Samsung SyncMaster LD190

Samsung SyncMaster LD190

Monitori dijagonale od 19 inča su odavno prestali da budu interesantni korisnicima stonih računara i danas su usmereni gotovo isključivo ka corporate tržištu - firmama kojima će služiti da se na njima završi osnovni posao. S obzirom na to da većina korisnika u ovakvom okruženju i radi na prenosnim računarima, kao i da se za njih pojavljuje sve veći broj najrazličitijih dodataka i periferija, čudno je i to što do s

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster LD190

      Usporen razvoj različitih tehnologija displeja nije odraz male konkurencije na ovom ogromnom tržištu, već su ekrani, jednostavno rečeno, već dovoljno dobri za najveći broj upotreba, pa se osim povećanja dijagonale i smanjenja cene, akcenat ređe baca na avanzovanje u kvalitativnom smislu. Nažalost, Twisted Nematic tehnologija nije najkvalitetnija u trojci (koju još čine i Vertical Alignment i In-Plane Switching), ali je već odavno dovedena do savršenog stadijuma za mass market tržišta. Samsung je, tako, običnim korisnicima sada počeo da nudi isključivo TN panele, koji se nalaze i u modelima iz P i T serija. Za novu X, LED BLU seriju, potrebno je platiti mnogo više jer ona, osim IPS ili SPVA matrice nudi i LED pozadinsko osvetljenje. Modeli iz starijih T serija (245T, 275T i 305T) se još uvek mogu poručiti, ali nismo sigurni koliko će dugo biti u proizvodnji, pa ako ste zainteresovani da sebi obezbedite sjajan monitor po ne tako fantastično visokoj ceni (po kojoj se prodaju modeli iz X serije), opredelite se za neki od navedena tri modela. U nižim klasama je, s postojećim panelima, potrebno ponuditi nešto novo. S obzirom na to da se sva tržišta dalje segmentiraju u sve specijalizovanije ponude, odnosno proizvodi nude za sve specifičnije namene, nije ni čudno to što je Samsung odlučio da ponudi poseban monitor namenjen korisnicima notebook računara. Svakako, bilo koji monitor možete povezati na laptop – svaki laptop ima bar neki od tri standardna konektora – D-Sub, DVI ili HDMI, a ovi priključci se nalaze i na monitorima. Prilikom posete domaćim IT firmama, primetili smo da sve veći broj zaposlenih koristi notebook računar (umesto doskora standardnog desktopa) na koji je povezana eksterna tastatura, a onda i dodatni monitor. Neki od naših kolega koriste oba monitora (primarni na prenosnom računaru i desktop monitor kao extended display), ali određen broj njih koristi samo dodatni. Veća radna površina, ugodniji rad, bolja ergonomija. Firme svakako moraju da brinu o tome koliko je njihovim zaposlenima udobno tokom rada, a nije problem ni da se poslovni računar nosi kući i koristi i kao privatna svojina – uostalom, tako radnici, hteli to ili ne, odnosno bili svesni toga ili ne – nose svoj posao kući. Uvek se još jednom proveri elektronska pošta, odgovori šefu na mejl, bez obzira na to što je prošlo šest sati od kraja radnog vremena. No, da ne idemo dalje u digresiju. Jasno je da u ovakvoj situaciji korisnik ne nosi i dodatni monitor kući, ali mu je svakako prijatnije da ima veću (ukupnu) radnu površinu dok je na poslu. Na dodatni prozor može da izbaci Excel tabele, MSN ili Tweeter prozor, Sidebar ili widget sa izveštajima o finansijama…
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster ld190 monitora

      Dodatni monitor može da bude bilo koji monitor. Ali ako je taj monitor Samsung iz lapfit serije, specijalno osmišljen za to da stoji pored prenosnog računara i ako taj monitor zbog toga što je pripadnik specijalne serije i ne košta više od „običnog“ – nema razloga da se za njega ne odlučite. Osim ako ne pročitate da je u nečemu loš. Mi smo testirali upravo SyncMaster LD190, 19-inčni model iz N serije, koji poseduje samo analogni priključak. Postoji i verzija sa DVI konektorom, kao i posebna UbiSync verzija, koja ne zahteva da vaš računar uopšte ima (dodatni) video izlaz, jer signal za sliku putuje putem USB konekcije (a jednostavan grafički adapter je u samom monitoru). Na našim sajtovima ste već imali prilike da čitate testove modela poput Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191, Samsung SyncMaster 931BW, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L1940W… Sa pomenutim monitorima, SyncMaster LD190 nema skoro ništa zajedničko, osim činjenice da je takođe baziran na TN tehnologiji.

      Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright u svojoj trećoj verziji donosi čak sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Text, Internet, Game, Sport, Movie, Dynamic Contrast i Custom. Samsung-ov MagicTune u izdanju 4.0 predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija u samom OS-u. Kao što znamo, ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.

