SyncMaster 2032MW / BW

SyncMaster 2032MW / BW

Nova serija Samsung SyncMaster LCDTV i desktop monitora u jednom uređaju, spaja dobre osobine modela SM206BW sa atraktivnijim dizajnom, preuzetim od već poznate familije velikih Samsung HDTV aparata. Kakva je kombinacija u pitanju i šta konkretno nude modeli MW i BW?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 2032MW / BW

      Veliki LCD televizori su sve češća pojava i u srpskim domovima, a mnogi kupci su postali svesni činjenice da se za malu razliku u novcu u odnosu na desktop monitore sa TV tjunerima, mogu kupiti modeli dijagonale od 26 ili 32 inča. Svakako, nije preporučljivo da ove velike LCD uređaje koristite kao monitor, zbog rezolucije koja je manja i u odnosu na 19” wide modele, a isto tako ne možete da ih smestite u malu radnu ili spavaću sobu, tako da tržište za ove uređaje ipak postoji. Pa ipak, Samsung nam je „interno“ dojavio da se tokom sledeće godine prestaje sa proizvodnjom „malih“ TFT monitora sa tjunerima, kao i da će ih zameniti modeli dijagonala od 26 inča, naviše. Viđaćemo i modele sa FullHD rezolucijom i na manjim dijagonalama, a novi slim dizajn će omogućiti da ih stavite na zid spavaće sobe koliko god ona bila mala. Uostalom, ako bude koštao kao sadašnje LCDTV „dvadesetice“ ko može da kaže da mu dodatnih šest inča smeta? Kao što jedan naš novinar mudro zbori: “fraze „previše veliki“ i „televizor“ ne mogu da se smeste u jednu rečenicu“. Veliki LCDTV uređaji koji su trenutno prisutni na tržištu, po prihvatljivim cenama nude samo 720p rezoluciju – oni sa 1920 x 1080 piksela su i dalje nepristupačni većem delu kupaca. Ovi uređaji se uglavnom ne koriste za prikaz sadržaja sa računara, već služe kao obični aparati za posmatranje SDTV sadržaja, iako mogu mnogo više. Rezolucija je, u odnosu na dijagonalu možda previše mala da bi sedeli ispred njega i radili u AutoCAD-u ili čak tekst procesoru, ali je sasvim prigodan da prikaže Windows Media Center interfejs, a savršen za neku od next-gen igara sa Microsoft Xbox360 i Sony PlayStation 3 konzola.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Na testu nam se našao jedan novi LCDTV uređaj koji je istovremeno i klasični široki desktop monitor. Njegova dijagonala je dvadeset inča, a rezolucija 1680 x 1050 piksela, mod koji preti da postane standard čak i kada je mainstream ponuda u pitanju. Njegov dizajn vam upravo potvrđuje trend o kome smo pričali – više liči na velike LCD televizore koje viđate po velikim tehno-marketima nego na TFT monitor, što zapravo i jeste. Mi ćemo opisati model SyncMaster 2032MW, a sve što budemo rekli kada je sam prikaz u pitanju, važi i za model 2032BW, koji je identičan MW modelu, ali mu nedostaje digitalni TV tjuner, kao i skup odgovarajućih priključaka (poseduje samo DVI, D-Sub i ulaz za napajanje). Ciljna grupa za model SM2032MW su korisnici koji bi ga povezali na klasičan desktop PC i koristili za gledanje TV programa i kada ne koriste računar, odnosno kada je isti isključen (a najverovatnije nije, jer se nešto download-uje). SyncMaster 2032MW je pogodan za one koji ne žele kombinaciju TFT uređaja i TV box-a, a potreban im je moderno dizajniran uređaj i kvalitetan prikaz u svim primenama. Jedan uređaj ima svoju prednost jer je jednostavniji za upotrebu i može se koristiti kao TV aparat, ali ako poželite veću dijagonalu, znajte da je najveći TFT + TV tjuner samo dva inča “veći” (SyncMaster 2232MW). Nakon toga, na scenu stupaju 26” i veći LCDTV aparati, koji ne samo da nisu pogodni za up close rad, već su im elektronika i firmware potpuno optimizovani za posmatranje video sadržaja, a ne statične grafike i tabela, gde njihove eventualne mane mogu da dođu do izražaja.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Samsung SyncMaster 2032 monitori koriste isti panel kao i oni za model SyncMaster 206BW i CW, s tim što je pozadinsko osvetljenje klasično, a ne Wide Color Gamut CCFL tipa. Sama interna podešavanja su slična, uz drugačiji OSD meni, prilagođen za čitanje sa veće daljine. SyncMaster 2032MW i BW su widescreen dvadesetoinčni LCD TFT monitori, sa odnosom stranica 16 : 10. Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, te Magic Bright 3 sa određenim brojem modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Dynamic Contrast i Custom. Samsung MagicTune Premium je softver za kontrolu parametara OSD-a i dosta je praktičan i intuitivan.

