Samsung SyncMaster 931C
Na tržištu monitora se već duže vreme ne “dešava” ništa revolucionarno niti novo, osim ako ste vlasnik CRT-a, pa tek treba da postanete ponosni vlasnik “tankog lepotana” ili imate TFT manje rezolucije i planirate da sebe častite nekim modelom koji prikazuje HD. Kao što smo i naveli u testu prvog TFT monitora koji kao pozadinsko osvetljenje ne koristi CCFL lampe, smatrali smo da je vesnik novina, talas koji najavljuje buru i niz promena na tržištu, zapravo baš taj Samsung XL20, ali nas je u realnost vratilo saznanje o ceni ovog modela. Wide Gamut TFT monitori će još neko vreme ostati rezervisani za profesionalce kojima je takav raspon kolorne palete neophodan, i koji sada koriste profesionalne CRT monitore čija je cena slična ceni ovog LED BLU lepotana. Za “mainstream”, još uvek će moći da posluži “tehnologija” dinamičkog kontrasta, koju sada nude i LG, ali i BenQ, a uskoro i ostali proizvođači. Iako mi smatramo da ona može poslužiti dobro pri gledanju divx filmova, narušavanje dinamike i preciznosti boja zarad naizgled višeg kontrasta nije put ka kvalitetnijoj slici, pa DC nije deo evolucije TFT monitora. Lagani razvoj različitih tehnologija displeja nije odraz male konkurencije na ovom ogromnom tržištu, naprotiv. Već nam je dobro poznato da su LCD displeji, jednostavno, već dovoljno dobri za najveći broju upotreba, da se osim povećanja dijagonale i smanjenja cene, akcenat ređe baca na avanzovanje u kvalitativnom smislu. Šta je zapravo SyncMaster 931C?
SyncMaster 931C je vizuelno najsličniji već opisanom gaming modelu – SM931BF, koji je, takođe monitor klasičnog odnosa stranica (5:4) i već poznate rezolucije od 1280 x 1024 piksela. Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše – i dalje nema opcije podešavanja boja kroz CMYK niti opcije Color Weakness. Magic Bright u svojoj trećoj verziji donosi čak sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Text, Internet, Game, Sport, Movie, Dynamic Contrast i Customized. Samsung-ov MagicTune u izdanju 4.1 predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija u samom OS-u. Kao što znamo, ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.
Dakle dizajn je sličan modelu 931BF, uz nekoliko suptilnih razlika, ali se radi o još jednom modelu koji je postavljen na obično tilt postolje. Iako je završna obrada na višem nivou u odnosu na već prihvaćen standard B serije, ne bi se baš složili sa Samsung-ovom izjavom da se radi o state-of-the-art dizajnu. Linije jesu “curved”, ali je teško da je tu nešto “organic” ili “dramatic”, ali nam se promena sviđa. Voleli bi da svi novi monitori “normalnih” serija stižu u crnoj boji, pa makar i ne dobijali TCO'03 sertifikat. Zapravo, bilo bi dobro kada bi od sada svi SyncMaster monitori stizali u ovakvom crnom “kućištu”, što je odlična promena u odnosu na “silver” varijante koje su nam već dosadile. Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra i ništa ne „krcka“ . Samsung je umeo da podbaci na ovom polju, pa se dešavalo da i na monitorima iz T serije plastika oko ekrana bude krivudava i da između nje i ravni panela postoji “gap”. SM931C poseduje i RoHS sertifikat (odsustvo Cd, Pb, Hg, Cr+6, PBDE i PBB elemenata i materijala), pa se nakon završetka radnog veka može “odložiti”, a da ne šteti prirodnoj sredini.
Samsung 931C (kao ni 931BW i BF) nema ove nedostatke, a vrlo je efektna blago plava iluminacija oko power tastera, kao i metalik “lajsna” na donjoj ivici. Postolje koje se montira nakon raspakivanja, dozvoljava promenu nagiba od 0 do 20 stepeni (unazad) što ukazuje na nižu ergonomiju, što smo i očekivali. Sa zadnje strane uočavamo četiri rupe za montažu na zid ( kit se dokupljuje ili se monitor postavlja po „uradi sam“ pricipu), kao i veoma jednostavnu i lepo dizajniranu zaštitnu masku, koja čini da monitor od nazad izgleda makar neutralno. Naravno, AC ispravljač je unutar kućišta panela, a sa druge strane postolja su smešteni DVI-D ulaz i klasičan 15-pinski D-Sub. I ovoga puta, tu je i maska koja se montira na “žabice”, a koja omogućava da se naponski i video kablovi sakriju i lepše sprovedu iza stola. Od video priključaka zatičemo analogni i digitalni, koji ima i HDCP (High Definition Content Protection), neophodan za puštanje High Definition sadržaja u Windows Vista OS-u, kao i puštanje istih sadržaja sa stand-alone uređaja (HD, BluRay plejera).
