Uvod
Ako razmišljate o kupovini novog monitora u poslednje vreme verovatno vas muči pitanje – TFT, da ili ne? Tužna je istina da ta tehnologija još uvek nije iznedrila model koji bi u potpunosti opravdao ogromnu razliku u ceni u odnosu na CRT. Za nekoga je dovoljno opravdanje savršeno ravna slika, izbegavanje loših uticaja vertikalnog osvežavanja na vid i miliona elektrona koji hrle na vas iz modifikovanog rentgen aparata zvanog CRT. Iako se u današnjoj situaciji ovakav strah za zdravlje graniči sa paranojom, mnogi su mišljenja da su stotine eura razlike u ceni ipak previše da bi se sa naših stolova uklonio taj zdravstveni crv sumnje. Oni pragmatični će verovatno odlučiti da sačekaju bolja vremena uz pristojan CRT, a ono što je pre par godina bila sedamnaestica danas je devetnaestica.
Zato smo odlučili da vam predstavimo ponudu najinteresantnijih modela ove veličine na našem tržištu. Ovo je samo prvi deo testa i nadamo se da će po prestanku praznične euforije (zbog koje je većina distributera zamandalila vrata) ubrzo uslediti i drugi. Veličina ekrana i brzina kojim su ovi monitori sposobni da osvežavaju sliku podrazumevaju optimalnu rezoluciju od 1280×1024 piksela pri vertikalnom osvežavanju od 85 herca. Zato je ova kombinacija rezolucije i osvežavanja uzeta kao standard, a ostale (manje i veće) rezolucije su korišćene po potrebi i kada je bilo neophodno naglasiti neke mane ili potvrditi kvalitete.
LiteOn 1996PNSTSB
Monitor crne boje je do skoro predstavljao pravu retkost, između ostalog i zbog toga što takvi modeli nisu mogli da dobiju TCO sertifikat. Ali trenutna situacija je takva da se skoro svi modeli proizvode po najvišim standardima, a da se čuvena TCO nalepnica (i njena verzija) na monitore lepi u zavisnosti od toga koliko plaćanje njene licence utiče na kranju cenu. Potražnja ipak diktira ponudu, pa je već postalo besmisleno opirati se zahtevima korisnika koji opravdano žele da upare svoje srebrno/crne periferije i kućišta sa monitorom sličnog izgleda. Proizvođači su pronašli spas u novoj TCO inkarnaciji '03 koja donosi nešto labavije zahteve po pitanju boje monitora. Dodatnu sigurnost predstavlja dizajn gde je sa prednje strane upotrebljena srebrnkasta plastika koja se ne razlikuje puno od poznate boje slonovače, barem kada su zdravstveni standardi u pitanju. LiteOn je u potpunosti ispratio ove trendove, ali dolazi sa starijim TCO '99 žigom.
Na testu konvergencije nismo naišli na prevelike probleme. Usklađenost snopova opada na periferiji ekrana, ali ni u samim uglovima stanje sa konvergencijom nije alarmantno. S druge strane, na geometriju slike nemamo nikakvih zamerki iako smo od podešavanja iskoristili samo ono kojim se slika razvalači preko ekrana. Nismo primetili ni problem sa fokusom, ali test čitljivosti ipak otkriva manu. Prosto rečeno, tekst na ovom monitoru izgleda “musavo” zašta je u najvećoj meri odgovoran prilično arhaični dot pitch. Vertikalna rezolucija je i pored pomenutog dot pitcha odlična, ali test horizontalne rezolucije vidno pati od umanjenog broja fosfornih čestica. Ovde neizbežno dolazimo do pitanja moire efekta koji je primetan, ali samo u ekstremnim uslovima specijalnog paterna. U stvarnom radu ne bi trebalo da bude problema, a takvo je i naše iskustvo. Svetlina i kontrast nisu na zadovoljavajućem nivou sve dok se svetlina neznatno ne poveća u OSD meniju pri čemu je manje precizan prikaz crne boje i bliskih nijansi neizbežan kompromis. Poslednji test – stabilnost slike pri naprezanju visokonaponskog trasformatora, ovaj monitor je prošao na zavidnom nivou. Disanje slike bi eventualno bilo merljivo uz pomoć nekog optičkog pomagala, što je red veličine kojim se nećemo baviti u ovom testu. Sve pohvale.
