Uporedni test: Monitori više klase sa IPS panelima

Uporedni test: Monitori više klase sa IPS panelima

Kada spomenemo monitore više klase, pre svega mislimo na dosta kvalitetnije modele od onih na koje je većina nas navikla, a to su uglavnom bili nešto jeftiniji monitori sa TN (Twisted Nematic) panelima, koji su posedovali ne baš tako dobre karakteristike. Nije samo u pitanju cena, koja svakako može da bude značajan faktor u kupovini monitora, već tu je u pitanju bila i činjenica da skupljih i kvalitetnijih modela na našem tržištu do nedavno jednostavno nije bilo. Srećom po nas, a naravno i vas, ta situacija je polako počela da se popravlja, a mi smo je iskoristili kako bi vam ponudili opcije, ukoliko smatrate da vam kvalitetan monitor igra bitnu ulogu u svakodnevnom životu ili poslu kojim se bavite...

    Sadržaj

       
      Kao što je već rečeno više puta na Benchmark sajtu, verovatno vam je dosadilo da čitate o nekvalitetnim TN (Twisted Nematic) tipovima monitora, čiji su modeli bukvalno preplavili naše tržište. Njihova cena se zaista pokazala pristupačnom, ali upravo toliko i vrede, jer njihove karakteristike nisu baš sjajne. Bilo da su u pitanju prilično loši uglovi gledanja, probijanje pozadinskog osvetljenja po ćoškovima ili duž celih ivica, pojava mura efekta ili loša tačnost boja – sve te negativne stvari su uticale na opšte nezadovoljstvo TN tehnologijom. Ukoliko vam ovi problemi smetaju i često vas čine frustriranim, znajte da je vreme da pređete na nešto kvalitetnije.  

      Taj kvalitet vam upravo nudimo ovde u uporednom testu, u vidu sedam modela sa IPS tehnologijom ekrana. IPS tehnologija je uvek glasila za jednu od boljih i direktan je rival VA (Vertical Alignment) tehnologiji, naravno sa svojim manama, jer ni jedna ni druga tehnologija nisu savršene, ali se trude da to postanu. IPS tehnologija poseduje sledeće karakteristike:
      IPS (In Plane Switching) – poboljšani uglovi gledanja u odnosu na TN – veoma dobra reprodukcija boja – sporije vreme odziva pixela u odnosu na TN panele – mrtvi pixeli se prikazuju kao crni – manji nivoi kontrasta što znači da crna boja nije toliko tamna kao na VA baziranim panelima
      Super-IPS (S-IPS) – uglovi gledanja isti kao kod IPS koncepta – verovatno najbolja reprodukcija boja od svih tipova panela – manje koštaju da se proizvedu nego IPS paneli – poboljšano vreme odziva pixela u odnosu na IPS Kome su IPS paneli namenjeni? Pre svega, oni su dizajnirani da pomognu ljudima koji se bave bilo kojim vidom posla kod kojih je krucijalna tačnost boja, a ujedno sa time i dobar kvalitet slike. Bilo da je taj posao grafički dizajn, obrada fotografija, modeliranje, projektovanje, animacija – tačnije, bilo koji vid posla vezan za CAD (Computer Aided Design).
      Uglovi gledanja  

      IPS paneli zahvaljujući svojoj tehnologiji poseduju veoma širok ugao gledanja. Uglovi gledanja su ključna stvar, a IPS matrice ne pate od pomeranja kontrasta i boja (pojmovi Contrast shift i Color shift) kada se gledaju malo pomereno iz centra, što mozete da vidite kod panela VA tipa. Ovo je razlog zašto je IPS generalno smatran kao bolji izbor za posao vezan za boje, gde je tačnost boja jako bitna, kombinujući odličnu reprodukciju boje sa zaista širokim uglovima gledanja ( 178/178 stepeni).
      Tačnost boja i temperatura boja  
      Tačnost boja je odlika boja da imaju što manju delta-E vrednost. delta-E vrednost je zapravo razlika u koloritu između tražene i prikazane vrednosti. Ta tražena vrednost je standardizovana, a što veće odstupanje od te vrednosti, to su netačnije boje. Teži se da ta vrednost bude što bliža nuli, ali ljudsko oko otprilike primećuje razlike tek posle vrednosti od jedan. Temperatura boja označava da li su boje “toplije” ili “hladnije”. Ova temperatura boja se meri u jedinci Kelvin i označava se slovom K. Toplina boja koja se traži na monitorima je tačno 6500K jer je na toj temperaturi bela boja najprirodnija i najneutralnija.
      Kako smo testirali? Testiranje je vršeno na potpuno drugačiji način nego što je to rađeno u prethodnom periodu testiranja monitora na našem sajtu. Nabavkom uređaja koji se zove kolorimetar, Benchmark je podigao lestvicu u testiranju za jedan stupanj više. Kolorimetar je uređaj koji je namenjen hardverskoj kalibraciji monitora i njegovom profilisanju. On pored kalibracije pruža uvid u sve bitne karakteristike monitora kao što je njegov kontrast, gama vrednost, temperatura boja, tačnost boja, osvetljenost, svetlina bele i dubina crne boje. Model kolorimetra koji je korišćen je EyeOne Display2 Gretag Macbeth.
       
       
      Kolorimetar se postavi ispred ekrana monitora na kojem se vrši testiranje i kalibracija, poveže se USB kablom sa računarom i pomoću odgovarajućeg softvera dobijamo mogućnost da proverimo kako se monitor ponaša merenjem njegovih karakteristika i njihovim korigovanjem kako bi smo doveli monitor do prethodno zadatih vrednosti. Cilj kojem se uvek teži je da se postigne 2.2 gamma vrednost, 6500k temperatura boja i osvetljenost od 120cd/m2. Ove vrednosti čine sliku najbližu savršenstvu. Takođe treba težiti ka što nižim Delta-E vrednostima, ali u isto vreme treba “juriti” i dobru vrednost kontrasta. Kalibracija monitora je jako pipav posao, a Benchmark je tek počeo da testira monitore na ovaj način. Možemo reći da se tek uhodavamo u ovakav način testiranja, niko ne postaje profesionalni kalibratror preko noći. Softver korišćen za testiranje monitora: – Lacie Blue Eye Pro – preko koga smo merili sve bitne vrednosti izuzev kontrasta – Colorimetre HCFR – za merenje kontrasta i proveru svih ostalih vrednosti – Eye-One Match 3 – u kome je vršena hardverska kalibracija i čuvanje profila – CheckeMon – za proveru uniformnosti slike i probijanja pozadinskog osvetljenja
      Dell U2410 je Wide Color Gamut monitor, poseduje 8-bitni H-IPS panel koji pokriva 96% Adobe RGB (102% NTSC) profila, 100% sRGB profila i poseduje 10-bitno interno procesiranje boja(1.07 milijardi). Dolazi fabrički kalibrisan u dva profila, sRGB i AdobeRGB, oba sa Delta-E vrednostima koje su ispod vrednosti od pet. Proizvođač je takođe uključio izveštaj kalibracije odštampan na A4 papiru, gde se pokazuju sve bitnije vrednosti i kojim tipom spektrometra je konkretan model kalibrisan. Pozadinsko osvetljenje korišćeno na ovom modelu je poboljšana verzija CCFL pozadinskog osvetljenja. Njegova dijagonala ekrana iznosi 24 inča, a standardna rezolucija koju poseduje je 1920 x 1200. Panel poseduje anti-refleksivni sloj koji malo previše agresivan za naš ukus, jer dodaje neki grain ili blagi šum koji nije toliko primetan, ali može da zasmeta, a takođe postoji i “glitter” ili “sparkle” efekat koji se javlja na skroz beloj pozadini, gde se dobija utisak kao da je površina ekrana kristalna.
       
       

      Dizajn Monitor poseduje prilično profesionalan izgled, bez zaobljenih ivica kakve možete sresti na drugim modelima monitora. U izradi okvira korišćena je standardna mat plastika, gde sa prednje strane preovladava crna boja, ali u sklopu oklopa se nalazi i srebrna traka sa svih strana okvira, debljine nešto manje od santimetra. Srebrna boja se takođe nalazi i na celoj površini vrata postolja i u krugu ispod njega. Vrat postolja je izrađen od metala, a postolje je samo po sebi jako stabilno, oblika je kvadrata, takođe bez zaobljenih ivica. Postolje se veoma lako kači bez upotreba šrafova i ono se samo ubaci u predviđeni deo na pozadini ekrana, a istom brzinom se i skida lakim pritiskom na dugme. Omogućena je rotacija po horizontali, menjanje nagiba, a ceo ekran se takođe može prebaciti u Portrait mode, ukoliko vam je on potreban.

      Kontrole za navigaciju opcija menija dolaze u vidu senzora osetljivih na dodir koji su smešteni u donjem desnom ćošku ekrana. Ono što je nas oduševilo je da oni prepoznaju položaj prsta čak nekoliko santimetara pre nego što dotaknete senzor, pa se glavni senzor pali plavom bojom i pokazuje vam svoju lokaciju. Veoma korisna stvar ako je okruženje mračno, tako da ne morate da “napipavate” gde se oni nalaze. Ovi senzori su malo ispupčeni i oblika su veoma sitnih kvadratića, tako su maksimalno ugodni za rukovanje.

      Kada pogledamo monitor iz profila, možemo da primetimo da on nije baš na tanjoj strani, tačnije, mogli bi reći da je prilično debeo za TFT standard. Sa leve bočne strane nalazi se otvor za xD/SD/MS/MMC kartice, a ispod njega se nalaze dva USB 2.0 porta.  

