasično dizajniranom kućištu. Odmah se izdvaja postolje, koje je restilizovano i “okupano” istim finišom kao i prednja maska. Ovo je dobar potez, jer su obična crna postolja definitivno “out” – TFT je tanak i u mnogim prostorijama se lako može videti “kakav je iza”. Što lepše – to bolje, pa za dizajn, ovaj monitor dobija visoke ocene (uzeli smo u obzir da je ovo regularan monitor, tj. da ne pripada nekoj “fashion” ili P seriji). Unutar kućišta se nalazi i transformator napona, pa se u monitor, sa zadnje strane priključuje analogni (D-Sub) ili digitalni (DVI-I) priključak, kao i klasičan trožilni 220V kabl. U paketu se nalazi CD sa .inf fajlom (nije neophodno instalirati), ali i programi Magic Color, Magic zone, Magic Bright 2 i Magic Tune. Kao i kod top modela Samsung 244T, prisutna je Color Enhancement tehnologija, koja obogaćuje prikaz boja u multimedijalnim primenama. Kako je ovaj profil “inteligentan”, neće učiniti da lica ljudi (makar bili i crnci) budu “upaljena”, jer se izbegava ovaj opseg boja ( Skin Tone Protection (da li svaka sitnica mora da ima poseban zvučni marketinški naziv? – prim. aut.)). Magic Zone povećava osvetljenje u određenom delu ekrana koji se bira unutar OSD menija, dok je Magic Bright tu da na jedan taster menja profile (Document, Internet, Games, Sports, Movie i Custom).
Samsung 740B ne stiže sa klasičnim tilt postoljem, karakterističnim za monitore ovog cenovnog ranga. Sada je podešavanje svih uglova pod kojim kućište panela „gleda“ na korisnika. Ergonomija je više nego dobra, tu su i opcije pivot-a i podešavanja po visini, a jedino nedostaje svivel (rotacija oko vertikalne ose). Tasteri za uvek intuitivni OSD meni su udobni, a navigacija jednostavna. Pozadinsko osvetljenje panela je vrlo jako, a kontrast nešto umereniji. Može se reći da su ove dve kategorije vrlo lepo rešene, te da ovaj monitor predstavlja solidno unapređenje u odnosu na 710N, koji bi i trebalo da na tržištu zameni. Kontrast se može povećati do 80%, u slučaju da se gamma drži na predefinisanoj vrednosti. Preko 85%, dolazi do blagog efekta prenaglašavanja / prelivanja, ali je i na 75% sasvim dovoljan.
U testu uniformnosti, SM740B nas nije neprijatno iznenadio, iako smo videli i idealniju „belu“, greške su u rangu prihvatljivih. Ujednačen intenzitet bele i osnovnih boja može da zahvali solidan vidni ugao u obe ose. Naravno, on se ne može porediti sa „uglom“ PVA matrica, ali je u odnosu na „uglove“ mnogih novih, brzih monitora vrlo pristojan. Prikaz kolorne palete je vrlo dobar, mada se na prikazu gradijenta zelene i plave boje mogu primetiti minimalne greške, što opet ne možemo previše zameriti jer smo ih i očekivali. U realnom radu, malo banding -a svakako ne smeta, a ponajmanje pri igranju igara i gledanju filmova, interneta i office dokumenata. Iako jako, pozadinsko osvetljenje ne probija prilikom gledanja tamnih scena u filmovima ili pri igranju mračnih igara.
Kako se radi o monitoru sa odzivom „kristala“ od 8 milisekundi, očekivali smo da primetimo više zamućenja i kašnjenja, ali izgleda smo se razočarali. SyncMaster 740B više „liči“ na novije 4ms modele, a mnogi će tvrditi da se ta razlika i ne vidi. Kad je naš utisak kod gledanja filmova u pitanju, prikaz je za nijansu lošiji, ali opet u očekivanoj meri za TN panel, te tako opet dolazimo do vrlo dobre ocene. Stoga, ne možemo da ne preporučimo ovaj SyncMaster. Na CeBit-u ćemo, već danas, biti u prilici da vidimo nove modele, a ako „lociramo“ nešto što bi, u ovoj kategoriji vredelo čekati, napisaćemo novi pasus u ovom tekstu. Ponuda u klasi „sedamnaestica“ je prilično bogata. Najisplativiji je model SM 710N iz starije, 12ms serije, sa cenom od 243 evra. Zatim, 14 evra skuplji 740N (8 ms), koji postoji i u verziji sa pivotom (269 evra). Novi SyncMaster 740BF (2 ms) košta 307 evra, a njegov prikaz ćete čitati sledeće nedelje. Aktuelna cena od 280€ važi za SM 730BF (4 ms), sa sve bazičnim tilt postoljem, pa mislimo da je 740B za isti novac ipak bolji izbor ( pivot , height adjust ).
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
17″ / TN+Film
Fizička rezolucija
1280 x 1024
Pitch
0.26 mm
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
8 ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
600:1
Ugao gledanja (H/V)
160º / 160º
Bandwidth / potrošnja,
140 MHz / 34 W maksimalno
Dimenzije
366 x 379.3 x 200
Masa
3.4 Kg
Specijalne mogućnosti, Input
Magic Color, Magic Tune, MagicBright, Built-in power, Pivot, Height Adjust / Analog, Digital
Maloprodajna cena bez PDV-a
280€
Zahvaljujemo se firmi ErcCommerce na ustupljenom Samsung monitoru za potrebe testiranja.