Jovo Arežina
Flat Panel Display (FPD) tržište beleži najbrži rast u IT industriji. Azijske zemlje dominiraju u broju proizvedenih jedinica, kao i u zaradi. Na prvom mestu, pet uzastopnih godina, stoji korejski Samsung koga u stopu prati “zemljak” LG u kooperaciji sa Philipsom. Sledi kompanija sa Tajvana AU Optronics, pa “japanci” Sharp, Hitachi, i Nec. Napredak u TFT tehnologiji se ogleda u poboljšanju proizvodnih pogona radi što jeftinije i kvalitetnije proizvodnje. Trenutno je aktuelna peta generacija fabrika koja koristi supstrate površine 1100x1250mm. Cilj proizvođača je upotreba što većih staklenih supstrata radi smanjenja škarta i pojeftinjenja proizvodnje. Princip u mnogo čemu sličan proizvodnji procesora. Samsung već najavljuje postrojenja šeste (2004.) i sedme (2005.) generacije gde će koristiti podloge površine 1870x2200mm. Ulaganja u opremu za proizvodnju ove godine iznose oko 7 milijardi dolara, a toliko je vredno i tržište sirovina. Zbog ovolikog ulaganja koje ubrzano raste iz godine u godinu, analitičari predviđaju da će zarada proizvođača u 2005. godini iznositi 23 milijarde dolara, a predpostavlja se i da će u to vreme TFT monitori prestići CRT modele po zastupljenosti.
Dok u svetskoj IT industriji vlada recesija, naše tržište cveta. Objašnjenje leži u činjenici da je kod nas situacija do pre samo par godina bila toliko loša da približavanje svetskim standardima, kakvi god da su, predstavlja kvantni skok. Zahvaljujući ažurnosti domaćih distributera sada postoji izbor koji je vrlo blizu ponudi u svetu. Nismo sigurni koliko će trajati paradoksalna situacija da su pojedini artikli jeftiniji u mnogo razvijenijim zemljama nego kod nas, ali čini se da smo i pored godina nemaštine zadržali izuzetnu crtu u karakteru – kad je prava stvar u pitanju, ne pitamo za cenu! Srbija do Seula! Tamo su izgleda bolji monitori nego u Tokiju. 😉 Ovim testom smo pokušali da vam olakšamo da pronađete tu “pravu stvar”. Acer AL712
Pan Acer grupa je osnovana daleke 1976. godine pod imenom Multitech i danas predstavlja jednog od najbitnijih učesnika na IT tržištu. Pod njihovim okriljem su nastale brojne podkompanije kao što je Acer Communications & Multimedia koja krajem 2001. godine menja ime u BenQ. Da bi izbegli konfuziju koja se javila oko razlike između proizvoda sa Acer i BenQ logom Pan Acer grupa objavljuje izjavu u kojoj naglašava da će dve kompanije imati odvojene tržišne politike. Čitajući između redova možemo zaključiti da se ovo odnosi na sam pristup tržištu, marketing i slične aktivnosti, ali ne i na potpunu proizvodnu nezavisnost BenQ-a. Dakle, za krajnjeg korisnika razlike će se verovatno manifestovati u atributima krajnjeg proizvoda koji nisu presudni za performanse. Bilo kako bilo, monitori sa oba logoa u poslednje vreme dobijaju preporuke od domaćih korisnika i vreme je da ih potvrdimo u poređenju sa modelima drugih proizvođača.
Ozbiljnim izgledom modela AL712 Acer je jasno stavio do znanja da se radi o proizvodu namenjenom kancelarijskoj upotrebi. Ugrađena su i dva zvučnika nadprosečnog kvaliteta koji zaista neutrališu potrebu za kupovinom odvojenog seta. Ako nemate veće apetite, naravno. Potenciometar za kontrolu jačine zvuka se nalazi sa donje strane ekrana i mogao bi biti pristupačniji, ali je ipak mnogo bolje rešenje od kontrole putem OSD menija. Tu je smešten i izlaz za slušalice. OSD meni je pomalo konfuzan, zbog svog “kružnog toka”, ali će završiti posao. Budući da monitor ima dvojni ulaz (digitalni i analogni) funkcija menjanja izvora je morala biti dostupnija. U meniju možete podesiti i oštrinu prikaza u tri koraka.