      Sa tehnologijom “dinamički kontrast” smo se prvi put sreli na modelu SyncMaster 931BF. Iako u 99% situacija preporučujemo da ga isključite, DC ne predstavlja jednostavno softversko prenaglašavanje kontrasta, jer se radi o sistemu koji u realnom vremenu proračunava osvetljenost scene i ujednačenost boja, a onda kalkuliše optimalnu vrednost kontrasta i menja je, što se može primetiti ako posebno obratite pažnju . Kontrast se, u igri ili filmu , menja u zavisnosti od karakteristike same slike, balansa boja i osvetljenja, ali se ne menja toliko često da za naše oči bude neprimetno (do dva puta u sekundi, ali su drastičnije promene vidljive u ređem intervalu – jednom u dve do tri sekunde ) . Dinamički kontrast je stvar koju mnogi korisnici verovatno neće aktivirati;
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      SyncMaster 2032MW i BW se vizuelno razlikuju od ostalih monitora iz mainstream serija, pogotovo od starijih modela. Dizajn je sličan modelu 932B, čiji ste tekst nedavno imali prilike da čitate. Čim ga izvadite iz kutije, pripremite magičnu krpu, jer će monitor nakon dva minuta biti “raj za forenzičare” – otisaka prstiju će biti na pretek. Kad smo kod sadržaja paketa, pomenućemo da se u njemu nalazi i DVI-D i D-Sub kabl, uz neophodni trožilni kabl za napajanje. Postolje dolazi u specijalno zaštićenoj kesici sa slojem plastike koja ga dodatno štiti od ogrebotina. Postolje se sastoji iz same baze i malog modula koji se sa jedne strane šrafi na bazu, a sa druge utiče u samo kućište panela, tj. ostatak monitora. Ovo zahteva malo truda i vežbe, ali kad se jednom sastavi, konstrukcija deluje vrlo stabilno. Nažalost, ovaj sistem ograničava ergonomske aspekte uređaja pa, iako je lepo dizajnirano, praktično se može svrstati u kategoriju “tilt” postolja. Samsung-ov plavi prsten, mali detalj oko power tastera jeste cool, ali nedovoljno da nadomesti jednostavnost dizajna ostatka monitora. Fancy-black-glossy varijanta i plava iluminacija oko silver tastera za uključivanje neće brzo dosaditi, a Samsung nam je već najavio novi dizajn svih desktop monitora već za sledeću godinu. U odnosu na SM206BW, novi modeli nisu napravili ogroman pomak u dizajnu, pre svega zbog činjenice da smo ovaj “čaša-tip” viđali neko vreme kod velikih LCD televizora. Sa ergonomskog aspekta posmatrano, ništa nije pomerilo sa mrtve tačke kada su standardni mainstream modeli u pitanju – i dalje se radi o monitoru koji je postavljen na obično tilt postolje. Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra i ništa ne „krcka“.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Postolje se i ovoga puta montira nakon raspakivanja, a tilt “sistem” dozvoljava promenu nagiba od 3 stepena unapred i do 15 stepeni unazad što ukazuje na nižu ergonomiju. Kod ovih modela nema opcije za pivot ili podešavanje visine čak ni u teoriji, pošto se nosač panela se vezuje za donju ivicu, a ne sredinu zadnje strane. Sa zadnje strane uočavamo četiri rupe za montažu na zid (kit se dokupljuje ili se monitor postavlja po „uradi sam“ pricipu). Naravno, AC ispravljač je unutar kućišta panela, a na preglednom panelu smešteni su konektori: DVI-D i D-Sub imaju sopstveni audio ulaz-bananicu, koja se po potrebi može dodeliti i HDMI portu (izvoru) ako na isti već ne dolazi zvuk. Tu su, takođe i antenski ulaz, stari dobri SCART, kao i analogni kompoenentni, sa sopstvenim stereo ulazom činč (L+R) tipa. DVI-I konektor poseduje HDCP (High Definition Content Protection) kompatibilnost, pa monitor ima “Windows Vista ready” nalepnicu. OSD