       

      Model Dell U2410 je prilično bogat ulazima i izlazima, tako da sa zadnje strane, gledano sa desna na levo poseduje:
      – Dva dodatna USB 2.0 porta – USB tip B za povezivanje sa računarom – Audio izlaz 3.5mm – Component Video ulazi – VGA port – Dva DVI ulaza – HDMI ulaz – DisplayPort ulaz – Napajanje za Dell soundbar – Napajanje za monitor
       

       
      Rezultati testiranja default podešavanja 50 50 standard PC
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      Standard

      Monitor je testiran na fabričkim podešavanjima, kako bi videli koje vrednosti pruža u takoreći odmah iz kutije. Sva podešavanja boja i profila unutra Windows-a su vraćena na njihova default podešavanja.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      265

      Black Point (cd/m2)
      0.31

      Contrast Ratio
      814:1

       
      Rezultate koje smo dobili u standardnom modu su bili solidni. Gamma vrednost je bila pomalo niska sa vrednošću od 1.9 i odstupala je od naše mete za 13%. Temperatura boja je bila dosta dobra za standardno podešavanje, sa vrednošću od 6397 kelvina, što odstupa od naše mete od 6500k samo za 2%. Osvetljenost ekrana je bila pretarana sa 265 cd/m2, što je prilično daleko od naše mete od 120cd/m2. Dubina crne boje je iznosila 0.31 cd/m2 uz prilično dobar kontrast od 814:1. Delta-E prosek je 4.1 sa maksimumom od 6.5, što znači da boje nisu preterano tačne.  
      Factory sRGB  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      sRGB

      Fabrički kalibrisani sRGB bi trebalo da daje dobre vrednosti slike, jer se od njega to očekuje pošto je on kalibrisan u fabrici.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      261

      Black Point (cd/m2)
      0.35

      Contrast Ratio
      738:1

       
      Rezultati testiranja su bili donekle dobri. Gamma vrednost je uspešno postavljena na granicu od 2.2 sa samo 2% odstupanja. Temperatura boja je dosta blizu 6500k sa 6406 vrednošću i odstupa samo 1% od mete. Osvetljenjenost je i dalja previsoka sa 261 cd/m2 i prilično odstupa od mete od 120 koju pokušavamo da postignemo. Dubina crne boje je iznosila 0.35 cd/m2 uz kontrast od 738:1, nešto niže vredosti nego na standardnom podešavanju. Delta-E prosečna vrednost je bila identična kao na standard podešavanju, uz prilično visok maksimum od 11.5. Barem na ovom primerku obećanje da će Delta-E vrednosti biti ispod pet nisu ispunjene.  
      Adobe RGB  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      AdobeRGB

      AdobeRGB mod je isto fabrički kalibrisan i po nekom pravilu on bi trebao da poseduje najtačnije boje od svih modova.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      256

      Black Point (cd/m2)
      0.34

      Contrast Ratio
      746:1

       
      Imamo sličnu situaciju kao kod sRGB moda. Gamma vrednost je ipak nešto niža sa vredošću od 2.1 i 3% odstupanja. Temperatura boja je dosta tačna sa 6451k, tako da odstupa samo 1% od mete. Osvetljenost ostaje nepromenjena i previsoka sa 256 cd/m2, daleko od 120cd/m2. Dubina crne boje iznosi 0.34 cd/m2 uz kontrast od 746:1. Što se tiče Delta-E vrednosti, one su dosta bolje ovde nego u sRGB modu, sa prosekom od 1.9 i maksimumom od 4.1, tako da je ovde lepo ispoštovana obećana < 5 Delta-E granica.  
      Kalibrisani rezultati Custom color kalibrisan icc profil 10b 100c 86 78 82  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      10

      Contrast
      100

      Mod slike
      Custom color

      RGB
      86,78,82

      Pokušana je kalibracija menjanjem RGB vrednosti, uz pomoć kolorimetra i napravljen je ICC profil, kojim nismo bili skroz zadovoljni.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      121

      Black Point (cd/m2)
      0.26

      Contrast Ratio
      473:1

      Kalibracija je bila donekle uspešna. Uspeli smo da dovedemo gamma vrednost na 2.2 uz 0% odstupanja. Isto smo uradili i sa vrednošću temperature boje koja je iznosila jako tačnih 6504k. Osvetljenost je uspešno smanjena na 121 cd/m2 , tako da smo ispunili našu metu, samo za 1 cd/m2 preko. Smanjena je i dubina crne boje na 0.26cd/m2, mada je kontrast opao na 473:1. Nikako nismo bili zadovoljni Delta-E vrednostima, čiji je prosek iznosio 4.1 a maksimum čitavih 11.4. User color mod se pokazao lošim za kalibraciju, čak i pored nameštanja RGB vrednosti.
      standard 4b 74c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      4

      Contrast
      74

      Mod slike
      Standard

      Verovali smo da možemo da postignemo bolje vrednosti, kalibracijom u standard modu, što se pokazalo jako uspešnim.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      119

      Black Point (cd/m2)
      0.17

      Contrast Ratio
      703:1

      Gamma vrednost je dovedena bez problema na 2.2 granicu uz 0% odstupanja. Isti je slučaj i za temperaturom boja koja je dovedena na 6490 kelvina uz 0% odstupanja. Osvetljenost je ovaj put bila samo za 1cd/m2 niža od idealne vrednosti. Dubina crne boje je smanjena na fenomenalnih 0.17cdm2 uz kontrast od 703:1. Ono što je najbitnije u ovoj kalibraciji je Delta-E vrednost, koja je bila rekordno niska, rezultujući u jako tačnim bojama. Prosek je iznosio samo 0.3, dok je maksimalna vrednost bila veoma niska sa 0.6 cifrom.  
      Stabilnost kontrasta  
      U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja između njih. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 134 cd/m2 do 415 cd/m2 . Minimalna vrednost Brightness-a je bila veća od preporučene vrednosti od 120 cd/m2, tako je u prethodnim kalibracijama bio žrtvovan kontrast, kako bi se slika dovoljno zatamnila i bila dovedena na metu od 120 cd/m2.  
       

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      134
      0.17
      795:1

      10
      155
      0.19
      805:1

      20
      179
      0.22
      804:1

      30
      210
      0.26
      808:1

      40
      232
      0.29
      799:1

      50
      258
      0.32
      806:1

      60
      300
      0.37
      799:1

      70
      350
      0.41
      793:1

      80
      408
      0.51
      791:1

      90
      410
      0.52
      790:1

      100
      415
      0.52
      788:1

       
       
      Uglovi gledanja Uglovi gledanja su bili jako dobri, gotovo nikakvog odstupanja nije bilo, kako god da smo posmatrali ekran. Contrast i color shift je sa IPS tehnologijom sveden skoro na minimum, što je bilo i očekivano.
       
       

      Filmovi Pustili smo dva filma za koje smo smatrali da će najbolje pokazati performanse monitora. Prvi film je bio UP 1080p, animirani crtani prepun šarenih boja, koje su se pokazale jako dobro na monitoru. Drugi film koji je bio pušten je bio film Batman Dark Knight 1080p, film koji obitava mračnim scenama koje su nam bile potrebne za testiranje detalja u senkama i dubini crne boje. Čak i tamne scene su lepo prikazane, iako IPS tehnologija nema istu dubinu crne boje i kontrast kao PVA tehnologija.
       



       
      CheckeMon Opcija Solid Colors u samom programu prikazuje osam boja, preko kojih utvrđujemo da li ima neravnomernosti u osvetljenju na ekranu ili da li postoji preterano probijanje osvetljenja po ivicama. Na crnoj pozadini u ćoškovima jeste bilo beljenje slike, ali ne možemo ovo nazvati probijanjem pozadinskog osvetljenja. Više bi smo to opisali kao neravnomerno osvetljenje, jer uvek postoji taj White Glow kod IPS tehnologije, kod nekih modela i pod tipova IPS panela je on manje izražen, a kod nekih više. Na potpuno crnoj pozadini fotoaparat je malo previše prenaglasio taj efekat, jer on u stvarno nije toliko drastičan. Color spectre opcija prikazuje prelaze između svih boja, kao što možete da vidite na poslednjoj slici, a njihovi prelazi su bili glatki bez nagle promene u nijansama.
       

       

      Proizvođač
      Dell

      Model
      Dell U2410

      Dijagonala / tehnologija
      24” class / H-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      1920 x 1200 / 1.07 milijardi / 102 % of NTSC Color Gamut

      Pitch
      0.270 x 0.270

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      5 ms GTG

      Osvetljenje
      400 cd/m²

      Kontrast
      1000:1 Static CR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 45 W

      Dimenzije
      39.3cm x 55.9cm x 20.1cm

      Masa
      6.5 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Tilt, rotate, pivot and height adjustment. USB 2.0 ports x4, 9-in-1 card reader, PiP, 10-bit internal colour processing and palette of 1.07 billion colours

      Cena (sa PDV-om)
      oko 450 evra

       Model HP ZRW24w nije Wide Color Gamut monitor kao Dell U2410, ali njegove performanse su takođe veoma dobre. On poseduje 8-bitni e-IPS tip panela i pokriva 72% NTSC profila i 97% sRGB gamuta. Njegova standardna rezolucija je 1920 x 1200, a dijagonala ekrana iznosi 24 inča. Pozadinsko osvetljenje na monitoru je standardnog CCFL tipa. Ekran je mat i poseduje anti refleksivni sloj koji je blaži nego na Dell U2410 modelu, tako da su njegovi neželjeni efekti takođe umanjeni.