Ugao gledanja je sasvim dovoljan za svakodnevne operacije. Sadržaj je moguće pratiti bez potrebe za stalnu brigu o položaju ekrana i glave. Nijansirani prelazi su prikazani skoro savršeno sa jedva uočljivom greškom u zelenom delu spektra. Što se se reprodukcije boja tiče zaista nemamo bitnih zamerki. Deklarisano vreme odziva je negde na sredini između trenutnog standarda i najvišeg dometa TFT tehnologije. Testovima smo utvrdili da je ponašanje monitora ipak bliže standardnom nego vrhunskom. Ipak, teško je zamisliti situaciju u kojoj bi vas AL712 izneverio, tako da bi čak i hard core igrači verovatno bili zadovoljni.
Proizvođač
Acer
Model
AL712
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
–
Vertikalno osvežavanje
–
Ugao gledanja H/V
160°/130°
Odziv
20 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
500:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni i digitalni
Dimenzije
374 x 395 x 204 mm
Težina
5.9 Kg
Potrošnja
54W
Ostalo
zvučnici
Adi L700
Pre samo nekoliko godina, domaćim tržištem monitora dominirala je šačica proizvođača. Među najrasprostranjenijim je bio i Adi čiji su se modeli smatrali za srednju višu klasu. Danas su domaći kupci u mogućnosti da biraju između mnogo više firmi i modela, ali je Adi neuporedivo manje prisutan. Rešili smo da proverimo da li se poštovanje koje je nekad imao može održati i u trenutnim uslovima mnogo oštrije konkurencije.
Retko kad imamo potrebu da odvojimo prostor za opis ambalaže nekog proizvoda, ali L700 definitivno predstavlja presedan po tom pitanju. U kutiju u kojoj on dolazi s lakoćom se mogu smestiti tri ili više monitora! Sam monitor donekle opravdava ovo traćenje prostora jer je definitivno najveći na ovom testu. Okvir ekrana je nestvarno širok, a baza je glomazna i teška. Ekran i baza su odvojeni kada se izvade iz kutije i korisnik ima izbor između upotrebe priložene metalne ploče i šrafova za kačenje na zid i klasične desktop upotrebe. Jednom stavljena, baza se vrlo lako odvaja pritiskom na veliko belo dugme sa Adi logom. I neki drugi proizvođači nude sličnu versatilnost svojih modela, ali sa mnogo efikasnijim korišćenjem prostora. OSD meni sadrži opciju automatskog balansiranja boja, koja sasvim solidno obavlja posao. Čistunci će se ipak latiti referentne slike i “ručnog” podešavanja.
Na testu ugla gledanja L700 nije postigao zavidne rezultate. Sa povećavanjem dijagonele ekrana problemi sa uglom su upadljiviji, a ovaj model, imajući u vidu deklarisanu vrednost, nema šta da traži u poređenju sa konkurencijom. Putem OSD funkcija prikaz nijansiranih prelaza se može doterati, tako da bude primetan samo slabo izražen efekat trakastog prikaza. Ovako podešena slika je previše svetla, pri čemu se i ugao osetno pogoršava. Kada se svetlina vrati na normalnu vrednost, taman deo spektra se stapa u jednu traku, efektno smanjujući sposobnost monitora da tačno prikaže nijanse bliske crnoj boji. Deklarisana vrednost odziva za ovaj model iznosi 15ms. Imajući u vidu performanse u igrama i ostatak specifikacije predpostavljamo da se radi o rise vremenu. U tom slučaju bi ukupno vreme odziva bilo ~40ms, što je mnogo realnija vrednost. Ona bi opravdala nemogućnost kvalitetnog prikaza sadržaja sa brzim pokretima.
Proizvođač
Adi
Model
L700
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
64 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja
100°/120°
Odziv
15 ms (?)
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
300:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
450 x 462 x 214mm
Težina
6.8 Kg
Potrošnja
55W
CTX 720A
Tajvanski CTX je efektno iskoristio slova u svom imenu da stvori svoj tržišni moto: “Committed To Xcellence”. Svedoci smo da u ovome ima istine, ali i svesni činjenice da postaviti cilj nije isto što i dostići ga. CTX monitori još uvek nisu našli svoje mesto na listi vrhunskih, ali je njihov kvalitet evidentan.
720A je nešto stariji model koji prati ondašnje dizajnerske trendove. Srebrnasti okvir ekrana postavljen na crnu bazu jeste efektna kombinacija, ali već pomalo dosadna. OSD kontrole su smeštene sa desne strane, a sam meni ne nudi nikakve posebne opcije. Kuriozitet predstavlja dodatni “multimedijalni sistem” koji se dobija odvojeno uz monitor.
