Uporedni test Samsung monitora - Serija 3 i Serija 1

Uporedni test Samsung monitora - Serija 3 i Serija 1

U ovom kraćem uporednom testu monitora bavimo se isključivo Samsungovom ovogodišnjom Serijom 3 i Serijom 1, tačnije sa pet različitih, a opet dosta sličnih modela. Ovi primerci su nam došli u različitim dijagonalama, četiri od njih sa FullHD 1920 x 1080 rezolucijama i jedan koji poseduje HD Ready rezoluciju od 1366 x 768 piksela. Dva modela su monitori sa digitalnim TV tjunerima, dok su preostala tri standardni LED osvetljeni LCD monitori. Pogledajmo o čemu se ovde radi i koliko su ovi modeli slični, odnosno različiti...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      U uporednim testovima na našem sajtu se obično nalaze monitori različitih proizvođača, određene rezolucije ili određene dijagonale, ali ovoga puta smo bili u prilici da testiramo dobar deo game jednog proizvođača, i verujemo da će vam ovakva promena hoda prijati jer predstavlja svojevrsno osveženje i za autore i za čitaoce. U ovom uporednom testu ćemo se u njemu baviti monitorima kompanije Samsung – tačnije, grupom od pet primeraka koje smo dobili za potrebe testa. Reč je o modelima sa TN tipom panela, koji pripadaju ovogodišnjoj Samsungovoj Seriji 3 i Seriji 1. Njihove dijagonale su različite, tako da ovde imamo monitore od 19, 22, 23 i 24 inča. Rezolucija takođe nije na svima ista – na četiri modela imamo Full HD 1920 x 1080, dok izuzetak pravi 19-inčni model sa HD Ready 1366 x 768 rezolucijom. Pored toga, među ovim monitorima imamo dva koji u sebi poseduju digitalne tjunere, tako da se mogu nazvati hibridima monitora i HD televizora.

      Svi modeli koje danas imamo na testu poseduju LED tip pozadinskog osvetljenja, neki sa većim nivoom vrednosti osvetljenja, neki sa manjim. Ovih pet primeraka u dve serije dele skoro pa identičan dizajn, ali ne i iste konekcije na njihovim zadnjim stranama. Takođe, iako se radi o TN tipu panela koji poseduju, njihovi uglovi gledanja nisu identični – kod dva od ovih pet modela su znatno manji. Svaki od ovih modela je relativno pogodan za gejming, sa svojim 5ms vremenima odziva. Kao što smo rekli, ovi modeli između sebe dele dosta sličnosti, ali među njima postoje i razlike u koje ćemo vas uputiti u ovom uporednom testu. Monitori koje testiramo danas su: Samsung S19B150, S23B300, S24B150, T22B300 i T24B301. Pre nego što konkretno pređemo na svaki od njih, podsetićemo vas na našu metodu testiranja.

      Kako testiramo?
      Još pre nekog vremena, nabavkom uređaja koji se zove kolorimetar, Benchmark je unapredio način testiranja monitora. Kolorimetar je uređaj koji je namenjen hardverskoj kalibraciji monitora i njegovom profilisanju. On pored kalibracije pruža uvid u sve bitne karakteristike monitora kao što je njegov kontrast, gamma vrednost, temperatura boja, tačnost boja, osvetljenost, svetlina bele i dubina crne boje. Model kolorimetra koji trenutno koristimo je EyeOne Display2 Gretag Macbeth.
       