      Dizajn  
      Monitor takođe ima malo profesionalniji izgled, možda malo slobodniji od modela Dell U2410. Kvalitet izrade je veoma dobar i okvir je sastavljen od mešavine mat plastike i brušenog aluminijuma koje se nalazi oko celog okvira debljine četiri, pet santimetara. Kada ga gledate sa bočne strane, videćete da je aluminijum više zastupljeniji od plastike. Postolje je urađeno veoma kvalitetno, tako da je monitor prilično stabilan. Kako bi ste prikačili postolje za ekran, morate ga pričvrstiti pomoću četiri šrafa koja dobijate u pakovanju. Obrtanje se može vršiti po horizontali i menjati ugao monitora, ali kao i kod Dell U2410 modela, ekran se može staviiti u Portrait mod.

      Kontrole za navigaciju kroz opcije na ovom modelu su fizički dugmići, nisu osetljivi na dodir kao kod Dell U2410 modela i nalaze se u donjem desnom uglu okvira. Oni ipak pružaju dobar osećaj dok ih koristite jer nisu previše tvrdi.

      Kada posmatramo monitor iz profila možemo zaključiti da je on malo deblji od TFT monitora na koje ste navikli, isto kao i model Dell U2410.  
       
      Sa strane poseduje dva USB 2.0 porta, a pozadi sa ulazima i izlazima nije toliko bogat kao Dell U2410. Gledano sa leva na desno imamo: – HDMI ulaz – DVI ulaz – VGA ulaz – USB tip B za povezivanje sa računarom – Dva dodatna USB 2.0 porta
       
       
      Rezultati testiranja Factory podešavanja 90b 80c
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      90

      Contrast
      80

      Mod slike
      6500k-sRGB

      Monitor je postavljen u svoj standardni mod sa fabričkim vrednostima Brightness-a i Contrast-a, a pomoću kolorimetra smo izmerili njegove vrednosti.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      233

      Black Point (cd/m2)
      0.36

      Contrast Ratio
      649:1

       
      Rezultati merenja koje smo dobili su sledeći. Gamma vrednost je odmah bila na 2.2 uz samo 2% odstupanja. Temperatura boje je bila nešto toplija sa 6072 kelvina i odstupanjem od 7% od naše mete koja iznosi 6500k. Osvetljenost ekrana je bila prevelika sa vrednošću od 233 cd/m2, što odstupa dosta od naše granice od 120. Dubina crne boje nije bila baš savršena za 0.36 cd/m2, a kontrast je iznosio solidnih 649:1, što su lošije vrednosti u poređenju sa Dell U2410 standardnim modom. Ono što je bolje kod modela HP ZR24w su bile niže vrednosti Delta-E, sa prosekom od 2.1 i maksimumom od 6.3, što znači da su boje dosta tačnije na ovom modelu, sa izuzetkom plave boje koja malo odudara od ostalih.  
      Factory 0b 100c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      0

      Contrast
      100

      Mod slike
      6500k-sRGB

      Pokušali smo da smanjimo vrednost Brightness na 0 i povećamo Contrast na 100, kako bi videli koje će nam vrednosti kolorimetar zabeležiti tada.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      121

      Black Point (cd/m2)
      0.14

      Contrast Ratio
      829:1

       
      Možemo reći da je ovaj poduhvat bio uspešan. Gamma vrednost je bila čak i malo tačnija samo sa 1% odstupanja. Temperatura boje je skočila na 6209, ali opet to je ipak 4% odstupanja od mete od 6500k. Najbitnija stvar je to da smo dobili željenu osvetljenost sa 121 cd/m2. Takođe veoma bitna stvar je to da smo uspeli da spustimo nivo crne boje na vrednost od 0.14 cd/m2 uz povećan kontrast od veoma dobrih 829:1. Delta-E vrednosti su takođe malo spuštene, prosečna vrednost je 2.1, a maksimum je iznosio 5.0. Sve u svemu, jako lepe vrednosti bez ikakve hardverske kalibracije.  
      Kalibrisani rezultati 7b 100c 6500k

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      7

      Contrast
      100

      Mod slike
      6500k-sRGB

      Videli smo da niska vrednost Brightness-a i maksimali nivo Contrast-a daju dobre rezultate, tako da smo pokušali da dobijemo još bolje vredosti hardverskom kalibracijom i rezultati su bili fenomenalni.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.16

      Contrast Ratio
      751:1

      Gamma vrednost je uspešno dovedena na vrednost od 2.2 sa 0% odstupanja. Temperatura boje je uspešno pogođena bez korigovanja RGB vrednosti i dobili smo rezultat od 6515k, što je veoma blizu našoj meti od 6500k. Vrednost osvetljenosti je bila 120cd/m2, što je upravo i naša idealna meta. Dubina crne boje je ipak malo skočila na 0.16 cd/m2 usled povećavanja brightness vrednosti uz odličan kontrast od 751:1. Delta-e vredosti iznose fenomenalnih 0.3 u proseku, sa maksimumom od 0.8, što garantuje jako tačne boje. Kada poredimo sve ove kalibrisane vrednosti sa Dell U2410 one su čak i bolje nego na tom modelu, sve vrednosti osim za 0.2 više Delta-E što je zanemarljivo.
       
      Stabilnost kontrasta  U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja između njih. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 119 cd/m2 do 320 cd/m2 .  

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      119
      0.14
      846:1

      10
      141
      0.16
      847:1

      20
      162
      0.19
      851:1

      30
      184
      0.21
      849:1

      40
      206
      0.24
      851:1

      50
      227
      0.26
      852:1

      60
      248
      0.29
      839:1

      70
      267
      0.32
      835:1

      80
      286
      0.34
      830:1

      90
      306
      0.37
      828:1

      100
      320
      0.38
      827:1

       
       
      Uglovi gledanja Uglovi gledanja su generalno jako dobri na svim varijantama IPS panela, tako da nema ni previše poente diskutovati o njima. Boje su ostajale prilično nepromenjene, posmatrajući ekran sa svih strana.
       

      Filmovi Što se tiče filmova, oni su izgledali podjednako dobro kao na Dell U2410 modelu, kalibrisane boje su bile prilično tople, što fotoaparat svakako ne može da zabeleži kako izgledaju u stvarnosti, ali mi smo se ipak potrudili da vam prenesemo doživljaj.
       



       
      CheckeMon U Checkemon programu smo jedino primetli da na crnoj pozadini opet postoji to isijavanje po ćoškovima, ali opet, IPS tehnologija ima čudno raspoređivanje osvetljenja i ovakvu istu stvar smo primetili i na ostalim modelima koje smo testirali. Ostale boje nisu davale značanje anomalije, a spektar boja je prikazan bez grubih prelaza između nijansi.
       

       
       

      Proizvođač
      HP

      Model
      HP ZR24W

      Dijagonala / tehnologija
      24” class /WS e-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      1920 x 1200 / 16.7 M / 72 % of NTSC Color Gamut

      Pitch
      0.270 x 0.270

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      5 ms GTG

      Osvetljenje
      400 cd/m²

      Kontrast
      1000:1 Static CR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 45 W

      Dimenzije
      42.5cm x 44.5cm x 23.5cm

      Masa
      6.8 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Svivel, Pivot, Height Adjustment, Tilt, DVI-I, D-Sub, Display Port 1.3, USB hub x4

      Cena (sa PDV-om)
      oko 320 evra

      Dell-ov flagship model, Wide Color Gamut monitor isto kao i model Dell U2410. Poseduje 10-bitni H-IPS panel koji pokriva celih 102% NTSC profila. Takođe dolazi fabrički kalibrisan kao model U2410, u ista dva moda sRGB i AdobeRGB, sa Delta-E vrednostima ispod pet, kako se tvrdi iz izveštaja fabričke kalibracije koji dobijete u pakovanju. Kao pozadinsko osvetljenje ovaj model koristi poboljšani W-CCFL tip osvetljenja. Verovatno i najimpresivnija stvar kod ovog monitora je njegova ogromna rezolucija od 2560 x 1600 piksela, za koju je potreban Dual-Link DVI kabl koji se dobija u pakovanju. Njegova dijagonala ekrana iznosi impresivnih 30 inči, tako da bi trebalo napraviti rastojanje između površine ekrana i vas, da bi ste mogli da stavite ceo ekran u vidno polje. Takođe kao kod modela U2410 postoji anti refleksivni sloj, koji je takođe previše agresivan, tako da se javljaju isti problemi koje smo pomenuli kod modela U2410. Može se pomerati isto po horizontali ili menjati nagib kao na manjem modelu, ali ne postoji opcija da se monitor prebaci u Portrait mod.
       

      Dizajn Model U3011 ima identičan dizajn kao model U2410, samo što je uvećan. Isti profesionalni izgled, bez zakrivljenih ivica, kombinacija mat i srebrne plastike u okviru i postolju. Identična metoda sklapanja ekrana sa postoljem i isto lako rasklapanje.

      Takođe poseduje senzore osetljive na dodir smeštene u donjem desnom ćošku.

       
       
      Posmatran iz profila, monitor je dosta debeo, baš kao i Dell U2410 i HP ZR24w modeli pre njega.
       