To je zapravo set zvučnika u duguljastoj kutiji koja se lako kači (ali malo teže skida) na donju stranu ekrana. Kada su zvučnici priključeni, prva opcija po ulasku u OSD meni postaje kontrola jačine zvuka. Monitor poseduje i pivot mogućnost, za čije iskorišćenje je priložen softver, a u paketu se dobija i lep dodatak u vidu 3M krpe za prisanje ekrana. Zvučnici su pokazali zadovoljavajuće performanse, ali nismo uspeli da dokučimo svrhu mogućnosti njihovog skidanja.
Model 720A je najslabiji u CTX-ovoj PV seriji. Dok su paneli ostalih modela urađeni u MVA tehnologiji koja omogućava odličan ugao gledanja, deklarisane vrednosti za ovaj monitor ne izgledaju obećavajuće. I pored toga nismo naišli na značajnije probleme u radu, pa nam ostaje samo da zbunjeno gledamo u specifikaciju. Gradacija boja je pokazala određen stepen ditheringa, što nam ukazuje da monitor nije sposoban da prikaže svih 16.7 miliona nijansi, kako je navedeno u specifikaciji. Nedostatak, ipak, nije toliko naglašen da bi zasmetao u realnom radu. Ni poveća deklarisana vrednost odziva ovog modela se nije pokazala kao prepreka ka solidnom rezultatu. Nažalost, trenutno nismo sigurni da li se radi o nekoj grešci jer CTX ima izgledom identičan model koji bi svojom specifikacijom opravdao bolje rezultate.
Proizvođač
CTX
Model
PV720A
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja H/V
120°/110°
Odziv
45 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
350:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
438 x 447 x 166 mm
Težina
7.5 Kg
Potrošnja
35 W
Ostalo
odvojivi zvučnici
Hansol H750
Hansol je korejska firma koja odlično koristi svoj geografski položaj, jer izradi svojih monitora često koristi Sasungove delove, pod, samo možemo predpostaviti, odlčnim uslovima. Oni su takođe deo Samsungovog WiseView programa uz pomoć čega su postigli veliki uspeh modelom H530. Budući da Hansol nema svoju proizvodnju TFT panela sve su šanse da koriste Samsung panele i u drugim modelima, ali zbog drugačijih uslova ne koriste WiseView nalepnicu koja predstavlja svojevrsni žig kvaliteta. Nemamo potvrdu o tome ko je proizveo ekran ugrađen u model H750, ali postoje indicije da je opet na delu korejska veza. Ipak, nedostatak famozne nalepnice ne uliva poverenje.
Standardnu srebrnkasto crnu kombinaciju boja na ovom modelu razbija tirkizna površina oko OSD kontrola. Po našem ukusu, ovo nije najsrećnija kombinacija. Sa donje strane ekrana smešten je par zvučnika, a obezbeđeni su i svi potrebni kablovi i priključci. Jačina zvuka se kontroliše pomoću lepo dizajniranog OSD menija čiji je kuriozitet mogućnost dupliranja veličine.
Iako specifikacija ne obećava spektakularan ugao gledanja, nismo naišli na prevelike probleme u korišćenju. H750 nas nije razočarao ni prikazom nijansiranih prelaza. Posle minimalnih podešavanja pojedinačnih primarnih boja dobili smo glatku gradaciju, sa jedva primetnom greškom u crvenom delu spektra. Deklarisani odziv takođe sugeriše (nepotvrđenu) saradnju sa Samsungom. H750 se sa brzim igrama izborio u skladu sa specifikacijom što znači da nismo naišli na veliko zamućenje. Ipak, nismo spremni da garantujemo da će pasionirani igrači biti zadovoljni.
Proizvođač
Hansol
Model
H750
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
80 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja H/V
140°/120°
Odziv
25 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
350 :1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
383 x 396 x 215 mm
Težina
4.7 Kg
Potrošnja
42 W
LG L1710S
Već nekoliko godina unazad LG u stopu prati svog “komšiju” i konkurenta Samsung na top listi proizvođača TFT panela. Nedavno je počela sa radom zajednička kompanija LG Philips što bi trebalo da dovede obe firme bliže prvoj poziciji. Korisnici računara još uvek ne osećaju pun potencijal ovog spajanja jer među proizvodima zajedničke firme ima tek nekoliko artikala, od kojih nijedan nije sedamnaestoinčni panel sa rezolucijom od 1280×1024 tačaka. Ovo nas dovodi do zaključka da je u model na testu ugrađen panel koji je samostalno proizveo LG. Na uporednom testu petnaestoinčnih monitora L1510S skrenuo pažnju svojim kvalitetom i primamljivom cenom. Gledajući u specifikaciju većeg modela možemo predpostaviti da će L1710S nastaviti dobru tradiciju.