       
      Kolorimetar se postavi ispred ekrana monitora na kojem se vrši testiranje i kalibracija, poveže se USB kablom sa računarom i pomoću odgovarajućeg softvera dobijamo mogućnost da proverimo kako se monitor ponaša merenjem karakteristika i njihovim korigovanjem, kako bi smo doveli monitor do prethodno zadatih vrednosti. Cilj kojem se uvek teži je da se postigne 2.2 gamma vrednost, 6500k temperatura boja i osvetljenost od 120cd/m2. Ove vrednosti čine sliku najtačnijom i samim tim najkvalitetnijom. Takođe treba težiti ka što nižim Delta-E vrednostima, ali u isto vreme treba “juriti” i dobru vrednost kontrasta. Kalibracija monitora je jako pipav posao, a iskustvo koje smo stekli brojnim testovima nam pomaže u boljem procenjivanju za kakav je kvalitet slike određeni model sposoban. Softver korišćen za testiranje monitora: – Lacie Blue Eye Pro – preko koga merimo sve bitne vrednosti izuzev kontrasta – Colorimetre HCFR – za merenje kontrasta i proveru svih ostalih vrednosti – Eye-One Match 3 – u kome je vršimo hardversku kalibraciju i čuvanje profila – PixPerAn – za ispitivanje brzine odziva monitora – Input Lag test – kojim dobijamo vrednosti kašnjenja u odnosu na CRT monitor
      Ovaj model je najmanji monitor u današnjem uporednom testu i dolazi iz Samsungove najniže Serije 1. Dijagonala ekrana ovog modela iznosi 19 inča, tehnologija ekrana koju koristi je TN, i koristi LED tip pozadinskog osvetljenja. Njegova maksimalna osvetljenost ekrana je 200 cd/m2, a citirani statički kontrast je 600:1. Rezolucija ekrana od 1366 x 768 piksela je nesvakidašnja pošto sada većinom srećemo FullHD 1920 x 1080 monitore. Uglovi gledanja su dosta ograničeni čak i za TN tehnologiju i iznose 90° / 65° za horizontalne/ vertikalne uglove. Ulazno kašnjenje ovog modela je 5ms.

      Dizajn i konekcije
      Ovaj model kao i svi ostali dolazi u kartonskoj kutiji koja poseduje sliku dizajna monitora, u plavom pravougaoniku neke njegove bitne mogućnosti, seriju u kojoj se nalazi, ali naravno i dijagonalu. Otvaranjem kutije unutar nje zatičemo: postolje, vezu postolja sa panelom, dokumentaciju, VGA kabl i eksterno napajanje monitora, tačnije adapter.


      Samsung S19B150 je omanji monitor po nekim današnjim standardima, i sa ovom dijagonalom se nismo sreli već neko vreme. Monitor je crne boje, sa visoko sjajnom glossy plastikom i relativno uskim okvirom oko ekrana. Mogućnosti promene ugla su veoma skromne, tako da imamo samo promenu vertikalnog ugla, ili drugačije rečeno – tilt.  


      Sa prednje strane monitora nemamo nikakve dugmiće ili slično, već se samo u donjem desnom uglu nalaze senzori osetljivi na dodir, pomoću kojih vršimo navigaciju i menjamo vrednosti opcija u meniju.

      Ovaj model je veoma skroman po pitanju konekcija koje se nalaze na njegovoj zadnjoj strani, tako da ovde zatičemo samo D-Sub (VGA) ulaz i ulaz za eksterno napajanje monitora u vidu adaptera.


      Što se tiče debljine monitora, kada ga posmatramo iz profila, zaklučujemo da je reč o relativno mršavom modelu.

      Rezultati testiranja
      Testiranjem u Standardnom režimu koji se pokazao najtačnijim smo dobili nešto hladniju sliku sa najvećim odstupanjem zelene boje. Gamma vrednost je iznosila 2.1 i odstupala je 4% od idealne 2.2 granice. Sa standardnim vrednostima osvetljenje ekrana je iznosilo 141 cd/m2, što je pružalo dosta loš nivo crne boje od 0.58 cd/m2, a samim tim i poprilično loš nivo kontrasta od 242:1. Prosečna Delta E vrednost je 3.7, dok je zahvaljujući netačnoj zelenoj boji, maksimalna Delta E vrednosti 10.5. Hardverskom kalibracijom monitora ove vrednosti su poprilično popravljene, dok je nivo kontrasta i dubine crne boje i dalje bio veoma loš.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      74

      Contrast

      75

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      141

      Black Point (cd/m2)

