Branko Maksimović
Samsung SyncMaster P2050
U današnje vreme, oznaka HD je postala često viđana na velikom broju proizvoda – od TV uređaja, preko kamera i foto-aparata, sve do igračkih konzola i kutija u kojima su gotovi računari ili laptopovi. Nakon brojnih modela koji smo predstavili pre našeg prvog uporednog testa FullHD monitora, red je došao na jedan manji model koji nudi rezoluciju koja se samo može okarakterisati kao HD Ready. Sve češće se i u displej panelima ili drajverima pojavljuju oznake 720p i 1080p, jer su to dva kvalitativna koraka u kojima se posmatra sadržaj, bilo da se radi o kvalitetu video kamere koju posedujete, filma koji gledate preko nekog računara (koji sve više postaju potrošačka elektronika, a zapravo su samo lepo upakovani personalni računari) ili igre koja radi u određenom broju frejmova u nekom od ova dva moda. Monitor koji predstavljamo radi u vrlo neobičnoj rezoluciji od 1600 x 900 piksela, što nedvosmisleno ukazuje na odnos stranica od 16 : 9. Već smo rekli šta mislimo o novom trendu na tržištu LCD monitora namenjenih desktop računarima, te prokomentarisali i naše mišljenje o njihovoj manjoj, glossy braći koja se ugrađuju na notebookove. Monitora sa aspektom od 16 : 10 će biti na tržištu još neko vreme, ali ih već sada ima dosta manje nego pre samo nekoliko meseci, a ovaj odnos će se, u korist “širih” primeraka promeniti od početka “back to school” sezone, koja je već počela. Dakle, aspekt od 16 : 10, odnosno 1440 x 900, 1680 x 1050 i 1920 x 1200 će uskoro biti zamenjeni rezolucijama 1366 x 768, 1600 x 900, 1920 x 1080 i 2048 x 1152. Iako u mnogim slučajevima imamo manji broj ukupnih piksela, dobra strana novih standarda je u tome što se iste dijagonale sve češće dobijaju veće radne rezolucije. Nedavno smo predstavili nekoliko monitora koji na dijagonali od 21 ili 22 inča nude FullHD rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, a u pripremi je i drugi deo uporednog testa Full HD monitora, koji će pokazati da je aspekt 16 : 9 i definitivno već prihvaćen na tržištu desktop monitora, baš kao što je, dosta ranije, prihvaćen i kao jedan od standarda u TV i filmskoj industriji.
Samsung je nedavno predstavio više monitora iz prestižne, P serije. Osim što se razlikuju po dijagonali, kod nas su u prodaji i dve podserije – serija 50 i serija 70, pa tako imamo modele sa oznakama P2050, P2250, P2350 i P2070, P2270 i P2370. Serija 70 je nešto prestižnija, jer donosi još bolji dizajn, monitori su tanji i elegantniji, a karakteristike malo “napucanije” iako već sada možemo otkriti “tajnu” da obe serije koriste iste TN panele. Modeli od 20 inča nude već pomenutu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, a 22-ke i 23-ke – svih 1920 x 1080 piksela, tj. FullHD. Šta to novo i uzbudljivo, osim dizajna, donosi prvi novi P monitor koji ćemo predstaviti – SyncMaster P2050?
Pa, ono što je novo je sigurno dizajn, ali od serije P50 nemojte očekivati tananost i preterano mnogo elegancije. Štaviše, P2050 je prilično “dubok” monitor. Njegove ključne karakteristike su odziv od 2 ms, koji već bar 2 godine nije ništa novo na tržištu, čak i jeftinijih modela. S druge strane, kontrast od 50.000 : 1 mora da oduševi, što bi bilo fino da ova cifra ima neke veze sa realnošću. Ali, kada bi ovaj monitor imao 100 puta veći, realni kontrast od modela od pre pet godina, koji su se bez problema prodavali sa „bednih“ 500 : 1, sam monitor bi, pri prikazu najsvetlije nijanse morao da gori jače nego elektroda za varenje i to znatno većom površinom, što bi bilo gore nego direktno gledanje u Sunce. SyncMaster P2050 spada u Touch of Color seriju, pa je opet primetno nekakvo probijanje crvene boje ispod akrilno crne, polutransparentne plastike. Kada je OSD u pitanju, kao i feature-set, ništa novo ne možemo reći…
Tu je opet Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što je on prilično pojednostavljen i ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora.