Na odličan dizajn koji smo sreli kod manjeg modela naišli smo i kod većeg. Okvir oko ekrana je baš kakav treba da bude, sa odlično uklopljenim OSD kontrolama u vidu okruglih dugmića. Stopa monitora ima nešto veću površinu i smeštena je na rotirajući prsten radi lakšeg okretanja. Njena gornja strana je izbrazdana tako da se može iskoristiti za smeštanje sitnica. OSD meni pored standardnih opcija nudi i mogućnost podešavanja gamma vrednosti.
Na ugao gledanja nemamo nikakvih zamerki. Ekran pokazuje tendenciju dobijanja žute nijanse sa povećanjem ugla, ali ni korisnik sa društvom ne bi trebalo da ima problema. Prikaz nijansiranih prelaza nije bio kvalitetan koliko smo očekivali od LG-ja. U tamnom delu spektra vidljiv je određen stepen trakastog prikaza, ali ne dovoljno izražen da bi zasmetao u realnom radu. Ono što može zasmetati jeste nešto svetlija slika, ali se ovaj problem, bez neželjenih efekata, može rešiti korekcijom gamma vrednosti u OSD meniju. Ono u čemu se L1710S zaista istakao jeste ponašanje u prikazu igara.
U specifikaciji je naveden odziv od 16 ms što predstavlja trenutni domet tehnologije. Očigledna je potreba za daljim razvojem, jer brza promena sadržaja još uvek nije na nivou CRT ekrana, ali će zamućenje na ovom monitoru smetati samo šačici ljudi i upasti u oči samo onima koji ga traže.
Proizvođač
LG
Model
L1710S
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
83 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja
160°/140°
Odziv
16 ms
Boje
16.2 miliona boja
Kontrast
450:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
370 x 421 x 222.5 mm
Težina
6.6 Kg
Potrošnja
40 W
Philips 170B2M
Već smo pominjali da su se Philips i LG udružili u proizvodnji panela za TFT monitore, ali i da, po svemu sudeći, nijedan od modela na našem testu nije zajedničko delo. Philipsova paleta proizvoda se prostire od audio i video uređaja, preko kompjuterskih komponenti, do kuhinjskih aparata i uređaja za ličnu higijenu. Ovaj duh masovnog konzumiranja se oseća i u njihovoj gami kompjuterskih monitora. Dizajn je ostao skoro ne promenjen – svako ko je video neki drugi model ima odličnu ideju kako izgleda ovaj na našem testu.
Dugmići za kontrolu OSD menija su tanki i smešteni na ivicu okvira ekrana. Ovako se postiže lep vizuelni efekat, ali je nažalost umanjena njihova ergonomija. I sam meni nije nimalo prijatan za rad. Nije najsrećnije dizajniran i obojen, pristup funkcijama nije optimalan, a čak i sporo reaguje na komande. Baza naglašava kancelarijsku namenu ovog modela. U nju su smeštena dva zvučnika ukupne snage 4W, mada je na kutiji navedena PMPO snaga od 48W. Ovaj “trik” jasno nagoveštava ciljnu grupu potrošača. Na sredinu baze je smešteno volume dugme koje “iskače” po principu preuzetom od hemijske olovke. Tu je i mute dugme, označeno crvenom diodom, kao i dugme za naglašavanje bass frekventnog opsega, označeno zelenom diodom. Potpun multimedijalni doživljaj je zaokružen ugrađivanjem malog mikrofona pri dnu baze. Obezbeđeni su svi potrebni ulazi i kablovi, kao i priključci za dodatni mikrofon i slušalice. Zvučnici funkcionišu nadprosečno u poređenju sa sličnim rešenjima, što se može reći i za mikrofon. Sve zajedno Philipsov multimedijalni dodatak zaslužuje pohvale jer će se odlično uklopiti u kancelarijsko okruženje. Baza stoji na rotirajućem prstenu, što olakšava okretanje, a podržana je i pivot funkcija. Zbog nje je ekran moguće podešavati i po visini.
Deklarisane vrednosti ugla gledanja su se na našem testu pokazale istinitim. Jedan korisnik će moći bez naprezanja da prati sadržaj na ekranu, a ni slučajni prolaznici neće imati problema da vide čime se bavite. U kancelarijskom okruženju ovo možda predstavlja i minus – zaboravite na bezbrižno dangubljenje uz neku igru sve dok vam se šef ne prikrade iza leđa. 😉 Na testu prikaza boja 170B2M nije postigao šampionske rezultate. Na nijansiranom prelazu boja upadljiv je veliki “skok” između tamnih i svetlijih nijansi. U praksi to znači da je teško napraviti razliku između sličnih tamnih nijansi. Pomenuli smo dangubljenje uz igre, ali izgleda da će vam izbor biti osetno sužen. U skladu sa vrednošću odziva navedenoj u specifikaciji, na ovom monitoru se mogu posmatrati sadržaji sa minimalnim pokretima. Probali smo i brže, ali jednostavno ne ide. Tokom testa smo primetili i određene nedostatke AD konvertora.