      0.58

      Temperatura boja

      7064K

      Gamma

      2.1

      Contrast Ratio

      242:1

      Delta E prosek

      3.7

      Delta E maksimum

      10.5

       
      Kalibrisan rezultat
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      83

      Contrast

      78

      Režim slike

      User color

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      119

      Black Point (cd/m2)

      0.62

      Temperatura boja

      6537K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      195:1

      Delta E prosek

      0.8

      Delta E maksimum

      2.2

      Uglovi gledanja

      PixPerAn


      Input Lag


      Semplovi kvaliteta slike



      Uniformnost osvetljenja  



      Specifikacije:

      Cena: 73 evra Samsungov B300 model iz Serije 3 je drugi monitor po redu koji se nalazi u ovom uporednom testu. Ovaj model poseduje dijagonalu ekrana od 23 inča, njegova tehnologija ekrana je TN, a tip pozadinskog osvetljenja koje koristi je LED. Maksimalna osvetljenost koju ovaj model pruža je 250 cd/m2, dok citirani statički kontrast iznosi 1000:1. Rezolucija ekrana je uobičajna za današnje monitore i iznosi 1920 x 1080 piksela. Uglovi gledanja ovog modela su standardni za TN tip panela, i iznose 170° / 160° za horizontalne/vertikalne uglove. Vreme odziva S23B300 modela je 5ms.

      Dizajn i konekcije
      Kutija ovog modela je od klasičnog braon kartona i na njoj se nalazi ilustracija dizajna modela, i u plavom delu na njoj njegove bitne mogućnosti, njegova serija i naravno njegova dijagonala. Otvaranjem kutije zatekli smo: postolje, vezu postolja sa panelom, dokumentaciju, VGA kabl i spoljašnje napajanje, tačnije adapter.


      Samsung S23B300 poseduje dizajn identičan kao kod prethodnog S19B150 modela. On je takođe crne boje, sa visoko sjajnom glossy plastikom, dok su mu okviri oko ekrana relativno uzani. Ono što nas čudi je da i dan danas postoje monitori kojima ne možete menjati nikakav ugao, tačnije oni su potpuno fiksni – a S23B300 je jedan od takvih modela.


      Na prednjoj strani monitora se ne nalaze nikakvi dugmići, već se kao i kod prethodnog modela u donjem desnom uglu nalaze senzori osetljivi na dodir, koji nam pomažu da menjamo vrednosti opcija u meniju i slično.

      Po pitanju konekcija, S23B300 je malo bolji od prethodnog modela, jer se pored ulaza za struju i VGA ulaza, ovde nalazi i DVI ulaz.


      Ovaj model je dosta sličan sa prethodno predstavljenim, tako da je po pitanju debljine svog profila i dalje relativno mršav.

      Rezultati testiranja
      Testiranje je izvršeno u Standard režimu, koji je po našim merenjima pružao najtačnije vrednosti. U odnosu na prethodni model, ovde su vrednosti dosta bolje, temperatura boja je iznosila 6466k, što je veoma blizu 6500k granici , ali i dalje ostaje to pitanje netačne zelene boje. Gamma je imala vrednost od 2.2, sa samo 1% odstupanja, što je dosta dobro. Fabričke vrednosti podešavanja slike su pružale osvetljenost od 140 cd/m2, a nivo crne boje koji je bio zabeležen iznosi 0.19 cd/m2. Izmereni statički kontrast pri ovim podešavanjima je iznosio veoma solidnih 755:1. Prosečna Delta E vrednost je bila 2.6, dok je opet krivicom netačne zelene boje maksimalna iznosila 8.4. Hardverska kalibracija je popravila tačnost boja, dovela temperaturu boja još bliže idealnoj vrednosti i spustila nivo osvetljenosti na idealnih 120 cd/m2.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      54

      Contrast

      75

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      140

      Black Point (cd/m2)

      0.19

      Temperatura boja

      6466K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      755:1

      Delta E prosek

      2.6

      Delta E maksimum

      8.4

       
      Kalibrisan rezultat
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      83

      Contrast

      78

      Režim slike

      User color

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      120

      Black Point (cd/m2)