      Sa leve bočne strane poseduje slot za xD/SD/MS/MMC kartice i dva USB 2.0 porta. Sa zadnje strane poseduje slične konekcije kao U2410, plus još malo više: – Dva dodatna USB 2.0 porta – USB tip B – Component Video ulazi – VGA port – HDMI ulaz 1 – HDMI ulaz 2 – Dva DVI ulaza – DisplayPort ulaz – Audio izlaz 3x 3.5mm – Napajanje za Dell soundbar – Napajanje za monitor
       

       
      Rezultati testiranja default podešavanja 50 50 standard PC
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      Standard

      Monitor je postavljen na default vrednosti i pušten je softver za merenje vrednosti pomoću kolorimetra.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      205

      Black Point (cd/m2)
      0.29

      Contrast Ratio
      701:1

      Gamma vrednost je zabeležena na vrednosti 2.0, što odstupa od mete 7%. Temperatura boja je bila 6245 kelvina, tako da je su boje malo toplije od onoga što želimo, tako da je odstupanje od mete bilo 4%. Osvetljenost je bila previsoka sa vrednošću od 205 cd/m2, a mi težimo da ona bude oko 120 cd/m2 granice. Dubina crne boje je iznosila korektnih 0.29 cd/m2, dok je vrednost kontrasta iznosila 701:1. Nešto bolje default vrednosti od onih koje pruža model U2410. Ipak, boje su na ovom modelu nešto netačnije u poređenju sa modelom U2410, sa prosekom od 4.2 i maksumumom od 8.8.  
      Factory sRGB  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      sRGB

       
      Fabrički kalibrisan sRGB mod bi trebao da pruži dobre vrednosti, a on je upravo to i uradio.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      199

      Black Point (cd/m2)
      0.28

      Contrast Ratio
      689:1

       
      Gamma vrednost je zabeležena na cifri 2.2 sa samo 2% odstupanja. Situacija sa temperaturom boja je nešto poboljšana, sa 6331 kelvina od cilja odstupa 3%. Osvetljenost je malo snižena, ali je opet previsoka sa 199 cd/m2. Dubina crne boje je samo malo spuštena na 0.28 cd/m2 uz kontrast od 689:1. Ono što je najbitnije ovde je da su Delta-E vrednosti dosta niže u poređenju sa standardnim modom, i u poređenju sa sRGB vrednostima modela U2410. Prosečna vrednost iznosi 1.8, a maksimum 4.3, što je dobar rezultat i ovde je lepo ispoštovano obećanje fabričke kalibracije sa Delta-E vrednostima manjim od vrednosti pet.  
      Adobe RGB  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast
      50

      Mod slike
      AdobeRGB

      AdobeRGB mod je pružao slične vrednosti kao sRGB mod, ali sa netačnijim bojama.

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      199

      Black Point (cd/m2)
      0.30

      Contrast Ratio
      686:1

       
      Gamma vrednost je opet bila na 2.2 vrednosti uz 2% odstupanja. Temperatura boje se dodatno približila vrednosti od 6500k i iznosila je 6346 kelvina uz samo 2% odstupanja. Osvetljenost je ostala ista na 199 cd/m2, tako da je i dalje bila previsoka. Dubina crne boje je čak bila malo svetlija sa 0.30 cd/m2 uz identičan kontrast od 686:1, kao kod sRGB moda. Baš obrnuto od modela U2410, ovde su boje bile netačnije sa 4.1 prosekom i maksimumom od 8.0. AdobeRGB mod svakako nije bolja opcija od sRGB moda, barem u našem slučaju.  
      Kalibrisani rezultati custom color 46b 60c 77 74 79 crop  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      46

      Contrast
      60

      Mod slike
      Custom color

      RGB
      77,74,79

      Pogledali smo šta možemo da uradimo u Custom color modu i pomoću hardverske kalibracije.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.29

      Contrast Ratio
      412:1

      Kalibracija u ovom modu je bila veoma uspešna. Gamma vrednost je dovedena na metu od 2.2 sa 0% odstupanja. Korigovanjem RGB vrednosti, uspešno smo dobili temperaturu boja od 6493 kelvina sa 0% odstupanja od mete. Osvetljenost je bila savršena sa vrednosti od 120 cd/m2. Dubina crne boje je poboljšana samo malo sa 0.29 cd/m2. Pošto je ekran veoma svetao na standardnim podešavanjima, smanjivanje vrednosti Contrast i Brightness sa njihovih standardnih vrednosti, kontrast je opao na loših 412:1. Stvar koja je najviše profitirala kalibracijom su dosta smanjene Delta-E vrednosti čiji prosek iznosi samo 0.5, uz maksimum od 2.5 što je ipak dobar rezultat.
      standard 4b 45c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      4

      Contrast
      45

      Mod slike
      Standard

      Ostalo nam je da pokušamo da dobijemo bolje vrednosti iz kalibrisanjem iz standardnog moda slike.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.25

      Contrast Ratio
      500:1

      Kao i kod modela U2410, kalibracija iz ovog moda se pokazala jako uspešnom. Gamma vrednost je dovedena na 2.2 uz 0% odstupanja. Temperatura boja je iznosila odličnih 6522 sa 0% odstupanja od mete. Osvetljenost je dovedena na savršenih 120cd/m2 takođe. Uspeli smo i da poboljšamo situaciju i da sa 0.29 cd/m2 u custom color modu, ovde dovedemo na vrednost 0.25 cd/m2. Podignuta je vrednost kontrasta na 500:1. Delta-E vrednost je ostala manje više nepromenjena u poređenju sa custom modom i iznosila je prosečnih 0.6 i 2.1 kao maksimum. Ispada da se Dell monitori bolje kalibrišu iz standard, nego iz custom moda slike. Poredeći ga sa svojim manjim bratom, modelom U2410, model U3011 nije pružio toliko dobre kalibrisane vrednosti, u svim poljima. Stabilnost kontrasta   U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 159 cd/m2 do 358 cd/m2 . Minimalna vrednost Brightness-a je bila veća od preoporučene vrednosti od 120 cd/m2, tako je u pretthodnim kalibracijama bio žrtvovan kontrast, kako bi se slika dovoljno zatamnila i bila dovedena na metu od 120 cd/m2.
       

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      159
      0.21
      731:1

      10
      167
      0.22
      731:1

      20
      174
      0.24
      728:1

      30
      182
      0.24
      736:2

      40
      189
      0.25
      736:1

      50
      197
      0.27
      729:1

      60
      222
      0.30
      739:1

      70
      249
      0.33
      741:1

      80
      281
      0.37
      746:1

      90
      341
      0.45
      746:1

      100
      358
      0.47
      754:1

       
      Uglovi gledanja  
       
       

      Filmovi Dva filma koja uvek koristimo u ovim testovima su UP 1080p i Batman Dark Knight 1080p, zbog njihovih unikatnih sposobnosti da nam prikažu žive boje, u slučaju filma UP i dosta mračnih scena,  u slučaju filma Dark Knight.  



       
      CheckeMon Opcija Solid Colors u samom programu prikazuje osam boja, preko kojih utvrđujemo da li ima neravnomernosti u osvetljenju na ekranu ili da li postoji preterano probijanje osvetljenja po ivicama. Jedino smo na totalno crnoj pozadini primetili blago probijanje celom dužinom donje i leve ivice. Na ostalim bojama probijanje nije bilo primetno i one su bile razumno ujednačene širom celog ekrana. Color spectre opcija prikazuje prelaze između svih boja, kao što možete da vidite na poslednjoj slici, a njihovi prelazi su bili glatki bez nagle promene u nijansama.
       

       
       

      Proizvođač
      Dell

      Model
      Dell U3011

      Dijagonala / tehnologija
      30” class / H-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      2560x 1600 / 1.07 milijardi / 102 % of NTSC Color Gamut

      Pitch
      0.270 x 0.270

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      7 ms GTG

      Osvetljenje
      370 cd/m²

      Kontrast
      1000:1 Static CR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 110 W

      Dimenzije
      45.3cm x 69.4cm x 21.3cm

      Masa
      9.3 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Tilt, pivot and height adjustment. USB 2.0 ports x4, 7-in-1 card reader, factory calibrated sRGB and Adobe RGB modes

      Cena (sa PDV-om)
      oko 1000 evra

       
        
      Model Viewsonic VP2365wb poseduje 6-bitni e-IPS panel koji pokriva 72% NTSC profila. Pozadinsko osvetljenje koje ovaj model koristi je standardno CCFL osvetljenje. Poseduje standardnu rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, a dijagonala njegovog ekrana iznosi 23 inči. Kao i svi IPS paneli do sada, poseduje mat ekran koji sprečava reflektovanje svetlosti i time vam omogućava nesmetan rad sa bojama.

      Dizajn Za razliku od prethodna tri testirana monitora, ovaj monitor je veoma jednostavnog izgleda. Ceo monitor je urađen u samo jednoj boji, tako da njegovo telo krasi samo mat crna plastika. Postolje je urađeno u istoj crnoj plastici, kružnog je oblika i na njemu se nalazi varijacija u vidu udubljenog dela koji se prostire nepravilno. Kvalitet vrata i postolja nije na nivou kao kod prethodnih modela, tako se monitor može klatiti ako imate nestabilan sto. Monitor poseduje opciju menjanja vertikalnog nagiba, podešavanje po visini, a takođe se može staviti i u portrait mod, takozvana Pivot opcija. 

      Kontrole za navigaciju kroz opcije u meniju se nalaze na sredini donje ivice okvira i dolaze u vidu fizičkih dugmića.