MagicTune je i dalje u svom četvrtom izdanju i predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora. Dakle, sve lepo nazvane novine, novije ili starije su tu i kod nove mainstream dvadesetčetvorke – MagicBright3, Image Size, Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicKey & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium,DVI with HDCP, MultiScreen S/W.
Samsung SyncMaster P2050 ponajviše liči na rođake iz T serije, ali ima pravilnije linije, tj. njegova donja i gornja ivica nisu blago zaobljene, pa monitor deluje strožije, a dizajn je čistiji i nekako ozbiljniji. Karakteriše ga nešto deblji okvir oko ekrana, što ga pomalo odvaja od tankih okvira i daje dozu “premiuma”, kada je pojava u pitanju. I ovde je prisutan sloj providne plastike kao finiša, ali samo preko prednje maske. Podsetićemo se da je kod T serije i zadnji panel imao ovakav finiš, ali kod P50 modela, monitor sa zadnje strane izgleda kao bilo koji Samsung monitor iz jeftinijih serija. Malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja, jednako je osetljivo na ogrebotine i otiske prsta kao i ostatak monitora. Čini ga samo postolje, na koje se dodaje nosač tj. držač kompletnog monitora u koji se on i “ubada” (u nedostatku boljeg termina). Na pozadini se nalazi standardni VESA mount od 75 mm, kao i ukrašena maska koja je pomalo vesela i šarena za naš ukus. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nedostaje i mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot opcija izostala. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Nažalost, stilizacija je dovela i do toga da je rotacija oko vertikalne ose nemoguća (svivel), pa ćete monitor morati da okrećete celog. To i nije tako strašno – ne koristimo više CRT-ove.
Ispravljač napona je integrisan u kućište koje je pomalo duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni D-Sub, dok je kod modela SyncMaster P2050 prisutan i DVI-D priključak sa HDCP (High Definition Content Protection) zaštitom. OSD tasteri su smešteni na donjem delu, desno i osetljivi su na dodir (termalni senzori), a njihova funkcija se distkretno osvetljava kroz providni plastični “finiš” prednje maske. Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade je na visokom nivou i to, možemo reći, za klasu iznad modela iz mainstream serija, kakvi su 2xxxBW / NW i slični modeli. Plastika je deblja, monitor je robusniji i nema nikakvih lošijih detalja koje je moguće primetiti kod jeftinijih modela.
SyncMaster P2050 koristi isti panel kao i jeftiniji brat – SM2033SN. Njegova neobična radna rezolucija od 1600 x 900 biva prepoznata od strane računara, bez obzira na grafiku (Radeon, Intel ili NVIDIA) ili OS (Vista, XP, Win 7, MacOS X). PnP OS odmah prepoznaje ovaj PnP monitor, tako da ne morate brinuti kako će desktop izgledati. Po našem mišljenju, ova rezolucija je dobro odmerena za monitor dijagonale od 20 inča, ali nekima može smetati što je ipak solidno manja od one koja je važila za 16 : 10 modele (1680 x 1050 piksela), a i pixel pitch je veći (0,276 prema 0,248 kod 16:10 modela slične dijagonale). Kontrast matrice, prema specifikaciji, iznosi 1000 : 1, dok je dinamički podignut na čak 50000 : 1, što možete uporediti sa onim što se navodi za SyncMaster 2033SN i SW (15000 : 1). Naša čuvena preporuka je da dynamic contrast svakako isključite, iako je statički kontrast pre u rangu odnosa od 500 : 1 ili manji.
Bez obzira na to što koristi isti panel kao jeftiniji model, bolji difuzori, reflektivne površine u kućištu i kvalitetnije CCFL lampe čine svoje, pa za razliku od lošije rešenog kontrasta na SM2033SW, kontrast na SyncMaster P2050, koji je startu podešen na 75%, dovoljan je već na 62-65%, a na 75% je vrlo izražen. Prenaglašen je tek iza 78%, što je vrlo dobar rezultat za jedan TN sa ovolikim statičkim kontrastom. To znači da u višoj klasi ipak možete imati bolje rešen kontrast i solidnu dinamiku. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, fabrički je podešeno na sam maksimum i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama, što je još jedan odličan rezultat Samsung-ovog premium modela. Uniformnost osnovnih boja je na visokom nivou, testirano golim okom, na fotografijama, a kasnije potvrđeno i u testovima. Čak je i uniformnost najsvetlije nijanse veoma dobra, pa na ovom polju SyncMaster P2050 jeste bolji od starijih modela SM2053BW, ali i modela sa istim panelom – SM2033SW, kod koga je uniformnost takođe bila veoma dobra. Vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, tu uključujući i vertikalni, koji jeste gotovo i da nije manji, što je bilo još jedno prijatno iznenađenje. Na utisak o uglu je dosta uticao specijalan premaz preko ekrana, koji je dosta “kompleksniji” od premaza na jeftinim modelima i pomalo popravlja i utisak o reprodukciji crne i za nijansu podiže broj vidljivih detalja na tamnijim delovima sive. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da SyncMaster P2050 ima veoma dobro prekalibrisanu kolornu sliku, pa će i bez doterivanja prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnijih hue grešaka. Ipak, zahtevnijim korisnicima preporučujemo da strpljivo odrade kalibraciju boja barem kroz prisutni Magic Tune softver.
