Dragoljub Radovanović Viewsonic brend na našem tržištu uživa dobar glas, najviše na polju monitora, ali i šire, jer njihovi proizvodi teže da pružaju maksimum u poređenju sa njihovom cenom. Sa druge strane, uvek postoje izuzeci i određena odstupanja. U ovom slučaju, model VX2239wm predstavlja monitor sa TN panelom i cenovno je pristupačan model. Videćete kakve smo vrednosti izmerili kolorimetrom, odnosno šta se može učiniti po pitanju kalibracije. Za sada ćemo preći na njegove specifikacije i dizajn. Kao što smo rekli u uvodu, radi se o 22-inčnom Full HD monitoru sa 1920 x 1080 standardnom rezolucijom, TN (Twisted Nematic) panelu sa klasičnim CCFL pozadinskim osvetljenjem, citiranom osvetljenošću od 300 cd/m2 i citiranim kontrastom od 1000:1, gde ćemo kod obe vrednosti kasnije u testu saznati da je malo drugačija situacija i da su obe vrednosti malo preterane na papiru. Odziv kod ovoga modela je 2ms GTG, što je ovoga puta ispoštovano, kako ćemo kasnije saznati u testu. Samim tim, spada u kategoriju gejmerskih monitora, barem po niskom odzivu, ako ništa drugo. Uglovi gledanja iznose 170°/160°, što je uobičajno za TN Film panel tehnologiju. Dinamički kontrast je citiran na 10,000:1. Što se tiče režima slike, Viewsonic ih je podelio po temperaturama boja, tako da imate izbor da odaberete od najtoplije do najhladnje slike, tačnije 5000k, 6500k, 7500k, 9500k, sRGB i Custom režim, mada vam mi iskreno savetujemo da se držite 6500k režima i na njemu vršite korekcije. Dizajn i konekcije Dizajn monitora je dopadljiv. Poseduje crnu glossy masku sa prednje strane, tako da ima nekako elegantan izgled. Njegovo postolje je takođe glossy crno, tako da osim par sitnih detalja, većinom preovladava taj Piano crni, glossy izgled. Što se tiče njegovog oblika, nama se dopalo kako odstupa od oblika pravouganika, time što je Viewsonic donju ivicu lučno zakrivio, tako da se ona postepeno spušta i pretvara u “bradu” na sredini donje ivice. Njegovo postolje, kako bi smo ga najslikovitije opisali rečima, ima izgled velike trzalice za gitaru, gde je napred šire, ali se polako sužava u zaobljeni špic na drugoj strani.
Taster za paljenje monitora se nalazi u delu gde je monitor najširi sa donje strane, a to je u pomenutoj bradi monitora. Ono je oblika kruga koji isečen horizontalno po polovini, u njemu se nalazi srebrna linija koja prati lučni deo kruga sa unutrašnje strana, a simbol za uključivanje/isključivanje na njemu svetli plavom bojom. Ostali dugmići za kontrolu monitorom se nalaze sa desne bočne ivice. Monitor takođe poseduje skrivene zvučnike, koji nisu preterano glasni – možemo reći da su negde na nivou glasnoće i kvalitetu zvučnika sa prosečnog Notebook računara. Debljina monitora je malo veća, pošto ne poseduje LED pozadinsko osvetljenje i napajanje mu je unutrašnje. Što se tiče konekcija koje se nalaze na zadnjoj strani, tu su: – VGA (D-Sub) ulaz – DVI-D ulaz – HDMI ulaz – 3.5mm ulaz za slušalice – 3.5mm izlaz za zvuk – Ulaz za unutrašnje napajanje
Specifikacija:
6500k_100b_70c
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
70
Mod slike
6500k
Pre svega, testirali smo monitor na 6500k režimu slike, gde su vrednosti bile fabričke i profil boja u Windows-u vraćen na standardni. Prikačili smo naš kolorimetar i dobili sledeće rezultate.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
247
Black Point (cd/m2)
0.35
Contrast Ratio
704:1