      Ovaj model se poseduje nikakve konekcije sa strane, već se svi ulazi nalaze pozadi, a nemate baš neki izbor konekcija, prilično je siromašan što se toga tiče.
      Od ulaza pozadi poseduje: – Četiri USB 2.0 porta – USB B tipa za povezivanje sa računarom – VGA ulaz – HDMI ulaz – Ulaz za napajanje
       
       
       
      Rezultati testiranja default podešavanja 6500k
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      100

      Contrast
      70

      Mod slike
      6500k

      Moniitor je postavljen u njegov standardni 6500k mod, profil boja je vraćen na standardni u Windows-u i merene su vrednosti pomoću kolorimetra.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      223

      Black Point (cd/m2)
      0.22

      Contrast Ratio
      999:1

       
      Gamma vrednost je bila prilično niska sa 1.8 vrednošću i odstupala je čitavih 18%. Temperatura boja je iznosila tačno onoliko koliko je mod slike naglasio, a to je 6481 kelvina, što je veoma blizu 6500k granici sa 0% odstupanja. Osvetljenost je kao i uvek, preterano visoka na standardnim podešavanjima i ona je iznosila 223 cd/m2. Dubina crne boje je bila prilično niska za ovakvo podešavanje i ona je iznosila 0.22 cd/m2. Kontrast je bio najveći od svih modela testiranih do sada i iznosio je fenomealnih 999:1, upravo koliko je proizvođač i naglasio u svojoj specifikaciji, tako da je ovde redak slučaj da nije bilo preterivanja u specifikacijama. Na standardnom podešavanju Delta-E vrednosti su bile prosečne, 4.0 u proseku sa maksimumom od 7.0.  
      Factory sRGB  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness

      Contrast

      Mod slike
      sRGB

      sRGB mod nam se učinio previše tamnim od trenutka biranja, a rezultati to i potvrđuju.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      70

      Black Point (cd/m2)
      0.22

      Contrast Ratio
      352:1

      Gamma vrednost je dosta viša od onoga što je nama potrebno, sa vrednošću od 2.5 i 13% odstupanjem. Temperatura boja je bila malo toplija u odnosu na standardni mod, sa vrednošću od 6401 kelvina i 2% odstupanja od mete. Kao što smo rekli na početku, slika nam se učinila previše tamnom, a iznosila je 70 cd/m2, što je dosta niže od onog što smo želeli. Ono što može da prestavlja problem je to da ne možete menjati vrednosti Brightness i Contrast u sRGB modu, tako da će to osvetljenje ostati uvek nisko. Dubina crne boje je ostala ista sa 0.22 vrednošću, uz veoma loš kontrast od 352:1. Delta-E vrednosti su ipak bile relativno dobre, uprkos smanjenoj osvetljenosti, ali ipak utisak kvare tamnije nijanse koje podižu srednju Delta-E vrednost na 2.4, a maksimum na 4.7.    
      Kalibrisani rezultati Custom color kalibrisan icc profil 44b 73c 85 77 78  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      44

      Contrast
      73

      Mod slike
      Custom color

      RGB
      85,77,78

      Verovali smo da kalibracija u Custom modu sliku može da ispravi prethodne nedostatke.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.14

      Contrast Ratio
      875:1

      Bili smo u pravu i kalibracija je bila jako uspešna. Gamma vrednost smo doveli na idealnih 2.2 uz 0% odstupanja. Temperaturu boja smo takođe doveli na idealan nivo, koji je iznosio 6476 kelvina, uz 0% odstupanja. Osvetljenost smo lepo podigli na idealnih 120 cd/m2, a time i znatno podigli kontrast na odličnih 875:1. Delta-E vrednosti su takođe znatno umanjene, uz jako dobre prosečne vrednosti od 0.4 i maksimumom od dobrih 1.5.
      6500k 38b 70c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      38

      Contrast
      70

      Mod slike
      6500k

      Pitali smo se kako će se kalibracija u standardnom modu pokazati, pa smo nju takođe “provukli” kroz hardversku kalibraciju, izmenili vrednosti i dobili sledeće.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.13

      Contrast Ratio
      959:1

      Veoma dobre vrednosti su postignute. Gamma vrednost se samo malo pomerila sa svoje idealne vrednosti bez odstupanja, i iznosila je 2.2 sa 1% odstupanja. Temperatura boje je bila idealna sa 6505 kelvina i 0% je odstupala od mete. Osvetljenost smo opet doveli na idealnih 120 cd/m2, ali ovoga puta uz još bolji kontrast od fenomenalnih 959:1. Dubinu crne boje smo spustili još niže na 0.13 cd/m2, najbolji rezultat u svim testovima do sada. Delta-E vrednosti su takođe ostale veoma niske sa 0.5 prosekom i 1.6 maksimumom. Ovaj model monitora možda nema dobre standardne modove slike, ali uz pomoć hardverske kalibracije dobija najbolje vrednosti kontrasta i dubine crne boje od svih testiranih monitora do sada.
       
      Stabilnost kontrasta  
      U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja između njih. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 58 cd/m2 do 228 cd/m2 .   

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      58
      0.06
      948:1

      10
      73
      0.07
      968:1

      20
      91
      0.09
      1000:1

      30
      128
      0.11
      1000:1

      40
      149
      0.12
      996:1

      50
      166
      0.15
      983:1

      60
      180
      0.16
      982:1

      70
      194
      0.18
      981:1

      80
      180
      0.19
      978:1

      90
      210
      0.21
      980:1

      100
      228
      0.23
      978:1

       
       
       
      Uglovi gledanja Uglovi gledanja su veoma dobri kao i na svakom IPS panelu, još uvek se nismo susreli sa takvim modelom gde bi smo rekli da jedan IPS panel ima bolje uglove gledanja od drugog,
       
       

      Filmovi Kao i obično, testiramo dobijene rezultate kalibracije u filmovima UP 1080p i Batman Dark Knight 1080p. U prvom testiramo žive boje koje film u mnogim scenama poseduje, a u filmu Dark Knight testiramo mračne scene, kojih film ima i više nego dovoljno. Ovaj model monitora je sa svojim odličnim kontrastom i dubinom crne boje pokazao jaku dobru sliku u oba filma, a tamne scene su prikazane na nivou nekog kvalitetnog PVA monitora, bez tragova neravnomernog osvetljenja koje isijava iz ćoškova ekrana, kao što smo to videli na pretthodnim modelima.
       



       
      CheckeMon Kao što smo rekli, boje su ovde izgledale savršeno uniformne, čak i dosta dobar rezulta na crnoj pozadini sa kojoj su neki prethodni monitori imali problema. Prelaz između boja korišćenjem Color spectrum opcije u programu, se pokazao veoma glatkim, mada, to je očekivano od svakog IPS panela.
       

       
       

      Proizvođač
      Viewsonic

      Model
      VP2365wb

      Dijagonala / tehnologija
      23” class /e-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch
      0.272 x 0.272

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      14 ms, 5ms GTG

      Osvetljenje
      250 cd/m²

      Kontrast
      20.000:1 Dynamic Contrast Ratio (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 45 W

      Dimenzije
      548.0 x 433 x 250 mm

      Masa
      6.8 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      AC power switch, Up, Down OSD Auto Image Adjust, Contrast/Brightness, Input Select (D-SUB, DVI), Color Adjust, (sRGB, 9300K, 7500K, 6500K, 5000K, User Color [R, G, B]), Information, Manual Image Adjust (H/V Position, Horizontal Size, Fine Tune, Sharpness, Dynamic Contrast, Aspect ratio [1:1, Fill Aspect Ratio, Full Screen], Display Mode [PC Mode, HD Mode]), Setup Menu (Language, Resolution Notice, OSD Position, OSD Timeout, OSD Background, OSD Pivot), Memory Recall
      2x DVI-I, D-Sub, USB hub x4

      Cena (sa PDV-om)
      ~250 evra

      Model LG IPS236v poseduje 6-bitni + AFRC e-IPS panel koji pokriva 72% NTSC profila. Spada u entry-level klasu IPS monitora. Ovo je prvi model u testu da koristi LED pozadinsko osvetljenje umesto standardnog ili poboljšanog CCFL tipa i poseduje Energy saving opciju. LED pozadinsko osvetljenje nije previše često prisutno na IPS baziranim monitorima, barem ne još uvek. Njegova dijagonala ekrana iznosi 23 inča, a sam ekran je mat tipa, kao i obično. Standardna rezolucija koju poseduje je 1920 x 1080 piksela.
       

      Dizajn Po dizajnu ne izgleda previše profesionalno jer je ovo ipak consumer model, ali pitanje je kome se sviđa taj izgled profesionalnosti na svom IPS monitoru, a kome ne. Ovo je prvi i jedini monitor sa glossy crnom plastikom koja pokriva bukvalno ceo njegov oklop. Nismo sigurni koliko volite glossy plastiku, ali nama se ovakav izgled monitora dopada. Na donjoj ivici monitora ostavljena je providna plastika celom dužinom, u debljini od nešto više od pola santimetara. Postolje monitora je takođe glossy, a vrat kojim se spaja sa ekranom je verovatno najupadljivi detalj na celom monitoru. U pitanju je prozirni narandžasti materijal, ali nije staklo, već je u pitanju akrilna plastika. Ona stvar dodaje neki “šmek” monitoru i čini ga dopadljivijim. Stabilnost postolja nije baš na najvećem nivou, tako da možete iskusiti povremeno klackanje monitora ako vam sto nije savršeno nivelisan i čvrst. Ne poseduje pomeranje po horizontali, ali podešavanje vertikalnog nagiba jeste prisutno.

      Kontrole za navigaciju kroz opcije u meniju dolaze u vidu senzora osetljivih na dodir i smešteni su na donjoj ivici okvira bliže donjem desnom uglu. Nažalost, oni ne svetle u mraku kao što je to slučaj na modelima Dell U2410 i U3011, tako da ih je malo teže pronaći u mračnoj prostoriji jer se ne razlikuju od ostatka okvira. Mada, dovoljno je napipati bilo koji od njih i prikazuje se OSD početni meni iz kojeg birate dalje kategorije. Indikator standby i aktivnog režiima se nalazi u providnom delu okvira blizu desnog ugla i svetlom plavom bojom i ima lep efekat. On ne prelazi u neku drugu boju kada je monitor u standby režimu, već se samo isključi.