      Za razliku od ogromnog broja monitora koje smo u poslednje vreme testirali, a koji su bili postavljeni na obično tilt postolje, SyncMaster LD190 ima postolje kao stoni ram za slike (digitalni ili klasični). To znači da on stoji na stolu i da je samo iza naslonjen na – polugu koju je moguće postaviti pod različitim uglovima i time regulisati koliko je sam monitor nagnut u odnosu na ravan stola. Naravno, ugao između njegove zadnje strane i ravni stola mora biti manji od 90 stepeni, jer bi drugačije monitor pao ka ekranu. Dakle, u pitanju je još manji nivo ergonomije u odnosu na tilt postolja, ali samo uslovno rečeno, jer ovaj monitor i jeste osmišljen tako da se gleda sa visine ka dole, pa nikad neće ni biti potrebno da ka njemu gledate na gore (osim ako ga okačite na zid, za šta takođe postoji opcija – standardni VESA wall mount). Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra, bez gapova i neprijatnog krckanja na jači dodir. Vrlo je efektno rešena iluminacija OSD tastera, koja probija ispod plastike na donjoj ivici desno i označava funkciju samih dirki. Sa prednje strane, završna obrada je glossy tipa, a na zadnjoj masci monitor je “matiran”. Naponski ispravljač je, naravno, integrisan u kućište panela. Samsung-ov OSD meni je već mnogima poznat – većina je videla bar Samsung TV aparate, pa zna da je kretanje kroz menije logično, a i sami tasteri su udobni sa fino definisanim „klikom“. U paketu se, osim drajvera i uputstva (32 jezika, a među njima i Srpski), takođe nalaze i DVI-D, D-Sub i klasičan trožilni naponski kabl. Standardni CD sa programima kao što su Magic Color, Magic Zone, Magic Bright 2 i Magic Tune 4.0 je prisutan, a njihovu namenu nećemo opet opisivati.

      Probijanje pozadinskog osvetljenja je izraženije kod wide modela veće dijagonale, ali postoje i korisnici kojima veće od 19 inča i dalje nije potrebno. Takvi korisnici su navikli na dijagonalu od 12, 14 ili 15”, pa će im SyncMaster LD190 doći dobro da odmore oči. Zapravo, ovaj monitor ima dijagonalu od vidljivih 18.5” i radnu rezoluciju od svega 1360 x 768 piksela što ga svrstava u klasu sa ostalim trendi modelima sa odnosom stranica od 16 : 9. Kako se radi o monitoru najnovije generacije, reklamirani dinamički kontrast je 20 000:1, dok su vidljivi uglovi 160 stepeni za vertikalni tj. 170 stepeni za horizontalni, što predstavlja prosek specifikacije kod TN+Film tehnologije.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster ld190 monitora

      Samsung-ov panel unutar ovog monitora spada u TN Film matrice poslednje generacije. Kontrast je, u slučaju kada je Dynamic mod deaktiviran, dovoljnog intenziteta već na 70 procenata, ali do bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi ni kada se kontrast poveća na 72%, što je u ovoj klasi već dovoljno dobro. Ukupni statički kontrast je, za monitor ove dijagonale prilično ubedljiv i slika je već u startu vrlo prirodna, a boje dovoljno jarke. Dovoljan kontrast omogućava nesmetan rad i u trenucima kada vam sunčevi zraci “upadaju” u sobu ili kancelariju, ali opet, viđali smo i modele koji imaju još izraženiju sliku, ali daleko veći broj njih sa manje ubedljivim kontrastom. Pozadinsko osvetljenje je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama. I ovo je bilo prijatno iznenađenje. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse (bele) izuzetno dobra, pogotovo za monitor ove klase i ovaj tip panela. Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi nisu toliko dobri kao što smo očekivali, ali su sasvim pristojni, dok je i ovog puta, vertikalni čak i manji, pa je čudno ono što su navedene iste vrednosti za obe ose u specifikaciji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će i ovaj SyncMaster Lapfit monitor bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnih hue odstupanja, ali uz određen broj greščica na gradijentima osnovnih boja, koje opet nisu izražene u velikoj meri, pa i na ovom testu LD190 prolazi sa „jakom četvorkom“.

      Kada je odziv u pitanju, moramo istaći da je Samsung LD190 prilično živahan monitor, ali nije među najboljima u klasi, što opet ne umanjuje konačan utisak o ovom proizvodu, jer i nije namenjen zahtevnim desktop korisnicima. Test “crne” je prošao veoma, veoma dobro pa se slobodno može reći da je ovaj SyncMaster mališan idealan i za gledanje filmova i igranje tamnih igara, naravno, ako vaš laptop to može da podnese. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Na kraju moramo da damo i vrlo pozitivan zaključak, jer ovaj monitor namenjen korisnicima prenosnih računara košta svega 11700 dinara (verzija koja ima i USB priključak i integrisani VGA adapter košta samo 1100 dinara više), a pored svega, radi se o vrlo kvalitetnom rešenju u klasi monitora od 19 inča, sa specifičnom namenom. Korisnici kojima SyncMaser LD190 predstavlja “pogodak u metu”, ne treba mnogo da razmišljaju…

      Za:

      – dizajn i touch sensitive tasteri
      – brzi programabilni taster
      – solidan kontrast
      – precizne boje, veoma dobra crna
      – nema vidljivog probijanja pozadinskog osvetljenja
      – uniformnost
      – atraktivna cena

      Protiv:

      – samo analogni priključak
      – niska ergonomija

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster LD 190N

      Dijagonala / tehnologija

      18.5″ Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1360 x 768 / 16.7 M

      Pitch

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      (5 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (DC:20 000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      170°/160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      140 MHz / 20 W

      Dimenzije

      450,2 x 295,8 x 72 mm

      Masa

      3.6 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Bottom Stand ( Tilt : 10°- 40° )
      Touch Button, Image Size
      Windows Vista Basic

      Cena (sa PDV-om)

      ~122 evra

      Monitor na test ustupio Erc Commerce Computers

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test