Naime, izrazito tamni detalji (čitaj: crna slova i linije) volšebno se dupliraju koji milimetar dalje u vidu senki. One nisu dovoljno izražene da bi predstavljale neku specijalnu smetnju, ali su ipak vredne pomena. Upotrebom DVI priključka AD konvertor se zaobilazi, a problem nestaje.
Proizvođač
Philips
Model
170B2M
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
80 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja H/V
160°/160°
Odziv
<40 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
400:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
digitalni i analogni
Dimenzije
414 x 406 x 180 mm
Težina
7 Kg
Potrošnja
40 W
Ostalo
zvučnici, mikrofon
Samsung
Jedini proizvođač koji je na našem testu zastupljen sa dva modela je korejski Samsung. To se čini opravdanim ako se zna da je ova firma prva u svetu po broju proizvedenih TFT panela. Ipak, čini se da je Samsung, uslovno rečeno, mnogo više snage uneo u povećanje kvantiteta, nego u poboljšanje kvaliteta. Najveći problem današnjih TFT ekrana je odziv tečnih kristala i dok šačica drugih proizvođača već uveliko nudi modele koji najavljuju skoro eliminisanje ovog tehnološkog nedostatka, Samsung nikako da odmakne od standardnih 25 ms. Dugo su monitori ovog proizvođača bili najbolje što može da se kupi i dok čekamo njegov sledeći korak (koji se očekuje uskoro) ostaje nam da proverimo da li ga nominalni zaostatak za konkurencijom zaista diskvalifikuje iz trke.
Samsung 171S
Veteran 171S je upravo zbog svog dugog staža na tržištu pogodan za poređenje svog proizvođača sa konkurencijom. “Nekada davno”, ovaj model bi važio za favorita na uporednom testu, ali danas već njegov dizajn otkriva da mu je vreme za penziju. Široki srebrnasti okvir oko ekrana je u suprotnosti sa trenutnim trendom tankih i elegantnih rešenja. OSD kontrole su smeštene sa desne strane ekrana, što je takođe nekada predstavljalo interesantnu novotariju, ali će danas retko koga oduševiti. Nosač ekrana je prilično visok, tako da se za ceo monitor može reći da je previsok. OSD meni pored standardnih podešavanja sadrži i opciju biranja između tri stepena oštrine slike.
S obzirom da se radi o starijem modelu, u kome, po svemu sudeći, nisu upotrebljene nikakve tehnike poboljšanja ugla gledanja, posle provere možemo zaključiti da se junački držao u konkurenciji sa “mlađim” modelima. “Solo” korisnici neće imati problema u ovom domenu. Gradacija osnovnih boja je prikazana sasvim solidno imajući u vidu da je u to vreme prikaz boja bio jedan od većih problema. Uočljivo je da monitor ne prikazuje baš svih 16+ miliona boja, ali su prelazi dovoljno glatki da bi se izbegli veći problemi u stvarnom radu.
Ono što može da zasmeta je nešto svetliji prikaz u crvenom delu spektra, ali se uz pomoć OSD menija ovaj nedostatak može skoro u potpunosti ispraviti. Probali smo ovaj model i u brzim igrama i kao što smo očekivali nije prošao slavno. U vreme kada se pojavio ovakav rezultat se mogao smatrati zadovoljavajućim, ali prema današnjim standardima strastveni igrači sigurno ne bi bili zadovoljni.
Proizvođač
Samsung
Model
171S
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
85 Hz
Ugao gledanja H/V
160°/120°
Odziv
<30 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
350:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
444 x 457 x 208.4 mm
Težina
5.4 Kg
Potrošnja
40 W
Samsung 172T
Trenutno aktuelnu seriju Samsungovih modela krasi odlično izbalansiran dizajn. Bilo da želite da opremite kancelariju, uskladite izgled kompjutera sa ostatkom kućnog nameštaja ili da upotpunite svoju hiper modernu “mean machine”, modeli iz 1×2 serije će zadovoljiti vaše potrebe. Specifičnost dizajna predstavlja mogućnost da se monitor uz pomoć priložene metalne ploče i šrafova zakači na zid, bez potrebe da se skine baza. Pošto u njoj postoje dva zgloba, ona se lako sklapa i stavlja iza monitora, pri čemu može da služi i kao pokretni držač. Samsung već duže vreme ne stavlja nikakve specijalne opcije u OSD meni TFT monitora. Kod prethodno opisanog modela ste bili u mogućnosti da odaberete između tri nivoa oštrine slike, ali je poboljšanjem algoritma za automatsko konfigurisanje AD konvertora ova opcija verovatno postala nepotrebna. 172T može da koristi analogni i digitalni izvor signala, a izbor se obavlja posebno izdvojenim dugmetom.