      0.20

      Temperatura boja

      6509K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      608:1

      Delta E prosek

      0.7

      Delta E maksimum

      1.5

      Uglovi gledanja
       
       
      PixPerAn


      Input Lag


      Semplovi kvaliteta slike



      Uniformnost osvetljenja  



      Specifikacije:

      Cena: 139 evraIako nosi identčnu oznaku sa prvim monitorom u ovom uporednom testu, razlika u dijagonali između 19 i 24 inča nosi neka poboljšanja. Monitor ove dijagonale od 24 inča u Seriji 1 nema rezoluciju od 1366 x 768 piksela, već standardnijih 1920 x 1080. Tehnologija ekrana koju koristi je i dalje TN, i takođe se koristi pozadinsko osvetljenje LED tipa. Maksimalna osvetljenost koju ovaj model pruža je 200 cd-m2, dok je citirani kontrast viši nego kod 19-inčne varijante i iznosi 1000:1, dok smo u praksi zaključili da je jednako loš kao i kod S19B150 modela. Uglovi gledanja su takođe identični kao kod ovog modela, takoreći dosta loši sa vrednostima od 90° / 65° za horizontalne/vertikalne uglove. Vreme odziva je isto kao i kod prethodnih modela i iznosi 5ms.

      Dizajn i konekcije
      Pakovanja kod svih ovih modela koje smo dobili na test su bila veoma slična, tačnije radi se o kartonskim kutijama braon boje, koje na sebi imaju sliku dizajna, i dole u plavom pravouganiku njegove bitnije specifikacije, dijagonalu i seriju u kojoj se monitor nalazi. Otvaranjem kutije zatičemo sledeće stvari: postolje, vezu postolja sa panelom, VGA i DVI kablove, dokumentaciju i eksterno napajanje.


      Samsung S24B150 je identičan sa modelom S19B150 po dizajnu, samo što je zbog veće dijagonale ekrana i on sam fizički veći. Dakle, on je takođe crne boje, poseduje visoko sjajnu glossy plastiku i uzan okvir oko ekrana. Dozvoljene promene uglova kod ovog modela su takođe skromne, i njemu možete promeniti samo vertikalni ugao – tačnije tilt.


      Na prednjoj strani monitora nema nikakvih fizičkih dugmića ili sličnih stvar, već su samo u donjem desnom uglu ostavljeni senzori osetljivi na dodir, pomoću kojih upravljamo opcijama monitora.

      Kod S24B150 monitora iz Serije 1 ne očekujte da dobijete previše konekcija, ali barem u poređenju sa S19B150 modelom, ovde barem dobijate i DVI port, pored VGA porta i ulaza za spoljašnje napajanje u vidu adaptera.


      Profil monitora kada ga posmatramo sa strane je relativno tanak, tačnije on je dosta sličan profilu B150 modela u 19-inčnoj varijanti.

      Rezultati testiranja
      Kao što je to bio običaj i kod prethodna dva modela, Standardni režim slike je pružao najtačnije vrednosti, što proveramo našim kolorimetrom. U odnosu na 19-inčnu varijantu, ovaj 24-inčni B150 model je imao nešto tačnije standardne vrednosti. Gamma vrednost koju je naš kolorimetar izmerio je iznosila 2.2 sa 2% odstupanja, dok je ona bila 2.1 sa 4% odstupanja kod modela sa dijagonalom 19 inča. Osvetljenje koje je naš kolorimetar zabeležio je iznosilo 165 cd/m2, dok je dubina crne boje od 0.78 i nivo kontrasta od 223:1 bili još lošiji u odnosu na S19B150 model. Temperatura boja je svakako bila tačnija sa izmerenih 6551K, što je takođe pružalo tačnije boje, sa prosečnom Delta E vrednošću od 2.6 i maksimalnom od 6.0. Kao i kod prethodnih modela, zelena boja je takođe problematična.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      70

      Contrast

      100

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      165

      Black Point (cd/m2)