Proizvođač
LiteOn
Model
1996PNSTSB
Tip katodne cevi
FST
Dijagonala/vidljivo
19″/18″
Optimalna rezolucija
1280×1024@85Hz
Pitch
0.26 mm
Horizontalno osvežavanje
30 ~ 96 kHz
Vertikalno osvežavanje
55 ~ 160 Hz
Bandwidth
202 MHz
Potrošnja
120 W
Dimenzije
452 x 460 x 468 mm
Težina
22 kg
Cena
162 €
Monitor ustupio
Samsung 957P
Sa izuzetkom NF modela, svi Samsungovi monitori izgledaju skoro identično. Dizajnersko rešenje jeste lepo i jednostavno, a upotreba olakšana dobrim rasporedom OSD kontrola, ali posle toliko godina i toliko modela postaje pomalo monotono. Ipak, za one koji možda nisu imali priliku da ostvare fizički kontakt sa ovim modelom moramo reći da je kvalitet izrade i upotrebljenih materijala na vrhunskom nivou. Gledajući 957P sa zadnje strane pored standardnog D-Sub priključka primećujemo pet BNC konektora i jedan USB. Ovo definitivno povećava cenu proizvoda, ali po našem mišljenju njihova svrha je diskutabilna. Na monitoru ove veličine i ove klase BNC priključci nemaju specijalnu upotrebnu vrednost osim što omogućavaju korišćenje sa dve konfuguracije (desktop i server npr.). USB port služi kao veza između računara i monitora radi upotrebe Samsungovog softverskog rešenja za podešavanje monitora i kontrole HighLight Zone II mogućnosti. Ali kao što smo videli kod drugih proizvođača ovu komunikaciju je moguće ostvariti i bez dodatnih kablova koristeći standardni i postojeći D-Sub kabl. Ne ulazeći u to kolike su prednosti izbegavanja korišćenja OSD menija ili mogućnosti automatske detekcije video prozora od strane HLZ II softvera (ima li danas drajvera za grafičku kartu koji ne nude odvojena podešavanja za overlay?), možemo zaključiti da je i ovo u suštini nepotreban dodatak koji bez razloga povećava krajnju cenu.
Kada je ovaj model u pitanju krenućemo odpozadi i prvo pomenuti performanse u testu visokonaponskog transformatora. One nisu na najvišem mogućem nivou, ako uzmemo da je najviši nivo potpuno mirna slika. Slika neznatno diše na testu, ali smo uvereni da će pomeranje mereno delićem milimetra u ekstremnim uslovima ostati neprimećeno u realnom radu. Kada smo ovo rekli ostaje nam najveći problem vezan za ovaj monitor – šta napisati o njemu? U svim ostalim testovima 957P se ponašao kako se samo poželeti može! Konvergencija – odlična. Geometrija – perfektna, bez ikakvog truda. Fokus i čitljivost – za svaku pohvalu. Rezolucija – idealna. Moire efekat – zanemarljiv (ali zaista!). Kontrast, svetlina, boje – savršeno. 957P je, najprostije rečeno, primeran monitor. 4+ za disanje, ostalo su sve petice. Nadajmo se da je i vladanje za pet i da kad otvorite novčanik u radnji nećete dobiti njegovog “zlog blizanca” jer je “dobrica” odlučio da izostane iz škole…
Proizvođač
Samsung
Model
957P
Tip katodne cevi
FST
Dijagonala/vidljivo
19″/18″
Optimalna rezolucija
1280×1024@85Hz
Pitch
0.22 (H)
Horizontalno osvežavanje
30 ~ 96 kHz
Vertikalno osvežavanje
50 ~ 160 Hz
Bandwidth
250 MHz
Potrošnja
110 W
Dimenzije
440 x 454 x 461mm
Težina
19 Kg
Cena
174 €
Monitor ustupio
Samsung 957MB
Najnovija inkarnacija Samsungovih monitora sa ravnim ekranom nosi sufiks MB. To je unelo malo konfuzije jer su prethodni dodatci poput DF i DFX jasno govorili da je u pitanju DynaFlat katodna cev. MB stoji za MagicBright što je Samsungova verzija funkcije koja omogućava lako i brzo podešavanje svetline i kontrasta u zavisnosti od sadržaja na ekranu. U poslednje vreme svi proizvođači koji drže do sebe su dodali slične opcije u svoje modele i iako to jeste korisna mogućnost, jasno sugeriše da je CRT tehnologija već odavno “prezrela” i da ostaje sve manje prostora za poboljšanja. U nameri da po ovom pitanju ponudi više od konkurencije (posebno s obzirom da je u pitanju ideja koja se jednostavno inplementira u postojeće modele) Samsung je pre MagicBrighta ponudio HighLight Zone – poseban meni koji omogućava da se na proizvoljnom delu ekrana posebno podese određeni parametri slike. Iako postoji mogućnost primene na ceo ekran, rukovanje ovim menijem nije ni približno user friendly koliko bi trebalo, tako da je ubrzo usledio MagicBright. Pritiskom na dugme pozivate meni, a daljim pritiskanjem birate između text, internet i entertainment moda – viđeno, ali nema veze, dobro dođe kad se zlikovci “štekaju” u tamnim hodnicima dust dvojke (namenjeno counter strike igračima – prim. aut.). HL (ne, nije Half-Life) Zone je svejedno zadržan (i to u verziji II koja omogućava kontrolu iz Windowsa), tako da Samsung MB monitori predstavljaju zaista kompletno rešenje kada su u pitanju moderne novotarije. Mnogi drugi proizvođači su zajedno sa novim silver black trendom uveli i fizičke promene u dizajnu, ali ne i Samsung. Njihovo s/b rešenje podrazumeva samo promenu boje, a pod određenim osvetljenjem ni ova promena nije tako očigledna. Ipak, potreba da se monitor uskladi sa ostatkom konfiguracije biće zadovoljena, a to je jedino i bitno. I ovaj monitor ima već pominjane dodatke diskutabilne upotrebne vrednosti – BNC i USB konektore.