Podešavanje slike je na standardnoj granici izgledalo baš previše svetlo, pošto je vrednost po difoltu postavljena na 100, što čak čini boje nekako ispranim. Gamma vrednost je zabeležena na cifri od 2.3 sa 6% odstupanja, što nije ni dobro, ali nije ni previše loše za standardno podešavanje. Temperatura boja je bila na 6171k od 6500k koliko mi tražimo i koliko režim tvrdi da jeste, tako je tu bilo 5% odstupanja, a ovaj rezultat je isto prosečan. Dubina crne boje je bila prilično loša sa 0.35cd/m2, imajuću u vidu da je osvetljenost bila na maksimumu. Kontrast je davao vrednost 704:1, koja je mogla biti malo veća, sa obzirom da je citirani kontrast 1,000:1, ali opet nije ni loša vrednost za ovu klasu monitora. Delta-E vrednost je bila razumno niska sa 2.3 prosekom, ali velikim maksimumom od 7.0. Boja koja se najviše isticala je bila plava, što smo mogli da primetimo u samoj slici, gde smo primetili plavičastu nijansu u prikazivanju crne boje, ali i ovako uopšteno u slici.
sRGB
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
–
Contrast
–
Mod slike
sRGB
sRGB mod ima svoje zaključane vrednosti, ali smo odmah primetili da je slika tamnija od onoga koliko mi želimo da budemo. Ovo smo već sreli kod nekoliko Viewsonic monitora koje smo testirali, jednostavno sRGB režim mora biti svetliji, a ne ovoliko taman.
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
71
Black Point (cd/m2)
0.35
Contrast Ratio
204:1
Osvetljenost je bila stvarno premala sa 71 cd/m2 vrednosti, gde mi tražimo vrednost od 120 cd/m2. Gamma vrednost je ovoga puta bila bolja sa 2.1 i 2% odstupanja. Temperatura boje je postala još toplija, tako da se odstupanje povećalo na 6%. Dubina crne boje je ostala na 0.35 cd/m2 . Ono što je zaista bilo razočaravajuće je da na ovoj osvetljenosti i režimu slike, kontrast opao na neverovatno niskih 204:1, zaista loša vrednost. sRGB mod bi trebao da ima tačne boje, ali kod ovog modela to nije slučaj, gde je srednja vrednost Delta-E porasla na 3.1, ali i maksimalna vrednost na čak 9.1, što nije dobar rezultat.
Custom_VX2239WM_100b_100c_41_40_44
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
100
Contrast
100
Mod slike
Custom RGB 41,40,44
Pokušali smo da kalibracijom poboljšamo stvari, ali smo se jako brzo razočarali, jer je to bila nemoguća misija. RGB kontrole u Custom opciji su neverovatno neprecizne i uticale drastično na posvetljivanje i potamnjivanje slike, što svakako ne bi trebalo da se dešava. One samo trebaju da menjanju temperaturu boja, a ne da utiču i na osvetljenje takođe. Jednostavno je bilo nemoguće naterati sliku da bude na 6500k, a da crvena, zelena i plava boja budu lepo usaglašene. Nekako smo uspeli da se približimo 6500k granici, iako je vrednost temperature bila malo veća od toga. Sa druge strane, slika je bila previše tamna tako, tako da smo posle podigli Brightness na vrednost 100, što opet nije pomoglo da dostignemo 120 cd/m2 granicu…
Dobijeni rezultati
luminance (cd/m2)
85
Black Point (cd/m2)
0.37
Contrast Ratio
235:1
Vrednost osvetljenosti je bila izmerena na 85 cd/m2, što je opet bilo malo tamno. Gamma vrednost je uspešno dovedena na 2.2 vrednost sa 0% odstupanja. Temperatura boja je bila nešto iznad 6500k sa 6602k i 2% odstupanja. Dubina crne boje je još više opala sada i dalje je bila na dosta loših 0.37 cd/m2. Kontrast je ostao na ekstremno niskoj vrednosti od 235:1. Delta-E vrednost za prosek je smanjena na 1.1, ali je Delta-E maksimum i dalje bio dosta visok sa 7.1, jer se u taj rezultat uključuje dubina crne boje, koja je bila loša. Kalibracija je ukupno bila samo malim delom uspešna, tako da ako želite da izvučete maksimum iz ovog monitora, to će biti veoma težak proces.