      0.78

      Temperatura boja

      6551K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      223:1

      Delta E prosek

      2.6

      Delta E maksimum

      6.0

       
      Kalibrisan rezultat
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      72

      Contrast

      92

      Režim slike

      User color

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      120

      Black Point (cd/m2)

      0.75

      Temperatura boja

      6498K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      161:1

      Delta E prosek

      0.5

      Delta E maksimum

      1.5

      Uglovi gledanja

      PixPerAn


      Input Lag


      Semplovi kvaliteta slike



      Uniformnost osvetljenja  



      Specifikacije:

      Cena: 145 evra Za razliku od prethodno testiranih monitora, primećujete oznaku T umesto S na početku naziva ovog modela, što označava da on poseduje digitalne DVB-C i DVB-T tjunere i može da parira kao televizor. Ovaj model nam dolazi iz ovogodišnje Serije 3, njegova dijagonala ekrana je 22 inča, kao i obično poseduje TN tip panela, i koristi LED tip pozadinskog osvetljenja. Maksimalni nivo osvetljenosti ovog modela kako je citirano na Samsungovom sajtu iznosi 250 cd/m2, dok je citirani statički kontrast 1000:1. Rezolucija T22B300 modela iznosi 1920 x 1080 piksela, dok je njegovo vreme odziva standardnih 5ms. Uglovi gledanja su standardni za TN tip i iznose 170° / 160°za horizontalne/vertikalne uglove.

      Dizajn i konekcije
      T22B300 kao i njegovi prethodnici u ovom uporednom testu dolazi u braon kartonskoj kutiji, koja na sebi sadrži ilustraciju modela, i ono što odvaja hibridne monitore-televizore, barem po kutiji je crn umesto plavog pravougaonika, u kome se nalaze bitnije specifikacije, kojoj seriji pripada i njegova dijagonala. Unutar kutije zatekli smo sledeće stvari: postolje, deo koji vezuje postolje sa panelom, daljinski upravljač, dokumentaciju, VGA kabl i Stereo audio kabl i kabl za napajanje.


      Jedina razlika što se tiče dizajna u odnosu na prethodne modele je zaobljena donja ivica monitora. T22B300 je i dalje crni monitor sa sjajnom glossy plastikom, sa uzanim ivicama oko ekrana. Kao i kod prethodnog modela, ovde nemate previše mogućnosti da promenite ugao vašeg modela, osim promene vertikalnog ugla (tilta).  


      Na prednjoj strani monitora nema ničega što štrči , već je Samsung kao i kod svih prethodnih modela smestio senzore osetljive na dodir u donjem levom uglu, preko kojih možete promeniti opcije monitora, ali pošto je ovo monitor-tv hibrid, to možete učiniti i preko daljinskog.

      Što se tiče konekcija na zadnjoj strani, ovde možemo zateći HDMI ulaz, VGA ulaz, kompozitne i komponentne AV ulaze, PC/DVI audio ulaz, Skart i antenski ulaz.


      Pošto je reč o hibridu između monitora i televizora, on je dosta deblji u poređenju sa prethodnim standardnim monitorima. Sa njegove leve strane ovde imamo i Common Interface slot i USB ulaz, na koji kačite USB flešku i reprorukujete filmove, slike ili muziku kroz ugrađeni plejer.

      Rezultati testiranja
      Za razliku od prethodna tri monitora koja smo testirali, ovaj tv-monitor hibrid ima potpuno drugačija podešavanja slike koja su identična onim koje možemo sresti na Samsungovim televizorima. Režim slike koji je ovde bio najbolji je takođe Standard, kao i kod prethodnih modela. On je pružao pomalo hladniju sliku sa izmerenih 7421K, a Gamma vrednost koju smo izmerili je iznosila 2.2 sa minimalnih 1% odstupanja. Izmereno osvetljenje na standardnim podešavanjima je pružalo vrednost od 175 cd/m2, i nivo dubine crne boje od 0.22 cd/m2. Vrednost kontrasta je bila sasvim solidna sa cifrom od 778:1. Prosečna Delta E vrednost i nije bila preterano niska sa cifrom od 4.9, dok je maksimalna vrednost bila 10.7 sa netačnom zelenom i crnom bojom koje su se izdvajale od ostalih.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness, Backlight