Test gradijenta osnovnih boja SyncMaster P2050 prolazi sa odličnim ocenama, te je i u ovim disciplinama pokazao blagu prednost u odnosu na jeftiniji model sa “istim genima”. Test crne je još jednom pokazao koliko je bitan difuzor koji stoji između TFT panela i CCFL lampi. Samsung P2050 ima znatno deblje kućište od SM2033SW sa kojim ga stalno poredimo, pa tu i refleksije manje dolaze do izražaja, a manji je i nivo “curenja” pozadinskog osvetljenja (backlight bleeding). Dakle, probijanje pozadinskog osvetljenja gotovo da i nije prisutno, a crna je prilično dobra i bez dinamičkog kontrasta, što znači da ni dinamika tamnih nijansi nije ugrožena. Bolju reprodukciju crne u odnosu na SM2033 smo i očekivali čim smo videli da je ukupan statički kontrast daleko konkretniji, pa po našem mišljenju zaista nema razloga da se igrate, niti da eksperimentišete sa dinamičkim kontrastom. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja ni ovoga puta nema i možemo reći da odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 2 ms, gotovo potpuno opravdan i u praksi. Većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je i dalje moguće uočiti, ali su minimalna i postavlja se pitanje da li smo uopšte videli brže modele, jer smo gotovo zaboravili kako izgledaju najbrži AUOptronics Viewsonic i BenQ modeli dijagonale od 19 inča sa odnosom stranica od 5 : 4. Tih modela verovatno više i nema u prodaji…
Šta na kraju reći za Samsung SyncMaster P2050 osim da smo njime zadovoljni spolja, a i iznutra? Robusna konstrukcija, privlačan dizajn i veoma dobar prikaz su pozitivne strane, a opet, možemo mu zameriti na nižoj ergonomiji i nešto većoj “dubini” kućišta. Očekivali smo da kvalitetom nadmaši svoje prethodnike iz 16 : 10 kategorija i to smo i dobili, a ono što nekima može smetati je niža radna rezolucija u odnosu na premium prethodnike. Međutim, niža je i cena. Smatramo da poboljšanja u kvalitetu možete primetiti, dok vam tih nekoliko stotina piksela manje u odnosu na mod 1680 x 1050 neće smetati niti ćete primetiti da je rezolucija manja. Po ceni od oko 160 evra, ovo je jedan od najboljih monitora u svojoj (neobičnoj) klasi. Za one kojima je to mnogo, a sviđa im se ono što su mogli da pročitaju, tu je i primerak bez DVI priključka, koji uz odziv od 5 ms, košta nekih 30 evra manje…
Prednosti:
– Kvalitet izrade
– Dizajn
– OSD meni
– Dobar statički kontrast
– Uniformnost i pozadinsko osvetljenje
– Veoma konkretna reprodukcija crne
– Precizna reprodukcija boja već u startu
– Odziv
Mane:
– Nešto veća dubina
– Ergonomija
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
20” class /TN film
Fizička rezolucija / boje
1600 x 900 / 16.7 M
Pitch
0.4825 x 0.4825
Horizontalno osvežavanje
30~83Khz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2 ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
(DC 50 000:1, static 1000:1)
Ugao gledanja (H/V)
170˚/ 160˚
Bandwidth / potrošnja (*max)
210 MHz / 40 W
Dimenzije
484.6 x 377.3 x 189.4mm
Masa
4.4 kg
Specijalne mogućnosti, Input
MagicBright³, Off timer, Image Size, Colour Effect, Customised key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Premium, DVI with HDCP
D-Sub, DVI-I
Cena (sa PDV-om)
~160 evra
Monitor na test ustupio ERC Commerce Computers