      Nije preterano bogat konekcijama i sa zadnje strane poseduje:
      – Ulaz za eksterni adapter – HDMI ulaz – DVI ulaz – Izlaz za slušalice – D-SUB (VGA) ulaz
       
       
       
      Rezultati testiranja standard default vrednosti 100b 70c
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      100

      Contrast
      70

      Mod slike
      User

      Monitor je postavljen u standardni User mode sa fabričkim podešavanjima kako bi provereli njegove performanse pomoću kolorimetra.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      205

      Black Point (cd/m2)
      0.26

      Contrast Ratio
      766:1

       
      Rezultati nisu bili baš zadovoljavajući pri standardnom podešavanju. Gamma vrednost jeste bila blizu 2.2 granici sa vrednošću od 2.1 i sa 4% odstupanja, ali ostalo nije baš bilo najbolje. Temperatura boje je bila previše hladna sa 7525 i preovladavala je plava boja, a odstupanje od mete je bilo čitavih 16%. Osvetljenost je takođe bila prevelika sa 205 cd/m2, a nama treba meta od 120 cd/m2. Dubina crne boje je bila prosečna sa vrednosti od 0.26cd/m2 i solidnim kontrastom od 766:1. Prosečna Delta-E vrednost je iznosila 2.8, ali je zato plava boja previše odudarala i podigla maksimalnu vrednost na 9.9.  
      sRGB 58b -c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      58

      Contrast

      Mod slike
      sRGB

      sRGB mod postoji u opcijama slike, ali on nije fabrički kalibrisan, što se vidi iz sledeće slike.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      147

      Black Point (cd/m2)
      0.20

      Contrast Ratio
      772:1

       
      Gamma vrednost je ostala potpuno ista na 2.1 vrednosti sa 4% odstupanja. Temperatura boje je takođe ostala nepromenjena, sa 7474 kelvina i dalje je odstupala od mete čitavih 15% i činila je sliku hladnom i plavom. Osvetljenje jeste spušteno ovim modom na 147 cd/m2, ali i dalje nije na željenoj vrednosti. Dubina crne boje jeste postala veća u ovom modu, ali kontrast je tek blago povećan na 772:1. Delta-E vrednosti su ostale bukvalno nepromenjene. Na osnovu dobijenih rezultata, ne možemo reći da standardni i sRGB mod imaju dobre performanse. Videćemo kako će hardverska kalibracija popraviti stvari.    
      Kalibrisani rezultati LG IPS 236v 32b 98c 34 34 25  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      32

      Contrast
      98

      Mod slike
      User

      RGB
      34,34,25

      Pokušali smo da ispravimo problem hladnih boja, menjanjem RGB vrednosti u User podešavanjima.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      119

      Black Point (cd/m2)
      0.14

      Contrast Ratio
      835:1

      Kalibracija je bila veoma uspešna. Gamma vrednost je ovaj put dovedena na 2.2 vrednost sa 0% odstupanja. Temperatura boja je uspešno kalibrisana na vrednost od 6487, što prilazi jako blizu našoj meti, uz odstupanje od 0%. Osvetljenost je uspešno smanjena takođe i sada je iznosila 119cd/m2. Dubina crne boje je znatno popravljena i sada je iznosila 0.14cd/m2, što je veoma dobar rezultat. Kontrast je takođe poboljšan i on je sada iznosio 835:1. Delta-E vrednosti su sada znatno smanjene i dobijen je fenomenalan prosek od 0.5, sa maksimumom od 2.2. Kalibracija je stvarno učinila čuda za ovaj monitor, sve vrednosti su sada bile znatno bolje.
      warm 28b 98c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      28

      Contrast
      98

      Mod slike
      User warm

      Hteli smo da vidimo da li će Warm standardni mod biti uspešno kalibrisan hardverskim putem. Korigovana su podešavanja i dobijeni su sledeći rezultati.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      121

      Black Point (cd/m2)
      0.14

      Contrast Ratio
      866:1

      Gamma je opet dovedena na 2.2 vrednost uz 0% odstupanja. Temperatura boje je na ovom modu slike nešto niža od željene i iznosi 6414 kelvina uz 1% odstupanja od mete. Osvetljenost je iznosila 121 cd/m2 što je veoma dobra vrednost. Dubina crne boje je opet iznosila 0.14 cd/m2, što je dosta velika dubina za IPS panel, uz kontrast od dobrih 866:1. Prosečna vrednost Delta-E je samo malo porasla na 0.7, dok je maksimum ostao isti na 2.2.
       
      Stabilnost kontrasta  
      U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja između njih. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 68 cd/m2 do 211 cd/m2 . 
       
       
       
       
       

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      68
      0.08
      787:1

      10
      82
      0.10
      784:1

      20
      97
      0.12
      759:1

      30
      111
      0.14
      767:1

      40
      125
      0.16
      764:1

      50
      139
      0.18
      765:1

      60
      154
      0.20
      762:1

      70
      167
      0.22
      758:1

      80
      182
      0.24
      750:1

      90
      195
      0.26
      751:1

      100
      211
      0.28
      737:1

       
       

      Uglovi gledanja Uglovi su bili veoma dobri, kao i na svim IPS modelima koje smo testirali do sada.
       
       

      Filmovi
      Kao i tradicionalno, pušteni su filmovi UP i Dark Knight, na kojima je slika bila prilično dobra sa ovako tačnim bojama. Naravno, fotoaparat ne prenosi realnu sliku, ali ipak hvata približnu situaciju. Utiske o kvalitetu slike morate da lično da pogledate konkretan monitor, mi vam možemo samo preneti generalni utisak i rezultate koje smo dobili merenjem, koji su najbolji pokazatelj, ali opet, neko bi te razlike nazvao suptilnim.



       
      CheckeMon Kao i na drugim modelima do sada primećeno je blago belo isijavanje sa kojim smo se do sada susreli na svim modelima IPS monitora, i najviše je primetno u ćoškovima ekrana na skroz crnoj pozadini. Možemo reći da je donji desni ćošak pružao još nešto izraženije isijavanje.
       

       
       

      Proizvođač
      LG

      Model
      LG IPS236v

      Dijagonala / tehnologija
      23” class / e-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      1920x 1080 / 16.7m / 72% of NTSC Color Gamut

      Pitch
      0.270 x 0.270

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      5 ms GTG

      Osvetljenje
      250 cd/m²

      Kontrast
      1000:1 Static CR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 35W

      Dimenzije
      54.7 x 42.1cm x 22.9cm

      Masa
      3.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input
      Smart+ Package, 6-Axis Color Control, Ultra-silm LED monitor,Super Viewing Angle from Any Perspective,DVI-D, D-SUB, HDMI  

      Cena (sa PDV-om)
      oko 200 evra

       
       
        
      Još jedan model od LG-a u istoj cenovnoj kategoriji , sa dosta drugačijim dizajnom. Takođe poseduje 6-bitni + AFRC e-IPS panel koji pokriva 72% NTSC profila. Oba modela LG IPS231p i IPS236v spadaju u takozvanu entry-level kategoriju monitora sa IPS panelima. Koristi LED kao pozadinsko osvetljenje i poseduje Energy saving opciju, kako bi još više smanjio potrošnju energije. Njegova dijagonala ekrana iznosi 23 inča, a njegova standardna rezolucija je 1920 x 1080 piksela. Ekran je mat tipa, kao i na svakom IPS modelu monitora testiranom do sad.
       

      Dizajn Po dizajnu se dosta razlikuje od modela IPS236v i ima dosta profesionalniji izgled. Njegov oklop sačinjen je od mat crne plastike i na celom monitoru ne postoji nijedan detalj koji se preterano ističe, veoma je jednostavnog izgleda. Postolje je kružnog oblika i sa prednje strane  postoji udubljenje u njegovoj površini, za koje nismo sigurni da li je ostavljeno kao za neku namenu, kao lakše držanje nekog predmeta u tom toj površini, ili je čisto estetske prirode . Veza postolja sa ekranom je na ovom modelu dosta čvršća u poređenju sa modelom IPS236v, jer je vrat postolja dosta širi i kvalitetnije je urađen. Ni ovaj model nažalost ne poseduje podešavanje po horizontali, ali poseduje podešavanje vertikalnog nagiba, podešavanje po visini i može se postaviti u Portrait položaj ekrana, koji nije baš toliko često prisutan na jeftinijim modelima.

      Kontrole za navigaciju kroz meni na ovom modelu nisu senzori osetljivi na dodir kao kod modela LG IPS236v, već dolaze u vidu fizičkih dugmića smeštenih na donjoj ivici okvira. Indikator standby režima se nalazi odmah u produžetku dugmeta za uključivanje monitora i svetli plavom bojom dok je monitor aktivan.

      Monitor poseduje ugrađene zvučnike, jačine 2 x 1w, tako da nemojte očekivati previše od njih – oni su tu samo u slučaju da ne posedujete nijedan drugi izvor zvuka. Ovaj model monitora ima još ograničenije priključke od njegovog prethodnika, modela IPS236v, a to su samo: – Ulaz za napajanje (koje je integrisano u kućište) – Audio ulaz 3.5mm – D-SUB (VGA) – DVI ulaz Kao što vidite HDMI ulaz nije prisutan, što može odvratiti nekoga od kupovine ovog modela.
       