      45, 14

      Contrast

      100

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      175

      Black Point (cd/m2)

      0.22

      Temperatura boja

      7421K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      778:1

      Delta E prosek

      4.9

      Delta E maksimum

      10.7

       
      Kalibrisan rezultat
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness, Backlight

      42, 13

      Contrast

      94

      Režim slike

      User color

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      118

      Black Point (cd/m2)

      0.20

      Temperatura boja

      6483K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      581:1

      Delta E prosek

      0.8

      Delta E maksimum

      1.6

      Uglovi gledanja

      PixPerAn


      Input Lag


      Semplovi kvaliteta slike



      Uniformnost osvetljenja  



      TV tjuner







      Specifikacije:

      Cena: 205 evra Poslednji monitor u ovom uporednom testu pet Samsungovih modela je još jedan tv-monitor hibrid i takođe nam dolazi iz Serije 3, samo sa nešto većom dijagonalom u poređenju sa prethodnim modelom. Dijagonala T24B301 modela iznosi 24 inča, koristi TN tip panela i LED tip pozadinskog osvetljenja. Maksimalno osvetljenje koje ovaj model pruža je 250 cd/m2 i njegov citirani statički kontrast je 1000:1. Možemo reći da je rezolucija ovog modela standardna za monitore i televizore, tačnije ona je FullHD 1920 x 1080 piksela. Uglovi gledanja ovog modela su takođe standardni za TFT tip panela, i iznose 170 ° / 160 ° za horizontalne/vertikalne uglove. Kao i kod svih modela do sad, vreme odziva iznosi 5 milisekundi.

      Dizajn i konekcije
      Opet ista priča kao i kod prethodnih modela – klasična braon kartonska kutija sa slikom monitora, i dole crni praougaonik u kojem se nalaze bitnije specifikacije, serija kojoj pripada i dijagonala. Unuutar kutije imamo sledeće stvari: postolje, deo koji vezuje postolje za panel, daljinski upravljač i kabl za napajanje.


      U poređenju sa T22B301 modelom, fizičkih razlika sa prednje strane ne postoje. Crne je boje, okvir je sačinjen od visoko sjajne glossy plastike i sa relativno uzanim ivicama oko ekrana. Promene uglova kod ovog monitora su ograničene kao i kod svih prethodnih, tako da na njemu možete promeniti samo vertikalni ugao (tilt).  


      Na prednjoj strani monitora se nalaze samo senzori osetljivi na dodir, koji su pozicionirani u donjem desno uglu. Naravno, njih nemate potrebe koristiti ukoliko vam je pri ruci daljinski koji dobijate uz ovaj model.

      Možemo reći da je T24B301 osiromašena verzija po pitanju konekcija u poređenju sa T22B300 modelom, što se tiče konekcija koje poseduje. Nema VGA ulaza, nema kompozitnih i komponentnih ulaza, ali tu su HDMI ulaz, DVI audio ulaz, Skart i antenski ulaz.


      Opet, pošto je reč o hibridnom tv-monitoru, ovaj model je svakako deblji u poređenju sa prva monitora u našem uporednom testu. Sa leve bočne strane imamo Common Interface slot i USB ulaz za reprodukciju filmova, muzike i slika sa vašeg eksternog hard diska ili USB fleške.

