Samsung SyncMaster 940BW

Samsung SyncMaster 940BW

Samsung SyncMaster 940BW je odogovor korejskog giganta na sve popularniju klasu widescreen "devetnaestica", kakvi su Fujitsu Siemens W-19, ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b ili LG Flatron L1940W. Ovaj monitor nas je prijatno iznenadio jer pruža umerene karakteristike po umerenoj ceni, ali u odnosu na konkurente, ima i tu dodatnu vrednost, koja ga od izdvaja...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 940BW
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Kod LCD monitora koji su namenjeni gaming tržištu, možemo primetiti smanjenje broja milisekundi kad je odziv u pitanju, ponajviše odziv koji proizvođači navode u specifikaciji. Kod TFT monitora je očigledno da je kvalitet prikaza boja dostigao neki vrhunac u svakoj od različitih tehnologija: IPS paneli sa overdrive tehnologijom (S-IPS, tj. Super In-Plane Switching) su idealni za prikaz office dokumenata, fotografija i rad sa grafikom, ali nisu brzi kao TN+Film paneli, koji opet nemaju dovoljno ubedljivu crnu, “uglove”, a često ni kolorit kao S-PVA paneli, koji su “nešto između IPS i TN tehnologija. Neke druge kategorije kad je u pitanju kvalitet prikaza, ponekad se stavljaju u drugi plan, a najbolji primer je vidljivi ugao, kod brzih TN/Film matrica, mada se ta situacija polako popravlja. Sada se još jasnije može primetiti jaz između skupljih modela baziranih na proverenim PVA rešenjima, koje uglavnom karakteriše savršen prikaz boja i fantastično veliki “uglovi”, i jeftinijih modela baziranih na TN/Film matricama. U trku polako ulaze i IPS modeli (AU Optronics i LG Philips češće koriste ovu tehnologiju nego Samsung), a verujemo da će oni ući u „sukob“ sa xVA tehnologijom, od kojih će u budućnosti dominirati verovatno samo jedna.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Ako redovno čitate vesti na sajtu Bench-Market, verovatno vam je poznato da se retko dešava da prođe dva dana, a da Samsung ne predstavi novi mobilni telefon ili neku drugi uređaj iz klase potrošačke elektronike. Sve veći proizvođač i širom sveta poznati brend, korporacija Samsung malo toga prepušta slučaju, a još manje konkurenciji, pa je jasno da se neki trendovi moraju ispoštovati. Samsung je vodeći proizvođač TFT panela za LCD monitore, aktivan na svim tržištima – od dalekoistočnih, preko australijskog, američkih i latino-američkih, sve do evropskih, istočno evropskih i južno-afričkih. Ponekad je teško ispratiti sve oznake modela, jer nekad identični modeli na različitim tržištima imaju drugačije oznake, a ponekad se može desiti da isto označeni modeli praktično nemaju mnogo istih karakteristika. U opštim trendovima koji prate industriju TFT monitora i LCD TV aparata, uočljiv je i onaj koji po definiciji daje prednost ekranima sa širokim aspektom stranica, bar kada govorimo o budućem periodu. Na našem tržištu, wide monitori su sve popularniji, a sve je izvesnije i da su jeftiniji od klasične „braće” iste dijagonale. Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, (svojevrsni best buy u svojoj klasi), ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L1940W (koji uskoro kreće u osvajanje našeg tržišta) su karakteristični po neobično primamljivim cenama, čak i unutar kategorije “deventnaestica”, ali i da imaju vrlo ujednačene karakteristike. Tu pre svega mislimo na umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobre vidljive uglove. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati, ali im se monitor može učiniti manjim nego što jeste, pa će se retko dešavati da neko ko već ima klasičnu 19-icu, upgrade-uje na wide 19-icu.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      SyncMaster 204BW je dosta popularan monitor na našem tržištu, jer po ceni koja se kreće oko 360 evra, „dobijate” 20-inčni wide TFT rezolucije 1680 x 1050 piksela, vrlo dobrih karakteristika. Model koji ovom prilikom predstavljamo, SM 940BW, ima za cilj da otme deo tržišta već popularnim wide devetnaesticama, koje smo pomenuli u prethodnom pasusu. SyncMaster 940 BW je “klasičan” devetnaestoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10. Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše – i dalje nema opcije podešavanja boja kroz CMYK niti opcije Color Weakness. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies i Custom. Samsung-ov MagicTune u izdanju 3.6 predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija u samom OS-u (postoji verzija za MacOS X, koja čak bolje radi!) ali bi bilo fino da ova stara i ponekad iritirajuće bagovita verzija dobije “naslednika”. Podsetićemo da ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Spolja gledano, 940BW se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz V, B i N serija. Tu je prepoznatljiva prednja srebrna maska, uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Kod modela 940BW, osim standardne promene ugla, koja je minimalna, dodat je i mehanizam za korekciju visine, dok je pivot izostao, što je identično modelu 205BW, koji izgleda samo kao njegova malo veća verzija. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko, ni duboko, a od video priključaka zatičemo analogni i digitalni, koji ima i HDCP (High Definition Content Protection), neophodan za puštanje High Definition sadržaja u Windows Vista-i (mada još uvek nismo sigurni da je to istina J ), kao i puštanje istih sadržaja sa stand-alone uređaja (HD, BluRay plejera). Možemo dati malu zamerku na završnu obradu, koja je mogla biti nešto bolja – plastika malo krcka kad se monitor pritisne i može se reći da spojevi nisu idealno uklopljeni, a SM 940BW i 931BW su nam pokazali da i jeftiniji modeli ne moraju da „pate” od ovakvih boljki.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Osvetljenje je po „defaultu” podešeno na maksimum, a kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi samo 500:1, a u praksi je tek dovoljnog intenziteta na početnoj vrednosti od 75%, mada će mnogi korisnici, pogotovo pri jačem ambijentalnom osvetljenju, poželeti više. U tom slučaju je dobro znati da do prelivanja (gubljenja nijansi), odnosno bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi ni kada se kontrast poveća na 90% (pod uslovom da je gamma na nultoj vrednosti), što je vrlo pohvalno (prenaglašavanje postaje vidljivo iza 92%). Ukupni kontrast nije impresivan, ali je slika vrlo prirodna, a boje ipak dovoljno jarke. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, ali se svakako može nazvati vrlo dobrom za monitor ove klase i ovaj tip panela (blaga zatamnjenja se vide u uglovima, pri prikazu čisto bele). Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, mada je vertikalni nešto manji, pa je čudno što je Samsung za oba naveo vrednost od 160 stepeni u specifikaciji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 940BW i bez neke posebne kalibracije (na 6500K) prikazati prirodne i živahne boje, bez većih hue odstupanja. Greške na „gradijentu” su u granicama prihvatljivog, jer izraženijeg banding- a nema, čak ni kada je kontrast podešen na 90%.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Test “crne” je prošao vrlo dobro, pa se slobodno može reći da je ovaj TFT sasvim dobar za gledanje filmova (ne kao S-PVA, ali skoro jednako dobar). Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Da odziv bude još brži, brine se Samsung-ova Response Time Accelerator tehnologija, pa je vreme odziva svedeno na dve milisekunde (prema nekim izvorima, odziv je 4 ms (G-t-G)). Test crne je jedan od važnijih jer obično uslovljava opšti utisak pri gledanju filmova ili igranju jako tamnih igara ( Quake 4, Oblivion, F.E.A.R., Condemned, Doom III ). Na svu sreću, nismo primetili nikakva probijanja pozadinskog osvetljenja na ivici ni kada je isti pojačan do maksimuma.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Generalno, slika koju SyncMaster 940BW prikazuje dosta podseća na onu kod Fujitsu Siemens W-19, koji smo takođe pohvalili, ali u odnosu na njega stiže sa opcijom podešavanja visine, što je jako bitno sa ergonomskog aspekta (potpisnik ovih redova poznaje tri vlasnika pomenutog FSC monitora, koji bi voleli da mogu da podignu kućište panela da ne stoji tako nisko na stolu). Reprodukcija boja je vrlo dobra, a test „crne” je takođe prošao sa „jakom četvorkom”, osvetljenje ne probija, a vidljivi uglovi su „ubedljivi”. SyncMaster 940BW je vrlo dobar monitor, čak i kada zanemarimo njegovu povoljnu cenu. „Odličan” ili „sjajan” bi bio da nije sitnijih grešaka na testu gradijenta i uniformnosti, kao i da je ubačena opcija pivota i da je sama finalna obrada izrada nešto bolja. Kontrast nije fascinantan, ali se na njegov intenzitet korisnici sigurno neće žaliti. U ovom slučaju, Samsung 940BW sa svojim umerenim, vrlo dobrim karakteristikama i povoljnom cenom sasvim odgovara domaćem kupcu. Rezolucija wide 19-ice je i dalje manja od 5 : 4 verzija TFT monitora ove dijagonale, ali je efektivna dijagonala pri gledanju filmova i serija veća, a i sam desktop je nekako „prirodniji” u wide “izdanju”. Po ceni od 270 €, sa uračunatim porezom, ovaj monitor zaista predstavlja odličnu kupovinu.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940bw monitora

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 940BW

      Dijagonala / tehnologija

      19″ Wide

      Fizička rezolucija / boje

      1440×900 / 16.2 miliona

      Pitch

      0.285 mm

      Horizontalno osvežavanje

      30-81 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      4 ms (Gray to Gray)

      Osvetljenje

      300 cd/m?

      Kontrast

      500 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja,

      140 MHz / 42W

      Dimenzije

      439 x 360.7 x 200 mm

      Masa

      4.2 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicColor, MagicTune
      HDCP (for DVI), Narrow Bezel

      Cena

      273 €

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, kompanija ErcCommerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test