Samsung SyncMaster 931C, bar prema specifikaciji, spaja dve karakteristike koje smo do sada u kombinaciji retko viđali kod TFT monitora. U pitanju je pravi “gaming” monitor sa odzivom od dve milisekunde, a dinamički kontrast obezbeđuje odnos od 2000:1, ovoga puta uz novi sistem za korekciju boja (kada je dinamički kontrast aktiviran), koji Samsung naziva Color Innovation . SM931C spada u Enchanced Color klasu monitora i navodno je u stanju da prikaže 97% iz šireg opsega boja ( Wide Color Gamut , skraćeno WCG), iako iza TN-Film panela i dalje ima CCFL osvetljenje (Cold-Cathode Fluorescent Lamp). Za više detalja o širokom opsegu boja i LED BLU monitorima, pogledajte test SyncMaster XC20 . Međutim, WCG nalepnica koju vidite na slikama ne govori o Wide Color osobinama monitora, već o činjenici da se radi o zvaničnom World Cyber Games sertifikovanom proizvodu, što znači da će ga koristiti i profesionalni igrači. Dakle – SyncMaster 931C ima dve WCG nalepnice. J
S obzirom na to da se radi o TN tehnologiji, nismo očekivali da test crne prođe toliko dobro da zaslužuje čistu desetku. I uniformnost ekrana je za sve pohvale, kao i činjenica da nema probijanja pozadinskog osvetljenja – bar ne na našem test primerku, koji je sample . Kontrast je generalno jako visok, pa je inicijalno podešen na svega 50%, a dovoljno je intenzivan tek na oko 65%, bar ako govorimo o realnim vrednostima, tj. kada je opcija dinamičkog kontrasta isključena. Na oko 77% se javlja prenaglašavanje, odnosno gubljenje svetlijih nijansi osnovnih boja, koje se “stapaju”. Color Innovation je odlična novina ako želite da gledate filmove, pa je svakako preporučujemo, posebno za DVD i DivX sadržaje i to na drugom, intenzivnijem nivou (postoje Mild i Brilliant ). Ovaj put, naglašavanje boja je suptilno i ne predstavlja jednostavno pojačavanje svih kolornih kanala, te nam se zaista dopada. MagicBright profili su i dalje prisutni, a Dynamic Contrast je postavljen kao jedan od njih, koji, kada je aktiviran, zaključava sva ostala podešavanja unutar Color Innovation ili Custom Color panela. Ovo je dobro, jer se sada opciji dinamičkog kontrasta mnogo brže i lakše pristupa.
Pozadinsko osvetljenje je ravnomerno i dovoljno snažno da kompenzuje umeren kontrast, za one koji žele da ga podese na realan maksimum TFT matrice (oko 77% uz srednju gamma vrednost) i tako očuvaju prirodnu sliku i prirodnu dinamiku boja. Međutim, ni pozadinsko osvetljenje, a ni kontrast nisu problem ovog modela. Nažalost, RTA tehnologija, odnosno preterano agresivno “igranje” sa fluktuacijom napona ispred svakog piksela tečnog kristala (koje još zovemo overdrive ), čini svoje, pa inače dobar 5ms 24-bitni panel prikazuje loše gradijente, što se vidi i na nekim fotografijama i što je nedopustivo za monitor za koji je naglašeno da je sposoban da prikaže širi opseg boja nego drugi ( gaming ) monitori. Verujemo da je prikazani opseg boja veći u odnosu na druge monitore, ali sam broj prikazanih nijansi u okviru datog opsega nikako nije veći… Monitor smo čak povezali i na Apple PowerBook G4, na kome su instalirani i profesionalni profili za obradu fotografija kakvi su sRGB IEC61966 2.1, Apple i Adobe RGB, Wide Gamut NTSC, CIE RGB, PAL/SECAM i još neki, ali su greške sa gradijentima bile i dalje tu. Takođe, vertikalni vidljivi uglovi nisu baš impresivni, dok se za horizontalni može reći da je solidan. Međutim, ono što ovaj monitor zaista izdvaja, jeste brzina odziva – u nekoliko sporijih FPS igara nikako nismo mogli da primetimo zamućenja, ma koliko se trudili, ali se u manje kontrastnim scenama, gde preovladava siva boja (Oblivion, noću), ghosting ipak primećuje, ali je izuzetno minimalan.
Da li preporučujemo SyncMaster 931C? Ako vas zanima samo igrački monitor, a dinamičkim kontrastom niste oduševljeni – pronaći ćete i jeftiniju varijantu. Smatramo da ovaj model ipak predstavlja prelazno rešenje, jer je vidljivo da je već postojeća i već više puta korištena “tehnologija” (tu mislimo na sam TFT panel) iskorištena za nove modele – “na mišiće”. Sa druge strane, ne možemo reći da ne postoji dobar broj drugih modela koji bi preporučili, a koji imaju daleko umerenije karakteristike. Na primer – u klasi 19-ica i 20-ica, tu su SyncMaster 931BF (koji nam se nešto više dopao od ovog, pre svega zbog boljeg prikaza boja, ali i realnije cene) i 205BW (best buy u svojoj klasi). Razmislite malo i o wide monitorima veće dijagonale – nisu toliko skuplji od fancy 19-ica.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19″ / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1280 x 1024 / 16.2 miliona
Pitch
0.294mm
Horizontalno osvežavanje
30-81 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2(GTG)ms
Osvetljenje
250 cd/m²
Kontrast
2000 : 1 DC
Ugao gledanja (H/V)
160° / 160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
140 MHz / 38W
Dimenzije
422.7 x 427.9 x 219.3 mm
Masa
5.5 kg
Specijalne mogućnosti, Input
DVI-I, Analog, HDCP supported . Wide Colour Gamut (CCFL 97%), MagicBright 3, PrintViewer, MagicTune with Asset Management, Safe Mode (Down Scaling in UXGA)
Cena (sa PDV-om)
24.982 dinara (24.01.07)
Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, kompanija ErcCommerce.