      Rezultati testiranja
      Za razliku od svih prethodnih modela koji su pružali najtačniju sliku u Standard režimu, kod ovog modela najboljim se pokazao Movie režim slike. Gamma vrednost kod koju smo izmerili je imala cifru od 2.3 sa 5% odstupanja od 2.2 granice. Fabrička podešavanja su nam pružila osvetljenost ekrana od 283 cd/m2, što je poprilično visoka vrednost i pruža veoma svetlu sliku. Nivo boje je ipak ostajao nizak sa 0.33 cd/m2, dok je kontrast bio veoma dobar sa 871:1 vrednosti. Temperatura boja je bila relativno tačna sa 6808k, tačnije odstupanjem od 5% od idealne 6500K granice, tako da je prosečna Delta E vrednost bila ok sa cifrom od 3.3 i maksimalna takođe dobra sa cifrom od 5.8. Testiranjem u Standardnom režimu koji se pokazao najtačnijim smo dobili nešto hladniju sliku sa najvećim odstupanjem zelene boje. Gamma vrednost je iznosila 2.1 i odstupala je 4% od idealne 2.2 granice. Sa standardnim vrednostima osvetljenje ekrana je iznosilo 141 cd/m2, što je pružalo dosta loš nivo crne boje od 0.58 cd/m2, a samim tim i poprilično loš nivo kontrasta od 242:1. Prosečna Delta E vrednost je 3.7, dok je zahvaljujući netačnoj zelenoj boji, maksimalna Delta E vrednosti 10.5. Hardverskom kalibracijom monitora ove vrednosti su poprilično popravljene, dok je nivo kontrasta i dubine crne boje i dalje bio veoma loš.
      Movie
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness, Backlight

      45 , 20

      Contrast

      100

      Režim slike

      Movie

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      283

      Black Point (cd/m2)

      0.33

      Temperatura boja

      6808K

      Gamma

      2.3

      Contrast Ratio

      871:1

      Delta E prosek

      3.3

      Delta E maksimum

      5.8

       
      Kalibrisan rezultat
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness, Backlight

      42 , 8

      Contrast

      90

      Režim slike

      User color

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      121

      Black Point (cd/m2)

      0.16

      Temperatura boja

      6462K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      745:1

      Delta E prosek

      0.6

      Delta E maksimum

      1.4

      Uglovi gledanja

      PixPerAn


      Input Lag



      Semplovi kvaliteta slike



      Uniformnost osvetljenja  



      TV tjuner







      Specifikacije:

      Cena: 272 evra
       Danas smo vam predstavili uporedni test Samsungovih modela iz Serije 3 i Serije 1, koji su zapravo između sebe po nečemu i slični, a opet sa druge strane i po nekim stvarima dosta različiti. Istovremeno, imajući u vidu prirodu ovog testa i karakteristike uređaja prisutnih na njemu, i naša preporuka će biti “kolektivnija”; to jest posmatraćemo uređaje sa testa u vidu serija i tako davati preporuke, pre nego individualno, jer zaključci za uređaje u okviru iste serije praktično važe u potpunosti.

      Ukoliko ste zainteresovani za neki od ovih monitora, skrenućemo vam pažnju da dva modela iz Serije 1 imaju dosta ograničene uglove gledanja, visok nivo crne boje i dosta nizak nivo kontrasta. Samim tim, biće interesantniji nezahtevnim korisnicima i preduzećima, posebno zbog niske cene i pristupačnosti. Ovi jednostavni i praktični monitori i dalje imaju vrlo solidnu izradu i prepoznatljiv dizajn, i sa te strane je Samsung učinio sve da i ovi korisnici budu u prilici da osete plašt Samsung brenda.

      Sa druge strane, Serija 3 je dosta bolja u raznim parametrima, tako da smatramo da monitori koje smo testirali danas predstavljaju solidan izbor za kupovinu. Pogotovo se to odnosi na dva hibridna TV-monitora T22B300 i T24B301, koji poseduju digitalne tjunere i veoma lepo vrše funkciju HD televizora manje dijagonale.  Dobra stvar je što svi monitori sa našeg testa prate pravilo “koliko para, toliko muzike”, te vam u tom smislu zaista ne moramo sugerisati šta je bolja kupovina u odnosu na ostatak ponude. Jednostavno, u cenovnoj klasi u kojoj su pozicionirani, obzirom na karakteristike i kvalitete, svi su u najmanju ruku relativno dobra kupovina. Toliko od nas u ovom pomalo nesvakidašnjem testu uporednih monitora kompanije Samsung. Srećni predstojeći praznici i ostanite uz Benchmark! Monitore na test ustupio CT Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test