       
       
      Rezultati testiranja standard default vrednosti 100b 70c
       

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      100

      Contrast
      70

      Mod slike
      User

      Hteli smo da saznamo kakvi su rezultati testiranja na standardnom podešavanju monitora, pa smo prikačili kolorimetar i pustili odgovarajući software.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      214

      Black Point (cd/m2)
      0.29

      Contrast Ratio
      741:1

       
      Rezultati merenja se nišu previše razlikovali od modela IPS236v, sa razlikom u temperaturi boja. Gamma vrednost je iznosila 2.0, što je stavlja ispod našeg željenog cilja od 2.2, tako da odstupa od mete 9%. Temperatura boje je mnogo bolja na standardnog podešavanju poredeći je sa IPS236 modelom i ona je iznosila 6380 kelvina, što je dosta blizu granici od 6500k, pa je odstupanje bilo samo 2%. Osvetljenost je takođe bila previsoka, isto kao na modelu IPS236v i iznosila je 214 cd/m2. Vrednost dubine crne boje je iznosila 0.29 cd/m2 i ona je nešto veća u poređenju sa modelom IPS236v (naravno, što niža vrednost to je bolje). Kontrast je bio takođe nešto niži i iznosio je 741:1. Delta-E vrednosti su takođe nešto lošije i one su iznosile 4.2 u proseku i 9.9 kao maksimum.  
      sRGB 50b -c  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      50

      Contrast

      Mod slike
      sRGB

      sRGB nije imao previše uticaja na dobijene rezultate, malo toga se promenilo njegovim aktiviranjem.
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      149

      Black Point (cd/m2)
      0.20

      Contrast Ratio
      767:1

       
      Gamma vrednost je ostala ista na 2.0 cifri i odstupala je od mete 9%. Temperatura boja je bila bolja u ovom modu slike i iznosila je 6468 kelvina, sa 0% odstupanja. Osvetljenost je bila 149 cd/m2, što je stavlja iznad vrednosti koja je idealna, a to je 120 cd/m2. Dubina crne boje je bila dosta poboljšana aktiviranjem sRGB moda i spustili smo vrednost na dobrih 0.20 cd/m2. Kontrast je takođe bio malo viši i iznosio je 767:1. Delta-E vrednosti su ostale bukvalno nepromenjene sa 4.2 prosečnom vrednosti i 9.8 kao maksimalnom.    
      Kalibrisani rezultati 33b 98c 28 31 24 kalibrisan  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      33

      Contrast
      98

      Mod slike
      User

      RGB
      28, 31, 24

      Pretpostavljali smo da ćemo hardverskom kalibracijom i podešavanjem RGB vrednosti uspeti da te vrednosti još dodatno snizimo i poboljšamo Delta-E vrednosti. U tome smo i uspeli, kao i na prethodnom modelu.
       
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      120

      Black Point (cd/m2)
      0.17

      Contrast Ratio
      852:1

      Kalibracijom smo dobili 2.2 gamma vrednost uz 0% odstupanja. Temperatura boja je takođe sada bila savršena sa 6510 kelvina i 0% odstupanja. Vrednost osvetljenosti je isto dovedena na idealnu vrednost od 120 cd/m2. Uspešno je spuštena dubina crne boje na 0.17 cd/m2 uz odličan kontrast od 852:1. Delta-E vrednosti su znatno smanjene i sada su iznosila 0.9 kao prosečna vrednost i 2.5 kao maksimalna.
      Warm 29b 98c kalibrisano  

      Opcije u OSD meniju
      Podešavanja

      Brightness
      29

      Contrast
      98

      Mod slike
      User warm

      Poslednji pokušaj da dobijemo još bolje vrednosti je rađen u User Warm standardnom modu. .
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      119

      Black Point (cd/m2)
      0.17

      Contrast Ratio
      934:1

      Gamma vrednost je ponovo bila na 2.2 vrednosti uz 0%. Temperatura boje je ipak bila malo hladnija sa vrednosti od 6717 kelvina i 3% odstupanja. Vrednost osvetljenosti je bila 119 cd/m2. Kontrast dobijen ovakvim podešavanje je bio najveći do sada, čitavih 934:1, uz dubinu crne boje od 0.17 cd/m2. Delta-E vrednosti su takođe bile malo snižene i sada su iznosila 0.8 kao prosečna vrednost i 2.1 kao maksimalna.
       
      Stabilnost kontrasta U teoriji Kontrast bi trebao da bude potpuno nezavistan od vrednosti Brightness i ne bi trebalo da bude nikakvih uticaja između njih. U praksi se dešava nešto drugo…  Monitor je vraćen na fabrička podešavanja i u Windows-u nije selekotovan nijedan ICC profil. Osvetljenost se kretala od cifre 82 cd/m2 do 207 cd/m2 .  

      OSD Brigthness
      Luminance
      Blackpoint
      Contrast

      0
      82
      0.11
      723:1

      10
      95
      0.12
      744:1

      20
      107
      0.14
      734:1

      30
      119
      0.16
      733:1

      40
      132
      0.18
      733:1

      50
      144
      0.19
      731:1

      60
      157
      0.21
      732:1

      70
      169
      0.23
      732:1

      80
      182
      0.24
      739:1

      90
      194
      0.26
      742:1

      100
      207
      0.28
      736:1

       
       
       
      Uglovi gledanja  
       
       

      Filmovi  
       



       
      CheckeMon Opcija Solid Colors u samom programu prikazuje osam boja, preko kojih utvrđujemo da li ima neravnomernosti u osvetljenju na ekranu ili da li postoji preterano probijanje osvetljenja po ivicama. Jedino smo na totalno crnoj pozadini primetili blago probijanje celom dužinom donje i leve ivice. Na ostalim bojama probijanje nije bilo primetno i one su bile prilično ujednačene širom celog ekrana. Color spectre opcija prikazuje prelaze između svih boja, kao što možete da vidite na poslednjoj slici, a njihovi prelazi su bili glatki bez nagle promene u nijansama.
       

       

      Proizvođač
      LG

      Model
      LG IPS231p

      Dijagonala / tehnologija
      23” class / e-IPS

      Fizička rezolucija / boje
      1920x 1080 / 16.7m / 72% of NTSC Color Gamut

      Pitch
      0.270 x 0.270

      Horizontalno osvežavanje
      30~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      56-75 Hz

      Odziv
      5 ms GTG

      Osvetljenje
      250 cd/m²

      Kontrast
      1000:1 Static CR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      220 MHz / 35W

      Dimenzije
      54.7 x 5.5cm x 33.4cm

      Masa
      3.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input
      Smart+ Package, 6-Axis Color Control, Ultra-silm LED monitor,Super Viewing Angle from Any Perspective,DVI-D, D-SUB, Audio In  

      Cena (sa PDV-om)
      oko 200 evra  

      Još jedan Wide Color gamut monitor, sa 8-bitnim P-IPS panelom koji pokriva 98% AdobeRGB profila, 100% sRGB profila i 102% NTSC profila sa 1.07 milijardi boja. Kao i modeli Dell U2410 i U3011, Asus PA246Q dolazi sa fabrički kalibrisanim sRGB i AdobeRGB postavkama slike, gde je obećana vrednost Delta-E ispod cifre od pet. Kao pozadinsko osvetljenje koristi CCFL i to čak sedam sijalica, tako da se može činiti preterano svetlim i trošiti dosta energije. Njegova dijagonala ekrana je 24 inča, a standardna rezolucija koju poseduje je 1920 x 1200. Panel poseduje antirefleksivni premaz, kako bi se maksimalno smanjile refleksije koju mogu da ometaju u grafičkom poslu.

      Dizajn Ovaj model monitora je pre svega namenjen ljudima koji se bave grafičkim dizajnom, a “lenjir” na njegovom okviru, upravo to i dokazuje. Njegov okvir je sačinjen od mat kvalitetne plastike, a ukupan nivo izrade je zaista na visokom nivou. Na donjoj ivici okvira nalaze se fizički dugmići za pristup i navigaciju kroz meni, a desno od njih nalazi se indikator standby i aktivnog režima koji svetli plavičasto dok je monitor uključen. Donja ivica okvira je prošarana crvenom štraftom tačno po njenoj sredini i ona daje monitoru određeni šmek. Postolje ima nešto veću površinu, ali to pomaže monitoru da ostane stabilan.
       

      Ekran se može rotirati po horizontali, može se menjati nagib monitora, njegova visina, a takođe poseduje i portrait mode ili kako se to drugačije zove pivot. Kada rotirate monitor po horizontali, na postolju imate i podeoke po stepenima, kako bi znali za koliko ste ga tačno okrenuli u neku stranu i koliko odstupa od standardnog položaja kada je savršeno paralelan sa postoljem.

       
      Ako posmatrate monitor iz profila, primetićete da on niije nimalo tanak kao normalni TFT monitori. Sa leve bočne strane nalazi se 7 u 1 čitač kartica, a ispod njega se nalaze dva USB 2.0 porta.

      Ovaj konkretan model monitora je bogat konekcijama, možda ne toliko bogao kao Dell U2410 i U3011, ali ipak poseduje: – DisplayPort – HDMI ulaz – DVI ulaz – VGA ulaz – Audio izlaz 3.5mm – USB B tipa za povezivanje sa računarom.

