Sony SDM-S93

Sony SDM-S93

Jedna od najvećih svetskih korporacija, nije uključena u trku za što nižu cenu niti broj milisekundi kada je prosečan odziv tečnih kristala u pitanju. Da li u vreme sve atraktivnijih Samsung, LG, Philips, ViewSonic i Hyundai modela, tvorci Walkmana i Trinitrona, osim imena, imaju šta da ponude, pogledajte u testu njihove aktuelne "devetnaestice".

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Sony SDM-S93

      Jedna od najvećih svetskih korporacija, japanski Sony, nije preterano agilan kada su novi modeli u pitanju, mada stariji primerci imaju relativno dug market-life. Oni nikad nisu bili šampioni kada je u pitanju brzina odziva, konkurentna cena ili nešto treće. Zapravo, kada su TFT monitori u pitanju, kod „njih„, kao da sve ide posebnim, inertnim tokom.

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      SDM S93 je jedan od novijih modela i, kao što možemo odmah uočiti po oznaci, ima panel dijagonale od 19 inča. Slovna oznaka upućenima govori i da se radi o Standard seriji, koja bi trebalo da ima dobru cenu. Znajući Sony, znamo da ona ne može biti konkuretna LG i Samsung modelima iz iste klase, ali je zato primetan i solidan broj kupaca koji jednostavno vole ovaj brend. Ne, S93 nije ni samo malo skuplji od nekih dobrih 19-ica iz Philipsa, LG-a ili Samsunga, ali je i Sony – Sony, zar ne?

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Dizajn monitora je prilično jednostavan. Elegantan, baš zbog svoje monolitnosti. Neki BenQ ili Neovo vam danas mogu delovati zanimljivo ili lepo dizajnirano, ali već za dve godine vam može izgledati prevaziđeno ili kič. Činjenica je da će S93 biti jednako „lep“ i za dve godine.
      Na prvu inspekciju uočavamo nedostatke. Nema DVI-I konektora, ali ni Pivot funkcije. O zvučnicima, dodatnom ulazu ili USB hub-u ne vredi ni pričati. Ergonomija ipak nije na niskom nivou kao kod Samsung 913N monitora, jer postoji opcija podešavanja po visini (i nagibu, naravno). Dodatno, ceo monitor se lako rotira zbog “sliding” postolja, kakve sve češće viđamo. Samo kućište panela nije preterano tanko, ali se u njemu našao i AC adapter.

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Kada je panel u pitanju, Sony kao da ne mari za „milisekundnu trku“ u kojoj učestvuju gotovo svi ostali proizvođači. Na najvećem broju modela, koriste MVA panele, koji su, možemo reći, odličan izbor za poslovnu upotrebu monitora. S-93, konkretno, koristi Fujitsu MVA panel, sa deklarisanim odzivom od 25 ms. Ako krenemo od vidljivog ugla, dolazimo do prve pohvale – deklarisanih 170 stepeni u obe ose možda nije opravdano, ali je daleko bolje od aktuelnih TN+Film modela sa odzivom od 12 ili 8 milisekundi.

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Kao i većina monitora sa xVA panelima, i Sony takmac veoma realne i dobro balansirane boje, naravno, ako se potrudite da ih pravilno namestite. Najbolje je krenuti od najjačeg ili srednjeg osvetljenja i temperature boja od 6500 K, te se igrati sa podešavanjem svake od osnovnih boja onako kako to vama najviše odgovara. Takozvani ECO mod možete zaboraviti, pošto monitor nema preterano jako pozadinsko osvetljenje (ono je, zauzvrat, idealno pravilno raspoređeno).

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Kada su intenzitet bele i uniformnost u pitanju, možemo reći da je Sony SDM S93 pružio veoma dobre rezultate, a kontrast lako može nadomestiti ono što backlight ne može. Pohvaljujemo i prisustvo opcije gamma, koja ipak ima samo dva upotrebljiva nivoa – najsvetliji čini da slika počne da „gori“, te ćete smanjenjem kontrasta samo „ubiti“ boje. Uz to, pored standardne opcije brightness, tu je i mogućnost ručnog podešavanja nivoa pozadinskog osvetljenja (backlight) u meniju. Kada je reprodukcija boja u pitanju, krupnih vidljivih grešaka nema, čak ni na problematičnom, zelenom gradijentu. Banding je, drugim rečima, teže uočljiv, ali ga ima. Moramo reći da smo uspeli da postignemo i idealnije rezultate PVA panelima unutar nekih drugih sličnih monitora.

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Nažalost, dolazimo i do onog dela koji govori o brzini odziva. Samo možemo reći da je agilnosti panela na niskom nivou, odnosno da igrači nikako ne bi uživali, osim, ako ne igraju neke izuzetno spore igre (avanture :)). Algoritam koji se trudi da prikaz nižih rezolucija bude što lepši, ne radi baš najbolji posao, ali smo viđali i lošije. Monitor se može podesiti tako da uspešno praćenje čak i akcionih filmova može da prođe, ali tu ne računamo ultra-oštre HDTV filmove (u nativnoj rezoluciji ekrana).

       

      karakteristike, statistike, sony sdm-s93 monitora

      Ovaj monitor preporučujemo zaljubljenicima u Sony brend. Radi se o veoma dobrom monitoru, koji samo neće zadovoljiti igrače, ali će doprineti imidžu svakog poslovnog prostora, ukoliko je kupac spreman da ga priušti.

      Proizvođač

      Sony

      Model

      SDM-S93

      Dijagonala

      19″

      Fizička rezolucija

      1280×1024

      Pitch

      0.294

      Horizontalno osvežavanje

      80 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      75 Hz

      Odziv

      25 ms

      Svetlina

      250 cd/m²

      Kontrast

      600:1

      Ugao gledanja (H/V)

      170º/170º

      Potrošnja

      50 W

      Dimenzije

      412 x 350 x 64 mm

      Težina

      5,2 Kg

      Input

      Analog

      Cena

      645 € (sa porezom)

      Monitor ustupio

      Pakom A.D.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test