Kada je kvalitet slike došao na tapet odmah nam je upalo u oči da slika u uglovima ekrana nije jasna kao na sredini. Prvi u našoj bateriji testova je provera konvergencije i tako smo odmah pronašli razlog očiglednog nedostatka. Vertikalna konvergencija u uglovima je je poremećena za nekoliko redova tako da ne čudi što detalji poput teksta deluju mutno. Nažalost, OSD meni ne sadrži opciju za ispravljanje ove velike mane. Potpuno suprotan rezultat smo dobili na testu geometrije. Slika na ekranu ima savršeno pravougaon oblik i samo jedva uočljivo poremećena linearnost deli ovaj model od savršenog rezultata u ovoj disciplini. Na sam fokus nemamo zamerke, ali pomenuti problem sa konvergencijom se manifestuje i na ovom testu, jer nije dovoljno da snopovi budu precizno fokusirani već i dobro usklađeni. Test vertikalne rezolucije je prošao očekivano dobro, ali je horizontalna rezolucija prevazišla očekivanja. Moire se obično najavi u ovom testu, ali ga je ovde bilo samo u tragovima. Sa specijalizovanom paternu smo bili u mogućnosti da preciznije odredimo količinu ovog neželjenog efekta i ona zaista nije velika. Lokalizovan je u uglovima zašta ponovo moramo okriviti neslaganje snopova. Na boje nismo imali zamerke, ali kontrast na maksimalnoj vrednosti ipak zahteva malo povećanje svetline da bi nijanse bile prijatne za rad. To naravno znači umanjenu sposobnost ekrana da precizno prikaže crnu boju. Stabilnost slike pri brzim promenama crne i bele boje je daleko od savršene. Disanje nije toliko da bi bitno smetalo u radu, ali nije loše biti upoznat sa kvalitetom ugrađenih delova u monitor pre kupovine.
Proizvođač
Samsung
Model
957MB
Tip katodne cevi
DynaFlat
Dijagonala/vidljivo
19″/18″
Optimalna rezolucija
1280×1024@85Hz
Pitch
0.20 (H)
Horizontalno osvežavanje
30 ~ 96 kHz
Vertikalno osvežavanje
50 ~ 160 Hz
Bandwidth
250 MHz
Potrošnja
110 W
Dimenzije
440 x 460 x 461mm
Težina
21 Kg
Cena
211 €
Monitor ustupio
Dijagonala dužine 48 cm je veoma blizu standardu od 51 cm za televizore. Ovi monitori su zaista veliki i doneće vam izuzetan komfor u radu, a biće i odličan sastavni deo multimedijalne konfiguracije. LiteOn je još jednom pokazao da “fancy” ime za model nije bitan faktor za pravljenje dobrog monitora. Njihov 1996PNSTSB nema bitnih mana sem one koja se vidi i iz same specifikacije. Dot pitch od 0.26 mm jednostavno nije dovoljan za kvalitetan prikaz u optimalnoj rezoluciji koju sugerišu brzine osvežavanja i bandwidth. Niža rezolucija će biti prikazana bez problema, ali se njena upotreba na ovolikom ekranu graniči sa svetogrđem. Njegova cena nije velika, ali u ovom slučaju čitajte dalje. Da je Samsung 957P imao samo malo bolji visokonaponski transformator njegov generalni rezultat bi bio savršen. Ako ste ranije imali ravan ekran trebaće vam malo vremena da se naviknete na zakrivljenost, ali je ona ipak daleko od “akvarijumskih kugli” na kojima smo “gubili oči” pre pola decenije. Odlična kupovina za traženu cenu! Oni kojima flat nije prioritet će teško naći manu ovom monitoru. 957MB bi trebalo da bude rešenje koje će zadovoljiti sve grupe korisnika, tj. predstavljati ravni 957P. Nažalost, naš test je pokazao da to nije slučaj, a krivac je loša konvergencija. Da li je u pitanju samo loša sreća sa ovim primerkom ostaje misterija, kao i u svakom testu monitora. Naš forum vam može poslužiti u njenom razrešenju jer, po svemu sudeći, mnogi vlasnici ovog monitora nisu naišli na ove probleme. Pouka cele priče je jasna – pri kupovini monitora morate biti svesni da pazarite tačno određeni i individualni primerak, te da željeni model ne mora da znači i željeni kvalitet. Kada je reč o ceni Samsungovog 957MB na vidiku već imamo kandidata sličnih karakteristika i bolje cene – stay tuned.
Zahvaljujemo se firmi Pinsoft koja nam je ustupila LiteOn monitor za potrebe testa.
Zahvaljujemo se firmi Erc Commerce koja nam je ustupila Samsung monitore za potrebe testa.