      Rezultati merenja Moramo napomenutu da je monitor kod nas bio jako kratko jer smo morali da ga vratimo vendoru, imali smo malo vremena pored ostalih obaveza, tek nekokoliko sati, tako da nismo uspeli da ga testiramo kako je valjano, pa čak i nismo stigli da uradimo hardversku kalibraciju, već ćemo vam ovaj put predstaviti samo vrednosti u standard, sRGB i Adobe RGB modovima. Ovaj monitor smo testirali kao jednog od prvih i tada se nismo setili da pravimo screenshotove prozora sa rezultatima, tako da nam je ostalo da vam ih prikažemo u tekstualnom formatu.
      Standard default

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      318

      Black Point (cd/m2)
      0.40

      Contrast Ratio
      833:1

       
      Standardna podešavanja su pružala previše svetlu sliku. Gamma vrednost je iznosila 2.2. Temperatura boje je bila nešto hladnija sa temperaturom od 6998 kelvina. Dubina crne boje je iznosila 0.40 cd/m2, što je previsoka vrednost. Dobijena je vrednost kontrasta od 833:1. Delta-E vrednost je bila dobra sa 3.6 prosekom i 7.9 maksimumom. sRGB default  
       

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      281

      Black Point (cd/m2)
      0.40

      Contrast Ratio
      679:1

      Gamma vrednost dobijena sRGB modom je bila 2.1. Temperatura boje je bila 6649 kelvina, što je napredak u odnosu na standardni mod. Osvetljenost je smanjena samo malo korišćenje sRGB moda, a ona je i dalje previsoka sa 281cd/m2 vrednošću. Dubina crne boje je ostala nepromenjena na 0.40 cd/m2. Kontrast je opao na 679:1, a Delta-E vrednost je smanjena na jako dobrih 1.6 kao prosek i 2.6 kao maksimum. AdobeRGB default

       
      Dobijeni rezultati

      luminance (cd/m2)
      149

      Black Point (cd/m2)
      0.20

      Contrast Ratio
      677:1

      Gamma vrednost je pomerena na 2.3 u AdobeRGB modu. Temperatura boja je hladnija u AdobeRGB modu i iznosi 7091 kelvina. Osvetljenost je znatno snižena na prihvatljiv nivo od 149 cd/m2, što i dalje nije idealnih 120cd/m2. Dubina crne boje je iznosila solidnih 0.20 cd/m2. Delta-E vrednosti nisu bile ispod vrednosti pet kako je obećano, već je kolorimetar zabeležio vrednost od 4.6 kao prosečnu i 8.7 kao maksimalnu. Uglovi gledanja

      Filmovi



       
      CheckeMon  

       

      Proizvođač
      ASUS

      Model
      ASUS ProArt 246Q

      Dijagonala / tehnologija
      24.1” class / A-TW-IPS (H-IPS / P-IPS) LCD TFT panel + 7 WG CCFL lamps

      Fizička rezolucija / boje
      1920 x 1200 / 16.7 M 8-bit + A-FRC

      Pitch
      0.2715 x 0.2715

      Horizontalno osvežavanje
      24~83Khz

      Vertikalno osvežavanje
      50-76 Hz

      Odziv
      6 ms

      Osvetljenje
      400 cd/m²

      Kontrast
      (DC 50.000 : 1 ) ASCR

      Ugao gledanja (H/V)
      178˚/ 178˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)
      210 MHz / 28 W (maximum)

      Dimenzije
      558x 235 x 380 mm

      Masa
      7.3 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Pre Calibrated, Tilt, Pivot, Sviwel, Height Adj. DisplayPort 1.1a, HDMI 1.3 D-Sub, DVI-I, audio out

      Cena (sa PDV-om)

      ~470 evra

       Glavno je pitanje u koje svrhe nameravate da koristite IPS panel i da li vam je potrebna najveća moguća tačnost boja, tačnije – da li je kupovina monitora namenjena isključivo za posao u kojem su vam boje i uglovi krucijalna stvar, ili jednostavno želite da kupite IPS monitor kako bi sebi poboljšali iskustvo sedenja ispred računara baveći se drugim stvarima . Sama razlika u IPS panelima nije velika, oni su sami po sebi već dosta kvalitetni. Da li se isplati dati više para za jači i skuplji IPS model, kada i jeftiniji IPS model sasvim lepo radi posao? To će uvek biti večna dilema. Krenimo od početka. 
       

       
      Prvi model koji smo vam predstavili je bio Dell U2410. Po izgledu i kvalitetu izrade, on deluje veoma profesionalno. Činjenica da on poseduje 8-bitni Wide color gamut panel i 10-bitno procesiranje, jasno naglašava da je tačnost boja na ovom modelu jako bitna stvar. Dell je dodatno olakšao stvar korisnicima koji ne poseduju hardverski kalibrator, da uz pomoć dva fabrički kalibrisana profila korisnik dobije bolje vrednosti idealne slike koju zaslužuje.  Sitauacija jeste veoma dobra korišćenjem ova dva profila, ali ako nekim slučajem posedujete kolorimetar, onda još više možete da poboljšate situaciju i dovedete sliku do granice savršenstva. Po ceni od 450e koliko košta kod nas, verujemo da opravdava svoj kvalitet. Za te pare dobijate jedan jako ozbiljan monitor, bilo da će vam on služiti isključivo za neki grafički posao koji često radite preko računara, ili slobodniju desktop upotrebu, sa ovim modelom zaista ne možete da pogrešite, jer on u oba slučaja poseduje fenomenalan kvalitet slike.
       

       
      Odmah kao jeftinija alternativa tu je model HP ZR24W. Tačno je da on ne dolazi sa Wide Color gamut panelom kao Dell U2410, senzorima osetljivim na dodir, ili boljom konektvnošću, ali pokrivanje 72% NTSC profila će nekom biti sasvim dovoljno, ako se ta osoba ne bavi isključivo obradom fotografija ili sličnim grafičkim poslom. Kod modela ZR24W dobijate prilično dobru sliku čak i bez hardverske kalibracije, ali uz nešto lošiji kontrast, malo toplije boje nego što trebaju da budu i lošiju dubinu crne boje na standardnom podešavanju u poređenju sa modelom Dell U2410. Hardverskom kalibracijom naravno se naravno može uvek dobiti bolje vrednosti, ali verujemo da ćete biti zadovoljni i standardnim modom. Treba napomenuti da je ovaj model jeftiniji čitavih 130 evra od modela Dell U2410, koji ima nešto kvalitetniju sliku i ima više konekcija, ali ta razlika zaista nije drastična.
       

       
      Dell U3011 je verovatno san svakog čoveka koje je imalo vezan za rad na računaru. Njegova ogromna dijagonala i još veća rezolucija jednostavno oduzimaju dah. Faktički, Dell U3011 je uvećani model U2410, ali i sa dosta većom rezolucijom od 2560 x 1600. Jednostavno je uživanje raditi na njemu, a uz prilično tačne boje uz sRGB fabrički profil, uživancija je još veća. Velika rezolucija koju poseduje, veoma čini stvari preglednim. Kvalitet slike je veoma dobar, boje su zaista tačne i žive, dubina crne boje je razumno niska za IPS panel. Kada ga kalibrišete hardverski, pošto je ekran sam po sebi veoma svetao, ne postiže se toliko dobar kontrast kada se se spusti na niske vrednosti Brigtness-a, radi postizanja granice  od 120 cd/m2. Ipak, to ne bi trebalo da predstavlja preveliki problem jer su ostale vrednosti prilično dobre, ali imajte na umu da će vas ovo zadovoljstvo koštati čitavih 1000 evra, mada za profesionalnce kojima je potrebna ova dijagonala,rezolucija i kvalitet slike, to verovatno i nije velika suma novca. Nagrada Editor’s choice ide upravo ovom modelu, jer je ostavio jako pozitivan utisak svojim ukupnim performansama.  
       

       
      Model Viewsonic VP2365wb se naizgled nije činio previše privlačnim svojim izgledom, ali verovatno poseduje najbolji statični kontrast i dubinu crne boje od svih monitora koje smo imali na ovom uporednom testu. Na default podešavanjima je davao dosta solidne rezultate i imao dobar kvalitet slike. Takođe poseduje i sRGB mod, koji jeste imao dosta dobre Delte-E vrednosti, ali je davao dosta tamnu sliku, a nije moguće promeniti opciju Brightness ili Contrast, jer su one zaključane. Ipak, kalibracijom je pružao fenomenalne vrednosti i odličan kvalitet slike, uz fenomenalan kontrast i dubinu crne boje, a takođe i niske Delta-E vrednosti. Po svojoj niskoj ceni od 250 evra, zaista trebate razmisliti o njegovoj kupovini i ovom modelu ćemo udeliti nagradu Higly Recommended. 
       

       
      Modeli LG IPS 231P i IPS236v su davali slične rezultate, tako da su imali dosta sličan kvalitet slike. Na standardnim vrednostima nisu davali preterano dobru sliku, ona je malo vukla na plavo, ali uz pomoć kalibratora, ti problemi su veoma uspešno otklonjeni i dobijeni su fenomenalni rezultati, slični onima koje je pružao Viewsonic VP2365wb, tako da kada vidite po kojoj ceni se ovi modeli kreću, a to je oko 200e, shvatićete da nude zaista dosta za uloženo, tako da je model 231P dobio Best Buy nagradu.
       

       
      Na kraju, model Asus PA246Q. Jedina zamerka ovom modelu je to da je ekran previše svetao, tako da je potrebno smanjiti Brightness na veoma niske vrednosti kako bi se mogao ugodno koristiti. Nema sumnje da bi ovaj model išao rame uz rame sa modelom po pitanju tačnosti boja sa modelom Dell U2410, po onome što smo videli iz merenja vrednosti sRGB i AdobeRGB, ali opet napominjemo da je nam se slika činila previše svetlom na standardnim podešavanjima i sRGB modu, tako da dubina crne boje nije bila baš dobra. Njegova cena je tek nešto veća od modela Dell U2410, ali i pored toga  Dell je ipak ostavio pozitivniji utisak na nas. Uređaje na test ustupili: Gigatron, PIN Computers, ViewSonic i ASUS.
      Reč urednika: Dragi čitaoci… Verovatno se pitate kako je moguće da ovakav jedan uporedni test prođe bez Samsunga, suverenog vladara tržišta monitora u Srbiji u prethodnoj deceniji? Na žalost, moguće je…kao što je moguće da se već mesecima na našem test stolu nije našao niti jedan monitor popularnog proizvođača. Ne znamo šta su razlozi ovome, nadali smo se da otvaranjem lokalne kancelarije eminentnog proizvođača dolaze bolji dani i lakša saradnja. Međutim, tako nije, Samsung je izgubio lidersku poziciju na tržištu, novi modeli jednostavno ne dolaze do IT medija…  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test