Stabilnost kontrasta
OSD Brigthness
Luminance
Blackpoint
Contrast
0
38
0.02
679:1
10
58
0.08
694:1
20
76
0.11
692:1
30
100
0.15
668:1
40
125
0.19
657:1
50
150
0.23
650:1
60
174
0.27
640:1
70
197
0.31
645:1
80
218
0.34
645:1
90
241
0.38
642:1
100
257
0.40
644:1
Uglovi gledanja Uglovi gledanja nisu bili preterano dobri, pogotovo vertikalni, ali imamo u vidu da je ovo ipak TN panel tehnologija.
PixPerAn Monitor je postavljen na Ultra Fast podešavanje, što omogućava jako dobre rezultate i skoro pa minimalno pojavljivanje duhova pri dosta brzom kretanjau ovog autića preko ekrana. VX2239vx je opravdao svojih 2ms i ima prilično dobre performanse kao gejming monitor. Prva slika predstavlja najbolji rezultat iz serije napravljenih fotografija, dok druga predstavlja najgori rezultat. Ove rezultate smo potvrdili u igrama kao što su Call of Duty: Black Ops i Battlefield: Bad Company 2, gde pri brzim pokretima nismo primetili duhove.
Input lag Input lag na ovom monitoru se kretao između 0ms i 17ms u poređenju sa CRT monitorom, ali bilo je i trenutaka kada je razlika bila 33ms.
ž
Filmovi Nismo bili oduševljeni slikama u filmovima na standardnom 6500k podešavanju, a naše kalibrisano podešavanje je jednostavno imalo mračnu sliku i vrlo mali kontrast, tako da ga nismo koristili. Jasno se u tamnim scenama vidi probijanje pozadinskog osvetljenja skoro celom dužinom gornje i donje ivice, gde je probijanje izraženije na gornjoj ivici.
CheckeMon
Zaključak Zaista ne možemo da kažemo da smo previše zadovoljni ukupnim performansama ovog monitora. Sa druge strane ne možemo reći ni da je ovaj model loša kupovina i da ne vredi toliko kolika mu je cena, ali smatramo da bolje alternative uz minimalnu doplatu postoje.
Ipak, ovaj monitor ima svojih prednosti, kao što je njegov privlačan dizajn, ali i to što ima prilično solidne gejming performanse. Gejmerima kojima je pre svega bitan odziv, mogu razmotriti ovaj model jer ima solidne performanse, ali onima koji cene kvalitet slike pre svega, za upotrebu u vidu gledanja filmova ili slično, ili ako žele da urade kalibraciju, ne možemo reći da je ovde situacija baš savršena, jer nije. Opet, da bi ste dobili nešto bolji kvalitet slike, potrebno je izdojiti veću sumu novca, tako da se ne mogu očekivati čuda od low-budget monitora. Prednosti – Elegantan dizajn – Dobre gejming performanse – HDMI ulaz, tako da može poslužiti za priključivanje konzola Mane – Probijanje pozadinskog osvetljenja duž gornje i donje ivice – Lošiji uglovi gledanja (mana TN tehnologije ekrana) – Veoma loše RGB kontrole, tako da normalna kalibracija nije moguća – Neubedljiv kvalitet slike, veoma nizak kontrast u sRGB režimu, Cena: oko 125 evra Uređaj na test ustupio Emmi.