tasteri su smešteni ispod prednje ivice, desno, a njihova “funkcija” je urezana u samu plastiku, što je lepši detalj nego da je iznad ovih tastera nešto ispisano. Samsung-ov OSD meni je već mnogima poznat – većina je videla bar Samsung TV aparate, pa zna da je kretanje kroz menije logično, a i sami tasteri su udobni sa fino definisanim „klikom“, iako je potrebno vreme da njihove funkcije naučite napamet. U paketu su i standardni diskovi sa programima kao što su Magic Color, Magic Zone i Magic Tune, a njihovu namenu nećemo opet opisivati.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Slika koju ovi modeli pružaju jednaka je onim koje smo uočili kod SM206BW sa Samsung panelima. Pod uslovom da je DC isključen, kontrast je dovoljnog intenziteta i na oko 65% procenata, a na 75% već sasvim jak, pa je onda u redu što do bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi do iza 78% (pod uslovom da je gamma na početnoj vrednosti). Kontrast je vrlo dobar i prilično izražen, te smatramo da nema potrebe da bude jači. Slika je prirodna, a boje dovoljno jarke. Pozadinsko osvetljenje je potpuno ravnomerno i nema nikakvih probijanja na ivicama, a test crne je prošao odlično, te smatramo da je ovo sam vrh TN tehnologije kada je ovaj obim proizvodnje u pitanju. Uniformnost osnovnih boja je odlična, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse (bele) gotovo savršena, pogotovo ako u obzir uzmemo i činjenicu da se radi o widescreen panelu. Cela stvar ipak nije kompletno savršena, za šta su se pobrinuli vidljivi uglovi koji su za jedan TN film panel čak i izuzetno dobri. Utisak donekle kvari vertikalni ugao, koji je za nijansu manji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 2032 i bez neke posebne kalibracije (na 6500 Kelvina, što je podrazumevana vrednost) prikazati prirodne i živahne boje, bez većih hue odstupanja, ali i bez grešaka na gradijentima. Testove crne, uniformnosti, dinamiku boja, prikaz gradijenata, kontrast, osvetljenje, pa i test vidljivih uglova, dakle, SyncMaster 2032 prolazi sa odličnim ili bar vrlo dobrim ocenama, što je rezultat vredan pažnje – najbitnije je što su osobine jednog modela ovako ujednačenog kvaliteta.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Test “crne” nam otkriva da je ovaj wide monitor dobar za gledanje filmova i igranje tamnih igara, jer detalja ima dosta u tamnijim delovima sive, a nešto manje u svetlijim. Kad smo kod igranja, 2 ms u specifikaciji bi trebalo da u prevodu znače i da će igrači biti zadovoljni, što monitori u praksi u potpunosti opravdavaju. Da li je odziv jednako brz kao i kod najbržih igračkih 19-ica sa nominalnim RT-om od 2 ms, ne možemo da kažemo, ali se nama čini da je “ghosting” TFT ekrana samo ružna prošlost koju smo već zaboravili. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja takođe nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Samsung-ova Response Time Accelerator (Overdrive) tehnologija je sazrela, pa ovako brz monitor nema neželjenih efekata kakvi su loš prikaz finih nijansiranih prelaza niti (previše) suženi vidljivi uglovi. Kada je kvalitet prikaza TV “programa” u pitanju, verovatno se pitate kako to widescreen uređaj prikazuje sliku standardne PAL „rezolucije” koja ima 4:3 odnos stranica. Da bi podesili sliku, morate da izaberete neki od ponuđenih modova, tj. profila. Strech će jednostavno skupiti sliku i razvući PAL na 16:10, pa će svi prikazani ljudi izgledati bucmasto i zdepasto, makar gledali i Ally McBeal. Crop će samo “izabrati” centralni deo slike – nekih 330 linija ionako inferiornog PAL standarda, te će program biti sa jako malo detalja (lošije i od Video CD-a), a ako gledate tenis ili neku utakmicu, nećete moći da vidite rezultat. Ali na kraju, postoji i smart mod koji će levu i desnu ivicu prikazati u celosti (kao kod strech moda), a centralni deo ekrana zumirati tako da aspekt bude nenarušen (kao kod crop moda).