Ugao gledanja koji obezbeđuje ovaj model je fenomenalan, prevashodno zbog upotrebljene PVA tehnologije. Njegova efikasnost prestaje onda kada se gubi svrsishodnost gledanja u toliko suženu sliku. I test prikaza boja je pokazao bliskost ovog monitora sa CRT monitorima. Nijansirani prelazi su savršeno reprodukovani, sa puno kontrasta. Samsung svojim vrhunskim modelom jasno pokazuje da su neke od zamerki koje su skeptici upućivali na račun TFT tehnologije zaista ostavljeni u prošlosti. Poslednju i po svemu sudeći najtežu prepreku, odziv tečnih kristala, korejski proizvođač nije uspeo u potpunosti da savlada. 25ms ostaje najviši domet Samsungovih panela, a to nije dovoljno. Ipak, bilo bi pogrešno reći da je ovaj model neupotrebljiv kada su u pitanju pokretni sadržaji, samo očekujemo više.
Proizvođač
Samsung
Model
172T
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja H/V
170°/170°
Odziv
25 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
500:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
digitalni i analogni
Dimenzije
386 x 396 x 215 mm
Težina
4.7 Kg
Potrošnja
42 W
Sony S71R
Mnogi korisnici računara i ostale elektronske opreme razvili su specifičan vid disleksije – Sonytizam! Simptomi su nesvesna zamena reči “Sony” rečenicom “Najbolje što može”, potpun gubitak sposobnosti pravilnog čitanja brojeva na etiketi sa cenom, a primetna je i spremnost da se iz kućnog budžeta brišu čak i stavke kao što su osnovne životne namirnice u cilju pribavljanja aparata koji nosi logo japanskog proizvođača. 😉 Budući da svoju pasiju shvataju vrlo ozbiljno moramo, radi izbegavanja nesporazuma, jasno naglasiti da ovakvo ponašanje nije bez osnova. Mnogi profesionalci se opredeljuju upravo za Sony proizvode, a njima je cena, uglavnom, pri dnu liste faktora koji utiču na odlučivanje. Kada su u pitanju CRT monitori Sony top modeli zaista predstavljaju industrijski standard u radu sa video materijalom i grafikom uopšte. Ipak, svedoci smo da su u poslednjih nekoliko godina korejski proizvođači napravili veliki pomak u kvalitetu, ali i zadržali niže cene. Ova promena na tržištu se jasno vidi u segmentu proizvodnje TFT panela, gde prva dva mesta zauzimaju upravo korejski proizvođači Samsung i LG. I još nešto, proizvođač panela ugrađenog u S71R je tajvanski AU Optronics, tako da bi ste sa ovim proizvodom zaista bili blizu situacije da platite samo ime.
Model koji smo imali na testu predstavlja jeftinije rešenje u paleti Sonyjevih TFT monitora. Dizajn je odmeren i neutralan, a takve su i njegove sivkaste nijanse. Sony kao bitnu sposobnost naglašava mogućnost skidanja kompletne baze radi lakšeg postavljanja na zid. Njihovo rešenje, nažalost, nije user friendly kao ono koje smo sreli kod Samsungovog modela, jer zahteva upotrebu alata, a nisu priloženi ni metalna ploča ni šrafovi. OSD meni nudi nesvakidašnje opcije podešavanja jačine pozadiskog osvetljenja i uključivanja power save moda. Uopšte, čini se da je Sony stavio akcenat na mogućnosti koje baš i nisu prioritetne za jedan TFT monitor. Opcija automatskog podešavanja, nažalost, nije pronašla svoje mesto u OSD meniju, već se ova funkcija izvršava automatski pri promeni rezolucije i/ili osvežavanja. Isto dejstvo ima uključivanje Screen Reset opcije, ali ona nije lako dostupna koliko smo navikli.
Profesionalci verovatno ne bi bili oduševljeni uglom gledanja koji dozvoljava ovaj monitor, jer je za postizanje savršenog prikaza potrebno pažljivo uskladiti pogled sa položajem ekrana. Običnim korisnicima ovo definitivno neće smetati, štaviše, verovatno ne bi ni primetili minijaturnu razliku u nijansama. Prikaz gradacije boja takođe nije savršen, ali opet moramo reći da će jedva primetna trakasta reprodukcija, posebno u zelenom spektru, biti nevidljiva u realnom radu.
