Branko Maksimović
Samsung SyncMaster 913N
Kada je prodaja TFT i CRT monitora u pitanju, veliki broj čitalaca će se složiti da je na našem tržištu najdominantniji korejski Samsung Electronics, sa svojom SyncMaster familijom monitora. Srazmerno mnogo novca se ulaže u marketing, pa pozicija br. 1 ne čudi, ali se najvećem broju modela se nikako ne može uputiti veća zamerka, barem ako posmatramo koeficijente koji su dobijeni u čuvenoj kategoriji cena/kvalitet.
Već nekoliko kvartala, a možemo reći i godina unazad, postoji određen broj TFT monitora dijagonale od sedamnaest inča, na kojima se bez teškoća i neželjenih efekata posmatrati „nemiran“ sadržaj. Svakako, mislimo i na igre, ali i na HDTV filmove, kod kojih se u predviđenoj rezoluciji 1280 x 1024, kada su prikazani u full-screen-u, ne vrši interpolacija pri reprodukciji. Jedan od takvih je i StarWars Episode II, koji u HDVideo izdanju (Windows Media Video 9) izgleda još stvarnije, pa svim ljubiteljima visokobudžetnih filmova (a posebno fanovima franšize) preporučujemo da ovo ostvarenje ponovo pogledaju u nativnoj rezoluciji, na adekvatno opremljenom računaru. Ipak, brzina odziva je pomalo i precenjena kategorija – ako pogledamo nekoliko review-ova na stranim sajtovima, shvatićemo da se njoj poklanja jednaka pažnja kao i svim ostalim kategorijama testiranja zajedno. Ako devetnaestoinčni TFT monitor ima veliku brzinu odziva (sa ostalim kvalitetima u rangu ili ispod proseka) i kao takav je dobar izbor za igrača, da li je to dovoljno da mu damo apsolutnu preporuku?
Igranje sa kontrastom i osvetljenjem, te reprodukcijom boja, merenjem intenziteta čisto bele i uniformnosti boja, pokazuje, baš na slučaju najavljenog entry-level monitora namenjenog igračima, da brzina odziva nije najbitnija „stavka“.
Samsung-ov adut
Pre nego što se SyncMaster 913N prodavao na našem tržištu, jedini izbor u nižoj klasi su bili modeli 910V i 910N (ili neki od starijih modela, koji ponekad uspešno drže nerealno visoke cene). Pošto se model 910V ne može naći u prodaji, logično bi bilo ići na sledeći, koji, za korisnika koji priželjkuje agilnu matricu i nije dobar izbor. Iako 710N i T imaju veoma živahne tečne kristale, SM 910N ima PVA matricu, za koju znamo da ima veoma sporu izmenu sličnih nijansi sive (nivoa osvetljenosti), dok se promena iz „crne“ u „belu“ vrši gotovo trenutno. Tako je skrol teksta u Word-u, naizgled bolji nego kod bržih TN+Film matrica, ali igranje igara baš nije prijatno iskustvo. Takođe, PVA matrica ima sjajan prikaz boja, kako u „sintetičkom“ testu, tako i pri čistom posmatranju fotografija. 910N ima i nosač koji omogućava rotaciju (pivot) i podešavanje nagiba i visine, dok novajlija ima jednostavno postolje i samo promenu nagiba (i to vrlo mali ugao) i nešto lošiju završnu obradu. SM 913N, spolja gledano, podseća na klasičnog pripadnika Value serije.
Završna obrada je dobra, ako posmatramo prosek u ovom cenovnom razredu, međutim, istovremeno je i neki minimum koji se od Samsung-a može očekivati. Kućište je tanko i u njemu je smešten AC adapter, dok uniformni i neutralan dizajn neće narušiti vizuelni sklad nekog više ili manje luskuzno nameštenog enterijera.
Novi monitor je kompatibilan sa MagicTune softverom, preko koga možete kroz niz wizard-a podesiti kontrast i osvetljenje, ali i kalibrisati boje. Nama nekako i nije pošlo za rukom da sa njime postignemo bolje rezultate nego „na oko“, mada nekima može i koristiti. Takođe, monitor je TCO’03 sertifikovan, a treba pomenuti da nemaju baš svi modeli ovu “nalepnicu”.
Ono što se prvo primeti na monitoru (čiji je kontrast po specifikaciji veoma visok), jeste da su predložene vrednosti kontrasta i osvetljenja na 50%, kada je slika tamnija i od jednog CRT monitora (Samsung 959NF). Čisto bela više „podseća“ na sivu, a kod crne ne vidimo izbijanje pozadinskog osvetljenja, što je dobro. Ovo nikako nije dovoljno za nekoga ko je navikao da radi na TFT monitorima, pa smo kontrast povećali na maksimum, kada je i dalje sve bilo nekako neubedljivo.
Da se razumemo, ako kontrast panela povećamo na 100%, očekujemo da isti blješti i da se teško sa njim može raditi u apsolutnom mraku. No, maksimalna vrednost kontrasta kod ovog monitora liči na 40-50% kod, recimo, modela 710N. Takođe, ugao vidljivosti nije na najvišem nivou, ali je sasvim dovoljan za normalan rad, pa čak iako se malo pomerate pred njim, biće sve ok. Pozadinsko osvetljenje je ravnomerno, tu nemamo nikakvih primedbi – nekoliko modela iz prethodne generacije „sedamnaestica“ su imale problema sa svetlijim donjim delom ekrana (još uvek primetno kod jeftinijih laptop računara).
Brzina odziva je kategorija u kojoj ovaj monitor zaista blista. Kašnjenje se može uočiti samo u najbržim, kontrastnim (Quake III Arena, high) ili neprirodno posvetljenim igrama (Counter Strike), ali niko ne može reći da smeta. Svidelo nam se i kako ovaj monitor reprodukuje boje; skoro kao kod modela 910N, koji ipak ima osetno veći kontrast, te generalno prijatniju sliku (i nažalost veoma „flegmatične“ kristale). Grešaka nije bilo na kolornoj paleti, a na gradijentima boja smo uočili tanke banding linijice tek na zelenoj (najproblematičnijoj) nijansi.
U zaključku ćemo napomenuti da preporučujemo ovaj monitor najviše igračima koji provode vreme u tamnoj prostoriji. Ne smatramo da jedan TFT lako može da ima nedovoljno visok kontrast, ali Samsung-u 913N to stvarno moramo da zamerimo. Ipak, njegova cena je sjajna, a ljudima koji tek prelaze sa CRT-a i kojima nije neophodan DVI priključak, ova brza 19-ica može biti primamljiv izbor.
Proizvođač
Model
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
8 ms
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/160º
Potrošnja
38 W
Dimenzije
416 x 424 x 215 mm
Težina
6.0 Kg
Input
Analog
Cena
348 € + PDV
Monitor ustupio