Samsung SyncMaster 940NW

Samsung SyncMaster 940NW

Samsung 940NW je jeftinija "verzija" modela 940BW, od koga se razlikuje po nedostatku opcije podešavanja visine i svivel-a, ali i digitalne konekcije. Da li jedan TFT monitor može da bude atraktivno rešenje bez DVI konekcije u vreme kada je i HDMI već prihvaćen?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 940NW

      Svi znamo da je kompanija Samsung vodeći proizvođač TFT panela za LCD monitore, kao i da malo toga prepušta slučaju. Kako su widescreen monitori sve popularniji (ove godine će premašiti 20% svih modela na tržištu, uključujući i one na laptopovima), jasno je da i Samsung mora imati najbolju ponudu, počev od samog entry-level segmenta tržišta. SyncMaster serija monitora je već duži niz godina dominantna na našem tržištu, a novih modela uvek ima na pretek. Na našem tržištu, wide monitori su sve popularniji, a sve je izvesnije i da su jeftiniji od klasične „braće” iste dijagonale. Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L194TW su karakteristični po veoma primamljivim cenama, koje se bliže “ciframa” koje važe za “obične” 17-ice, ali i pored toga nude vrlo pristojan kvalitet. Tu pre svega mislimo na umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobre vidljive uglove. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati, ali im se monitor može učiniti manjim nego što jeste, pa će se retko dešavati da neko ko već ima klasičnu 19-icu, upgrade-uje na wide 19-icu. SyncMaster 940 NW je standardan devetnaestoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10, a po svemu je veoma sličan modelu 940BW, koji, za razliku od modela koji danas predstavljamo, ima i DVI video ulaz. Dakle, pošto se radi o TFT monitoru koji nema digitalni ulaz, znamo da predstavlja apsolutni entry-level , ali je primamljivo to što je cena još niža u odnosu na ionako povoljni SM940BW. Postavlja se pitanje – koliko mu, realno, nedostaje digitalni ulaz.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Opcije podešavanja boja kroz CMYK, odnosno Color Weakness , na ovom modelu ne postoji, mada bi, realno, bilo mnogo da na monitoru ovog cenovnog ranga i postoje takve opcije. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies i Custom . Samsung SyncMaster 940NW radi sa MagicTune 3.6 aplikacijom. Podsetićemo da ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.

      SyncMaster 940NW se spolja ne razlikuje od najvećeg broja Samsung TFT monitora iz V, B i N serija, a veoma je sličan modelu 940BW, koji ima i mehanizam za korekciju visine, kao i svivel dok je pivot izostao (kao kod modela 205BW). Za razliku od modela 940BW, a slično novom SM206BW, 940NW ima samo tilt postolje, koje se montira. Ergonomija je minimalna, jer nema ni opcije rotiranja oko vertikalne ose (pomenuti svivel). Tu je prepoznatljiva prednja srebrna maska, uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko, ni duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni. Ovoga puta ne možemo uputiti zamerku na završnu obradu, koja je bolja od one kod modela 940BW. Plastika ne krcka ni malo, a spojevi su idealno uklopljeni.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      Osvetljenje je po „defaultu” podešeno na maksimum, a kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi odličnih 700:1, a u praksi je dovoljnog intenziteta već na 60%. Međutim, do prelivanja (gubljenja nijansi), odnosno bitnijeg prenaglašavanja dolazi ni kada se kontrast poveća na 65%, mada je u testu vidljivo odmah nakon 62. podeoka, sve pod uslovom da je gamma na nultoj vrednosti. Ukupni kontrast je, dakle, daleko od impresivnog, ali je sasvim dovoljan i na vrednostima ispod 62%, slika je vrlo prirodna, a boje ipak dovoljno jarke. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, i na primerku sa testa zaista nije probijalo na ivicama. Test “crne” je prošao vrlo dobro, pa se slobodno može reći da je ovaj TFT sasvim dobar za gledanje filmova. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Broj vidljivih detalja bi u tamnim scenama mogao biti veći – ne treba očekivati čuda od jeftine 19-ice sa TN panelom iz ultra-masovne produkcije. Da odziv bude još brži, brine se Samsung-ova Response Time Accelerator tehnologija, pa je vreme odziva svedeno na dve milisekunde (prema nekim izvorima, odziv je 4 ms (G-t-G)). Test crne je jedan od važnijih jer obično uslovljava opšti utisak pri gledanju filmova ili igranju jako tamnih igara ( Quake 4, Oblivion, F.E.A.R., Condemned, Doom III ). Iako je kontrast po specifikaciji bolji do onog kod modela 940BW (500:1), u praksi i nije tako, pa je ovo još jedan dokaz o tome koliko podatke sa “papira” treba uzeti sa rezervom.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, što smo zamerili dobrom broju jeftinih wide 19-ica. Generalno, uniformnost se može okarakterisati kao vrlo dobra za monitor ove klase i ovaj tip panela (blaga zatamnjenja se vide u uglovima, pri prikazu čisto bele). Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, mada je vertikalni nešto manji, pa je čudno što je Samsung za oba naveo vrednost od 160 stepeni u specifikaciji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 940BW i bez neke posebne kalibracije (na 6500K) prikazati prirodne i živahne boje, bez većih hue odstupanja. Greške na testu gradijenata su u granicama prihvatljivog, jer izraženijeg banding- a nema, čak ni kada se kontrast poveća na maksimum (osim što, u tom slučaju, krajnji desni deo gradijenta, širine 3-4 cm predstavlja samo jednu nijansu). Odziv je u rangu očekivanog za ovaj TN panel, vidljivih “duhova” ima ali tek pošto počnete da pažljivije zagledate, a pošto nema overdrive-a, nema ni sporednih efekata sa vidljivim uglovima i neprijatnim banding-om.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940nw monitora

      Sve skupa posmatrano, utisak koji na nas ostavlja SyncMaster 940NW je sličan onome koje smo imali testirajući Fujitsu Siemens W-19 i Samsung-ov 940BW, koje pohvalili. Međutim, ergonomija je niža, a tu je i nedostatak video ulaza, što bi možda mogli da zanemarimo da analogni priključak nije davao za nijansu mutniju sliku, što bi sigurno bilo uočljivo čak i da 940BW nije bio smešten odmah pored, povezan na primarni digitalni konektor. Svakako, probali smo i sa drugim kablom, pa smo ustanovili da se radi o kvalitetu samog konektora (drugi monitori su sa istom karticom davali oštriju sliku na analognom ulazu). Reprodukcija boja je vrlo dobra, iako specifikacija “kaže” da se radi o 16.2M boja, postignuto dithering-om, a test „crne” je takođe prošao sa „jakom četvorkom”, osvetljenje ne probija, a vidljivi uglovi su „ubedljivi”. Ipak, SyncMaster 940NW ipak nije dovoljno jeftiniji da bi ga preporučili u odnosu na 940BW, koji ima i mogućnost podešavanja visine i nešto bolje rešen kontrast (iako se radi o istom panelu) – digitalni ulaz je nešto što bi svaki TFT monitor trebalo da ima.

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 940NW

      Dijagonala / tehnologija

      19 ” / TN+Film LCD TFT (wide)

      Fizička rezolucija / boje

      1440 x 900 / 16.2 M

      Pitch

      0.285 x 0.285

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75

      Odziv

      5 ms (GTG)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      700:1 statički

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 55W

      Dimenzije

      439×360.7×200 mm

      Masa

      4,3 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Analog,
      Vesa Wall Mounting, MagicBright 2

      Cena

      19500 dinara (sa PDV-om)

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, firma ErcCommerce Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test