U finalnom testu odziva S71R je nastavio sa “graničnim” rezultatima. Ne zaslužuje pokude, ali ni preporuku. Ovo se posebno odnosi na pasionirane igrače, koji će svakako naći boljeg “saborca” u osvajanju teror(ističkog) utvrđenja. Ili u rešetanju pandura – kako već volite. 😉
Proizvođač
Sony
Model
S71R
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
92 kHz
Vertikalno osvežavanje
85 Hz
Ugao gledanja
140°/155°
Odziv
25 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
400:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
423 x 399 x 233 mm
Težina
6.5 Kg
Potrošnja
45 W
ViewSonic VE175b
Kada su u pitanju CRT monitori, ViewSonic prati dobar glas. Pored nesumnjivog kvaliteta u tome verovatno ima ulogu i njihov “ozbiljan” dizajn koji se lako poistovećuje sa “profesionalnim”. Do postavljanja testa nismo uspeli da saznamo ko je proizvođač TFT panela u monitorima sa prepoznatljivim ViewSonic logom (tri Gouldian finch iliti “Duga” ptice), ali od ranije nam je poznata njihova sradnja su Fujitsuom. Model VE175b predstavlja osnovnu ponudu i po rečima proizvođača namenjen je “učenicima”. Nadajmo se da u Americi ne pristupaju školstvu sa istom (ne)ozbiljnošću kao kod nas. Monitor je potpuno crn, a ekran je spojen direktno na stopu, što je izgleda trend među proizvođačima kada su u pitanju value modeli. Pošto je baza sklopljena na zadnju stranu ekrana kada monitor izvadite iz kutije, potrebno je pratiti detaljno uputstvo da bi je postavili u pravilan položaj. I pored uputstva biće vam neophodna određena doza bahatosti (u kojoj mi, igrom slučaja, ne oskudevamo 😉 da bi ste savladali značajan otpor koji stopa pruža. Zbog ovakvog dizajna monitor je prilično nizak, što se neće svima dopasti.
Ugao gledanja je sasvim dovoljan za prijatan rad, što uglavnom podrazumeva da ni u društvu neće biti velikih problema. Na sajtu proizvođača se pominje SuperClearMVA™ tehnologija, ali ne i u specifikaciji. Ugao će biti još bolji kada smanjite svetlinu i adekvatno podesite kontrast. Ova akcija će biti neophodna ako budete želeli da umanjite “ispranost” boja koja je osetna kod ovog modela. Ni nijansirani prelazi mu nisu jača strana, jer smo primetili nagli prelaz između tamnih i svetlijih boja.
Tamna traka nije prevelika, oko 10% opsega, tako da će teško zasmetati u realnom radu. Vidljiv je i zaista slabo izražen skok negde oko trećine opsega. Ciljna grupa za ovaj model je ispoštovana sasvim pristojnim ponašanjem u igrama. I pored, trenutno, prosečnog odziva uživanje u bržim igrama je moguće. Ovome dosta pomaže i pomenuta “ispranost” boja, jer je zamućenje inače najupadljivije na naglašenim kontrastnim prelazima.
Proizvođač
ViewSonic
Model
VE175b
Dijagonala
17″
Rezolucija
1280×1024 piksela
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Ugao gledanja
170°/170°
Odziv
25 ms
Boje
16.7 miliona boja
Kontrast
550:1
Svetlina
250 cd/m²
Signal
analogni
Dimenzije
415 x 417 x 230 mm
Težina
6.2 Kg
Potrošnja
36 W
Konačni utisci…
Zašto je toliko teško napraviti idealan monitor? Možda zato što smo postavili nedostižne ideale. Možda ćemo biti zadovoljni tek kada ekran zaista bude prozor u svet, kada se slika koju gledamo zaista neće razlikovati od realnosti. Korisnicima verovatno najteže pada isčekivanje. Videli smo da su TFT ekrani savršeno ravni, da su idealni za prikazivanje kompjuterskih piksela, da su zdraviji, sposobni da prikažu sve boje koje ljudsko oko registruje, da umeju da isprave svoje greške i da su na dobrom putu da nas približe idealu. Ali nikako da dočekamo da se svi kvaliteti spoje u jednom proizvodu. Predviđa se da će u dve naredne godine sve doći na svoje mesto – i cena i kvalitet. Ali trenutna situacija ne izgleda najbolje. Još uvek se od nas očekuje da plaćamo ogromne sume novca za nešto što očigledno nije gotov proizvod. Ipak, posmatrajući vrtoglav razvitak FPD tržišta deluje da superiorni kvaliteti TFT monitora uspevaju da nadomeste nedostatke. Da li se ovo odnosi i na domaće tržište možete prosuditi i sami.