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      TV tjuner u pitanju, možemo reći da smo sa jedne strane bili obradovani, pre svega zbog toga što je tjuner brz i precizan, ali smo sa druge strane bili pomalo razočarani – CRT, pa čak i dobri LCDTV aparati imaju manju rezoluciju i mekšu sliku („analognu“u slučaju CRT modela, odnosno sa različitim filterima za optimizaciju prikaza i reskaliranje kod LCDTV uređaja), pa prikaz standardne PAL definicije na HD monitoru sa widescreen odnosom stranica deluje bledunjavo i inferirono. Uređaj jednostavno zahteva, čak i više od klasičnih LCDTV modela, da ga povežete na satelit ili kablovsku koja emituje HDTV signal. S druge strane, TV tjuner u Samsung 2032MW monitoru daje bolji prikaz i radi brže nego nekoliko tjuner kartica koje smo probali. Digitalni tjuner brzo pronalazi sve kanale koje kablovski operater nudi, automatsko traženje je završeno izuzetno brzo, a tu su i fina podešavanja, odličan način za brzo sortiranje (imenovanje ide ipak malo sporije). Voleli bi smo, ipak, kada bi ponuđeni daljinski upravljač bio malo manje “plastičan” – činjenica je da svi uređaji, makar i skuplji, u poslednje vreme imaju jeftine daljinske upravljače.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Za posmatranje programa domaćih kablovskih operatera, Samsung LCD TV monitor koji smo testirali i nije baš najpogodniji, ali se u toj ulozi dobro snalazi i teško da ćete pronaći neko bitno bolje rešenje kada su slični uređaji u pitanju, pogotovo ako posmatramo ovaj cenovni rang. Cena modela SM2032MW je iznenađujuće povoljna s obzirom da se na njega plaća kompletan PDV od 18%, kao i veća carina. Međutim, cena modela SM2032BW je odlična i nema razloga da njega ne izaberete u odnosu na modele 206BW ili neki treći (ako baš želite da uštedite, tu je 205BW koji je takođe vrlo dobar). Ostaje pitanje koliko su upotrebljivi TV aparati widescreen ekrana i male dijagonale, ali ako su zahtevi korisnika takvi da im odgovara širok ekran i mala dijagonala, tj. ako su im uslovi takvi da im odogovara baš LCDTV i desktop monitor u jednom uređaju, boljeg rešenja od Samsung SyncMaster 2032MW verovatno nema.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 2032MW - BW monitora

      Za:
      – dopadljiv dizajn;
      – odličan kvalitet izrade;
      – uniformnost;
      – reprodukcija boja;
      – ubedljiva crna;
      – odziv;
      – vrlo dobri vidljivi uglovi;

      Protiv:
      – ergonomija;
      – osetljiva spoljašnjost;

       

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 2032MW / BW

      Dijagonala / tehnologija

      20 ” / TN+Film LCD TFT

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.258

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 38W

      Dimenzije

      493 x 419 x 209 mm

      Masa

      5.3 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      HDTV Ready. Built-in PAL Tuner. Composite, S-Video, Component, HDMI, SCART. PIP/PBP.Supporting 1080P Input, Ball Hinge

      Cena

      352 eur – SM2032MW;
      264 eur – SM2032BW

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, firma ErcCommerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test