Model
Ugao
Odziv
Kontrast
DVI
Cena
Acer AL712
160°/130°
20 ms
500:1
●
546 €
Adi L700
100°/120°
15 ms (?)
300:1
○
470 €
CTX PV720A
120°/110°
45 ms
350:1
○
626 €
Hansol H750
140°/120°
25 ms
350 :1
○
435 €
LG L1710S
160°/140°
16 ms
450:1
○
480 €
Philips 170B2M
160°/160°
<40 ms
400:1
●
545 €
Samsung 171S
160°/120°
<30 ms
350:1
○
510 €
Samsung 172T
170°/170°
25 ms
500:1
●
692 €
Sony S71R
140°/155°
25 ms
400:1
○
676 €
ViewSonic VE175b
170°/170°
25 ms
550:1
○
621 €
Monitor kome zaista malo fali da bude savršen jeste Samsungov 172T. A da li ćete moći komotno da se igrate na njemu stvarno ne možemo da garantujemo. Sve su šanse da nećete imati problema, ali skoro 700 eura bi trebalo da obezbedi veću sigurnost. CTX PV720A se ponašao mnogo bolje nego što smo očekivali čitajući specifikaciju. Da li će je u pitanju “škart” primerak u koji je greškom ugrađen pogrešan panel trenutno nemamo informaciju, ali znajući cenu izgleda da i nije mnogo bitno. ViewSoinic, namenjen učenicima sigurno bi dobro došao nekom studentu koji pored silnih troškova nema za bolje. Šteta što mu cena nije adekvatna ni performansama, a kamoli “studentska”. Ljubitelji Sonyja moraju biti svesni da osnovni deo u njihovom modelu, sam panel, nije delo renomiranog japanskog proizvođača. Ovo naglašavamo samo zbog pomenutog sindroma. 😉 Imajući u vidu i osrednje performanse možemo samo zaključiti da se radi o egzemplarnom slučaju precenjivanja brand imena. Drugi Samsungov model ima relativno konkurentnu cenu, ali se, u skladu sa svojim podužim stažom na tržištu, ne može meriti sa novijim generacijama. Philips kao da se takmiči na odvojenom tržištu od ostalih konkurenata, a izgleda i da mu dobro ide. Ipak, njihov model se neće dopasti probirljivijima, posebno sa ovakvom cenom. Adi i Hansol modeli imaju cenu ispod 500 eura, ali ne može se reći da predstavljaju vrhunske monitore. Između ova dva modela biramo H750 jer pored boljih performansi košta manje. Acerov model je opravdao dobar glas koji ga prati. Sa nešto nižom cenom bio bi zaista odlična kupovina i pored nešto ozbiljnijeg dizajna za naš ukus. Monitor sa najodmerenijom cenom jeste LG L1710S, a posebno se istakao performansama u igrama.
Samsung 172T
LG L1710S
Verovatno ste primetili određenu dozu pesimizma u zaključku ovog testa. Da smo na stolu imali monitor koji spaja najbolje karakteristike testiranih modela uz odziv koji isključuje bilo kakvo zamućenje verovatno se ne bi ni osvrnuli na cenu. Već smo pominjali da za pravu stvar ne bi trebalo žaliti novca, ali nijedan od ovih modela nije savršen, iako se to iz cena ne može zaključiti. Ipak, pomirili smo se sa činjenicom da je ovo trenutni domet TFT tehnologije i odlučili da podelimo nagrade onima koji to zaslužuju. Samsung 172T je dobio Editor's Choice priznanje zbog odličnih i ujednačenih performansi. U stopu ga prati Acerov AL712. Best Buy nagrada ide LG modelu L1710S, koga ujedno preporučujemo igračima koji nisu spremni da sačekaju sledeći korak u razvoju TFT tehnologije. Mišljenja smo da trenutno nije pametno izdvojiti više od 450 eura za sedamnaestoinčni TFT monitor, a naš test pokazuje da se u tom cenovnom rangu može napraviti dobar izbor. Dati preko 600 eura za tehnologiju koja još nije preležala dečije bolesti, znajući da će se to desiti u skoroj budućnosti bi zaista bio loš potez.
Acer – www.bsprocesor.com
Adi – www.ewe.co.yu
CTX, ViewSonic – www.pccentar.com
Hansol, Sony – www.pakom.co.yu
LG, Philips – www.sinteh.com
Samsung – www.erccommerce.co.yu